Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Skiboby w Skoczowie
Dział:

Jerzy Malik

Skiboby w Skoczowie

 

Skiboby, jako dyscyplina sportowa, zawitały do Skoczowa w sezonie zimowym 1969/70, za sprawą działaczy zakładowego Tow. Krzewienia Kultury Fizycznej Rolsprzęt. Ta sama grupa działaczy zawodników zbudowała wyciąg narciarski zaczepowy w Brennej Lachy o długości 400 m. Chcąc zwiększyć ilość korzystających z wyciągu, krąg aktywistów sportowych, do którego należeli: Juliusz Szyndler, Otton Kluz, Jerzy Malik, Józef Jaworski, Rudolf Tyma, zainteresował się nartosankami produkcji Zdów Rowerowych w Bydgoszczy. W sezonie 1969/70 kilku członków TKKF uczestniczyło już w II Międzynarodowych Zawodach Skibowych o Puchar Szrenicy w Szklarskiej Porębie. Ten pierwszy start naszych zawodników w takim gronie i na tak trudnej trasie obfitował w wiele humorystycznych zdarzeń. Już samo porównanie sprzętu jakim


dysponowali nasi zawodnicy, z wyposażeniem ekip zagranicznych - było zabawne! Jako ciekawostkę warto wymienić fakt, że jeden z naszych zawodników, naśladując zawodnika z Włoch zabrał na siodełko jadąc z góry dodatkowo koleżankę, ale na dole okazało się że rama skiboba wydłużyła się o około 60 cm. Jednak udział w tych zawodach zaowocował tym, że Skoczowskie Zakłady Sprzętu Rolniczego i Ochronnego wyprodukowały w następnym sezonie 300 sztuk skibobów wyczynowych o nazwie „Rekord", co radykalnie przyczyniło się do rozwoju tej dyscypliny sportu w naszym kraju. W niedługim czasie w Skoczowie przy największych przedsiębiorstwach powstały kolejne sekcje: Polkap Skoczów, Odlewnik-FSM 5, TKKF Drogowiec, liczące łącznie około 50 zawodników, uprawiających tą dyscypliną sportu. W 1974 roku zostały zorganizowane przez TKKF Rolsprzęt -1 Ogólnopolskie Zawody o Błękitny Kask Beskidów na trasie zjazdowej w Ustroniu Polanie. W tym czasie zawodnicy naszej gminy zaczęli zdobywać czołowe miejsca w zawodach ogólnopolskich, nie ustępując zawodnikom z Karkonoszy i Zakopanego. Do uprawiania tej dyscypliny sportu garnęło się dużo zdolnej młodzieży. Do czołowych zawodników w kraju w tym okresie zaliczali się Urszula Sajak-Szczotka, Wiktor Tlołka, Otton Kluz, Jerzy Malik, Alfred Porębski, Marian Waliczek, Adam Malik, Romuald Swoboda, Bronisław Ciaciura, Rudolf Strządała. Edward Kołatek i wielu in. W 1976 r. w Zakopanem zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski w Skibobach, gdzie nasi zawodnicy zdobyli wiele medali w poszczególnych kategoriach. W sezonie 1976/77 KS „Beskid" Skoczów utworzył na bazie TKKF sekcje skibobową jako pierwszy klub sportowy w kraju. Sekcja, której pracą kierowali Wiktor Tlołka i Jerzy Malik, zaczęła odgrywać dominującą rolę w tej dyscyplinie


sportu w kraju. W 1978 roku Skoczów był organizatorem III Mistrzostw Polski w Skibobach, których uroczyste otwarcie poprzedzone przemarszem ekip z pochodniami w pięknej, zimowej scenerii, w towarzystwie orkiestry dętej Z-dów Odlewniczych, a zakończone pokazem ogni sztucznych, odbyło się na Rynku w Skoczowie.


W sezonie 1978/79 po raz pierwszy narodowa reprezentacja uczestniczyła w Mistrzostwach świata w Diesendorfie (Austria). Barwy Polski reprezentowało 6 osób w tym 5 z KS Beskid w Skoczowie. Byli to: Rudolf Tyrna-kier. ekipy, Karina Malik, Marian Tlołka, Jacek Stalmach, Jerzy Malik. Uczestnictwo w Mistrzostwach Świata było przełomowym momentem dla rozwoju tej dyscypliny sportu w naszym kraju.


W 1980 roku KS Beskid Skoczów nie potrafił zapewnić środków na działalność już bardzo licznej sekcji skibobowej i część zawodników przeszła do LKS „Beskid" w Brennej. Zawodnicy - mieszkańcy gminy startując w barwach tych dwóch klubów zdobywali wiele czołowych lokat w zawodach krajowych i międzynarodowych (Mistrzostwa Świata, Europy oraz Puchar Świata).


- Beata Tlołka - Jaworska na MS w 1983 r. Dorfgastein (Austria) w kat. juniorek zdobyła srebrny medal w slalomie, w 1986 r. Mistrzyni Polski

 

- Urszula Sajak - Szczotka Mistrzyni Polski w 1976 r.


- Karina Malik - Jaworska - 28 krotna Mistrzyni Polski, brązowa medalistka Mistrzostw Świata 1987 Greechen (Szwajcaria), uczestniczka Finału Pucharu świata 1985 r. w Imst (Austria), gdzie zdobyła 2 miejsce w slalomie, VI miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wiele miejsc w pierwszej szóstce MS i PS, zawodniczka posiadająca klasę sportową międzynarodową mistrzowską w tej dyscyplinie sportu.


- Marian Tlolka - 21 krotny Mistrz Polski, wiele czołowych lokat w zawodach międzynarodowych.


- Marian Waliczek - 3 krotny Mistrz Polski, dwukrotny V-ce Mistrz Świata w kat. seniorów starszych.


-Jacek Stalmach - 11 krotny Mistrz Polski


- Edward Kołatek - 3 krotny Mistrz Polski


- Adam Malik - Mistrz Polski 1977 r.


- Swoboda Dariusz - Mistrz Polski 1984 r.


- Jerzy Malik - 8 krotny Mistrz Polski w kategorii seniorów starszych i 2 krotny Mistrz Świata


- Marek Kołatek 3 krotny Mistrz Polski Wielu innych, nie wymienionych zawodników zdobywało czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski, zawodach ogólnopolskich itp.


W 1985 w Skoczowie odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Związku Skibobowego (PZSb). Uchwalono, że siedzibą władz Związku będzie Miasto Skoczów. Uchwała ta, to wyraz uznania dla działaczy i zawodników z naszego terenu. Wypada tu zaznaczyć, że organizacje ekipy na zawody wszystkich dotychczasowych Pucharów Świata (3 krotnie), oraz Mistrzostw Świata w Wiśle spoczywały na rękach działaczy z naszego terenu. Wśród nich należy wymienić: Rudolfa Tymę, Władysława Orawskiego, Józefa Habartę, Jerzego Malika. W 1995 r. Polski Związek Skibobowy był organizatorem Kongresu Międzynarodowej Federacji Skibobów.

 

Kalendarium pochodzi z „Kalendarza Miłośników Skoczowa” 1996, udostępnionego dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.