Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Tego jeszcze w Skoczowie nie było!
Dział:

Rober Orawski

Tego jeszcze w Skoczowie nie było!

 

 

Zawody sportowo-rekreacyjne zorganizowane z okazji Dnia Dziecka przez Skoczowskie Towarzystwo Sportowe i firmę „Mobi S.C. Spar-Market" były największą tego typu imprezą masową, jaka miała miejsce w Skoczowie w ostatnich latach. Nawet urządzany po sąsiedzku słynny, pogórski ,Bieg Świętojański" nie zgromadził jeszcze tylu startujących.

 

W ostatnią sobotę maja, na nowym targowisku przy ul. Góreckiej oraz na pobliskim wale wiślanym, stanęło do rywalizacji w 24 konkurencjach 432 dziewcząt i chłopców w wieku od lat 3 do 16-tu. Ich szturm na biuro zawodów i punkty zapisów zaskoczył 30 osobowy sztab sędziów, działaczy i współpracujących z nimi sympatyków STS-u. Nad wirującym, kolorowym tłumem dzieci i młodzieży udało im się zapanować tylko dzięki doświadczeniu nabytemu przy organizowaniu turniejów siatkarskich i corocznych zawodów narciarskich oraz rowerowych o „Puchar Kaplicówki".

 

Zgodnie z harmonogramem o godz. 10.30 stanęła na starcie 50 osobowa grupa małolatów na łyżworolkach, która ubiegając się o laury i nagrody ufundowane przez ,Iglokrak" miała do pokonania 100 m slalom. Najzacieklej walczyli ze sobą chłopcy z klas od I do IV. Długo ważyło się kto wygra. Wszystkich pogodził Hubert Gacek, który minimalnie był lepszy od Tomasza Gretki i Michała Koniecznego /wszyscy z SP-3/. Jeszcze większe emocje u familijnej publiczności wzbudziły starty przedszkolaków na trójkołowcach i rowerkach. Kilka mam wzięło udział w zmaganiach, pomagając swoim pociechom w jak najszybszym osiągnięciu mety. Łącznie zabawy ze sportem okazało się świetnym pomysłem na uatrakcyjnienie wielu konkurencji toczących się przy upalnej pogodzie. W trakcie rozdzielania koszulek startowych do wyścigów kolarskich sponsorowanych przez , JDick-Black La Festa Andrychów" uruchomiono stoiska z bezpłatnymi napojami. Zadbano również o bezpieczeństwo rowerzystów. Każdy z nich musiał mieć na głowie kask.

 

W trakcie wspólnego przejazdu na start organizatorzy pokazali trasę zwracając dzieciom uwagę na potencjalne zagrożenie. W ten sposób otwarto skoczowski odcinek ścieżki rowerowej, który dzięki staraniom STS-u połączył Ustroń z Drogomyślem. Młodzi kolarze mieli do pokonania 2,5 km, zaś starsi blisko 4 km, od oczyszczalni ścieków po stadion „Beskid" i pętlę przed targowiskiem.

 

Dziewczęta z klas XV już po 300 m utworzyły rozwinięty peleton. Do końca nie zmieniła się wśród nich kolejność ukształtowana na podbiegu pod mostem na ul. Bielskiej. Podobnie pojechali ich rówieśnicy. Dopiero Dawid Węglorz „rozerwał" czołową ósemkę i wygrał samotnie zostawiając za sobą Janka Krzywonia i Grzesia Macurę (wszyscy z SP-1). Równie ostro finiszowali ich koledzy z klas VI -VIII, Remigiusz Fryda (SP-2), Grzegorz Bar-dzik (SP-2) i Rafał Król (SP-1).

 

W biegach przełajowych na 200,400,600, 800, 1000 i 1500 m wzięło udział ponad 200 dziewcząt i chłopców. Niektóre grupy wiekowe liczyły po 60 - 80 zawodników. Nikt z nich nie zszedł z trasy, nie zrezygnował, choć nie każdy wytrzymał tempo i upał.

 

W tych zawodach zwyciężyli wszyscy. Publiczność, która 5 godzin wytrwała na słońcu, organizatorzy, którzy zadbali nawet o nagłośnienie imprezy przez radiowęzeł obsługiwany przez Mariusza Koniecznego; przede wszystkim zaś dzieci spragnione sportu i rywalizacji gdyż nie raz przyszło im pokonać samych siebie. Nie zabrakło dla nich upominków, a najlepsi stanęli na podium. W najliczniejszych przedziałach wiekowych nagradzano do 12 miejsca. Wręczono po kilkanaście różnych piłek, plecaków, koszulek i czapeczek. Sprzęt sportowy można było sobie wybrać. Do tego dochodziły napoje, soki, jogurt, a także i aparaty fotograficzne! Dzięki życzliwości sponsorów gala radości i oklasków trwała półtora godziny. Jak powiedział Jerzy Malik, prezes STS-u i firmy Mobi Spar-Market „Na magiczne słowo Dzień Dziecka otwierały się każde drzwi. Nie zawiodły nas firmy Prymat, Unito, Dick-Black, Iglokrak, Sobik, Słodpol, Sa-xon, Inda, Ustronianka, Bakoma, Mężyk, Mar-wit, Chio-Chips, Eko-Inwest, Telesfor i BHP Piccolo. Razem udało nam się zrobić coś więcej niż zawody, święto naszych skoczowskich dzieci, które mam nadzieję da im impuls do pokochania sportu na całe życie". Obecny na imprezie burmistrz Witold Dzierżawski, miłośnik rekreacji rowerowej przyłączył się do obiegowej opinii, że w Skoczowie za mało organizuje się podobnych imprez.

 

W tym dniu STS dokonał jeszcze czegoś. Pokazał jak i na co można wykorzystać pusty zazwyczaj plac targowy. Wacławowi Czapli, Romanowi Kaleci, Karolowi Kałuży, Mariuszowi Koniecznemu, Władysławowi Orawskiemu, Janowi Raszce, Alicji Rozner i wielu innym działaczom towarzystwa nie brakuje pomysłów na ożywienie sportowej oferty miasta.

 

Pozostałe wyniki

 

Slalom łyżworolki

 

Dziewczęta - klasa I-IV

1. Judyta Czyż SP-3

2. Olga Swirczek SP-3

3. Ewa Gesing SP-3

 

klasa V-VIII

 

1. Wioleta Piętka SP-1

2. Łucja Kulparz SP-1

3. Magda Chmurska SP-3

 

 Chłopcy - klasy V-VIII

 

1. Sebastian Lipski SP-3

2. Bartosz Gretka SP-3

3. Mateusz Gomola SP-3

 

Klasy I-IV

 

1. Hubert Gacek SP-3

2. Tomasz Gretka SP-3

3. Michał Konieczny SP-3

 

Wyścig kolarski terenowy

 

Dziewczęta klasa I-II

1. Małgorzata Zych SP-3

2. Monika Malik SP-1

3. Klaudia Strządała SP-3

 

klasa III-V

 

1. Ewa Gesing SP-3

2. Daria Jaworska SP-1

3. Anna Malik SP-1

 

 Chłopcy klasa I-III

 

1. Łukasz Chrapek SP-8

2. Dawid Śliwka SP-1 /Wisła/

3. Tomasz Mocko SP-3

 

klasa IV-V

 

1. Dawid Węglorz SP-1

2. Jan Krzywoń SP-1

3. Grzegorz Macura SP-1

 

 klasa VI-VIII

 

1. Remigiusz Fryda SP-2

2. Grzegorz Bardzik SP-2

3. Rafał Król SP-1

 

Rowerki trójkołowe

 

Dziewczęta do lat 5-ciu

 

1. Adrianna Cieślar

2. Estera Wala

 

Chłopcy do lat 5

 

1. Kamil Karkut

2. Tomasz Gruszczyński

3. Bartosz Leczykiewicz

 

Rowerki dwukołowe

 

Chłopcy do lat 5

 

1. Kamil Głąbek

2. Witold Firuzek

3. Wojciech wolny

 

Chłopcy powyżej 5 lat

 

1. Maciej Rosner

2. Piotr Jośko

3. Konrad Firuzek

 

Dziewczęta powyżej 5 lat

 

1. Marta Szymura

2. Klaudia Haratyk

3. Anna Błaszczyk

 

Biegi przełajowe

 

Dziewczęta 200 m

 

1. Iza Gretka SP-3

2. Gabriela Raszka SP-1

3. Iza Fober SP-2

 

400 m

 

1. Agnieszka Kosiacka SP-1

2. Monika Kratki SP-1

3. Ewelina Wesołowska

 

600 m

 

1. Ewa Labak SP-1

2. Aleksandra Barbuletis SP-2

3. Renata Śliwka

 

800 m

 

1. Beata Haratyk SP Dębowiec

2. Maria Holeksa SP Górki W.

3. Klaudia Gabzdyl SP-7

 

1000 m szkoły średnie

 

1. Kornelia Wojnar

2. Monika Tomica

3. Anna Gluza


Artykuł pochodzi z „Kroniki Skoczowa” 1998, nr 13 udostępnionej dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.