Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wydarzenia 2000 roku
Dział:

Karol Kajzer
Wydarzenia 2000 roku

 

 

Styczeń

1 stycznia O północy rozpoczynającej Nowy Rok 2000 z wieży ratuszowej rozległ się po raz pierwszy nowy hejnał wykonany na melodię pieśni ludowej „Przez wodę koniczki przez wodę". Hejnał wrócił na wieżę po wieloletniej przerwie dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Skoczowa i będzie grany codziennie w południe.
Blisko trzy godziny skoczowianie witali na rynku Nowy Rok. Strzelały szampany, petardy, rozlegał się brzęk tłuczonych butelek, było głośno od okrzyków i śpiewów. Policja jednak nie musiała interweniować. Pierwsza styczniowa noc była pogodna, a temperetura spadła do 14° C. W Nowy Rok było 3 °C. W ciągu dnia zachmurzyło się, a wieczorem termometry wskazywały 5 °C.


Z dniem 1 stycznia rozpoczął działalność Zakład Usług Komunalnych w Skoczowie. Kierownikiem zakładu, mianowanym przez Zarząd Miasta, został mgr inż. Piotr Rucki.


4 stycznia Burmistrz Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z sołtysami. Głównym tematem spotkania było omówienie budżetu Gminy na 2000 rok i stanu przygotowań do zebrań wiejskich.


-Uczennica klasy III LO w Skoczowie, Karolina Andrzejewska zdobyła pierwsze miejsce, jako solistka, na XI Przeglądzie Piosenki Różnej w BielskuBiałej.


-W Muzeum im. św. Jana Sarkandra otwarto wystawę fotografii „Szlakiem Męczenników Koszyckich" autorstwa M.B. Grzybków.


4/5 stycznia Okradziono sklep spożywczy przy ul. Słonecznej w Skoczowie. Złodzieje skradli papierosy i słodycze o wartości 2 tys. zł.


6 stycznia W rejonie alei nad Bładnicą w Skoczowie napadnięto 61 letniego mężczyznę. Sprawca pobił go i zabrał mu neseser z biżuterią o wartości ok. 3,5 tys. zł.


-W pierwszą rocznicę śmierci Stanisława Hadyny, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" w kościele ewangelickim odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z koncertem kolęd w wykonaniu „Śląska".


9 stycznia Koncert VIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzecz dzieci z chorobami nerek. Na imprezach i w zbiórkach ulicznych w mieście i gminie Skoczów zebrano 44.215 zł, a także złoto, srebro i obcą walutę. Na Kaplicówce, o godz. 20.00 miał miejsce tradycyjny pokaz ogni sztucznych pod nazwą „ Światełko do nieba". Mgła nieco zepsuła to wspaniałe widowisko.


16 stycznia Odbył się III Turniej Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Skoczów w tenisie stołowym. Zwyciężyli: Robert Żak, Przemysław Szostok i Agnieszka Zabdyr z SP nr 7 w Pogórzu oraz Marek Noga z SP nr 1 w Skoczowie, kosiarki, elektryczną i spalinową oraz sprzęt ogrodniczy o wartości 50 tys. zł.


LUTY


3 lutego Zespół redakcyjny Kalendarza Miłośników Skoczowa na 20001 rok spotkał się z autorami artykułów zamieszczonych w tej publikacji.


5 lutego W ratuszu gościli członkowie Zarządu Stowarzyszenia „ Polonia" redzie w Holandii z przewodniczącym yarzyszenia Andrzejem Stopą. Zagrani goście bawili się potem na balu Stozyszenia „Wspólnota dla Skoczowa".


11 lutego W Kiczycach ujawniokradzież 600 mb linii energetycznej artości ok. 3.5 tys. zł.


13/14 lutego Przy ul. Targowej coczowie włamano się do sklepu spożywco. Skradziono alkohol, papierosy i różirtykuły spożywcze o wartości 1 tys. zł.


14 lutego Po południu wystąpiły ;nsywne i obfite opady śniegu, którym arzyszył silny wiatr. Spowodowało to lócenia w ruchu komunikacyjnym. Na gach, głównie w Łączce i Ogrodzonej /stały korki. Nie obyło się bez stłuczek.W nocy było mroźno, stąd nazajutrz na drogach pokazała się ślizgawica.


19 lutego W Harbutowicach, koło stacji benzynowej, mitsubishi zderzyło się z mercedesem. Ranny został pijany właściciel mitsubishi. Gdy zjawili się policjanci usiadł na miejscu pasażera i twierdził, że ktoś inny prowadził auto lecz uciekł. Nikt ze świadków nie widział jednak żadnego uciekającego.


24 lutego Z okazji 140lecia Zakładów Garbarskich „Skotan" dwunastu zasłużonych pracowników otrzymało Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.


-Na łamach Gazety Skoczowskiej został opublikowany apel protestacyjny Oddziału Akcji Katolickiej skoczowskiego Podregionu NSZZ „Solidarność", Koła Przyjaciół Radia Maryja i Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność w Skoczowie przeciwko rozpowszechnianiu „bluźnierczego i antykatolickiego" filmu „Dogma".


25 lutego Nieznani sprawcy włamali się do Kancelarii Podatkowej w Skoczowie skąd skradli komputer i telefon o wartości 2 tys. zł każdy.


25-28 lutego Dni Otwarte Gimnazjum Nr 3 w Pierśćcu. Można było zwiedzać szkołę, zapoznać się z jej programami nauczania i zapisać uczniów do pierwszej klasy gimnazjalnej na rok szkolny 2000/2001.


25/26 lutego Nieznani sprawcy zniszczyli elewację kaplicy św. Jana Sarkandra na Kaplicówce. Uszkodzili rynny, a ściany oszpecili różnymi malowidłami.


28-29 lutego Szalejący w Beskidach halniak poczynił w powiecie cieszyńskim znaczne szkody. Najwięcej w Ustroniu, Wiśle i Bażanowicach, gdzie wichura połamała wiele drzew i uszkodziła dachy niektórych budynków. W okolicach Skoczowa siła wiatru była nieco mniejsza, ale i tak połamanych zostało wiele drzew.


MARZEC


1 marca Nowym dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu mianowany został mgr inż. Stanisław Bulcewicz, dotychczasowy inspektor ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Skoczowie.


2 marca Skoczowski targ odbywał się przy wyjątkowo złej pogodzie. Nie dowieziono drobiu. Dużo było ziemniaków i zboża, lecz popyt na nie był niewielki. Pszenicę oferowano po 56 zł, żyto po 42 zł, pszenżyto i jęczmień po 44 zł, owies po 40 zł. Ziemniaki kosztowały 80 zł, a wczesne sadzeniaki aż 150 zł za 100 kg. Dużą była również podaż cieląt i prosiąt. W porównaniu z lutym ich ceny nieco wzrosły. Za
cieliczki żądano 350450 zł, a za prosięta 80100 zł za sztukę. Oferowano tez tanie maszyny rolnicze. Sadzarkę do ziemniaków można było nabyć już za 900 zł.


-Na spotkaniu w Klubie Propozycji przy Muzeum im. Gustawa Morcinka gościli; ks. Antoni Żebrowski, Ojciec Zgromadzenia św. Rodziny i Krajowy Redaktor Apostolstwa Dobrej Śmierci Lidia Wojdak działaczka ruchu katolickiego.


4 marca W roku jubileuszowym 10lecia Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie odbył się ostatni w XX wieku bal karnawałowy, na którym wspaniale bawili się rodzice, nauczyciele i sympatycy szkoły.


7 marca Na spotkaniu członków skoczowskiego RS AWS z udziałem burmistrza Jerzego Malika i członków Zarządu Miejskiego omawiano alternatywną formę budownictwa komunalnego, jaką jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego.


9 marca Nad Ziemią Cieszyńską przeszła krótkotrwała nawałnica. Szalała wichura, niebo rozświetlały błyskawice, padał duży grad. W niektórych miejscowościach połamane drzewa zatarasowały drogi.

-W Harbutowicach drzewo przewróciło się na TIRa i przygniotło małego fiata.


-W Dębowcu połamało słupy linii niskiego napięcia. Największe szkody wichura poczyniła w Zebrzydowiczach, Kończycach Wielkich, w górach i lasach. Wskutek kilkunastogodzinnego deszczu połączonego z topnieniem śniegu znacznie podniósł się poziom wód w Olzie i Wiśle.


10 marca W ratuszu gościła delegacja z Karwiny pod przewodnictwem Gabrieli Mrozkovej, zastępcy Starosty karwińskiego. Gości przyjmował wiceburmistrz Jan Korzonek. Omawiano s współpracy partnerskich miast owa i Karwiny oraz udział Czechów h Skoczowa.


MARZEC


1 marca Z okazji Dnia Kobiet rzystwo Miłośników Skoczowa jski Dom Kultury zorganizowały zór Skoczowianki", na którym zantowało się dziewięć niezwykłych kanek gminy. Impreza odbyła się jatywy Małgorzaty Orawskiej.


3 marca Generalna Dyrekcja publicznych otrzymała od Starostwa towego w Cieszynie kolejny projekt :enia drogi ekspresowej z drogą kralr 1 w Skoczowie. Projekt ten uznarealny i najpraktyczniejszy.


4 marca Podał się do dymisji rd Klaczak prezes Klubu Sporo „Beskid" w Skoczowie.


17 marca Ukazał się pierwszy numer „Kuriera Skoczowskiego". W ten sposób pojawił się w kioskach drugi, obok „Gazety Skoczowskiej" dwutygodnik. Wydawcą 12 stronicowego, kolorowego pisma z informacjami społeczno kulturalnymi było Stowarzyszenie Ekologiczne „BIOS".


21 marca Na przywitanie wiosny dzieci z niektórych szkół w gminie i Przedszkola przy ul. Targowej wrzuciły do Wisły Marzannę Panią Zimę.


23 marca Miłośnicy poezji spotkali się w Muzeum im. Gustawa Morcinka z wybitnym poetą i satyrykiem Juliuszem Wątrobą z Rudzicy, laureatem wielu prestiżowych nagród ogólnopolskich, wydawcą siedemnastu tomików wierszy drukowanych między innymi w takich czasopismach jak Szpilki i Przekrój.


26 marca Do Skoczowa przybyli z nieoficjalną wizytą państwo Willy i Ad Knijl z partnerskiego miasta Kapelle w Holandii. Goście przywieźli cztery zegary ścienne, jako dar osobisty dla będącego w budowie krytego basenu. Burmistrz Jerzy Malik złożył darczyńcom serdeczne podziękowania.


30 marca Skoczowska Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" oddała do użytku nowoczesny, samoobsługowy pawilon handlowy w Harbutowicach. Placówka została urządzona po gruntownym remoncie starego sklepu.


31 marca W skoczowskiej gminie zarejestrowano 981 bezrobotnych, tj. 9% stanu bezrobotnych w powiecie.
Skoczów jest na drugim miejscu, po Cieszynie, gdzie odsetek osób bez pracy wynosi 23.5 % stanu powiatowego.


KWIECIEŃ


6 kwietnia Zarządu Mejski spotkał się w ratuszu z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Telefonia Lokalna S. A. „Dialog". Podpisano list intencyjny w sprawie rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej.
Mieszkańcy osiedla Górny Bór wybrali nową Rade Osiedlową. Przewodniczącym został Henryk Król, a w skład Rady weszli: Janina Brudny (sekretarz). Sylwester Gruda, Kazimierz Majewski i Bronisław Żebrowski


7 kwietnia W Muzeum im. św. Jana Sarkandra otwarto kolejną, III wystawę prac Edwarda Biszorskiego p.n. „Świat w oczach Szorigo". Tym razem zaprezentowano plakaty artysty. Władze miasta reprezentował na wernisażu przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Chrapek.


-Odbyło się walne zebranie sprawozdawczowyborcze Koła im. Edwarda Biszorskiego. Prezesem Koła został ponownie Karol Kajzer. Do zarządu weszli; Janusz Badura, Bronisław Broda, Wacław Gojniczek, Alicja Golisz, Małgorzata BiszorskaKrężelok i Lucyna Zgoda.


-Dziennik Zachodni opublikował ogłoszenie o III Konkursie Gwary na Śląsku Cieszyńskim organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa, Macierz Ziemi Cieszyńskiej i Polski Związek KulturalnoOświatowy w Republice Czeskiej.


8 kwietnia W nocy włamano się do kiosku przy ul. Słonecznej. Złodzieje wybili otwór w ścianie i skradli papierosy i inne towary o wartości ok. 2 tys. zł.


14 kwietnia Po raz piąty Towarzystwo Miłośników Skoczowa zorganizowało konkurs dla młodzieży szkolnej pod nazwą „Czy znasz swoje miasto i gminę?". Wzięło w nim udział pięć drużyn ze szkół podstawowych i jedna drużyna gimnazjalna. Pierwsze miejsce zdobyła SP Nr 6 w Pierśćcu, a druga lokata przypadła SP nr 8 w Skoczowie.


21-22 kwietnia Ulicami miasta, jak co roku, przeszedł korowód z „Judoszym". Asystowali mu strażacyhalabardnicy, liczna młodzież i dzieciarnia.


25 kwietnia Grupa dzieci z przedszkola w Kiczycach w strojach regionalnych przybyła do ratusza z tradycyjnym „Goiczkiem" złożyć życzenia wielkanocne Burmistrzowi i pracownikom Urzędu. Powinszowania i okolicznościową piosenkę przygotowały: Regina Siekierska i Anna Palarczyk.


26 kwietnia W Muzeum im. G. Morcinka otwarto pierwszą na Śląsku wystawę prac prof. Jana Raszki, artysty rzeźbiarza i działacza narodowego, autora pomnika „Naszym Bohaterom" odsłoniętego w Skoczowie w 1924 r.


-Ostatnia z trzech armat Czesława Kanafka z Bładnic wyjechała do Częstochowy. Na murach klasztoru jasnogórskiego armaty oddały salwę 3 maja.


27 kwietnia Odbyło się Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Sprawni Inaczej „Tęcza" w Skoczowie. Wybrano zarząd i komisję rewizyjną. Prezesem został Edward Szypuła. W zebraniu uczestniczył burmistrz Jerzy Malik.


28 kwietnia Rada Miejska przyjęła na sesji sprawozdanie Zarządu Miasta i udzieliła Zarządowi absolutorium na rok 1999.


29 kwietnia Skoczowskie koło Zwiąku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odbyło roczne zebranie sprawozdawcze.Obecni byli; burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek oraz prezes Związku w BielskuBiałej, Józef Harężlok.


-Otwarto w Sarkandrówce wystawę malarstwa, Ludwika seniora i juniora, Joanny i Iwony Konarzewskich.


30 kwietnia Odbył się III Rodzinny Rajd Rowerowy. Trasa wiodła ze skoczowskiego rynku przez Kowale, Równicę, Zabrzeg i z powrotem na targowisko „Za Wisłą".


MAJ


3 maja W rocznice uchwalenia Konstytucji w 1791 r. przedstawiciele władz miasta, Związku Kombatantów, Straży Pożarnej, Harcerstwa, partii politycznych i mieszkańcy miasta złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem „Poległym za polskość Śląska". Pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł od remizy pod pomnik.


4 maja Zarząd Miasta odbył wyjazdowe posiedzenie w Wiślicy. Omawiano sytuację miejscowej szkoły podstawowej. W nowym roku szkolnym 2000/2001 miało w niej podjąć naukę 6 dzieci.
Po zimowej przerwie uruchomiona została na rynku fontanna z Trytonem.


6 maja Ludowy Klub Sportowy w Pogórzu obchodził jubileusz 50lecia. Na uroczyste spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych i sportowych. Klub oraz działaczy i zawodników uhonorowano pamiątkowymi pucharami i odznaczeniami. Urządzono też wystawę trofeów i pamiątek sportowców z Pogórza.


9 maja W Skoczowie gościł słynny bioenergoterapeuta Clive Harris. Chorych przyjmował w Spółdzielczym Domu Kultury „Wspólnota". Z zabiegów skorzystało kilkaset osób z miasta i okolicy.


9/10 maja W nocy dokonano włamania do apteki przy ul. Góreckiej w Skoczowie. Sprawca przeciął kraty w oknie i ukradł ok. 4 tys. zł.


12 maja W świetlicy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" odbyło się zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Przyjęto uchwałę odnośnie podjęcia starań o umieszczenie zabytkowej sikawki „damfuli" przed remizą strażacką. Obecny był burmistrz Jerzy Malik.


13 maja Piłkarze IV ligowego Klubu Sportowego „Beskid" Skoczów pokonali u siebie „Garbarza" Zembrzyce 5:1. Bramki strzelili: Adrian Sikora i Sebastian Olszar. Po ostatnich niepowodzeniach „Beskidu" wynik ten uznano za rewelacyjny.


14 maja W Ochabach spaliła się stodoła wraz z pomieszczeniami gospodarcze. Straty wyniosły ponad 15 tys. zł.


18 maja W Miejskim Domu Kultury odbył się przegląd twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, w którym wystąpiło 12 zespołów szkolnych skupiających 243 młodych miłośników śpiewu, tańca, teatru i muzyki.


20 maja Kolejne wielkie zwycięstwo KS „Beskid", który zdeklasował „Górala Żywiec 7:1. Zdobywcami goli byli: Paweł Krupa, Adrian Sikora i Sebastian Olszar.


-Przy ul. Leśnej w Skoczowie włamano się do klatek z ptakami egzotycznymi.
Skradzione zostały gołębie, bażanty i inne ptaki wartości ok. 1 tys. zł.21-27 maja V Festiwal Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra". W inauguracyjnym koncercie w kościele św. Piotra i Pawła wystąpił Chór i Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej.


23 maja W Skoczowie gościł cyrk „Domino".


26 maja Z okazji Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Dziecka odbył się wielki festyn przy ul. Targowej w Skoczowie.


27 maja 20-lecie obchodziła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.


28 maja Telewizyjny Turniej Miast „Cieszyn kontra Puck" emitował I Program TVR Niestety zwycięstwo przypadło Puckowi.


CZERWIEC

9 czerwca W sprzedaży ukazała ae ..Kronika Skoczowska 1999", kolejny, 14 rocznik wydany przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa".


9-11 czerwca XXXIII Dni Skorzowa. W piątek uroczystość zainaugurował korowód młodzieży szkolnej powiatu cieszyńskiego oraz występy m.in. Espołów z Katowic, Wodzisławia, Górek Rfielkich i Skoczowa. Dwa następne dni spełnione były różnymi imprezami, jak: jrezentacje, pokazy, konkursy i rozgrywki sportowe. Były też wystawy twórców lupowych i artystów plastyków. Dużą atrakją była „Kolejka Beskidzka"i przejażdża bryczką z „Kurierem Skoczowskim".
W ramach Dni Skoczowa miała miejce wystawa w muzeum przy rynku Renay Filipovej, Jarosławy Rybovej, Grety Sartorisowej i Tadeusza Wratnego pt."Dni Czeskiej kultury w Skoczowie".


10 czerwca Uroczysta inauguracja II Regionalnych Dni Pszczelarza Skoczów ' 2000. Zorganizowano m.in. kiermasz produktów pszczelarskich, degustacje miodu, wystawę pasiek i sprzętu pszczelarskiego oraz cykl okolicznościowych wykładów.


12 czerwca Odbyło się uroczyste otwarcie Biura Poselskiego SLD dr Antoniego Kobielusza przy ul. Bielskiej w Skoczowie. W otwarciu uczestniczyli: burmistrz Jerzy Malik, wiceburmistrz Jan Korzonek, przewodniczący RP SLD Stanisław Kubicjus, miejscy radni SLD i mieszkańcy miasta. Goście zwiedzili pływalnię „Delfin".


14 czerwca Na spotkaniu seniorów w Międzyświeciu zebrało się 53 mieszkańców tej wioski. Najstarszej, 93letniej Emmie Lorek burmistrz Jerzy Malik złożył życzenia i wręczył wiązankę kwiatów.


15 czerwca Orkiestra Salonowa filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pod dyrekcją Hilarego Drozda zagrała na imprezie charytatywnej w Domu Pomocy Społecznej nr 1. Przeprowadzono również aukcję prac malarskich artystów niepełnosprawnych.


17 czerwca Z inicjatywy Koła Unii Pracy w Skoczowie odbył się na starym targowisku turniej zręcznościowy dla dzieci w wieku szkolnym.


18 czerwca Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów zorganizowało rozgrywki pn. „Niedzielne Potyczki Rodzinne". Uczestniczące w nich rodziny prezentowały umiejętności aktorskie, muzyczne, taneczne, kulinarne. Popisywano się sprawnością fizyczną. Pierwszą nagrodę stanowił rower górski.


19 czerwca W Ochabach rozegrany został ekumeniczny mecz piłki nożnej między drużynami Ochab i Drogomyśla. Kapitanami drużyn byli księża, katolicki z Ochab i ewangelicki z Drogomyśla. Zwyciężyli drogomyślanie, którzy otrzymali puchar Burmistrza Miasta Skoczowa.


22 czerwca ukazał się w sprzedaży komplet widokówek miasta wydanych przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa.


23 czerwca Na sesji Rady Miejskiej w Skoczowie przyjęto rezygnację i odwołano ze stanowiska skarbnika gminy Grażynę Bulcewicz.
-Rada Miejska przyjęła uchwałę o wprowadzeniu nowych i tak już wysokich opłat stanowisk targowych.


24 czerwca W Pogórzu odbył się tradycyjny bieg przełajowy Cross Świętojański, zaliczany do Pucharu Beskidów. Na 12.5 km trasie rozegrał się bieg główny, zaś trasa Małego Crossu dla dzieci wynosiła 3.7 km. Tegoroczna impreza połączona była z jubileuszem 50 lecia LKS Pogórze.


26 czerwca W Ochabach, koło Stadniny Koni, na prostym odcinku drogi dwupasmowej, wpadł w poślizg, przekoziołkował, ściął przydrożne drzewo mercedes i wylądował na łące stadniny. Ranny został kierowca i dwie pasażerki.


29 czerwca W Klubie Propozycji przy Muzeum im. G. Morcinka na wieczorze poetyckim zaprezentowała się Urszula Stefania Korzonek.


LIPIEC


1 lipca Nowa parafia ewangelickoaugsburska rozpoczęła działalność w Bładnicach. Parafia liczy 600 wiernych i obejmuje Bładnice Dolne i Górne oraz Nierodzim. Dotychczas Bładnice należały do parafii w Ustroniu.


5 lipca Zarząd Skoczowskiego Towarzystwa Kupieckiego spotkał się z burmistrzem Jerzym Malikiem. Omawiano bieżące problemy nurtujące środowisko kupieckie, w tym sprawę powstającego domu handlowego „Biedronka", handlu przydrożnego, basenu, parkingów itp.


5/6 lipca Włamano się do „Klubu 21" w rynku w Skoczowie. Skradziono papierosy oraz 4 tys. zł gotówki.
8 lipca Uroczyście zakończono Letnią Szkołę Języka Angielskiego prowadzoną przez wolontariuszy z Ruchu 4 H. Z nauki skorzystało prawie 30 dzieci. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1. Letnią Szkołę dofinansował Urząd Miejski w Skoczowie.


-W Pogórzu włamano się do niezamieszkałego budynku, skąd skradziono kolekcję modeli samochodów o wartości 3.5 tys. zł.


9 lipca Ponad 2000 pracowników firmy „Teksid" wraz z rodzinami uczestniczyło w obchodzie Dnia Pracownika Teksid Poland na stadionie sportowym „Beskid" Skoczów. Bogaty program imprezy zakłócony został częściowo przez deszcz.


11 lipca W jednym z pokoi skoczowskiego hotelu „Karet" przy ul. Ustrońskiej odkryto zwłoki 50letniego mieszkańca miasta.


13 lipca Zmarła Marta Fiedor zamieszkała w Wilamowicach, wybitna krzewicielka folkloru Śląska Cieszyńskiego, współzałożycielka i działaczka kilku zespołów regionalnych. Urodziła się w 1922 r.


14/15 lipca włamano się do Agencji Celnej przy ul. Górny Bór. Skradziono przedmioty o wartości ok. 4.8 tys. zł.


15 lipca Na boisku w Pogórzu, w ramach jubileuszu tamtejszego LKS, rozegrany został turniej międzypaństwowy piłki nożnej oldbojów Podokręgu Skoczów, LKS Pogórze i Vendryni w Republice Czeskiej. Mecz PogórzeVendrynia zakończył się wynikiem 2:2, VendryniaPodokręg Skoczów 1:1, zaś Podokręg SkoczówLKS Pogórze 2:1.1 miejsce zdobył Podokręg, a na II miejscu uplasowała się Vendrynia. Drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.


17 lipca Padające od trzech dni gwałtowne deszcze spowodowały niebezpieczny przybór wód w rzekach i potokach. Wojewoda wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Na Wiśle przekroczony został stan alarmowy. Woda zalała odcinek drogi między Ochabami a Dębowcem. Do większej powodzi jednak nie doszło. Opady deszczu zaczęły stopniowo zanikać.


18-23 lipca W Ochabach odbyła się VI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w jeździectwie. Uczestniczyło w niej 56 zawodników z klubów jeździeckich z całego kraju oraz goście z Czech.


20 lipca Rolnicy nie dowieźli na targ żyta. Pszenicę sprzedawano po 7275 zł, jęczmień po 6570 zł, owies 6070 zł, groch po 150 zł, ziemniaki po 6070 zł za kwintal. Prosięta liczono po 100120 zł, buhajki po 350600 zł, młode kózki po 60 zł, owieczki 80110 zł za sztukę. Dużo było drobiu, różnej rasy kur, kurcząt, indyków. Było sporo warzyw, owoców i jagód. Czarna jagoda kosztowała 6 zł, a jeżyna, ostrężyna 3.5 zł za litr.


24 lipca Burmistrz Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z Erichem Skoczowskim potomkiem rodu Wilamowskich, który po raz kolejny odwiedził Skoczów.


28 lipca Rada Miejska w Skoczowie obniżyła opłatę za odprowadzenie ścieków z gospodarstw domowych. Ścieki odprowadzane do zbiorników gminnych staniały o 36 gr. za m 3, zaś do oczyszczalni ścieków o 1.07 za m3.


29 lipca W Wiślicy uroczyście otwarto nowe boisko do piłki nożnej. Z powodu deszczu część uroczystego spotkania odbyła się w remizie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Obiekt poświęcił ks. Alojzy Zuber. W uroczystości uczestniczył burmistrz Jerzy Malik.


SIERPIEŃ


3 sierpnia Po remoncie oddana została do użytku ulica Poprzeczna w Skoczowie. Przeprowadzony został kapitalny remont nawierzchni ulicy z jej odwodnieniem.


4 sierpnia Gazeta Wyborcza opublikowała dwa artykuły, Zbigniewa Pendela i Stanisława Janickiego o niezrealizowanych filmach przygotowanych według powieści Gustawa Morcinka „Inżynier Szeruda" i „Ondraszek".


5 sierpnia Piękną, wspomnieniową uroczystość zorganizowało Towarzystwo im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich z okazji 110 rocznicy urodzin pisarki. Spotkanie zainaugurowane koncertem w kościele Franciszkanów i nabożeństwem, z powodu deszczu, odbyło się w restauracji „U Sojki" w Górkach.


6 sierpnia W ramach „Lata w mieście" na skoczowskim rynku wystąpiły zespoły z Bytomia, Krakowa i Skoczowa.Andrzej Olechowski, kandydat na prezydenta RP niezapowiedzianie spotkał się na rynku z mieszkańcami miasta.


9 sierpnia Z udziałem burmistrza Jerzego Malika odbyło się spotkanie przy ognisku urządzone przez Stowarzyszenie Sprawni Inaczej „Tęcza" w Skoczowie. Były wspólne śpiewy, pieczono kiełbasę, raczono się kołaczami i napojami.


-Regionalny Program III TVP nadał krótki reportaż o skoczowskim hejnale. Uczestniczył w nim dr Józef Drabina, prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa.


12 sierpnia W Kowalach otwarte zostało nowe boisko do siatkówki. 13 sierpnia Przy pięknej pogodzie odbył się IV Piknik Beztrunkowy ..Kaplicówka 2000" zorganizowany przez Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jonasz". Szczególną atrakcję stanowiła m.in. regionalna kolejka kursująca z osiedla na Górnym Borze przez rynek na Kaplicówkę. Piknik uświetniły zawody sprawnościowe, występy kabaretu i duetu akordeonowego.


20 sierpnia Skoczowscy wędkarze obchodzili 25 lecie swojego koła. Z tej okazji na terenie starej żwirowni w Ochabach urządzono zawody sportowe.


21 sierpnia Na boisku przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Skoczowie wykonano nową nawierzchnię.


23 sierpnia Burmistrz Jerzy Malik oraz członkowie Zarządu Miejskiego i radni złożyli wizytę w Centrum Ekolo
gicznym w Żywcu, gdzie zapoznali się z tamtejszym systemem segregacji odpadów stałych.
Z mieszkańcami miasta spotkał się kandydat na prezydenta RP Janusz KorwinMikke. Spotkanie miało miejsce w restauracji „Karet".


26 sierpnia W przeddzień V rocznicy śmierci Edwarda Biszorskiego członkowie i sympatycy koła Jego imienia oraz Towarzystwa Miłośników Skoczowa spotkali się przy grobie artysty na cmentarzu ewangelickim. Potem wzięli udział w zwyczajowym, wspominkowym ognisku przy dawnej Harcówce na Górnym Borze.


27 sierpnia W Muzeum św. J. Sarkandra otwarto wystawę malarstwa artystów malujących ustami i nogami.


WRZESIEŃZ dniem 1 września Rada Miejska powołała na stanowisko skarbnika gminy Janinę Szleziak, pełniącą dotychczas tą funkcję w Knurowie.

12 września Na tradycyjnym, skoczowskim VIII Festiwalu Kapel Podworkowych wystąpiło siedem kapel. Główną nagrodę puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz 2 tys. zł otrzymała orkiestra „Centusie" z Krakowa. Poza konkursem wystąpiła „Bałucka" kapela podwórkowa z Łodzi, która już 5krotnie wygrała skoczowski festiwal.


2 września Przez Skoczów przebiegała sztafeta ze zniczem olimpijskim, której trasa prowadziła od źródeł Wisły do Gdańska. Skoczowianie przejęli pochodnię o godz. 10.30 w Nierodzimiu, gdzie czekał burmistrz Jerzy Malik i kapela z Żarek „Ani Ani" biorąca udział w Festiwalu Kapel Podwórkowych. Sztafetę pożegnano w Pierśćcu z udziałem młodzieży w strojach ludowych. Był to już drugi Bieg Nadwiślański zorganizowany przez Fundację „Olimpiada 2012".


3 września Odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku, gdzie w latach 19801991 mieściła się siedziba Podregionu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Udział w uroczystości wzięli: senator RP Marcin Tyrna, poseł Stanisław Szwed i starosta cieszyński Andrzej Georg.


5 września W Muzeum im. G. Morcinka otwarto wystawę pt. „Wojskowe stado ogierów w Drogomyślu 19391945 i jego ewakuacja". W wernisażu uczestniczył Ehrenfried Brandts z Bawarii, syn majora Hermana Brandtsa dowódcy Stada w czasie okupacji. Obecny był m.in. wicestarosta powiatu dr Roman Sanetra.
Z dekanatów, skoczowskiego i ustrońskiego wyjechał kolejny transport z darami dla rolników, ofiar suszy na Polesiu.


6 września W Domu Towarowym PSS „Hermes" dokonano kradzieży 3 tys. zł w gotówce.


8-10 września W Stadninie Koni w Ochabach odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody. W grupie seniorów I miejsce zdobył Sławomir Uchwał z Glinika Zaborowskiego. IX był Mirosław Loska z TSR Polonia Cieszyn, a X Jan Mleczko z LKJ Ochaby. Najlepszą juniorką została Olimpia Tomaszczyk z LKJ Ochaby.


11 września Clive Harris, znany uzdrowiciel po raz trzeci gościł w Skoczowie. Pacjentów przyjmował w Spółdzielczym Domu Kultury „Wspólnota".


-Rozpoczęto przebudowę nawierzchni, chodników i kanalizacji ul. Szkolnej w Skoczowie.


13 września W Muzeum im. G. Morcinka gościł Józef Kornblum z TelAwiwu, żydowski pisarz pochodzący z Pruchnej. Przekazał on do zbiorów Muzeum oryginały trzech najnowszych nowel.


-W Sarkandrówce wystawa fotografii Marka Dudka „Między równikiem a Spitsbergerem".


16 września OSP Ochaby wśród jednostek terenowych oraz OSP „Skotan" wśród jednostek zakładowych zdobyły I miejsca w gminnych zawodach drużyn strażackich zorganizowanych w Pierśćcu. W zawodach wzięło udział dziewięć jednostek terenowych i trzy zakładowe.


-Atrakcyjnie i na trzeźwo odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Abstynenckiego „Jonasz" i ich rodzin z okazji zakończenie lata. Na Górnym Borze urządzono zawody wędkarskie, mecz piłki nożnej i pieczenie kiełbasy. W Ochabach odbył się pierwszy festyn parafialny. Dochód z niego przeznaczony został na dożywianie dzieci szkolnych z biednych rodzin. Mimo złej pogody, gdyż było zimno i pochmurno, a czasami padał deszcz, zabawa zgromadziła sporo osób.


16-17 września W Ochabach po raz trzeci odbyły się mistrzostwa w skokach przez przeszkody. W zawodach wzięło udział 70 jeźdźców z 31 klubów jeździeckich z całej Polski.


17 września Kolejne, tradycyjne „Pieczenie Barana" miało tym razem charakter jubileuszowy, związany z 70 rocznicą powstania skoczowskiego Koła Polskiego Towarzystwa TurystycznoKrajoznawczego. Choć od poprzedniego dnia padał deszcz, a przejaśniło się dopiero w południe, impreza na Starym Groniu należała do udanych.


-Automobil Cieszyński zorganizował X Skoczowski Rajd Samochodowy. Trasa liczyła 69 km. W kwalifikacji ogólnej zwycięzcą został Robert Niwczyk z Wisły na oplu corsie. Drugi był Robert Wypadło z Będzina na mazdzie 323, a trzeci Mirosław Macura ze Skoczowa na fiacie 126p.


20 września Nieostrożny kierowca volkswagena golfa najechał na słup oświetleniowy przy ul. Katowickiej w Skoczowie.


22 września Zakończyła się produkcja popularnego „malucha". Ostatni fiat 126p opuścił linię produkcyjną bielskiego zakładu.


28 września W sali zabytkowej skoczowskiego Muzeum im. G. Morcinka koncertował zespół muzycznowokalny pod dyrekcją Zofii Wontroby.


29-30 września Darmową odzież nową i używana mogły otrzymać osoby będące w potrzebie. Skoczowskie Koło Pomocy Społecznej wydawało odzież w Klubie Seniora.


30 września W Miejskim Domu Kultury przy ul. Ciężarowej odbyła się pierwsza część przesłuchań eliminacyjnych Konkursu Gwary na Śląsku Cieszyńskim zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa, Macierz Ziemi Cieszyńskiej i Polski Związek KulturalnoOświatowy w Republice Czeskiej.


-OSP w Kiczycach obchodziła jubileusz 75lecia istnienia. W tym dniu oddano do użytku wyremontowaną i zmodernizowaną remizę.


PAŹDZIERNIK


2 października Z inicjatywy dyrektora Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Ferdynanda Morskiego i burmistrza Jerzego Malika, w skoczowskim ratuszu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli gmin w sprawie realizacji projektu połączenia nadwiślańskiej trasy ścieżek rowerowych z trasą projektowaną przez „Regiotour" prowadzącą po obu stronach Olzy.


5 października Poseł RP dr Antoni Kobielusz spotkał się w skoczowskim Domu Kultury z elektoratem lewicy. Poseł scharakteryzował prezydencką kampanię wyborczą, mówił o budżecie państwa i odpowiadał na liczne pytania uczestników.


6 października W godzinach popołudniowych, na dwupasmówce w Ochabach, doszło do wypadku samochodowego spowodowanego przez mieszkankę Jastrzębia kierującą peugeotem. Kobieta straciła panowanie nad kierownicą, zjechała na pobocze, uderzyła w drzewo i zginęła na miejscu.


7 października W Miejskim Domu Kultury zakończyła się druga część eliminacji III Konkursu Znajomości Gwary na Śląsku Cieszyńskim.


9 października Wybory prezydenckie. W głosowaniu wzięło udział ok. 64% uprawnionych wyborców. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Aleksander Kwaśniewski, który uzyskał 53.91% głosów. Tym samym wybory rozstrzygnęły się w pierwszej turze. W Skoczowie w głosowaniu uczestniczyło 65.01% wyborców. Na A.Kwaśniewskiego oddano 60.59% głosów. Andrzej Olechowski uzyskał 17.3%. Marian Krzaklewski 14.24%, Jarosław Kalinowski 2.3%, Janusz Korwin Mikke 1.25%. Reszta głosów przypadła pozostałym kandydatom.


10 października Skoczowski Klub Propozycji gościł na wieczorze autorskim wybitnego polskiego kompozytora Witolda Szalonka, byłego rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, doktora honoris causa Uniwersytetu w Munster.


11/12 października Wiatr halny poczynił w Cieszyńskiem znaczne szkody. Uszkodzona został m.in. linia przesyłowa w Ochabach, wskutek czego ok. 300 gospodarstw w tej wsi, jak i w Drogomyślu, Pierśćcu oraz Mnichu, przez półtora godziny było bez prądu. Wichura połamała też wiele drzew i gałęzi.


12 października Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z dyrektorami gminnych placówek oświatowych.


13 października Na sesji Rady Miejskiej głosowano nad wnioskiem Klubu Radnych Niezależnych o odwołanie Kazimierz Chrapka z funkcji przewodniczącego Rady. Za odwołaniem głosowało 8 radnych ( niezależnych), przeciwko było 19 (na 27 obecnych). Kazimierz Chrapek pozostał przewodniczącym Rady Miejskiej.


-W sali ratuszowej burmistrz Jerzy Malik wręczył 11 parom małżeńskim odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez Prezydenta RP
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie odbyły się „Otrzęsiny" klas pierwszych.
Późno wieczorem strażacy miejscy zatrzymali nietrzeźwą kobietę, która zakłócała porządek publiczny używając wulgarnych słów. Krewka pani, która usiłowała zdemolować samochód straży miejskiej trafiła do izby wytrzeźwień.

14 października Szkoła Podstawowa Nr 3 obchodziła 40lecie istnienia.
Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z występami z udziałem burmistrz Jerzego Malika oraz nabożeństwo ekumeniczne.

15 października Harcerze kwestowali w zbiórce ulicznej na rzecz pomocy dla młodzieży szkolnej. Zbiórkę przeprowadzał Zarząd MiejskoGminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

16 października Burmistrz Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z członkami Skoczowskiego Towarzystwa Kupieckiego. Omawiano sprawy organizacji parkingów, wprowadzenia kart parkingowych, organizacje imprez dla dzieci itp.

17 października Na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej Starosta Cieszyński wręczył w Cieszynie nagrody zasłużonym pedagogom, które otrzymali m.in. mgr Danuta Wójcik oraz mgr inż. Tadeusz Szweda. 18 października Mężczyzna, kierujący oplem wprowadził w błąd interweniującą na rynku straż miejską, głośno przeklinał i odmawiał okazania dokumentów pojazdu.

21 października W filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się finałowy koncert laureatów Konkursu Znajomości Gwary na Śląsku Cieszyńskim pod hasłem „Roztomili ludeczkowie". Pierwsze miejsce zdobył Tadeusz Wojacki z Kończyc Małych, a w grupie młodzieży i dzieci ex equo Magda Barczuk z Wisły i Gabriela Janota z Drogomyśla. Imprezę uświetnił zespół Estrady Ludowej „Czantoria" z Ustronia, a całość prowadziła Małgorzata Kiereś, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle i zarazem członek jury Konkursu.

26 października Jak zwykle jesienią na targu była duża podaż płodów rolnych. Ceny nieco niższe; pszenica 60 zł, żyto 50 zł, pszenżyto i owies 52 zł, jęczmień 54 zł za kwintal. Dużo warzyw. Pomidory po 3 zł, marchewka i buraczki po 1 zł, pietruszka 3 zł, kapusta biała 0.30 zł, czerwona 0.80 zł, czosnek 6 zł za kilogram. Ziemniaki po 30 zł za 100 kg, o połowę taniej niż w lipcu. Niewielkie zmiany cen zwierząt. Cieliczki 400 zł, buhajki 500 zł, prosięta 110125 zł, owce 150 zł za sztukę. Kury młode, nioski po 15 zł, kurczęta dwumiesięczne po 7 zł.

27 października Po raz trzeci w skoczowskim Domu Kultury otwarto wystawę malarską Agaty Wrzeszcz, skoczowianki, studentki filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 28 października W Cieszynie piłkarze Beskidu" Skoczów pokonali KS JHieszkoPiast" 6:0. Strzelcami bramek byliRafał Bystroń, Artur Rozmus .ry gole) i Sławomir Fołtyn. Chóry kościelne z Cieszyna i Hażlawystąpiły w koncercie z okazji 5lecia wskiego Stowarzyszenia Panorama Chrześcijańskiej „Musica Sacra", odbył się w kościele p.w. Królowej orony Polskiej w Pogórzu.

30 października W Miejskim Domu Kultury w Skoczowie gościł młodzieżowy zespół wokalnotaneczny „Mazel Tbv" Gminy Żydowskiej we Lwowie.
Miesiąc był wyjątkowo ciepły. W pierwszej dekadzie więcej dni pochmurnych z deszczem, temperatura 1623 °C. Od u2 do 17 słonecznie i ciepło, do 25 °C. Popem trzy chłodniejsze dni z deszczem. Pod
koniec miesiąca pogodnie, z niewielkimi zachmurzeniami. W ostatnim dniu bezchmurnie i ciepło. Temperatura ok. 20 °C.


Listopad


1 listopad Prawie cały dzień padał obfity deszcz i było chłodno, na cmentarzach zaś błotnisto i mokro. Deszcz, który ustąpił dopiero pod wieczór, gasił znicze na grobach.

2 listopada Do użytku oddane zostało nowo powstałe rondo komunikacyjne w Skoczowie, na styku ul. Bielskiej i Góreckiej. Burmistrz Jerzy Malik spotkał się na rondzie z wykonawcami drogi. Skoczowskie rondo jest pierwszym w powiecie cieszyńskim.

9 listopada Na targu duża podaż zbóż, warzyw i owoców. W porównaniu z październikiem ceny nie uległy zmianie, co było bardzo niekorzystne dla sprzedających. Skarżyli się oni także na wygórowane opłaty targowe. Najniższe opłaty targowe w powiecie pobierane są w Ustroniu.
W ramach jubileuszu 40lecia Szkoły Podstawowej Nr 3 odbyło się w niej uroczyste pasowanie na uczniów 72 pierwszoklasistów. Wszystkie klasy dokonały okolicznościowych wpisów do klasowych kronik.

10 listopada Młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie przeprowadziła zbiórkę monet groszowych w ramach akcji "Góra grosza" odbywającej się w całym kraju pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zebrano ogółem 153.90 zł, czyli ponad 1500 groszówek.

11 listopada Święto Niepodległości rozpoczęło się na rynku. Stamtąd pochód ruszył pod pomnik „Poległym za polskość Śląska", gdzie złożono wieńce i kwiaty. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP, Antoni Kobielusz, Stefan Macner, Stanisław Szwed, radni z BurmistrzemMiasta i Przewodniczącym RM, przedstawiciele stronnictw politycznych, organizacji związkowych, kombatanci, strażacy, harcerze i mieszkańcy Skoczowa. Przygrywała orkiestra z Jaworza. W kościele św. Piotra i Pawła odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.
Na uroczystej sesji Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej w cieszyńskim teatrze wręczono, jak co roku, laury „Złotej i Srebrnej Cieszynianki". Laureatem „Srebrnej Cieszynianki" uhonorowana została m.in. Halina Szotek, kierownik Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie.

13 listopada Podczas prac budowlanych w Wiślicy wykopano granat pochodzący z czasów II wojny światowej.

16 listopada Śmierć na drodze w Pogórzu poniósł kierowca osobowego volkswagena, który wymuszając pierwszeństwo przejazdu zderzył się z ciężarówką.
Wielokilometrowy korek, spowodowany wypadkiem, utworzył się na drodze z Bielska Białej do Cieszyna. Przed godz. 9.00, w Ogrodzonej koło szkoły, do przydrożnego rowu przewróciła się ciężarówka tarasując częściowo jezdnię. Autobusy kursowe jeździły do Cieszyna przez Iskrzyczyn, Dębowiec i Kostkowice. Blokada ruchu trwała aż do wieczora.

18 listopada Ukazał się w sprzedaży Kalendarz Skoczowski 2001 wydawany przez Muzeum im. G. Morcinka.

20 listopada Odbyło się I Walne Zebranie członków skoczowskiego Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra".

21 listopada Burmistrz Jerzy Malik spotkał się w sali ratuszowej z emerytowanymi pracownikami Urzędu Miejskiego. Spotkanie upłynęło w miłym i uroczystym nastroju, choć nie zabrakło rozmów o ważnych problemach miasta.

24 listopada W Spółdzielczym Domu Kultury odbył się konwent burmistrzów i wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów poświęcony sprawom poszukiwania funduszy oraz zarządzania finansami gmin. Gospodarzem spotkania był burmistrz Skoczowa Jerzy Malik.

25 listopada Z okazji jubileuszu 70lecia skoczowskiego Koła PTTK odbyło się okolicznościowe spotkanie członków i działaczy Towarzystwa. Obecni byli m.in. burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek, prezes oddziału PTTK w Cieszynie Ryszard Mazur, prezes i wiceprezes TMS Józef Drabina i Robert Orawski. Zasłużonym działaczom i członkom wręczono Złote i Srebrne Honorowe Odznaki PTTK.

27 listopada Na przejściu dla pieszych w Pogórzu potrącony został przez samochód osobowy siedmioletni chłopczyk, który po przewiezieniu do szpitala zmarł.
Wybudowano nowy obiekt handlowousługowy na miejscu dawnej „Gałgonówki", położonej w narożniku rynku, przy ulicy Cieszyńskiej. Architektoniczny styl budynku wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta.


Grudzień


4 grudnia Ukazał się w sprzedaży Kalendarz Miłośników Skoczowa 2001. Był to VI rocznik Kalendarza wydawanego pod przewodnictwem Małgorzaty Orawskiej przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa.

9 grudnia Dzieci zebrane na rynku przywitały św. Mikołaja. Imprezę od
powiednio zainscenizowaną, połączono z występami na estradzie. Całość wspólnie ze szkołami przygotowało, Skoczowskie Towarzystwo Kupieckie.
Zasłużeni i najofiarniejsi honorowi dawcy krwi skoczowskiego klubu Honorowych Dawców PCK przy Zakładzie Kuźniczym w Skoczowie zostali uhonorowani odznakami. Stanisław Popławski, który oddał 19.190 ml krwi otrzymał Odznakę „Zasłużony Dawca Krwi" I stopnia. Odznaki II i III stopnia otrzymało osiem osób. Za długoletnią działalność w PCK i Klubie HDK Odznakę Honorową PCK, nadaną przez Zarząd Główny PCK, otrzymała Halina Mróz.

10 grudnia W Miejskim Domu Kultury spotkały się ze św. Mikołajem dzieci pracowników Zakładu Teksid. Przygotowano dla nich spektakt teatralny, a św. Mikołaj obdarował je wspaniałymi podarkami. 14 grudnia Z okazji swoich 90 urodzin, Pani Loster i Pan Kocaj otrzymali honorowe dyplomy od Zarządu Skoczowskiego Koła Kombatantów. W uroczystości wzięli udział burmistrz Jerzy Malik i przewodniczący RM Kazimierz Chrapek.

15 grudnia Rada Miejska w Skoczowie uchwaliła m.in. podwyżkę o 10.4% podatków od nieruchomości na rok 2001. Wzrosły czynsze za lokale mieszkalne i socjalne, zmieniły się zasady sprzedaży, najmu i dzierżawy nieruchomości gminnych Ten „miły prezent gwiazdkowy" przygotowano na najkrótszej sesji obecnej kadencji.
W LO w Skoczowie odbyło się II Seminarium PrzyrodniczoEkologiczne pod hasłem „Przyroda wokół nas".

20 grudnia Włamano się do remizy strażackiej w Międzyświeciu. Złodziej zabrał dwa toporki strażackie o wartości 300 zł.

21 grudnia 86 samotnych osób uczestniczyło w „wigilijce" zorganizowanej przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota".
W restauracji „Nowa" odbyła się „wigilijka" dla niepełnosprawnych mieszkańców miasta i gminy przygotowana i sfinansowana przez właścicieli restauracji, Danutę i Zbigniewa Małyszów.

23 grudnia Nieznany sprawca włamał się w nocy do hurtowni „Hortena" przy ul. Mickiewicza w Skoczowie skąd skradł sprzęt komputerowy.

24 grudnia W Klubie Seniora osoby samotne ze Skoczowa i okolic wzięły udział w wieczerzy wigilijnej skoczowskiego Koła PKPS.

26 grudnia Wigilia i pierwsze święto Bożego Narodzenia upłynęły bez śniegu. Było pogodnie, z lekkim mrozem Mikołaj na rynku w , Fot. Ja
do 4 °C. W drugie święto, od rana, padała mżawka, potem śnieg z deszczem, a po południu śnieg. Pogodnie, z temperaturą do + 10°C było też w pierwszej dekadzie miesiąca. Potem nastało kilka dni pochmurnych z okresowymi deszczami, po których, aż do Świąt, było pogodnie z niewielkimi przymrozkami.

28 grudnia W uroczystym nastroju, przy kolędach i świątecznych wypiekach, odbył się w Muzeum im. G. Morcinka wieczór poetycki, na którym swoje wiersze czytali: Kazimierz J. Węgrzyn, Urszula S. Korzonek, Maria Broda, Maria Burek i Teresa Papkala.

29 grudnia Odbyło się tradycyjne, uroczyste spotkanie noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm wspierających TMS.
wczowie (9 grudnia) Baczą

30 grudnia Starosta cieszyński Andrzej Georg wystartował o północy dobiegu dookoła powiatu. Trasa zapoczątkowana na granicy Pogórza z Grodźcem wiodła m.in. przez Pogórze, Pierściec, Chybie i Strumień. W ten sposób Starosta postanowił uczcić przełom tysiącleci i 845 rocznicę założenia kasztelani cieszyńskiej. Na metę do Pogórza dotarł z Górek 1 stycznia o godz. 17.50. Dystans dookoła powiatu Starosta pokonał biegiem, na rowerze, na nartach, a nawet konno.

31 grudnia Ostatni dzień drugiego tysiąclecia naszej ery. Tego dnia powiat cieszyński liczył 171.218 ,Skoczów 15 171, a gmina 25 546 mieszkańców. W roku kończącym XX wiek w gminie Skoczów zmarło 245 ludzi, a urodziło się 269. Związek małżeński zawarło 148 par, z czego 45 wzięło ślub cywilny.