Katarzyna Szczecina
Uczniowie i ich życie w czasach międzywojennych
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Skoczowie działały tylko szkoły niemieckie: ludowa męska i żeńska oraz wydziałowa. Karol Kreisel, dyrektor niemieckiej męskiej szkoły ludowej i wydziałowej wraz z Józefem Kożdoniem, kierownikiem szkoły „na Kępie”, prowadzili w Skoczowie działania zmierzające do germanizacji szkolnictwa i miasta. W 1919 roku Karol Kreis został usunięty ze swojego stanowiska ze względu na wrogie poczynania w stosunku do nowych władz. Do roku 1919 Skoczów nie posiadał szkoły polskiej.
Zorganizowanie polskiej szkoły po przyłączeniu części Śląska Cieszyńskiego do odradzającej się Rzeczypospolitej nie było łatwe. Administrację szkolną sprawowała najpierw Komisja Szkolna Księstwa Cieszyńskiego, a po objęciu przez Polskę części Górnego Śląska szkolnictwo oddano organowi oświatowemu — Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu. Dekret Naczelnika Państwa z 7 lutego 1919 roku wprowadzał obowiązek szkolny w zakresie szkoły podstawowej dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym od 7 do 14 lat. W czerwcu 1920 roku wydano ustawę o tymczasowym ustroju władz szkolnych. Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powierzono kierownictwo naczelne i nadzór nad wychowaniem publicznym. Stworzono okręgi szkolne, na czele z kuratorami mianowanym przez Naczelnika Państwa. Okręgi szkolne były drugą instancją, z kolei pierwszą stanowiły inspektoraty szkolne, które nadzorowały i opiekowały się szkołami powszechnymi czy przedszkolami. Pierwszym inspektorem szkolnym w powiecie cieszyńskim został mianowany Karol Buzek, nauczyciel Seminarium Nauczycielskiego w CieszynieBobrku. Dzięki staraniom dr. Mariana Schenkera, księdza Jana Mocko i Jerzego Macury, Komisja Szkolna Księstwa Cieszyńskiego nakazała w październiku 1919 roku utworzenie w Skoczowie polskiej szkoły.
Założenie Gimnazjum
W 1919 roku zawiązał się Komitet Obywatelski na czele z ks. Mocko. Postanowiono o założeniu polskiego gimnazjum. Zyskując dostateczną ilość zgłoszeń uczniów, Komitet zwrócił się do Komisji Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego z prośbą o założenie szkoły średniej w Skoczowie. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego wyraziła zgodę na założenie takiej placówki. Komisja Szkolna Księstwa Cieszyńskiego, na podstawie rozporządzenia z dnia 17 lipca 1919 roku L.3669/3, przystąpiła do otwarcia Państwowego Gimnazjum Realnego w Skoczowie. Rok szkolny rozpoczął się 1 października 1919 roku. Kierownictwo placówki powierzono profesorowi Franciszkowi Wojnarowi. Program nauczania dostosowano do programów Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie. Do pierwszej klasy przyjęto 60 uczniów i utworzono z nich dwa oddziały. Z powodu słabej frekwencji i braku pomieszczeń Komisja Rządowa Śląska Cieszyńskiego rozporządzeniem z dnia 11 maja 1921 roku L. 360 zarządziła likwidację gimnazjum w Skoczowie z końcem roku szkolnego 1920/1921 i przeniesienie placówki do Bielska.
Statystycznie
Szkoła niemiecka miała do dyspozycji starą szkołę, uprzednio żeńską, przy ulicy Bielskiej 7 z siedmioma klasami koedukacyjnymi. Dyrektorem został Franciszek Golyschny.
Ilość dzieci w roku szkolnym 1919/1920 wynosiła 58. Według narodowości byli to sami Polacy, w tym 56 katolików, ewangelików — 2. Pochodzenie społeczne: inteligencja — 6, rolnicy — 27, rzemieślnicy i kupcy — 19, robotnicy i służba — 6. W roku szkolnym 1920/1921 zanotowano 72 dzieci. Według narodowości — Polacy, w tym 70 katolików i dwóch ewangelików. Pochodzenie społeczne: inteligencja — 7, rolnicy — 35, rzemieślnicy, kupcy — 22, robotnicy, służba — 8.
Wpisy i opisy szkolne w 1919 roku dały następujący wynik: do polskiej szkoły ludowej i wydziałowej zgłosiło się 227 dzieci, do szkoły niemieckiej, razem z dwoma klasami wydziałowymi — 435 dzieci. Według wyznania było: dzieci katolickich — 238, ewangelickich — 8, żydowskich brak.
Trudne pierwsze kroki
Początki polskiej szkoły w Skoczowie nie były łatwe ze względu na brak lokali, nauczycieli i podręczników. Do szkoły polskiej ludowej przydzielono dwóch urlopowanych oficerów nauczycieli — Gustawa Morcinka i Zbigniewa Kołodzieja oraz nauczycielkę Koskówkę. Dyrektorem niemieckiej i polskiej szkoły został tymczasowo Jerzy Wojnar, a w 1920 roku jego miejsce zajął Jan Żebrok. Mimo początkowo ogromnych trudności, udało się nauczycielom wyrównać braki w wykształceniu w języku polskim u kształcących się dzieci.
Budynek, w którym została pomieszczona szkoła ludowa i wydziałowa wybudowano w latach 1902-1903. We wrześniu 1903 roku oddany go do użytku. Budową kierowali właściciel firmy budowlanej Stritzki ze Skoczowa i Dostal z Cieszyna. Koszty wybudowania budynku wyniosły około 160,00 koron. Resztę kosztów budowy pokryła subwencję ze Śląskiego Wydziału Krajowego w Opawie w kwocie 50,000 koron. Pozostałe koszty pokryła gmina1.
Rok szkolny 1919/1920 zakończono uroczystym występem młodzieży szkolnej, która w sali kina, w obecności licznie zebranych rodziców odegrała dwie sztuki, odśpiewała pieśni polskie i wygłosiła kilka wierszy.
W następnym roku szkolnym 1920/1921 Komisja Szkolna w porozumieniu z Komisją Rządową Śląska Cieszyńskiego wydała rozporządzenie z dnia 31 sierpnia 1920 roku L.I. 1538-1 w sprawie opisów i wpisów dzieci szkolnych w obowiązkowym wieku szkolnym, według którego dzieci z językiem ojczystym polskim mają być zapisane tylko do polskich szkół. Dzieciom innych narodowości pozostawiono wolny wybór. Rozporządzenie miało na celu zapobiec dalszej germanizacji dzieci polskich w szkołach niemieckich. Również dzięki rozporządzeniu szkoły polskie w Skoczowie poszerzały swoją działalność, a niemieckie zaczęły się stopniowo wyludniać.
Statystycznie raz jeszcze
Według opisów szkolnych na rok 1920/1921 do szkoły polskiej ludowej zapisano 369 dzieci, do szkoły wydziałowej 44. Według wyznania katolików w szkole było 324, ewangelików — 88 i jedno dziecko żydowskie.
Następny rok według rozporządzenia wpisów i opisów szkolnych z lat 1921/1922, przyniósł następujące wyniki: do szkoły polskiej ludowej i wydziałowej zapisano 493 dzieci. Natomiast do szkoły niemieckiej 207. Przy szkole ludowej utworzono klasy równoległe tzw. „paralelki”. Polska szkoła wydziałowa uzyskała trzecią klasę, z kolei niemiecka przestała istnieć. Placówkę ludową zredukowano do sześciu klas i umieszczono w starym budynku.
Kolejne opisy szkolne na rok 1922/1923 dały następujący wynik: do szkoły ludowej zapisano 492 dzieci, do niemieckiej 180, w tym katolików było 369, ewangelików 122 i dwoje dzieci żydowskich. Szkoła ludowa liczyła 14 klas — 5 klas ludowych z pięcioma paralelkami i 3 wydziałowe z paralelką. W ciągu roku zamknięto w szkole ludowej jedną paralelkę z powodu braku nauczycieli. Szkołę niemiecką zredukowano do pięciu klas.
W kolejnych latach następował wzrost liczby dzieci uczęszczających do polskiej szkoły ludowej i wydziałowej. W roku szkolnym 1923/1924 liczba dzieci wyniosła 465, w szkole niemieckiej — 160 dzieci. W roku szkolnym 1924/1925 liczba dzieci w szkole polskiej wyniosła 461. W roku szkolnym 1932/1933 wyniosła 770 dzieci2. Szkoła niemiecka w 1925 roku liczyła 101 dzieci, w roku 1926 — 85, w roku 1927 było 70 dzieci, w 1928 było 72 dzieci, w 1929 dzieci było 28, a w 1930 — 19.
Podział
Ciągła wzrastająca liczba dzieci uczęszczających do szkoły polskiej i spadek liczby dzieci uczęszczających do szkoły niemieckiej spowodował, że szkoła niemiecka w roku 1930 została zamknięta. W tej chwili likwidacji szkoły niemieckiej i skupienia wszystkich dzieci w szkole polskiej, dyrektor szkoły Żebrok starał się, aby szkołę podzielić na dwie odrębne, każdą w innym budynku. Z dniem 1 lutego 1933 roku władze szkolne w budynku przy ulicy Bielskiej otworzyły sześcioklasową szkołę powszechną mieszaną, której kierownikiem został Rudolf Kukucz.
Nowa ustawa szkolna wprowadziła odrębny tryb szkół wydziałowych. Dotychczasowa klasa pierwsza wydziałowa zamieniona została na szóstą klasę i wprowadzony został do niej program ośmioklasowej szkoły powszechnej. W związku ze zmianami grono pedagogiczne i Wydział Gminny wystąpili z wnioskiem, aby szkołę na ul. Mickiewicza nazwać im. Marszałka Piłsudskiego, a szkołę nr 2 na ul. Bielskiej — im. Ignacego Paderewskiego.
Szkoła przez lata funkcjonowania w dwudziestoleciu międzywojennym w Skoczowie udzielała się kulturalnie wystawiając przestawienia teatralne, organizując festyny szkolne, obchody narodowe i jasełka, które były wystawiane co rok na Święta Bożego Narodzenia3.
Skoczowskie zuchy
Harcerstwo w Skoczowie zaczęło się tworzyć w latach 1930-1932 pod wpływem Ośrodka Harcerskiego na Buczu w Górkach Wielkich i Ośrodka Zuchowego w Nierodzimiu, prowadzonych przez Aleksandra Kamińskiego. Wcześniej istniały „dzikie” zastępy harcerstwa. W listopadzie 1931 roku powstał próbny zastęp pod opieką harcmistrza Komendanta Ośrodka na Buczu Stefana Szeletyńskiego. Twórcą zorganizowane harcerstwa w Skoczowie był nauczyciel szkoły powszechnej Paweł Tendera.
Rozkazem Komendanta Hufca Cieszyn z dnia 15 września 1932 roku została powołana z dniem 8 września I Drużyna Harcerzy rozszerzona z zastępu próbnego. I Drużynę Harcerską im. Pawła Stalmacha powołano przy szkole powszechnej nr 1. Drużynowym został Paweł Tendra, opiekunem — dyrektor szkoły Jan Żebrok. Obok Drużyny męskiej powstała Drużyna Hercerek im. Marii Konopnickiej. Gromada zuchowa, którą prowadził Stanisław Broda powstała, rozkazem z dnia 28 września 1933 roku. W 1938 roku została założona II Drużyna Harcerzy im. Karola Miarki, z Józefem Stecem na czele. W ten sposób idea harcerska objęła młodzież ze szkoły nr 2. Drużyny rozwijały swoją działalność prowadząc różnego rodzaju zajęcia — chłopcy uczyli się majsterkowania, dziewczyn uczono wiedzy gospodarczej. Na zbiórkach uczono piosenek, wierszy. W okresie letnim organizowano obozy letnie i kursy, na których poprzez różnorakie ćwiczenia, młodzież nabywała sprawności fizycznej4.
Czas wolny
Czas wolny dzieci i młodzieży w okresie letnim nie zawsze był okresem wypoczynku i wakacji. Niewiele dzieci i młodzieży ze Skoczowa wyjeżdżało na wakacje, część musiała pracować na roli i pomagać swojej rodzinie w prowadzeniu gospodarstwa, przy żniwach, robotach polowych i wypasie bydła. Dzieci, które nie musiały pracować szukały dla siebie formy spędzania czasu wolnego, a tego nie brakowało w Skoczowie. Dzieci udzielały się w harcerstwie, które w Skoczowie zaczęło się tworzyć w latach 30. Pierwszy obóz zorganizowano w lipcu 1936 roku w Brennej, pod komendą podharcmistrza Pawła Tendery i Karola Urbańczyka.
W upalne dni spędzano czas nad rzeką Wisłą. Jan Żebrok, tak opisuje spędzanie czasu nad rzeką: „Nastała większa swoboda w ubieraniu się przy kąpieli w rzece Wiśle w odpowiednie kostiumy kąpielowe tak dla mężczyzn jak i dla kobiet i kąpanie się wspólne gdzie im się podobało. To wywołało liczne protesty ze strony Stowarzyszenia Niewiast Katolickich. Na skutek tego ks. Mocko, który już wtedy był burmistrzem i który też uważał opisany stan za niemoralny, kazał sporządzić 2 tablice, przybić na słupach i umieścić jedną z napisem: „Miejsce kąpieli dla mężczyzn” na brzegu rzeki, gdzie było dość głęboko, a na drugą o jakich 150 kroków dalej z napisem „Miejsce kąpieli dla kobiet”, w miejscu, gdzie było płyciej. Po kilku dniach jakiś spryciarz dopisał na drugiej tablicy (tej kobiecej) słowa „i dla ks. burmistrza”5.
Inną formą spędzania czasu wolnego, ale również kształtowanie dzieci i młodzieży było uprawianie sportu poprzez granie w różnego rodzaju gry zespołowe np. w piłkę nożną. Budowę stadionu w Skoczowie zainicjował nauczyciel Szkoły Wydziałowej i Ludowej — Rudolf Kukucz w 1931 roku. Na czele Komitetu Budowy Boiska Sportowego dla Młodzieży stanął emerytowany generał Karol Kasperlik. W 1932 roku przystąpiono do budowy boiska i trybun. Uroczyste otwarcie stadionu sportowego Związku Strzeleckiego nastąpiło w czerwcu 1933 roku. Stadion posiadał boisko, strzelnicę, szatnię, bieżnię, kort tenisowy, place do gry w koszykówkę i siatkówkę. Przy okazji otwarcia stadionu odbyły się zawody lekkoatletyczne, rozgrywki koszykówki i piłki siatkowej.
Piłka ponad wszystko
Pierwszy mecz piłki nożnej na nowym stadionie6 w 1933 roku nie był pierwszym, który rozegrano. Na początku XX wieku powstawały tzw. „dzikie” drużyny piłkarskie. Młodzież skoczowską nauczyli grać żołnierze z Włoch, którzy przebywali na tych terenach podczas Plebiscytu, trenując w wolnych chwilach żołnierze na nieczynnym targowisku. Gdy wyjechali w 1921 roku, sprzedali młodym kilka piłek do grania. Od tego czasu odbywały się regularne mecze. Na wiosnę 1922 roku powstały dwie „dzikie” drużyny piłkarskie. Pierwsza drużyna o nazwie „Syberia” złożona była z młodzieży robotniczej, za boisko obrano sobie tereny Wisły — poniżej Trytonu. Druga drużyna, złożona z chłopców z rodzin rzemieślniczych, nazwała swój zespół „Stare Miasto” i ćwiczyła na łące w pobliżu ogrodnictwa Króla (dzisiejszy dworzec PKS).
W czerwcu 1922 roku powstała trzecia drużyna o nazwie Klub Sportowy Skoczów, którą tworzyła młodzież z rodzin skoczowskich kupców i inteligencji. Klub na boisko wybrał plac przy ulicy Targowej. Jest to początek zorganizowanego ruchu sportowego. Prezesem Klubu został Wiktor Pawlik, klub skupiał sympatyków sportu. Aktywność rozwinęła sekcja piłki nożnej, której kierownikiem technicznym był Jan Drabina. W wyniku scalenia drużyn powstał pierwszy w historii miasta klub sportowy o nazwie Skoczowski Klub Sportowy. Nowo wybrany prezes klubu, w 1927 roku Rudolf Kukucz, tchnął nowe życie w działalność i w 1931 roku zainicjował budowę Stadionu Sportowego dla Młodzieży, który został otwarty w 1933 roku. W 1933 roku Klub zmienił nazwę na Klub Sportowy Związku Strzeleckiego. Wokół stadionu zorganizowano życie sportowe Skoczowa. Rozgrywano mecze piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, działał kort tenisowy7.
Zimowe sporty rozwijały się w ramach utworzonego w 1930 roku Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, podporządkowanego Oddziałowi w Cieszynie. Pierwszy Zarząd Koła w Skoczowie przedstawiał się następująco:
Prezes — dr Karol Kisza,
Wiceprezes — mgr Franciszek Olszak,
Członkowie zarządu — Emil Bukowski, Jan Buzek, Władysław Jamroz, Aleksander Krpec, Antoni Michalski, Paweł Tendera, Jerzy Wojnar. Skład ten pracował do wybuchu drugiej wojny światowej. Działalność skupiała się na organizowaniu wycieczek górskich i narciarskich w rejony: Beskidów Śląskich i Zaolziańskich, Tatr, Beskidów Wschodnich czy Zachodnich. W 1933 roku zawiązano sekcję narciarską i przystąpiono do wybudowania skoczni w Skoczowie i Brennej. Sekcja liczyła około 312 osób8.
Artykuł stanowi fragment pracy magisterskiej
Katarzyny Szczeciny zatytułowanej
Miasto Skoczów w latach 1918-1939.
Kalendarium pochodzi z „XVI Kalendarza Miłośników Skoczowa” 2015, udostępnionego dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.