Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
WYDARZENIA 1995 ROKU
Dział:

Karol Kajzer
WYDARZENIA 1995 ROKU

Styczeń

Na dzień 1 stycznia gminę Skoczów zamieszkiwało 25.255 osób, tj. o 88 osób więcej niż przed rokiem. W ub. roku urodziło się 299 dzieci, z tego 167 w mieście i 132 na wsi. 1 dziecko urodziło się poza szpitalem, na terenie gminy (w karetce pogotowia). Zmarło 219 mieszkańców, z tego 132 w Skoczowie. W 137 przypadkach śmierć osób nastąpiła nagle na obszarze gminy, np. w drodze. 150 par zawarło związek małżeński. Tylko 1 para wzięła ślub w maju. Straż Pożarna interweniowała 189 razy, to jest więcej niż w roku poprzednim.


• Z dniem 1 stycznia urząd Gminy Skoczów przemianowany został na Urząd Miejski Skoczów. Rada i Zarząd Gminy przyjmują nazwy Rady Miejskiej i Zarządu Miasta. Burmistrz Gminy - Burmistrza Miasta.


• Od 1 stycznia w Polsce wprowadza się denominację złotówki. 10.000 - zł wymienia się na 1 - zł. W ciągu dwóch lat (do 31.XII. 1996) w obiegu używane będą stare i nowe pieniądze.


• 6. stycznia - Tadeusz Rakoczy biskup, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej powołał 26-osobowy komitet organizacyjny uroczystości pokanonizacyjnych Jana Sarkandra. W skład komitetu weszli m. in. Józef Drabina, członek Zarządu Miasta i Witold Dzierżawski, burmistrz miasta. Przewodniczącym komitetu został ks. biskup Janusz Zimniak.


• 6-8. stycznia - Skoczów uczestniczył w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Dzieciom. W czasie zbiórki na rzecz dzieci zebrano ponad SO min. starych złotych oraz wiele precjozów. W akcie zaangażowana
była młodzież skoczowskiego Liceum Ogólnokształcącego.


•Pijany, 25-letni skoczowianin dokonał brutalnego napadu na sąsiada zza ściany. Zabrał wełnianą kurtkę, radio i kilka drobiazgów oraz pobił poszkodowanego po twarzy. Sprawca miał 2,9 promile we krwi. Skradzione mienie policja zwróciła właścicielowi.


• 18. stycznia - W sali Domu Kultury „Odlewnik" odbył się Koncert Noworoczny w wykonaniu Orkiestry Salonowej pod dyr. prof. Hilarego Drozda z Cieszyna. Był to już drugi Koncert Noworoczny w Skoczowie w wykonaniu tego zespołu.


• 23. stycznia - W Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota" odbył się Wieczór Kolęd w wykonaniu zespołów: teatralnego „Baju-Baju" i zesp. wokalnego z LO w Skoczowie.
•W Simoradzu, w godzinach wieczornych zaginęła, prawdopodobnie porwana 10-letnia Ania Jałowiczor. W tym samym dniu zaginęła, również w tej miejscowości, 42-letnia Helena N.


•27. stycznia - Rada Miejska uchwaliła budżet Gminy na rok 1995, zamykający się kwotą 11.252.773. - nowych złotych. Wydatki zaplanowano na sumę 10.542.773. - zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na wydatki związane z oświatą i wychowaniem oraz gospodarką komunalną. Przewidziano nadwyżkę budżetową w wysokości 710.000. - zł.


• Po 3-letniej przerwie w styczniu ukazał się kolejny, dziewiąty numer „Kroniki Skoczowskiej", wydawanej jako rocznik przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa.

 

LUTY
•3. lutego - Do Skoczowa przybyli: nuncjusz apostolski Arcybiskup Józef Kowalczyk i Ordynariusz Diecezji bielsko-żywieckiej ks. Tadeusz Rakoczy. Goście odwiedzili min. ratusz, gdzie przyjął ich burmistrz miasta. Celem wizyty było zapoznanie się z miejscami związanymi z kultem Jana Sarkandra w związku z jego kanonizacją.


• 4. lutego - W wyborach Miss Podbeskidzia startowały m.in. skoczowianki - Dagmara Jankowska, która zdobyła tytuł U wicemiss Podbeskidzia oraz Monika Graczykowska, wybrana na Miss Osobowości.


•6/7. lutego - w nocy - włamano się do pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr. 3. Skradziono telewizor, magnetowid, odbiornik satelitarny oraz organy. Straty wyniosły ok. 3.500. - zł.


• 10. lutego - W Przedszkolu nr 3 w Skoczowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 20-lecia tej placówki. Udział wzięli przedstawiciele władz miasta i oświaty. Rada Osiedlowa przekazała przedszkolu aparaturę video.


• 14. lutego - Burmistrz miasta i komendant policji uczestniczyli w spotkaniu z Radą Osiedlową Górnego Boru. Rozmawiano o palących problemach osiedla, takich, jak: brak mieszkań, zaległości z opłatą czynszów, brak placów zabaw dla dzieci, o problemach bezpieczeństwa i wielu innych.


• 17. lutego - Do przedszkola przy ul. Gustawa Morcinka włamało się dwoje nieletnich mieszkańców Skoczowa. Sprawców schwytano na gorącym uczynku.


•23. lutego - Odbyło się uroczyste spotkanie Komitetu Obchodów pokanonizacyjnych Jana Sarkandra. Uczestniczyli w nim: bp. Tadeusz Rakoczy, bp. Janusz Zimniak z diecezji bielsko-żywieckiej oraz prałat Fidelus z Archidiecezji krakowskiej.


•24. lutego - odbył się Finał Konkursu Historycznego p.n. „Czy znasz swoje miasto" zorganiz. przez Tow. Mił. Skoczowa dla uczniów SP gminy Skoczów.

 

MARZEC
Na pierwszym marcowym targu skoczowskim ruch prawie wiosenny, lecz ceny zboża nie zmieniają się od kilku tygodni. Pszenica kosztowała 80.000. - starych zł., jęczmień 70.000., - owies 50.000., - kukurydza 150.000. - za ćwiartkę. Za ziemniaki sadzeniaki płaciło się 700.000. - zł za 100 kg, jadalne 600.000. - zł. Ceny prosiąt wahały się od 600 do 700 tys. starych złotych. Było też dużo drzewek i krzewów w cenach 25-40 tys. zł.


• 1 marca - W barze „Bawaria" nieznany sprawca wybił szybę w oknie wystawowym a następnie ukradł papierosy, gumę do żucia oraz słodycze o wartości łącznej 80. - nowych zł.


• 7. marca - Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Klub Osiedlowy „Za Wisłą" zorganizował spotkanie dla emerytek i rencistek osiedla. Wystąpił zespół folklorystyczny „Jedność" oraz inne zespoły działające przy Klubie.


•9. marca - W późnych godzinach popołudniowych na ul. Kościelnej postrzelony został z broni palnej 38-letni mieszkaniec Gumien, w wyniku czego został ranny w lewe przedramię. Sprawcą był 50-letni skoczowianin. Obaj byli przedtem w piwiarni przy ul.Poprzecznej Strzelający użył parabelum, bez magazynka Jeden pocisk tkwił w komorze. Jak twierdził sprawca nie zdawał sobie z tego sprawy, broń znalazł przypadkowo a użył jej tylko po to aby postraszyć towarzystwo, które mu dokuczało.


• 9. marca - Artysta malarz Edward Biszorski otrzymał nagrodę pieniężną i dyplom honorowy wojewody bielskiego. Przebywającemu w Domu Opieki Społecznej artyście nagrodę wręczyli dyrektor Wydziału Społeczno-kulturalnego Urzędu Wojewódzkiego Bogdan Kocurek i kierownik Kultury i Sztuki Bogdan Pap-
rot, w obecności dyrektorki Domu Opieki Anny Klinik i in.


• 10. marca - Rada Miasta nadała Honorowe Obywatelstwo miasta Skoczowa Papieżowi Janowi Pawłowi U. W związku z planowaną w maju wizytą papieża Rada postanowiła zrezygnować z tegorocznych obchodów „Dni Skoczowa".


• 11. marca - Włamano się do restauracji „Portobello". Strata wyniosła 1.000 - zł.


• 13. marca - Powołany przez burmistrza miasta , zespół d. s. organizacji i zabezpieczenia ładu i porządku w czasie wizyty papieża odbył pierwsze spotkanie robocze. Zespół liczył 21 osób.


• 17. marca - Z okazji 375 rocznicy męczeńskiej śmierci Jana Sarkandra odbyła się uroczysta Msza św. w kościele p. w. Piotra i Pawła z uczczeniem Jego relikwii, następnie procesja do Szpitalika i na Rynek do Sarkandrów-ki. Uroczystość zakończyła się nabożeństwem wieczornym.


•25. marca - W wojewódzkim konkursie • recytatorskim pn. „O klucz do Skarbca Literatury Polskiej" wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej zdobyła Justyna Kie, uczennica skoczowskiego Liceum Ogólnokształcącego.

 

KWIECIEŃ
• 1. kwietnia - Odbyło się spotkanie z posłem KPN Kazimierzem Wilkiem, w którym uczestniczyło 11 osób. Poseł przedstawił program polityczny KPN i kwestie związane z kampanią wyborczą na prezydenta.


• 6. kwietnia - W Urzędzie Miejskim w Skoczowie odbyło się wspólne posiedzenie zespołów samorządowych, wojewódzkiego i biskupiego, przygotowujących pielgrzymkę Papieża do Diecezji bielsko-żywieckiej i Skoczowa. Zebranie prowadził wicewojewoda Jan Wysogląd.


• Poseł SLD dr Antoni Kobielusz spotkał się z młodzieżą skoczowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Odpowiadał m. in. na pytania o pracy posłów, parlamentu, a także dotyczące bezrobocia, perspektyw życiowych młodych ludzi i in. Następnie spotkał się z aktywem Sd RP. Złożył również wizytę burmistrzowi miasta.


• 7. kwietnia - Anonimowy rozmówca powiadomił telefonicznie Komisariat skoczowskiej Policji o podłożeniu bomby w Szkole Nr 8 na Górnym Borze. W akcji zabezpieczającej wzięły udział: policja, straż pożarna, pogotowie gazowe, energetyczne i ratunkowe oraz grupa z Komendy Wojewódzkiej Policji, w sumie ok. 60 osób. Z budynku ewakuowano ok 700 osób. Alarm okazał się fałszywy a sprawcy zamieszania nie wykryto.


•9. kwietnia - Edward Biszorski obchodził 86 urodziny. Chorego artystę odwiedzili w Domu Opieki Społecznej przedstawiciele zarządu T. M. S. składając życzenia urodzinowe. Następnie w jego mieszkaniu - pracowni odbyło się oko­licznościowe spotkanie grupy jego przyjaciół.


• 11. kwietnia - W „Pianotonie" odbyło się zebranie poświęcone zatruwaniu środowiska przez Zakład Ceramiczny przy ul. Stalmacha. Udział wzięli: dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska U. W. w Bielsku-Białej, dyrektor Bielskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w Kętach, kier. podległej mu cegielni w Skoczowie, przedstawiciele władz miejskich Skoczowa oraz mieszkańcy sąsiadujących z cegielnią domów. Stwierdzono, że w kotłowni spalane są znaczne ilości substancji chemicznej pochodzącej z Polifarbu, co powoduje skażenie środowiska. Zarzucono też cegielni rabunkową gospodarkę złożem i brak rekultywacji terenu eksploatowanego. Zgłoszono wniosek o likwidację cegielni. Zakład ten zatrudnia 40 pracowników.


• 21. kwietnia -20 przyjaciół i sympatyków Edwarda Biszorskiego, na spotkaniu w jego mieszkaniu, powołało do życia towarzystwo pod nazwą „Grono Przyjaciół Edwarda Biszorskiego", które będzie działać przy Towarzystwie Miłośników Skoczowa. Jego celem będzie ochrona dorobku twórczego artysty oraz kultywowanie w przyszłości jego pamięci. Przyjęto jednomyślnie założenia i cele organizacyjne oraz wybrano zarząd w składzie: Karol Kajzer - przewodniczący, Jan Broda - zastępca, Lucyna Zgoda - sekretarz, Bronisław Broda - skarbnik i gospodarz, oraz Alicja Golisz, Małgorzata Krężclok i Wacław Gojniczek.


• 22. kwietnia - Obchody „Dnia Ziemi". Dwie drużyny harcerskie zorganizowały gry i zabawy połączone ze sprzątaniem śmieci w parku „nad Wisłą", biegi patrolowe, sadzenie drzewek na Kaplicówce i przemarsz harcerzy ulicami miasta z hasłami ekologicznymi.


• 23. kwietnia - W Skoczowie odbył się Wiosenny Turniej Tańca Towarzyskiego zorganizowany przez Wydział Oświaty, Kultury i Rekreacji Urzędu Miasta, Dom Kultury „Wspólnota" i Szkołę Tańca Towarzyskiego Marcjana Gepferta. Udział w konkursie wzięły 33 pary dziecięce i młodzieżowe.


•24. kwietnia - Wojewoda bielski zarządził wybory uzupełniające do Rady Miasta Skoczowa w okręgu wyborczym nr 2 w Harbutowicach, wskutek wygaśnięcia mandatu po rezygnacji z funkcji radnego, Janusza Steca.


•25. kwietnia - W szkole podstawowej nr 3 w Skoczowie odbyła się uroczysta akademia z udziałem członków Św. Zw. Żołn. AK w Cieszynie, poświęcona pamięci ofiar Katynia.


• 28. kwietnia - Odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa. W skład nowego zarządu weszli: dr Józef Drabina, Karol Kajzer, Apolonia Kołatek, Antoni Motyczka, Robert Orawski, Jolanta Pomper i Anna Szczypka. Do komisji rewizyjnej zostali wybrani: Wojciech Ku-mięga, Paweł Szarzeć i Rudolf Tyrna.


•W kwietniu ukazał się album reprodukcji obrazów Edwarda Biszorskiego pt. „Ziemia Cieszyńska w obrazach Edwarda Biszorskiego". Słowo wstępne napisał dr Witold Iwanek. Album zawiera 100 reprodukcji obrazów a wydany został przez Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

 

MAJ
• 1. maja - W ramach DC Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skoczowie odbył się Dzień Sarkandrowski. Oprócz nabożeństw wygłoszone zostały referaty, ilustrujące czasy i sylwetkę Jana Sarkandra, odbyły się występy zespołu teatralnego oraz zwiedzono ekspozycję muzealną w Sarkandrówce.


•4. maja - Odbył się pogrzeb Józefa Kasz-pera, rzemieślnika i działacza społecznego, prezesa Zw. Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych w Skoczowie.


•Duży ruch na targu. Najwięcej było ziemniaków. Za 100 kg sadzeniaków liczono 600 tys. starych zł., za jadalne 900 tys. Zdrożało nieco zboże. Cena pszenicy wynosiła 100 tys. za ćwiartkę, jęczmienia 90 tys., owsa 80 tys. zł. Za prosięta żądano średnio po 700 tys. a także 600 tys. za sztukę. Sporo było drobiu, pisklęta po 7 tys. i więcej za 1 szt. Sadzonki pomidorów sprzedawano po 8 tys. zł.


• 8. maja - Na pierwszym posiedzeniu po Walnym ukonstytuował się Zarząd TMS. Prezesem został ponownie Józef Drabina, zastępcą Robert Orawski, sekretarzem Antoni Motyczka, skarbnikiem Apolonia Kołatek. Przewodniczącym komisji rewizyjnej ponownie został Paweł Szarzeć.


• 18. maja - Ukazało się bezpłatne Wydanie Specjalne „Gazety Skoczowskiej", zawierające szczegółowy informator dotyczący wizyty papieskiej w Skoczowie.


•22. maja - Papież Jan Paweł JJ w Skoczowie z pielgrzymką związaną z kanonizacją Jana Sarkandra. Dostojny Gość przyleciał z Ołomuńca helikopterem, wylądował na stadionie KS „Beskid", a następnie udał się swoim papa-mobile na Kaplicówkę, gdzie celebrował Mszę ku czci św. Jana Sarkandra. Podczas Mszy wygłosił homilię. Słowa przywitania wygłosił biskup ord. Diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Przedtem Papież spotkał się w kościele św. Trójcy z przedstawicielami i gronem wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego. W uroczystościach wzięli udział: prezydent Lech Wałęsa, premier Józef Oleksy z małżonkami, Prymas Polski kard. Józef Glemp, członkowie Episkopatu i inni dostojnicy kościoła oraz duchowni, członkowie parlamentu, władz państwowych i samorządowych. W spotkaniu uczestniczyło ok. 250.000 wiernych z całej Polski a także grupy zagraniczne. Po uroczystościach w Skoczowie Jan Paweł udał się do Bielska-Białej i Żywca. Wizyta papieska w Skoczowie stanowi doniosłe wydarzenie historyczne nie mające precedensu w dziejach miasta i Ziemi Cieszyńskiej.


•25. maja - Niedaleko ul. Cieszyńskiej, na polnej drodze o godz. 7.30 nieznany mężczyzna dokonał napaści i gwałtu na 9-letniej dziewczynce, która doznała obrażeń ciała. Dziewczynkę odwieziono do szpitala. Sprawcy nie ujęto.


• W maju dwie pary wstąpiły w związek małżeński. Jest to duży postęp w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to jedna para wzięła ślub w tym miesiącu.

 

CZERWIEC
• 1. czerwca - Pogotowie Ratunkowe w Skoczowie otrzymało nową karetkę „poloneza", która w tym dniu wyjechała po raz pierwszy na pomoc potrzebującym. Samochód kupiono dzięki pomocy skoczowskiego przedsiębiorcy Krystiana Mężyka, który przeznaczył na służbę zdrowia 15 tys. nowych złotych.


• 4. czerwca - W okręgu wyborczym nr 2 w Bładnicach przeprowadzono uzupełniające wybory do Rady Miasta Skoczowa. Na radnego wybrany został Emil Wyleżuch, który uzyskał 92 głosy. Jego kontrkandydat Alojzy Drozd otrzymał 73 głosy.


•8-9. czerwca - W Domu Kultury „Wspólnota" zorganizowano po raz pierwszy przegląd dorobku zespołów amatorskich gminy pod hasłem„Prezentacja Artystyczna - Skoczów 95". Wyróżnionym zespołom wręczono statuetki Srebnego Jonasza. Otrzymały je zespoły szkół nr 6 Pierściec, nr 8 Skoczów, nr 1 Skoczów oraz zespoły seniorów „Wrzos", „Jedność" i „Senior".


• 11. czerwca - W Skoczowie odbył się kolejny, XXIV Błyskawiczny Turniej Szachowy o Puchar Przechodni Trytonowego Grodu. Startowało 58 zawodników z 16 klubów. Zwycięstwo przypadło Arturowi Jakubcowi BBTS „Włókniarz Bielsko-Biała.


• 15. czerwca - Przez Skoczów przebiegał VJJ Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarność", którego V etap prowadził z Opola do Bielska-Białej (192 km). Lotną premię, która znajdowała się przy ul. Wiślańskiej, zdobył Vassili Zajka z Ukrainy. Kolejne drugie i trzecie miejsca zdobyli Mariusz Bilewski z Katowic i Józef Moczadłowski z Gdańska.


•21. czerwca - W nastrojowej scenerii przy świecach i lampce węgierskiego wina w DK „Odlewnik" odbył się koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu orkiestry salonowej prof. Hilarego Drozda.


• 30. czerwca - Rada Miejska w Skoczowie przyjęła na sesji rozliczenie wpływów i wydatków związanych z wizytą papieską. Łączna suma wydatków zamyka się kwotą 265.387. -zł. Wpływy z tytułu darowizn i pracy społecznej wyniosły ponad 23 tys. zł. Również tyle wpłynęło od właścicieli aptek i innych firm w towarach i formie pieniężnej. • Piłkarze Beskidu Skoczów pod wodzą W. Boreckiego i E. Mistala zwyciężyli w klasie okręgowej i uzyskali długo oczekiwany awans do klasy międzywojewódzkiej.


•Na zakończenie roku szkolnego w Bibliotece Miejskiej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci p.n. „Skoczów za 1000 lat". Organizatorami byli: Biblioteka Miejska i V drużyna harcerska „Sokół" z udziałem Towarzystwa Polsko-Indyjskiego w Cieszynie. Pierwsze trzy nagrody zdobyli: Wioleta Pawlak, Piotr Bigos i Sebastian Woźnica - wszyscy ze Szkoły Podstawowej nr 3.


•Zakończył się rok szkolny 1994/95. Naukę w skoczowskim Liceum Ogólnokształcącym ukończyło 32 absolwentów z czego 30 zdało matury. W Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu do matury przystąpiło 18 absolwentów a zdało 14 osób. Odbyły się wstępne egzaminy do Liceum Ogólnokształcącego na nowy rok szkolny. Pomyślnie zdało 69 osób z 78 kandydatów.

 

LIPIEC
• 1. lipca - W jednym z mieszkań przy ul. Bielskiej wybuchł pożar, który spowodował straty na ok. .25 tys. zł. Ewakuowano 5 osób znajdujących się w mieszkaniu. Ofiar w ludziach nie było. Przyczyną pożaru była elektryczna grzałka do wody pozostawiona bez dozoru.


• 5. lipca - Otwarta została wystawa prac malarskich Grzegorza Dostatniego, przebywającego od 15 roku życia w Domu Opieki Społecznej w Skoczowie, przy ul. Mickiewicza. Stworzył cykl obrazów Matki Boskiej. Na Festiwalu Sztuk Szczególnych w Katowicach w 1993 r. zdobył wyróżnienie. Obrazy jego wystawione były też na innych wystawach.


• 6. lipca - W rejonie mostu kolejowego w rzece Wiśle w Skoczowie utonął 52-letni mieszkaniec miasta podczas kąpieli. Była to pierwsza w sezonie letnim 95 ofiara kąpieli w rejonie Skoczowa


• 13. lipca - Mieszkańcy Kiczyc wykryli w rzece Wiśle w Kiczycach makabryczne składowisko odpadów poubojowych - świńskich głów, racic i wnętrzności zwierzęcych, rozkładających się i powodujących zatrucie wody. Straż miejska, policja i Wydział Ochrony Środowiska przystąpiły do oczyszczania rzeki. Komenda Policji podjęła śledztwo w celu wykrycia sprawcy.


• 18. lipca - W muzeum w Skoczowie odbyło się spotkanie z Zofią Kusy, pochodzącą z Cieszyna, świecką misjonarką w Brazylii, gdzie przebywa od 1979 roku.


•26. lipca - Włamano się do baru „Aga" przy ul. Ciężarowej, skąd skradziono artykuły spożywcze, mrożonki i piwo.


• Na początku lipca zapoczątkowano prace remontowo-modernizacyjne nawierzchni ulicy Cieszyńskiej i Rynku. Przebudcwano i wymieniono sieć wodociągową, telekomunikacyjną, kanalizację deszczową. Przystąpiono także do wymiany nawierzchni chodników. Śródmieście przedstawiało zatem niezbyt malowniczy widok a głębokie wykopy wzdłuż ulicy Cieszyńskiej i przecinające Rynek przypominały frontowe okopy.


• Lipiec był upalny. Tylko na początku, trzy dni pod rząd, wystąpiły przelotne deszcze i burze a potem, po 13 lipca było kilka dni z przejściowymi, krótkotrwałymi zachmurzeniami. Pogodnych suchych i upalnych dni było w sumie 23. Temperatury wysokie -
ponad 25 stopni. Przez 15 dni termometry wskazywały ponad 30 stopni, w tym 10 dni powyżej 35 stopni.


• Upały i suche powietrze stwarzały duże zagrożenie pożarowe. Straż pożarna miała co robić. W lipcu miały miejsce w gminie 4 pożary a 14 razy wystąpiło zagrożenie pożaru.


•W samym lipcu tylko skradziono ogółem 10 rowerów, przy czym w całym I półroczu do końca czerwca zginęło 20 rowerów. Najwięcej rowerów zginęło na osiedlu Górny Bór. Kradziono przede wszystkim rowery górskie. Znacznie częściej też w okresie wakacyjnym dochodziło do kradzieży damskich torebek na targowisku.

 

SIERPIEŃ
• Sierpień - Na pierwszym targu miesiąca ruch słaby, ze względu na żniwa. Za pszenicę żądano 80 tys. starych zł. za ćwiartkę a za jęczmień 70-80 tys. zł. Owies był dość drogi, po 80 tys. zł za ćwiartkę i nie było go wiele. Cena ziemniaków wynosiła 4 tys., ogórków 6 tys. za 1 kg Za prosięta liczono po 600-700 tys. za cielęta po 3,7-5,5 min. zł za sztukę.


• 12. sierpnia - KS „Beskid" Skoczów rozegrał na stadionie pierwszy mecz w lidze wojewódzkiej z cieszyńskim „Piastem". Spotkanie zakończyło się wynikiem bezbramkowym, co dla „Piasta" okazało się raczej okolicznością szczęśliwą. Mecz oglądało ok. 500 widzów.


•21. sierpnia - Na zaproszenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność", w Zakładach Kuźniczych w Skoczowie przebywał z wizytą prezydent RP Lech Wałęsa. Wizyta związana była z 15 rocznicą powstania „Solidarności".


•24. sierpnia - Nad miastem przeszła burza z wichurą. Ulewny deszcz zaczął padać po godz. 10, przemieniając się w grad. Zalanych zostało 6 garaży przy ul. Targowej. Woda sięgała w nich nawet do sufitu. Porywisty wiatr złamał kilka drzew przy ul. Ustrońskiej, w tym starą wierzbę płaczącą, która uszkodziła ogrodzenie, dach przyległego budynku i zerwała sieć niskiego napięcia. Połamane duże konary wierzby rosnącej przy ul. Powstańców Śląskich zatarasowały drogę wjazdową do „Polkapu". Od pioruna zapaliła się stodoła w Nierodzimiu. Ogień szybko ugaszono.


• 27. sierpnia - Zmarł Edward Biszorski skoczowski artysta malarz, działacz społeczny, zasłużony turysta, członek honorowy Towarzystwa Miłośników Skoczowa i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.


•31. sierpnia - Odbył się pogrzeb Edwarda Biszorskiego przy licznym udziale skoczowian oraz delegacji TMS., Grona Przyjaciół E. Biszorskiego, PTTK, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Uczestniczyły poczty sztandarowe PTTK i MZC. Ceremonię pogrzebową celebrował wo-jew. mistrz ceremonii Bolesław Lewandowski, przemówienia nad grobem wygłosili: Józef Drabina, Tadeusz Tobiasiewicz i Karol Kajzer. Artysta spoczął w rodzinnym grobie na cmentarzu ewangelickim.


•Na ostatnim sierpniowym targu było dużo zboża i niższe ceny. Pszenica po 80 tys. starych zł za ćwiartkę, jęczmień 70 tys. owies 60 tys. Podrożały prosięta, za sztukę żądano 850 tys. zł.


• W sierpniu na rynek księgarski trafiło wydawnictwo albumowe „Skoczów", wydane przez Tow. Miłośników Skoczowa z okazji wizyty Papieża. W albumie znalazły się zdjęcia współczesnego i starego Skoczowa, oraz krótki szkic historyczny. Teksty w wersji dwujęzycznej polskiej i niemieckiej.

 

WRZESIEŃ
• 1. września - Oddana została do użytku nowo budowana hala sportowa KS „Beskid".


•3. września - Przez Skoczów przebiegała trasa Biegu Nadwiślańskiego organizowanego
przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich. Trasa prowadziła z Wisły (start przy tamie u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki) do Stoczni Gdańskiej. Przejęcie pałeczki nastąpiło w Nierodzimiu a przekazanie w Pogórzu. W sztafecie biegli uczniowie, harcerze i żołnierze.

•6. września - Klub Seniora „Wesołe Emerytki" zainaugurował swoją działalność ciekawą imprezą artystyczną, która odbyła się w sali D. K „Wspólnota". Wystąpił m. in. Zespół Folklorystyczny „Wrzos" ze Skoczowa i tancerze Klubu „Danee Steep". Klub „Wesołych Emerytek" prowadzi Alicja Romowicz. Zrzesza 40 osób.


•8-9 września - Odbył się HI Festiwal Kapel Podwórkowych. Prezentacja w pierwszym dniu odbyła się na stadionie KS „Beskid" a w następnym na osiedlach Skoczowa oraz w restauracjach i barach Hrbutowic, Nierodzimia, Ochab, Pierśćca i Pogórza. Festiwal zakończył się wielkim festynem w Skoczowie. Nagrody za I miejsce zdobyły „Wygibasy" z Biłgoraja i Kapela Bałucka z Łodzi, II miejsce „Walyncioki" z kopalni „Pniówek", a HI miejsce „Centusie" z Krakowa i „Trzy Ofiary Drogi do Europy z Czerwionki".


• 14 września - W Muzeum, na spotkaniu Klubu Propozycji gościła Anna Robosz, sędzia sądu wojewódzkiego w Bielsku-Białej, autorka książki „To wszystko z nudów".


• 15-17. września - W ramach akcji „Sprzątanie Świata - Polska 95" wzięło udział ok. 2.400 osób (głównie młodzież szkolna, rodzice, opiekunowie i nauczyciele) W akcji uczestniczyli także: drużyna harcerska „Orlęta", Klub „Wesołe Emerytki" oraz mieszkańcy Wiślicy. Wysprzątano m. in. place szkolne, park nad Wisłą, Kaplicówkę, wały wzdłuż Wisły. Zebrano łącznie 53 m3 śmieci.


• 16. września - Z okazji 25-lecia Koła Pszczelarzy w Skoczowie zorganizowano wystawę pszczelarsko-ogrodniczą w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1.
• Odbył się ostatni, piąty wyścig rowerowy o Puchar Kaplicówki organizowany przez Sekcję Skibobową KSS ,3eskid" oraz Wydział Oświaty i Kultury U. M.


•17. września - W 15 rocznicę NSZZ „Solidarność", w kościele p. w. Piotra i Pawła odprawiona została uroczysta msza, w której uczestniczył senator Marcin Tyrna oraz władze miasta.
• Na Starym Groniu w Brennej odbyło się tradycyjne „Pieczenie barana", zorganizowane jak co roku przez Miejskie Koło PTTK w Skoczowie.


• 23. września - Z okazji 90 rocznicy Związku Nauczycielstwa Polskiego, w DK SI M. „Wspólnota" odbyło się uroczyste spotkanie pracowników oświaty. Nagrody pieniężne i dyplomy otrzymali zasłużeni pedagodzy: J. Broda, A. Loster, R. Stryja, M. Czaputa, E. Kreis i B. Kozieł.


• 25. września - Wojewódzka Komisja Wyborcza w Bielsku-Białej uchwaliła ilość okręgowych komisji do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. W Skoczowie i gminie utworzono łącznie 17 obwodów głosowania.


•29. września - Rada Miejska na XIII sesji wytyczyła kierunki do perspektywicznego planu rozwoju gospodarczego, przyjęła założenia budżetu na 1996 r oraz powołała komisję d. s. opracowania strategii rozwoju Gminy. Powołano również obwodowe komisje wyborcze.


• „Grono Przyjaciół Edwarda Biszorskiego" zmieniło nazwę na „Koło im. Edwarda Biszorskiego".


•28. września - Ruch najesiennych targach coraz większy. W ostatni czwartek września z różnych stron kraju zjechało kilkanaście samochodów z ziemniakami. Cena 35,-zł za 100 kg. Pszenicę sprzedawano po 8,-, żyto i jęczmień po 7,-, a owies po 6,-zł za ćwiartkę. Cena kapusty wynosiła 25,-za 100 kg, kukurydzy 15,-zł za ćwiartkę.


• 30. września - Na Stadionie „Beskid" odbyły się Rejonowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których uczestniczyło 24 sekcji OSP. Gminę Skoczów reprezentowały OSP: Skoczów, Ochaby, Międzyświeć, Pierściec, Pogórze i Zakłady Kuźnicze. Uczestniczyła też drużyna żeńska ze Skoczowa i młodzieżowa z OSP Kuźni.


•Kapryśna, typowo jesienna pogoda. Rano deszcz zanikający, z kolei pogodnie, po południu przelotny deszcz, wieczorem deszcz ze śniegiem, niebo rozświetliły też błyskawice. Temperatura w dzień ok. 12 stopni i spadek do ok. 6 stopni, wieczorem ocieplenie do 10 stopni, by wkrótce obniżyć się na noc do 3 stopni.

 

PAŹDZIERNIK
• 5. października - Burmistrz spotkał się ze zwycięzcami konkursu organizowanego w szkołach p. n. „Skoczów wczoraj i dziś" oraz z nauczycielami prowadzącymi konkurs. Rywalizowano w konkurencjach: literackiej, plastycznej, historycznej. Z inicjatywą konkursu wystąpiła komisja Kultury i Oświaty U. M.
pod przewodnictwem Małgorzaty Orawskiej.


•W RSP Wilamowice dokonano włamania. Sprawcy dostali się do spawalni, skąd ukradli sprzęt spawalniczy wartości 1.600,-zł.


• 10. października - W godzinach rannych mieszkanka Międzyświecia została napadnięta przez nieznanego mężczyznę, który zażądał pieniędzy. W czasie szamotaniny sprawca poranił się własnym nożem w udo, tak dotkliwie, że wskutek upływu krwi zmarł.


• 11. października - Szkoła Podstawowa nr 1 zorganizowała wybory „Miss Szkoły 1995". Do konkursu stanęły 32 kandydatki. Tytuł Miss zdobyła Aneta Adamaszek.


• 12. października - W Szkole Podstawowej nr 9 w Skoczowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. W części artystycznej wystąpił m.in. szkolny zespół wokalno-taneczny.


• 13. października - Burmistrz miasta Witold Dzierżawski spotkał się z dyrektorami szkół i przedszkoli z okazji Dnia Nauczyciela. Podczas spotkania wręczył pisma gratulacyjne pedagogom.


• 14. października - We wszystkich skoczowskich szkołach obchodzono uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyło się wiele akademii szkolnych i programów artystycznych przygotowanych przez dzieci i młodzież. W SP-1 rozegrano także mecz piłki siatkowej, w którym nauczyciele pokonali drużynę uczniów.


• 17. października - W muzeum im. św. Jana Sarkandra burmistrz miasta dokonał otwarcia wystawy zdjęć z wizyty Papieża oraz eksponatów poświęconych, niedawno kanonizowanemu, św. Melchiorowi Grodzieckiemu.


•20. października - W skoczowskim ratuszu miała miejsce I Międzynarodowa Konferencja w sprawie projektu tworzenia Szlaku Sarkandrowskiego, prowadzącego przez miasta związane ze Sarkandrem. Są to Ołomuniec, Ho-leszów, Skoczów, Częstochowa. W Konferencji uczestniczyli min. przedstawiciele tych miast oraz konsulowie Polski > Czech.


• 21. października - W świetlicy Klubu Osiedlowego „za Wisłą" odbyła się uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 1995-96.


• 26. października - Gościem skoczowskiego Klubu Propozycji był Paweł Czupryna redaktor naczelny „Głosu Ziemi Cieszyńskiej". 1 października upłynęło 40 lat od ukazania się pierwszego numeru tego tygodnika.


• 27. października - Zakłady Kuźnicze w Skoczowie otrzymały Certyfikat Systemu Zapewniania Jakości, w wyniku przeprowadzonego w Brandenburgu auditu certyfikacyjnego. Kuźnia skoczowska jest pierwszą i największą kuźnią matrycową, która uzyskała taki Certyfikat. Uroczystość wręczenia odbyła się w cieszyńskim teatrze.

 

LISTOPAD
• 1. listopada - Rano zanikający deszcz, w ciągu dnia pochmurno z przejaśnieniami, bez wiatru, dość ciepło - ok. 14 stopni. Znicze na grobach paliły się spokojnie, do późnych godzin nocnych.


• 5. listopada - W całym kraju odbyła się I tura wyborów prezydenckich. W gminie Skoczów w 17 obwodach uprawnionych do głosowania było 18.181 osób. Frekwencja wynosiła 69,81%. Ważnych głosów oddano 12.472, nieważnych 217. Największą ilość głosów, spośród 13 kandydatów na prezydenta, uzyskali w Skoczowie: Aleksander Kwaśniewski 4.648, Lech Wałęsa 4.353, Jacek Kuroń 1.081, Hanna Gronkiewicz-Waltz 584. Najmniej otrzymali: Leszek Bubel 7, Kazimierz Piotrowicz 12, Tadeusz Koźluk 16, Andrzej Lepper 123 głosy.


• 8. listopada - Włamano się do karczmy „Rycerska". Sprawcy skradli wódkę, papierosy i słodycze na sumę ok. 140,-zł.


•W pierwszych dniach listopada ukazał się „Kalendarz Skoczowski 1996", wydany nakładem skoczowskiego oddziału Muzeum i Towarzystwa im. Gustawa Morcinka.


• 11. listopada - Z okazji Święta Niepodległości przedstawiciele władz miasta i społeczeństwa złożyli wieniec i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem „Poległych za polskość Śląska". Uczestnicy uroczystości z udziałem członków straży pożarnej przemaszerowali ulicami miasta z Rynku pod Pomnik. W kościele ewangelicko-augsburskim odprawione zostało uroczyste nabożeństwo ekumeniczne.


• 12. listopada - W sali Domu Kultury „Wspólnota" 37 par tanecznych stanęło do Jesiennego Turnieju Tańca Towarzyskiego, zorganizowanego przez Szkołę Tańca „Elitę", Urząd Miasta i „Wspólnotę". Zaprezentowano tańce klasyczne i latynoamerykańskie.


• 18/19. listopada - Wskutek obfitych opadów śniegu w ciągu nocy, niektóre odcinki dróg były nieprzejezdne. Samochód TIR jadący z Cieszyna do Skoczowa wpadł w poślizg na ośnieżonej i oblodzonej jezdni w Ogrodzonej i zatarasował drogę, która do godz. 10 w niedzielę (19.XI) była zablokowana.


• 19. listopada -II tura wyborów prezydenckich Do wyborów stanęło 2 kandydatów
o największej liczbie głosów w I turze. Tym rasem frekwencja w skoczowskiej gminie była wyższa i wynosiła 71.3% uprawnionych. Głosów ważnych oddano 12.632. Aleksander Kwaśniewski uzyska! 6.613 głosów, Lech Wałęsa 6.019. W kraju wygrał również Aleksander Kwaśniewski i został wybrany nowym prezydentem RP.


•29. listopada - Minęła 5 rocznica ukazania się pierwszego numeru „Gazety Skoczowskiej".


• W ostatnich dniach listopada wyszedł z drukarni „Kalendarz Miłośników Skoczowa 1996", wydany przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Po raz pierwszy zatem Skoczów ma dwa kalendarze książkowe.


• W listopadzie na dobre zawitała zima. Pierwsze dni były dżdżyste, w dniach 4-6 XI. padał na przemian śnieg, deszcz i deszcz ze śniegiem przy temperaturze do 3 stopni w dzień. Z kolei na kilka dni nastąpiło rozpogodzenie i ocieplenie do 10 stopni, zaś od godzin wieczornych 17. listopada przez kilka dni padał obficie śnieg a temperatura spadła w dzień do 2 stopni a w nocy -5 i -8 stopni. Dni pochmurne, śnieg i niewielki mróz utrzymały się do końca miesiąca. Ostatnie dni mgliste.

 

GRUDZIEŃ
• 5. grudnia - Uroczyste spotkanie z okazji 65-lecia Miejskiego Koła PTTK w Skoczowie. Obecni byli członkowie i sympatycy Koła oraz przedstawiciele cieszyńskiego oddziału „Beskidu Śląskiego" z prezesem Ryszardem Mazurem. Zasłużeni działacze PTTK otrzymali odznaki honorowe i dyplomy.


•7. grudnia - Ruch na targu bardzo słaby. Ze zbożem przyjechało tylko 3 rolników. Kupujących mało. Ceny zbóż zwyżkują. Pszenica po 10,-zł za ćwiartkę, jęczmień po 8,-zł, owies po 7,-zł, a kukurydza po 12,-zł. Ziemniaki były po 50,-zł za 100 kg. Dużo było prosiąt - 60,-zł za szt.


• 10 grudnia - Na rynku odbyło się spotkanie dzieci i rodziców z Mikołajem rozdającym słodycze. Imprezę mikołajową zorganizował właściciel „Sunny Marketu" Jan Susik. Podobne imprezy odbyły się uprzednio - 7 grudnia na Górnym Borze, a 9 - w klubie „za Wisłą".


• Z okazji 15-lecia ewangelickiego chóru męskiego odbył się jubileuszowy koncert w kościele ewangelickim, oraz rocznicowe spotkanie członów chóru. Wydany został również „Program koncertu" z informacją o historii i działalności chóru.


• 11 grudnia - W sali posiedzeń Ratusza odbyło się spotkanie Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa, zespołu redakcyjnego i autorów tekstów „Kalendarza Miłośników Skoczowa 1996".


•20 grudnia - Odbyło się spotkanie działaczy i twórców kultury z gminy Skoczów z przedstawicielami władz. Uczestniczył również dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego, który wręczył nagrody i dyplomy osobom zasłużonym dla kultury miasta. Do szczególnie wyróżnionych należą: Jan Broda, Aniela Bolek, Marta Fiedor, Zofia Tarnawska, Edward Buchtyar i Chór Parafii Ewangelicko-augsburskiej.


•28 grudnia - Odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Obecni byli również: burmistrz miasta Witold Dzierżawski i przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek.


Towarzystwo Miłośników Skoczowa
ul. Mickiewicza 10

Towarzystwo Miłośników Skoczowa kontynuuje tradycje Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Gromadzi archiwalia, ryciny i zdjęci. Wydaje broszury o tematyce lokalnej i corocznie Kronikę Skoczowską. W ostatnim i_asie staraniem Towarzystwa ukazały się: „50 obrazów starego Skoczowa" Edwarda Biszorskiego album o Skoczowie i Kalendarz Miłośników Skoczowa na 1996 rok.
TMS kultywuje zwyczaje ludowe i regionalne. Organizuje odczyty, wystawy i konkursy. Bierze czynny udział w czynach społecznych.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa:
Józef Drabina r Przewodniczący Robert Orawski

Z-ca przewodniczącego Apolonia Kołatek - Skarbnik Antoni Motyczka - Sekretarz


Członkowie Zarządu:
Anna Szczypka Wioletta Pomper Karol Kajzer


Komisja Rewizyjna:
Wojciech Kumiega - przewodniczący

Paweł Szarzeć - z-ca przewodniczącego

Rudolf Tyma - z-ca przewodniczącego


Zebrania zarządu odbywają się w czwartki od godz. 17.00 do godz. 19.00. Wtedy też przyjmowani są nowi członkowie TMS. Zapraszamy!

KRONIKA SKOCZOWSKA - nr 10 - publikacja okolicznościowa Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Opracowanie redakcyjne i techniczne: Robert Orawski. Zredagował zespół w składzie: Józef Drabina, Karol Kajzer, Witold Kożdoń. Nakład 400 egz. ISBN 83-903868-2-8