Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wydarzenia roku 2002 cz.1
Dział:

Karol Kajzer

WYDARZENIA ROKU 2002

 

 

1 stycznia - W noc sylwestrową z trzeciego piętra bloku przy ul. Osiedlowej w Skoczowie wypadł mężczyzna.

- W południe grupa płetwonurków skoczowskich przywitała Nowy Rok, zażywając kąpieli w rzece Wiśle przy moście drogowym. Uczestnicy wznieśli w wodzie noworoczny toast, a w miejscu kąpieli postawili ustrojoną choinkę.

- W minionym, 2001 r. w wypadkach drogowych w gminie zginęły 4 osoby, tj. o 4 mniej niż w roku poprzednim. 76 osób wskutek wypadków zostało rannych, czyli

0 12 więcej niż w 2000 r. Zabójstw ani gwałtów nie zanotowano. Ogółem wszczętych zostało 557 postępowań przygotowawczych w sprawach popełnionych przestępstw.

- w rejonie działań skoczowskiej OSP

1 Skoczów, Strumień, Chybie, Brenna) było w ciągu roku 92 pożarów i 205 miejscowych zagrożeń pożarowych. Było też 13 alarmów fałszywych. W Skoczowie działało 10 Jednostek Terenowych OSP

- Z dniem 1 stycznia Zarząd Spółki z o.o. „Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej" podniósł ceny wody konsumpcyjnej w sumie o 13,9 %. Dla gospodarstw domowych ceny wzrosły o 44 gr. za lm3, dla pozostałych o 1 gr.

- Wkrajach Unii Europejskiej (za wyjątkiem Danii, Szwecji i Wielkie j Brytanii) wprowadzono od Nowego Roku wspólny pieniądz _euro". Jednostka bilonu to „eurocent."

 

2 stycznia - Drugi dzień intensywnych opadów śniegu, którym towarzyszył silny

wiatr powodujący zawieje. Na drogach potworzyły się duże zaspy, zwłaszcza w Haźlachu, Drogomyślu, i miejscowościach górskich. Przez Skoczów zdołano utrzymać przejezdność dróg. Temperatura wynosiła w dzień ok. -5° C, a w nocy -8 °C.

 

3 stycznia - Na pierwszym tegorocznym targu były tylko trzy stoiska ze zbożem, jedna przyczepa samochodowa z prosiętami, nie było drobiu. Było kilka stoisk z artykułami przemysłowymi. Kupujących również byłe mało. Było mroźno do -15°C.

 

4 stycznia - Na Kaplicówce odbyły się zawody narciarsko-skibobowe o „Puchar Kaplicówki" dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów gminy Skoczów oraz LKS Brenna i UKS Skoczów- W ramach zawodów odbył się również konkurs zjazdów na dziwnym sprzęcie, których organizatorem był Miejski Dom Kultury. Zjeżdżano na workach z sianem, w wannach, miednicach, pudłach z tektury, na zabawkowym czołgu „Rudy" i innych wehikułach.

 

5 stycznia - Stowarzyszenie „Wspólnota dla Skoczowa" zorganizowało w Miejskim Domu Kultury „IV Skoczowski Bal Karnawałowy". Atrakcją była m.in. loteria fantowa, w której głównymi nagrodami były: rower górski, skuter śnieżny i hulajnogi.

 

7 stycznia - Przed południem ujawniono włamanie do biura STYLOM w Skoczowie. Ukradziono fax Panasonic, komputer oraz pieniądze na ogólną wartość 2.500 zł.

 

9 stycznia - W skoczowskim ratuszu odbyło się noworoczne spotkanie burmistrza i Rady Miasta z dyrektorami placówek oświatowych Gminy. Spotkanie uświetnił występ z kolędami uczennic Gimnazjum nr 3 z Pierśćca.

- Rada Miejska SLD w Skoczowie wybrała Zarząd w składzie: Piotr Swoboda -przewodniczący, Jolanta Cieślar - sekretarz oraz Jacek Bochenek, Adam Buchta i Aleksander Grygierek - członkowie zarządu.

 

10 stycznia - Jacek Bochenek ze Skoczowa wybrany został do Zarządu Powiatowego SLD w Cieszynie.

 

12 stycznia - W Miejskim Domu Kultury odbył się bal rodzicielski Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie.

 

13 stycznia - X Jubileuszowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W skoczowskim Domu Kultury wystąpiły m.in. zespoły dziecięce oraz rockowe

z Wisły, Bielska-Białej, Knurowa i Skoczowa. Wieczorem na Kaplicówce odbył się pokaz ogni sztucznych. Zebrano ogółem 44.538 zł. W kweście brało udział 168 wolontariuszy - uczniów Liceum, gimnazjów i innych szkół.

 

16 stycznia - Odbyło się spotkanie noworoczne członków skoczowskiego koła Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, w którym wzięło udział 36 osób. Uczestniczyli w nim m.in. wiceburmistrz Skoczowa Jan Korzonek, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek oraz ks. Alojzy Zuber.

 

18 stycznia - W Krytej Pływalni „Delfin" w Skoczowie odbyły się I Gminne Zawody Pływackie młodzieży gimnazjów oraz szkół podstawowych skoczowskiej gminy. 

 

20 stycznia - Wieczorem po godz.19. la parkingu przy ul. G. Morcinka w Skoczowie spalił się całkowicie samochód narki Fiat-Uno.

 

21 stycznia - Wskutek znacznego ocie-»lenia w rzekach i potokach podniósł się >oziom wód. Na Bajerce w Skoczowie kra odowa tamowała przepływ wody, co groziło wlaniem. Na Wiśle woda podniosła się do tanu przedalarmowego. Strażacy poradzi-sobie z lodem.

 

22 stycznia - W Klubie seniora PKPS . Skoczowie odbyło się uroczyste spotkanie eniorów z okazji Dnia Babci i Dnia )ziadka. Uczestników bawił własny zespół matorski.

 

23 stycznia - Patrol skoczowskiej Straży iiejskiej zatrzymał kobietę z dzieckiem wózku inwalidzkim, kwestującą rzekomo a jego operację. Po sprawdzeniu na Po-

gotowiu Ratunkowym okazało się, że dziecko jest całkiem zdrowe. Był to drugi już w Skoczowie przypadek żebrania na rzekome inwalidztwo dziecka.

 

25 stycznia - Włamano się do budynku mieszkalnego przy ul. Wiślańskiej w Skoczowie. Łupem złodzieja stała się biżuteria o wartości ok. 2.000 zł.

 

27 stycznia - W skoczowskim Domu Kultury odbył się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczono na dożywianie dzieci Zespołu Szkół na Górnem Borze. W imprezie uczestniczyli m.in. burmistrz Jerzy Malik oraz wice-starosta i prezydent organizacji charytatywnej „Kiwanis International „Śląsk Cieszyński' Tadeusz Kopeć. Organizatorami były - Szkoła Podstawowa nr 8 oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie. 28 stycznia - na sesji Rady Powiatu w Cieszynie, króra odbyła sie w auli Uniwersytetu Śląskiego 20 zasłużonych działaczy kultury uhonorowano odznaką „Zasłużony Działacz Kultury". Ze Skoczowa odznaki otrzymali Małgorzata Orawska, Halina Szotek i Franciszek Cebula. Dyplomy uznania otrzymali m.in. Alicja Heller i Robert Orawski.

 

31 stycznia - Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa spotkał się w MDK z autorami publikacji w „Kalendarzu Miłośników Skoczowa 2002" i sponsorami wydawnictwa. Gospodarzem spotkania była Małgorzata Orawska. W styczniu zima łagodna. W pierwszej połowie temperatura w dzień wynosiła od -6°C do +2°C Potem nastąpiło ocieplenie. Ostatnie dni miesiąca ciepłe, nawet do + 12°C w dzień, a +8°C w nocy.

 

LUTY

 

1 lutego - Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Transkom" uruchomiło dodatkowy kurs autobusowy w Skoczowie z dworca autobusowego na ulicę Wiślańską do Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Krzywej.

- W Ustroniu - Polanie rozpoczęło działalność Centrum Dyspozytorskie Pogotowia Ratunkowego przyjmujące wezwania o pomoc także z Cieszyna, Skoczowa i Wisły.

 

2 lutego - Rada Rodzicielska Gimnazjum nr 2 w Skoczowie urządziła Bal Karnawałowy. Bawiono się przy muzyce zespołu „Tower" z Zabrza. Bilet wstępu kosztował 50 zł od osoby.

 

3 lutego - W kościele ewangelickim w Skoczowie uroczyście wprowadzono ks. Adama Podżorskiego na urząd proboszcza parafii. Jednocześnie pożegnano ks. Andrzeja Czyża dotychczasowego proboszcza, który odszedł na emeryturę. W uroczystości uczestniczyli: biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. Paweł Anweiler, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Piotra i Pawła w Skoczowie ks. prałat Alojzy Zuber, przedstawiciele władz samorządowych Skoczowa, Dębowca oraz goście z sąsiednich parafii i z zagranicy.

 

4 lutego - Skoczowski Dom Kultury zorganizował Karnawałowy Bal Przebierańców dla uczniów szkół podstawowych. Wodzirejem był Marcja Gepfert.

 

6 lutego - Włamano się do sklepu ogrodniczego przy ul. Bielskiej w Skoczowie. Skradzione zostały piły palinoweoraz odśnieżarki na łączną wartość 18 tys. zł.

 

10 lutego - Po raz kolejny w Miejskim Domu Kultury wystąpiła Orkiestra Salonowa pod dyrekcją prof. Hilarego Drozda. W śród licznie zebranych gości w koncercie uczestniczył burmistrz Jarzy Malik i przewodniczący RM Kazimierz Chrapek.

 

13 lutego - Adam Małysz, narciarski skoczek z Wisły zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego na zimowych igrzyskach w Salt Lake City

 

14 lutego - Członkowie skoczowskiego Klubu Emerytów urządzili sobie Dzień Zakochanych - Walentynki. Panowie obdarowali swoje koleżanki i żony kwiatami i czekoladkami. Spotkanie przebiegło w romantycznym nastroju.

 

17 lutego - Ewangelicko-augsburski Kościelny Chór „Bładnice" obchodził 35-lecie istnienia. Uroczystość rocznicowa odbyła się w kościele ewangelickim w Bładnicach. 35. rocznicę dyrygentu-

w Chórze obchodził również Jan Chmiel, który otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury".

 

20 lutego - Na posiedzeniu Rady Miejskiej SLD w Skoczowie z udziałem przedstawicieli Komendy Policji i Straży Miejskiej omówiono stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Skoczów.

 

22 lutego - Z grupą mieszkańców Skoczowa spotkał się poseł na sejm RP z SLD dr Antoni Koblelusz. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury.

 

23 lutego - Na walnym zebraniu spra-wozdawczo-wyborczym Unii Pracy w Cieszynie przewodniczącym Rady Powiatu U.P. wybrany został ponownie Waldemar Gęgotek ze Skoczowa.

 

26 lutego - Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych skoczowskiej gminy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Za najpiękniejsze recytacje wierszy, głównie Jana Brzechwy i Juliana Tuwima przyznano nagrody książkowe, które otrzymali: Oliwia Cholewa, Anna Błaszczyk, Anna Jasionowicz i Marcin Gembala.

 

27 lutego - Nad regionem cieszyńskim przeszła gwałtowna wichura z gradobiciem i piorunami. Największe szkody nawałnica wyrządziła w Cieszynie. Na drogach krajowych w Ochabach i Międzyświeciu powalone pnie i gałęzie utrudniały ruch komunikacyjny.

 

28 lutego - W Klubie Propozycji przy Muzeum im. G .Morcinka odbył się wieczór wspomnień o Janie Marku z Pogórza w pierwszą rocznicę jego śmierci. Na koniec lutego bezrobocie w Cieszyń-skiem osiągnęło 15,2 %. W gminie Skoczów zarejestrowane były 1773 osoby bez pracy, w tym 961 kobiet. Liczba bezrobotnych absolwentów wynosiła 145, w tym 74 kobiety. Prawo do zasiłku posiadało 365 osób bezrobotnych w tym 170 kobiet. 

 

MARZEC

 

2 marca - W Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu odbyło się III Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Przewodnim tematem referatów i dyskusji była problematyka związana z dostosowaniem rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. Obradom towarzyszyła ekspozycja z bogata ofertą producentów rolnych. Forum odbywało się pod honorowym patronatem starosty cieszyńskiego.

- Miejski Dom Kultury w Skoczowie zorganizował II Koncert Młodych Talentów, w którym wzięło udział 17 uzdolnionych muzycznie uczniów ze szkół podstawowych gminy skoczowskiej i liceum.

- Końcem tygodnia w austriackiej miejscowości Fieberbrum odbyły się mistrzostwa

świata w skibobach. Zawodnicy Cieszyńskiego, wśród nich skoczowianie zdobyli w sumie 29 medali (13 złotych, 11 srebrnych i 5 brązowych). W grupie seniorów złoty i brązowy medal zdobył Jerzy Malik, prezes PZSb, reprezentujący STS Skoczów, burmistrz miasta.

 

6 marca - Padający obficie, od dnia poprzedniego, śnieg zamienił się w prawdziwą śnieżycę, które j towarzyszyły lodowaty wiatr i niska temperatura. Przed południem na kilka godzin zablokowana została przez tiry droga krajowa w Pogórzu i Swię-toszówce.

 

7 marca - Urszula Korzonek i Grażyna Wieją zaprezentowały swoje wiersze w Klubie Propozycji przy Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie na „Wieczorze Poezji". - Przedstawiciele K.S. „Beskid" Skoczów wzięli udział w posiedzeniu Zarządu Miasta Skoczowa, na którym przedstawili sprawozdanie finansowe i stan gospodarowania w Klubie. Omówiono też problemy związane z utrzymaniem obiektów sportowych.

 

9 marca - Po raz trzeci już Miejski Dom Kultury zorganizował „Wieczór Skoczo-wianki", na którym zaprezentowane zostały wyróżniające się mieszkanki Skoczowa: prof. Helena Danel-Bobrzyk, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego liii U.S w Cieszynie, Lena Rybica - artystka nalarka oraz Ilona Kozieł działaczka ZHP. Spotkanie prowadziła Małgorza-a Orawska.

- Amatorska Liga Siatkowa rozegrała inałowe zawody w sali gimnastycznej >zkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie.

Puchary i dyplomy zwycięskim drużynom wręczyli Jerzy Malik burmistrz miasta i prezes Skoczowskiego Towarzystwa Sportowego oraz Piotr Swoboda wiceprezes STS.

 

11/12 marca - Nieznany sprawca ukradł koła z samochodu Volwo, stojącego na ul. Górny Bór w Skoczowie. Stratę wyceniono na 1.000 zł.

 

12 marca - Wojewoda Śląski powołał na zarządcę komisarycznego Skoczowskiej Fabryki Kapeluszy „Polkap" Tadeusza Barabosza, odwołując ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Zbigniewa Szymanka.

 

13 marca - W Zespole Szkół Nr 1 w Skoczowie odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt i chłopców. Udział wzięły drużyny skoczowskiego gimnazjum oraz ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Trzyńcu w Republice Czeskiej. Honorowymi gośćmi byli burmistrz Jerzy Malik i kierownik Zespołu Jednostek Oświatowych Janina Żagań.

 

14 marca - Czwartkowy targ odbywał się przy pięknej wiosennej pogodzie. Handlujących było dużo, mimo rozpoczętych już siewów obroty znaczne. Przywieziono dużo zboża, zwierząt gospodarskich, warzyw owoców, sadzonek krzewów i drzewek. Pszenicę liczono po 60 zł, żyto 45 zł, pszenżyto 50 zł, jęczmień jary 55 zł, owies 52 zł za q, groch po 150 zł, mak po 600 zł. Ceny warzyw: cebula 1,50 zł, czosnek 8 zł, marchew 1,40 zł, ziemniaki 0,80 zł za 1 kg. Prosięta były w cenie 120 do 140 zł, a cieliczki 480 do 500 zł za sztukę. Było dużo piskląt po 1 zł i 1,20 zł. Kury roczne nioski były w cenie 10 zł za sztukę.

 

15 marca - Dwóch mężczyzn dokonało napadu na ajentkę kolektury „Lotto"

w Ochabach. Kobietę obezwładnili gazem łzawiącym i skradli torebkę z 5 tys. zł oraz kupony loteryjne.

 

16 marca - Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej oraz gmina Goleszów zorganizowały IV Turniej Piłki Siatkowej Pracowników Samorządowych i radnych Ziemi Cieszyńskiej. W rozgrywkach odbywających się w Cisownicy i Dzięgielowie skoczowska drużyna nie weszła do czołówki.

- W Ochabach odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze LKS „Ochaby 96" z udziałem burmistrza Skoczowa Jerzego Malika. Wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną. Prezesem został Piotr Krzewiński.

 

17 marca - Na polu uprawnym w Skoczowie w rejonie ul. Bielskiej znaleziono niewypał z drugiej wojny światowej. Pocisk zabezpieczyli saperzy z Gliwic.18 - 22 marca - Zespół Szkół Rolniczych CKU w Międzyświeciu zorganizował cykl zajęć i wykładów w ramach „Tygodnia Ekologicznego" dla młodzieży.

 

19 marca - Tadeusz Barabosz po 17 dniach kierowania Fabryką Kapeluszy _Polkap" w Skoczowie został odwołany ze stanowiska. Na jego miejsce zarządcą komisarycznym zakładu powołany został Stanisław Noworyta.

 

22 marca - Na sesji Rady Miejskiej w Skoczowie burmistrz Jerzy Malik wręczył odznaki „Zasłużony działacz Kultury" przyznane przez ministra: Urszuli Stefanii Korzonek, Krystynie Gibiec, Ewie Szczotka Stefanowi Krzempkowi.

- Skoczowscy radni uchwalili wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP rozporządzenia

Rady Ministrów w sprawie zasad i trybu udzielania pomocy w dożywianiu uczniów.

- W Miejskim Domu Kultury odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Dokonano również wyboru uzupełniającego do zarządu i zmian w Statucie Towarzystwa. Wybrano także 3-osobowy Sąd Koleżeński w składzie: Małgorzata Orawska, Wiesława Michałek i Jerzy Kozieł. Do zarządu dokooptowano Grzegorza Grenia. Zarząd wybrał następnie Roberta Orawskiego na prezesa i Karola Kajzera na wiceprezsa TMS. W zebraniu uczestniczyli m.in. burmistrz Jerzy Malik i przewodniczący RM Kazimierz Chrapek. Okolicznościowy odczyt o archiwaliach skoczowskich znajdujących się w Książnicy Cieszyńskiej wygłosił dr Wacław Gojniczek.23 i 24 marca - W kinie „Podhale" administrowanym przez Andrzeja Sembo-la wyświetlano film „Władca Pierścieni" na podstawie baśniowej powieści Tolkiena.

 

24 marca - Na skoczni Velikance w Pla-nicy Adam Małysz z Wisły osiągnął w serii kwalifikacyjnej odległość 223,5 m czym ustanowił nowy rekord Polski w lotach. Kryształową Kulę wręczył mistrzowi premier Leszek Miller.

 

29 i 30 marca - Ulicami Skoczowa i przez Rynek przeszedł tradycyjny pochód z „Judoszym".

 

30 marca - Wielka Sobota. „Bezsenna noc" w kościele ewangelickim w Skoczowie dla młodzieży przed niedzielą wielkanocną. W programie mieściły się m.in. występy teatru z Bielska-Białej, tok show, nocny spacer do Pierśćca i tradycyjna jutrznia wielkanocna w nietradycyjnej, młodzieżowej formie.

 

KWIECIEŃ

 

1 kwietnia - Święta Wielkanocne wyjątkowo ciepłe i słoneczne. W pierwsze święto bezchmurnie, z temp. 20°C, w śmigust 22°C. Po południu niewielkie zachmurzenie.

 

2 kwietnia - W kompleksie leśnym przy drodze krajowej w Skoczowie znaleziono nieżywą sarnę złapaną przez kłusowników w metalowe wnyki.

 

4 kwietnia - 8 reprezentacji szkół średnich Cieszyna i Skoczowa wzięło udział w III Powiatowym Turnieju Motoryzacyjnym zorganizowanym w Międzyświeciu przez dyrekcję Zespołu Szkół Rolniczych CKTJ Międzyświeć, Polski Związek Motorowy oraz KP Policji w Cieszynie. Zwycięstwo przypadło reprezentacji z Międzyświecia.

 

5 kwietnia - W Muzeum Sarkandrow-skim w Skoczowie otwarto kolejną IV wystawę prac Edwarda Biszorskiego z cyklu -Obrazki z podróży". W wernisażu uczestniczyli m.in. burmistrz Jerzy Malik, dyrektor Muzeum w Cieszynie Marian Dembiniok i prezes TMS Robert Orawski. Organizatorem ekspozycji był Zarząd Koła im. E. Biszorskiego.

- Odbyło się ogólne zebranie roczne Koła im. Edwarda Biszorskiego. Uczestnicy przyjęli sprawozdanie prezesa Zarządu Karola Kajzera z rocznej działalności oraz uchwalili plan działania na najbliższy rok.

 

6 kwietnia - 30 wykonawców piosenek ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich gminy Skoczów wzięło udział

w konkursie „Droga do gwiazd" zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury na wzór programu telewizyjnego TVN.

 

8-19 kwietnia - W gminie Skoczów Zakład Usług Komunalnych przeprowadził zbiórkę przedmiotów wielkogabarytowych - starych mebli, telewizorów, pralek i złomu.

 

12 kwietnia - W Pływalni „Delfin" rozegrano I Gminne Zawody w Bowlingu (kręglarstwie). O puchar przechodni walczyły drużyny księży parafii katolickiej i ewangelicko-augsburskiej, fabryki, J^OLKAP" oraz samorządu miejskiego w Skoczowie. Pierwsze miejsce zajęli samorządowcy.

 

13 kwietnia - Szkole Podstawowej Nr 7 w Pogórzu nadano imię Jana Marka. Na budynku szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową, w pawilonie LKS Pogórze odbyła się akademia z występami uczniów, a w szkole urządzono wystawę o Janie Marku. Uroczystość poprzedzona była mszą św. w Kościele w Pogórzu. W uroczystości uczestniczyli burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek i wiceburmistrz Jan Korzenek.

- Na drodze lokalnej w Ochabach trzynastoletni chłopiec jadący Jawą potracił 49-letniego skoczowianina, który wyszedł z za stojącego na poboczu samochodu. Mężczyzna został ranny.

 

14 kwietnia - Zarząd Miejsko-Gminny PKPS w Skoczowie przeprowadził kwestę uliczną na rzecz osób potrzebujących pomocy. Zbiórkę przeprowadziło ponad 40 osób, głównie młodzieży szkolna i z ZHP . 18 kwietnia - Dyrekcja Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju przekazała skoczowskiemu Muzeum im. G. Morcinka zabytkowy zegar szafkowy, który znajdował

się uprzednio w willi Sinajbergerów będącej przez szereg lat obiektem sanatoryjnym Uzdrowiska. Odzyskany zegar trafił do Muzeum dzięki staraniom Zarządu TMS.

 

19 kwietnia - W Pływalni '„Delfin" w Skoczowie odbyły się „I Samorządowe Zmagania w Pływaniu i Bowlingu Ziemi Cieszyńskiej". Udział wzięły reprezentacje 8 gmin regionu cieszyńskiego. W pływaniu kobiet zwyciężyła Ewa Raszka ze Skoczowa, a wśród mężczyzn Stanisław Świtała radny ze Strumienia. W bowlingu pierwsze miejsce zajął Skoczów.

- Pod hasłem „Czy znasz swoje miasto-gminę" w MDK przeprowadzony został konkurs wiedzy o Skoczowie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów skoczowskiej gminy. Organizatorem konkursu, który prowadził Grzegorz Greń był Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa. 

 

20 kwietnia - W skoczowskim ratuszu odbyła się konferencja p.n. „Skoczów 2002 - Ochrona Wód Górnej Wisły - Gospodarka Odpadami Komunalnymi". Uczestniczyli w niej burmistrzowie i wójtowie gmin, współautorzy projektu ochrony Zlewki Jeziora Goczałkowickiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Banku Ochrony Środowiska oraz Sekretarz Stanu Ministerstwa Ochrony Środowiska Czesław Śleziak i poseł na Sejm RP Jan Szwarc. Konferencji przewodniczył burmistrz Skoczowa Jerzy Malik.

 

24 kwietnia - Na ulicy Góreckiej w Skoczowie z nie zamkniętego samochodu Fiat 126 skradzione zostały dokumenty.

 

26 kwietnia - Rada Miejska przyjęła na sesji sprawozdacie z wykonania budżetu gminy za rok ubiegły i większością głosów udzieliła absolutorium Zarządowi Miejskiemu za 2001 rok.

- W MDK odbył się „Przegląd filmów o Skoczowie", na którym wyświetlono 4 archiwalne filmy Henryka Bylicera (trzy filmy) oraz Ryszarda Blattana (jeden film).

- Rozstrzygnięty został „Konkurs na zabawkę dziecięcą". I miejsce zdobyła Katarzyna Wyrwoł za marionetkę „Ptak", II miejsce Oliwia Drewniak za „Pająka świecącego", a III był Marian Nalepa z modelem szybowca „Alfa". Przyznano też wyróżnienia, Katarzynie Mitrędze, Katarzynie Szturc, Janowi Kisiale i Marianowi Nalepie. Nagrody i dyplomy wręczono w skoczowskim Domu Kultury.

 

27 kwietnia - W Miejskim Domu Kultury odbył się finał międzynarodowy wyborów „Miss Fitness Euroregion 2002 Show". Na scenie wystąpiło 8 dziewcząt. Prezentacje kandydatów oceniła komisja, w której zasiadali m.in. starosta cieszyński Witold

Dzierżawski i burmistrz Jerzy Mali] Tytuł Miss zdobyła Małgorzata C a wicemiss Ewa Kozok i Dorota N

 

28 kwietnia - Na ulicy Ciesz pobito wieczorem bezdomnego mez.r : i skradziono mu pieniądze. Spr\ okazali się mieszkańcy Kiczyc i Skoczc

 

29 kwietnia - Z plebani kości Piotra i Pawła w Skoczowie skradziow obraz wartości 300 zł. Spra\vc\ przez policję ujęci, a obraz odzyska Kwiecień - Na koniec miesiąca w skocze*-gminie było 1756 bezrobotnych w r. ~ kobiet, 136 absolwentów. Nabór do rozpoczęła firma „Kaufland" z Wr budująca w Cieszynie hipermarke:

 

MAJ

 

maja - Przedstawiciele skc lewicy spotkali się przy pomniku głym za Polskość Śląska", gdzie kwiaty. Wystąpienie okoliczr wygłosił przewodniczący RM SLJ Swoboda, potem w Miejskim Domu * tury odbyło się 1-majowe spotkanie. 

 

8 maja - Liceum Ogólnoks w Skoczowie zorganizowało - już drugi - Dzień Europejski dla licealnej i gimnazjów skoczowskkŁ prowadzono konkursy plastyczne Europie oraz prezentacje artystyczne.

 

9 maja - Z parkingu przy ul. Leśnej w Skoczowie skradziono w biały dzień samochód marki VW Passat o wartości 20 tys. zł.

- W bloku mieszkalnym przy ul.G.Morcinka dokonano włamania do piwnicy, skąd skradziono 2 rowery górskie na wartość 1.600 zł.

 

11 - 12 maja - W Ochabach na hipodromie odbywały się Okręgowe Zawody Konne w skokach przez przeszkody. Przeprowadzono dziewięć konkursów, w których startowało 57 koni i 41 zawodników z 12 klubów jeździeckich.

 

10 maja - Głos Ziemi Cieszyńskiej poinformował o wszczęciu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Cieszynie przeciwko nauczycielowi Zespołu Szkół Nr 1 w Skoczowie podejrzanemu o dokonanie szeregu przestępstw na nieletnich. 24-letni nauczyciel został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Oskarżenia wniesione zostały do dyrekcji szkoły w połowie kwietnia.

 

16 maja - W Gimnazjum Nr 3 i w Szkole Podstawowej nr 6 im. Zofii Kossak w Pierśćcu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły. Młodzież przedstawiła spektakl pt. „Błogosławiona wina" według utworu Zofii Kossak.

 

17 maja - Przedstawiciele Wojewody Śląskiego z Zarządem Miejskim w Skoczowie przeprowadzili wizytację Kaplicówki w celu określania możliwości utworzenia tam zespołu przyrodniczo-krajobrazowe-go i ochrony wzgórza prze dalszą zabudową.

 

18 maja - W Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie odbył się koncert charytatywny na fundusz Stowarzyszenia na Rzecz Rozbudowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Członkowie Towarzystwa Miłośników Skoczowa spotkali się na tradycyjnym smażeniu jajecznicy na Górnym Borze.

 

19 maja - Przez dwa dni gościła w Skoczowie Monika Spitzer-Strauss, córka Oskara Spitzera byłego współwłaściciela skoczowskiej garbarni.

 

19-24 maja - Odbywały się imprezy VII Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra" w Skoczowie. Z inauguracyjnym koncertem w kościele ewangelicko-augs-burskim w Skoczowie wystąpiła Morawska Orkiestra Filharmonii z Ołomuńca. Na finałowej imprezie wystąpił Chór Rzymskokatolickiego Kościoła Katedralnego z Łucka na Ukrainie. Odbyły się również inne występy artystyczne, wokalno-muzycze, konkursy oraz wystawy.

 

21 maja - Rozpoczął się w całym kraju Narodowy spis powszechny ludności oraz rolny trwający do 8 czerwca. Poprzedni spis miał miejsce przed 15 laty.

 

23 maja - Ukazał się 500 Numer „Gazety Skoczowskiej", dwutygodnika wydawanego przez Towarzystwo im.Gustawa Morcinka.

- „Gazeta Skoczowska" opublikowała list otwarły mieszkańców Skoczowa z 15 maja skierowany do Zarządu i Rady Miejskiej w sprawie pomocy w zalegalizowaniu funkcjonowania prywatnego ośrodka zdrowia dr Piotra Gruszczyka, rozbudowanego z naruszeniem prawa budowlanego. List podpisało 670 obywateli miasta.

 

25 maja - Dzień Sportu powiatu cieszyńskiego, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Urząd Miejski w Skoczowie dla uczczenia 12 rocznicy powołania samorządów, w ramach imprezy „Powiat bez granic". W rozgrywkach w różnych dyscyplinach sportowych wzięło udział ponad 800 zawodników z 12 gmin powiatu oraz gminy Kozłowice z powiatu Frydek-Mistek w RC.

 

28 maja - 40 członków skoczowskiego Klubu Seniora wzięło udział w spotkaniu z okazji „Dnia Matki „.Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Pierśćcu.