Święta i związane z nimi przygotowania to najmilsza (choć ciężka) praca, spadająca na barki gospodyni: bo to i choinka i podarki dla najbliższych, a przede wszystkim tradycyjne polskie potrawy, które zawsze znajdują się na pachnącym lasem świątecznym stole. Oto przepisy na przyrządzenie niektórych z nich:
Zupa rybna: głowy, ikry i wątróbki ryb gotujemy z korzeniami i włoszczyzną cedzimy, zaprawiamy zasmażkąz łyżki masła i mąki, dodajemy pokrojoną wątróbkę i mleczka. Podajemy z francuskimi kluseczkami.
Ryba smażona: oczyszczoną rybę parzy się wrzącą wodą ściąga skórę, kraje filety grubości palca, soli, odstawia na godzinę. Tuż przed smażeniem obsusza się ściereczką obsypuje mąką macza w jajku i bułce, i smaży na maśle lub oliwie, poda je z sałatą z czerwonej kapusty.
Pierogi śląski: ciasto - 30 dag mąki, 2 dag drożdży, 10 dag ceresu, 2 żółtka, łyżka śmietany, sól. Nadzienie: 1/2 kapusty słodkiej, cebula, 10 dag ryżu, 3 dag grzybów suszonych, 5 dag masła, 2 ugotowane jajka, sól, pieprz. Grzyby ugotować, posiekać; na wywarze ugotować kapustę lub ryż; wszystko posiekać i przyprawić do smaku. Wyrośnięte ciasto rozwałkować, nałożyć nadzienie, zawinąć i kiedy podrośnie po smarować jajkiem, ponakłuwać, piec 40 minut. Podawać gorące.
Moczka: piernik namoczyć w ciemnym piwie, ugotować suszone śliwki, gruszki, dodać soli, cukru i soku z cytryny do smaku, wymieszać z piwem. W niektórych dziel nicach Śląska dodaje się jeszcze do Moczki ugotowany smak z ryb.
Makownik: 2 kg mąki, 10 dag drożdży, 30 dag cukru, mleko, 1/2 kg ceresu, 6 żółtek, wanilia. Robimy rozczyn ze szklanki letniego mleka, drożdży, łyżki cukru i mą ki. Po ruszeniu rozczynu dodajemy utarte z cukrem żółtka, ogrzaną mąkę, sól, rozpuszczony tłuszcz, wanilię i wyrabiamy lub ubijamy ciasto łyżką przynajmniej pół godziny aż odstaje od łyżki. Gdy podrośnie, część ciasta rozwałkujemy cienko, pokrywamy masą makową zawijamy, wkładamy do wąskiej długiej formy wysmarowanej tłuszczem i stawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Pieczemy w gorącym piecu godzinę.
Z tego samego ciasta robimy kołacze z kruszonką.
Masa makowa: 1/2 kg maku przesiewamy, następnie zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy przykryty na gorącej kuchni na godzinę; odcedzamy i mielimy, następnie dusimy z dodatkiem cukru i 5 dag masła przez 155 minut. W końcu dodaje my skórkę pomarańczową orzechy, rodzynki. Masa powinna być wilgotna.
Kompot witaminowy: śliwki suszone - wypłukać, dodać cukier, cynamon, zalać gorącą przegotowaną wodą na kilka godzin lub wstawić do ciepłego piecyka na godzinę. Ostudzić.
Kalendarium pochodzi z „Kalendarza Miłośników Skoczowa” 1997, udostępnionego dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.