Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Odnaleziony strażacki statut
Dział:

Witold Kożdoń

Odnaleziony strażacki statut

W 2012 roku odnalazł się oryginalny statut skoczowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dokument, który pochodzi z 1873 r., spoczywał w szafie Towarzystwa Miłośników Skoczowa.

– Natknęliśmy się na niego przy okazji przeglądania i porządkowania naszych archiwów. Dokument jest oryginalny, ponieważ zachowały się pod nim autentyczne podpisy. Zresztą w tamtych czasach nie było kserokopiarek i nie kopiowano dokumentów tak powszechnie jak dzisiaj – mówiła Apolonia Kołatek z zarządu towarzystwa. W czerwcu 2012 r., podczas „Wieczoru wspomnień”, jednej z imprez poprzedzających przypadający w 2013 r. jubileusz 140-lecia istnienia OSP, członkowie Towarzystwa Miłośników Skoczowa przekazali cenny dokument skoczowskim strażakom.

– Bardzo się z tego cieszymy, ale czeka nas teraz praca nad przetłumaczeniem statutu. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ spisano go w języku niemieckim, w dodatku gotykiem i dzisiaj niewiele osób potrafi przeczytać taki tekst – mówił Kazimierz Chrapek, prezes skoczowskiej OSP. Jednostka spod Kaplicówki należy do najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Została założona 28 maja 1873 r. W pierwszym roku istnienia straż liczyła 85 członków, w tym 63 czynnych skupionych w trzech strażackich kompaniach. Obecnie w skład skoczowskiej OSP wchodzi 48 czynnych druhów, 7 honorowych i 5 członków dożywotnich. Jej naczelnikiem jest Roman Kohut, a jego zastępcą Klaudiusz Matula. Funkcję prezesa pełni Kazimierz Chrapek. W 1996 r. skoczowska OSP została włączona w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W jej ramach działają dwie specjalistyczne agendy: sekcja płetwonurków oraz ratownicy wysokościowi. W 2001 roku jednostka otrzymała nowy wóz bojowy na podwoziu jelcza. Sześć lat później, w schedzie po rozwiązanej zakładowej straży pożarnej w kuźni, przejęła strażackiego żuka. Z kolei w 2011 roku OSP wzbogaciła się o samochód ratownictwa technicznego na podwoziu citroena jumpera. Dostała także operacyjnego volkswagena golfa 3. W 2012 r. strażacy spod Kaplicówki przygotowali się do jubileuszu 140-lecia.

– Z tej okazji chcemy zachować dla kolejnych pokoleń nie tylko jak najwięcej ważnych i ciekawych wydarzeń z naszej historii, ale także tych związanych z działalnością ochotniczego pożarnictwa na terenie całego naszego miasta. Mamy świadomość, że to dużo za późno, ale jak mówi przysłowie, lepiej późno niż wcale – przekonywał Kazimierz Chrapek, witając gości spotkania. W „Wieczorze wspomnień” wzięli udział najstarsi druhowie, a także przedstawiciele zakładowych jednostek OSP, w tym tych, które w ostatnich latach z różnych przyczyn zostały rozwiązane. Historyk Halina Szotek zdradziła zebranym, że przygotowywana jest okolicznościowa publikacja.

– W książce chcielibyśmy zaprezentować jak najwięcej sylwetek ludzi, którzy przewinęli się przez strażackie szeregi. Chcemy opisać strażackie rody, bo są przecież w naszym mieście rodziny, w których strażacka tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Takie historie będą dobrym przyczynkiem do dziejów OSP pod Kaplicówką.

Artykuł pochodzi z „Kroniki Skoczowa” 2013, nr 25 udostępnionej dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.