Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wydarzenia roku 2001
Dział:

Karol Kajzer

 

Wydarzenia roku 2001

 

 

STYCZEŃ

1 stycznia - Wkroczyliśmy w nowy 21 wiek i trzecie tysiąclecie. Nowy Rok witany był hucznie, fajerwerkami. Na skoczowskim rynku pękały szampany. Było nieco skromniej niż poprzednio, gdyż środki przekazu próbowały błędnie lansować już rok 2000 jako początek wieku.


- W południe grupa ośmiu płetwonurków witała Nowy Rok, kąpiąc się w rzece Wiśle. Na progu rzeki postawiono ozdobną choin-kę.


- Noworoczny dzień był bezchmurny, w białej, śnieżnej szacie zimowej, lekko mroźny, około 4 C.


- Z dniem 1 stycznia Poczta Polska podniosła ceny usług o 14,8 % w obrocie krajowym i o 15% w zagranicznym. Nowa cena znaczka na list o wadze do 20 g. i kartkę/widokówkę wynosi 1 zł (dotychczas znaczek na list kosztował 80 gr., a na kartkę/ widokówkę 70 gr.) Cena za list polecony w kraju wynosi teraz 2 zł.


- W roku 1999 popełniono w gminie 519 przestępstw. Najwięcej kradzieży i kradzieży z włamaniem. Prawie dwukrotnie wzrosła liczba sprawców nieletnich. Wypadków drogowych zarejestrowano 57 (nie licząc kolizji), czyli o 5 więcej niż poprzednio. Zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych z 5 w roku 1999 do 8 w roku 2000. W powiecie cieszyńskim miało miejsce 236 wypadków, wskutek których zginęło 19 osób, a 322 zostało rannych.


3 stycznia - W Skoczowie oddano do użytku jadłodajnię dla najuboższych. W jej otwarciu wzięli udział burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek oraz księża, ewangelicki i katolicki Andrzej Czyż i Alojzy Zuber, którzy poświęcili pomieszczenia. Lokal wydzierżawiła miastu bezpłatnie parafia ewangelicko-augsburska.


4 stycznia - Na pierwszym targu w tym roku ruch był niewielki. Duża podaż zbóż i prosiąt. Nabywców mało. Z powodu niskiej temperatury nie dowieziono warzyw i owoców. Dość drogie jajka, po 40 gr. za sztukę.


- Karetka pogotowia prywatnego zakładu opieki zdrowotnej lekarza rodzinnego wjechała, na sygnałach uprzywilejowanego pojazdu, na skrzyżowanie ulicy Bielskiej i Katowickiej, powodując zderzenie z innym samochodem. Na szczęście obyło się bez ofiar.


5-7 stycznia - Podczas zawodów skibobowych w Memoriale Richarda Aitsleitnera w Austrii czołowe miejsca w kategorii juniorów zdobyli, Monika Malik i Łukasz Czerch ze Skoczowa. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary.


6 stycznia - Adam Małysz z Wisły odniósł wspaniałe zwycięstwo w skokach narciarskich w Międzynarodowym Turnieju Czterech Skoczni w Insbrucku w Austrii. Cała Polska podziwiała w telewizji wielkiego wiślanina. Prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył telefoniczne gratulacje zwycięzcy oraz trenerowi, Apoloniuszowi Tajne-rowi.


- W kościele ewangelickim w Skoczowie odbył się wieczór śpiewania kolęd. Wystąpiły chóry kościelne, ewangelickie z Goleszowa i Skoczowa oraz katolicki z kościoła św. Jerzego w Cieszynie.


7 stycznia - W ramach IX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Ciężarowej i w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Targowej wystąpiły zespoły: „Progress", „MIDI", „Pałac Chałtury", „Kapli - 3" ze Skoczowa, „Essentiel Blues" z Chybia, „SJARA'X" z Wisły, „Batalion D'Amour" oraz soliści skoczowskich szkół podstawowych Nr 1, Nr 3, Nr 8 i gimnazjów Nr 1 i Nr 2. W kweście zebrano 50.507,14 zł, najwięcej w powiecie. Głównymi organizatorami Sztabu Orkiestry w Skoczowie byli: Danuta Wójcik, Małgorzata Orawska i Grzegorz Greń.


- Na ulicy Mickiewicza patrol policji zatrzymał pijanego kierowcę fiata regata. Zatrzymany miał 1.45 promila alkoholu we krwi i nie posiadał prawa jazdy.


9 stycznia - Obradowała Miejska Konwencja SLD w Skoczowie z udziałem przewodniczącego Rady Powiatowej SLD Stanisława Kubicjusa i przewodniczącego Powiatowej Komisji Rewizyjnej Emanuela Mikołajczyka. Konwencja uchwaliła zwołanie nadzwyczajnego zjazdu w celu przezwyciężenia istniejącego rozłamu w skoczowskiej SLD. W obradach gościnnie uczestniczył przewodniczący koła Unii Pracy w Skoczowie Waldemar Gęgotek.


- 31 osób wzięło udział w noworocznym spotkaniu seniorów, zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Zarząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Skoczowie.


10 stycznia - Komisja Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej wybrała Stanisława Kaczmarczyka na przewodniczącego, w związku z rezygnacją Marka Suchodolskiego z funkcji radnego i przewodniczącego tej Komisji.


- W Kiczycach znaleziono zwłoki 45-letniego mieszkańca wsi. Mężczyzna leżał w potoku, z twarzą w wodzie.


12 stycznia - W skoczowskim Przedszkolu Publicznym Nr 4 spotkały się dzieci z przedszkoli Nr 1, Nr 2, Nr 3 i Nr 4 na wspólnym kolędowaniu. Wśród dzieci bawił burmistrz Jerzy Malik.


20 stycznia - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Skoczowie urządziła w sali Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota" Tradycyjny Bal Karnawałowy z porywającą muzyką Zespołu TRAX, loterią fantową i innymi atrakcjami.


- Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra" zorganizowała koncert, w którym wystąpił młodzieżowy chór Centrum Kultury Prawosławnej z Białegostoku.


22 stycznia - Odbył się Nadzwyczajny Zjazd skoczowskiej organizacji SLD. Zjazd, którego celem było przezwyciężenie rozłamu w skoczowskiej lewicy, wybrał nową 13-osobową Rade Miejską SLD i Miejską komisję rewizyjną. Przewodniczącym wybrano ponownie Jacka Bochenka, a sekretarzem Jolantę Cieślar. W zjeździe uczestniczyli poseł na sejm RP Antoni Kobielusz, przewodniczący RP SLD Stanisław Kubicius i przewodniczący klubu radnych powiatowych SLD Alfred Brudny.


25 stycznia - Dyrekcja i rada rodziców zespołu szkół zawodowych urządziły uroczyste spotkanie z uczniami, którzy uzyskali najlepsze wyniki w semestrze bieżącego roku szkolnego. Wyróżnionym wręczono nagrody pieniężne, a rodzice odebrali listy gratulacyjne.


26 stycznia - W godzinach rannych ujawniono włamanie do pomieszczeń ZBM, skąd skradziono pieniądze i dokumenty o wartości 140 zł.


27 stycznia - Po południu obradowało walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze skoczowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W zebraniu uczestniczyli: burmistrz Jerzy Malik, komendant powiatowy Państwowych Straży Pożarnych w Cieszynie st. kpt. Piotr Suchy. Prezesem zarządu OSP wybrany został Kazimierz Chrapek, przewodniczącym komisji rewizyjnej Franciszek Suski. Godność Członka Honorowego OSP otrzymał Edward Sawczuk.


- Odbyło się spotkanie noworoczne kombatantów ze Skoczowa i okolicy, w którym uczestniczyło 25 osób. Z gości obecni byli: burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek, wójt Dębowca Adam Brudny, księża - Alojzy Zuber i Andrzej Czyż, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych, Józef Harężak i inni.


- Niezwykły i huczny „Bal Karnawałowy 2001" zorganizowały Rady Rodziców Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skoczowie. Wśród wielu atrakcji, najciekawszą było oglądanie w nocy transmisji telewizyjnej z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo z Adamem Małyszem.


30 stycznia - W Muzeum im. Gustawa Morcinka otwarto wystawę tkanin artystycznych o motywach krajobrazowych Agnieszki Staszczyszyn-Nurkowskiej. W otwarciu uczestniczył przewodniczący RM Kazimierz Chrapek. Wernisaż uświetnił koncertem gitarowym Arkadiusz Wiech.


- 90. urodziny obchodził Jan Broda, skoczowski publicysta, badacz regionu, historyk, etnograf i bibliofil, Członek Honorowy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Towarzystwa Miłośników Skoczowa.


- Zima w styczniu raczej łagodna. W pierwszej dekadzie dużo słońca. Temperatury w dzień do + 5° C. Od 11. do 13. nieco więcej śniegu, w górach obfite opady. W połowie miesiąca umiarkowane mrozy, w dzień do -6° C, w nocy od -7° C do - 15° C. W ostatniej dekadzie więcej dni pochmurnych, trochę opadów śniegu, temperatury w dzień dodatnie.

 


LUTY


1 lutego - Na sesji Powiatowej Rady Witold Dzierżawski, skoczowski radny, został wybrany starostą cieszyńskim.


- Delegacja Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Koła im. Edwarda Biszorskiego odwiedziła Jana Brodę i złożyła jubilatowi życzenia z okazji 90. urodzin.


2 lutego-W związku z wyborem Witolda Dzierżawskiego na starostę Powiatu Cieszyńskiego, Rada Miejska w Skoczowie przyjęła jego rezygnację z mandatu radnego. Ślubowanie złożył Jan Sieklucki, rozpoczynając tym samym działalność radnego miasta Skoczowa.

3 lutego - Stowarzyszenie „Wspólnota dla Skoczowa" zorganizowało Skoczowski Bał Karnawałowy. Impreza odbyła się w wyremontowanej sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury „Wspólnota".


4 lutego - Z niezamkniętego mieszkania przy ulicy Górny Bór w Skoczowie nieznany sprawca ukradł portfel z pieniędzmi oraz dokumenty.


6 lutego - W skoczowskim ratuszu miało miejsce spotkanie w sprawie Programu Współpracy Przygranicznej PHARE Polska - Czechy. Organizatorem były - Stowarzyszenie Współpracy i Rozwoju Regionalnego „Olza" oraz Urząd Miejski w Skoczowie .


- Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa spotkał się z autorami publikacji „Kalendarz Miłośników Skoczowa 2001". Gościem spotkania był burmistrz Jerzy Malik.


12 lutego - W Kalifornii zmarł Jan Sławiczek-Kowalik, poeta, prozaik, redaktor, wydawca i bibliograf, mieszkający w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Urodził się w Skoczowie w 1910 r. jako syn kupca. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Cieszynie-Bobrku. Był współzałożycielem związku „Akord" w Skoczowie.


19 lutego - Skoczowscy sympatycy mistrza skoków z Wisły, Adama Małysza założyli Fan Club Adama Małysza. Spotkanie założycielskie odbyło się w restauracji "Nowa" przy ulicy Mickiewicza.


20 lutego - Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze skoczowskiego koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jerzy Kozieł, obchodzący 25 lat prezesury otrzymał list gratulacyjny Zarządu Oddziału PTTK w Cieszynie, a nowo-wybrany zarząd koła nadał mu tytuł Honorowego Prezesa Karol Janicki, Kazimierz Pietor i Tadeusz Tobiasiewiczotrzymali odznaki „50 lat w PTTK". Prezesem koła wybrany został Krzysztof Greń. W obradach uczestniczyli: burroistrz miasta Jerzy Malik, sekretarz ZO PTTK „Beskid Śląski" w Cieszynie Alojzy Szupina i przewodniczący TMS Józef Drabina.


- Przewodniczący Regionu Śląskiego Ruchu Społecznego Akcja Wyborcza Solidarność Marek Kępski spotkał się z Zarządem Miejskim AWS w Skoczowie. Omówiono sytuację w partii przed zbliżająca się kampanią wyborczą oraz stanowisko wobec tworzącej się Platformy Obywatelskiej.


- Mieszkańcy Ochab uchwalili na wiejskim zebraniu, że chcą mieć nazwy ulic we wsi.


24 lutego - W Pogórzu potrącony został przez samochód mieszkaniec tej miejscowości Jan Marek, wracający do domu z narciarskiego treningu biegowego na Kaplicówce. Nieprzytomnego odwieziono do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.


26 lutego - W wyniku ciężkich obrażeń doznanych w wypadku, w jastrzębskim szpitalu zmarł Jan Marek z Pogórza. Jan Marek był współzałożycielem, a potem długoletnim prezesem LZS w Pogórzu i działaczem sportowym i społecznym, organizatorem corocznego Crossu Świętojańskiego, rozgrywanego w Pogórzu. Urodził się w tej miejscowości 23 stycznia 1931 r.


26-27 lutego - Na stokach Starego Gronia w Brennej rozegrane zostały Mistrzostwa Polskiego Związku Skibobowego w trzech konkurencjach. Najlepsze wyniki wśród juniorów uzyskali zawodnicy ze Skoczowa, Klaudia Dyna i Zbigniew Czapla, w slalomie, slalomie-gigancie i kombinacji.


27 lutego - „Łańcuch czystych serc" utworzyło około 600 licealistów z nauczycielami, podając sobie ręce na rynku, przed skoczowskim ratuszem. Manifestacja była częścią ogólnokrajowej akcji „Gwieździsty szlak Czystych Serc" prowadzonej przez MONAR, jako protest przeciw narkomanii. Uczestnicy przemaszerowali z transparentami ulicami: Bielską, Mickiewicza, Targową, Ustrońską na rynek.


- Centralne Biuro Śledcze zatrzymało w Skoczowie obywatela Turcji, bossa mafii narkotykowej.


28 lutego - Z inicjatywy burmistrzów miasta Jerzego Malika i Jana Korzonka, w ratuszu doszło do spotkania mieszkańców Międzyświecia z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Katowicach. Spotkanie dotyczyło projektu budowy odcinka drogi ekspresowej w Międzyświeciu.


MARZEC


2 marca - W Pogórzu odbył się pogrzeb Jana Marka z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, delegacji klubów sportowych, szkół, towarzystw społeczno-kulturalnych i licznej rzeszy uczestników. Mowę pożegnalną wygłosił Antoni Kocman.


- 105 zawodników z sześciu szkół podstawowych oraz dwóch gimnazjów wzięło udział w szkolnych zawodach narciarskich na Kaplicówce, „Pod Dębem", w konkurencji slalom-gigant o „Puchar Kaplicówki".


- W porannym programie telewizyjnym „Kawa czy herbata" wystąpił mieszkający w Skoczowie Jan Pyszny, jeden z najlepszych kucharzy w kraju.


3 marca - W Centrum Kształcenia Ustawicznego Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu odbyło się II Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej, w którym wzięło udział 150 rolników, ogrodników i przedstawicieli firm pracujących na rzecz rolnictwa. Organizatorami spotkania były: dyrekcja Zespołu Szkól Rolniczych w Międzyświeciu, Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bielku-Białej. Gościem Forum był m.in. starosta cieszyński Witold Dzierżawski.


4 marca - Agnieszka Kreiss ze Skoczowa została jedną ze zwyciężczyń w konkursie, w niedzielnym teleranku telewizyjnym.


5 marca - W nocy z 4/5 marca w Wilamowicach, koło remizy strażackiej, dokonano kradzieży przewodów aluminiowych.


9 marca - Kolej uruchomiła ekspresowe połączenie z Warszawy Wschodniej do Wisły Głębiec i z powrotem. Pociąg ze Skoczowa do Wisły wyjeżdża o godz. 20:29 w piątek, zaś ze Skoczowa do Warszawy w niedzielę o godz. 18:29.


13 marca - W jadłodajni przy ulicy Cieszyńskiej w Skoczowie odbyło się spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Sprawni Inaczej „Tęcza".


16 marca - Jan Broda, skoczowski bibliofil, historyk i publicysta* otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa,' nadany przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną. Uroczystość nadania godności odbyła się w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.


19-23 marca - Pod hasłem „Jedna jest jak Słońce - Ziemia" młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu wykonywała różne zadania w ramach „Tygodnia Ekologicznego". Program obejmował odczyty, wystawy, występy sceniczne, wykonanie audycji radiowych, plakatów o treści ekologicznej, wizytacja wysypiska śmieci.


20 marca - W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Skoczowie odbyły się rejonowe zawody gimnazjalistów w siatkówce. Zwyciężyła drużyna Gimnazjum Nr 2 w Skoczowie przed drużynami z Górek Wielkich i Chybia-Mnicha.


21 marca - Pierwszy dzień wiosny, tradycyjny „Dzień wagarowicza" takim dniem wcale nie był. W szkołach odbywały się imprezy artystyczne, sportowe, konkursy, pokazy gry na instrumentach i mody, zajęcia plastyczne. W Gimnazjum Nr 2 rozegrano mecz siatkówki, nauczyciele-uczniowie. Frekwencja na zajęciach była większa niż w innych dniach. I gdzie tu wagary? Dzieci ze skoczowkich przedszkoli topiły Marzannę.
Dzień był pochmurny, z niewielkimi przejaśnieniami, z temperaturą + 3° C. Padało trochę mokrego śniegu.


23 marca - Rada Miejska w Skoczowie przyjęła, ze względu na stan zdrowia, rezygnację z funkcji radnego, Czesława Nowaka. Ślubowanie złożyła Anna Palarczyk rozpoczynając działalność radnej.


- Rada Miejska uchwaliła zmianę Statutu Miejskiego Domu Kultury w skoczowie, wprowadzając zapis dotyczący objęcia działalnością Domu Kultury terenu całej Gminy Skoczów.


23-24 marca - W Skoczowskie Dni Trzeźwości w Klubie „Jonasz" spotkali się działacze środowisk trzeźwościowych. Uczestnicy wzięli udział w mszy świętej i w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Władysława Zązela z Kamesznicy i ks. Pastora Andrzeja Czyża ze Skoczowa. W drugim dniu grupa wyjechała z wycieczką do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.


24 marca - Na przeglądzie pieśni chóralnej wystąpiły: Chór Mieszany Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Chór Ziemi Cieszyńskiej Kościoła Adwentystów w Skoczowie.


27 marca - W skoczowskim ratuszu obradowało walne zgromadzenie Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej. Wybrano 9 osobobowy i 3-osobową komisję rewizyjną. Przewodniczącym został Piotr Sodzawiczny.


28 marca - Kierujący samochodem Jaguar,obywatel czeski wjechał w Pogórzu do stawu rybnego podczas zawracania na drodze. Strażacy i płetwonurkowie po kilku godzinach wyciągnęli samochód z wody.


30 marca - W Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu odbył się II Powiatowy Turniej Wiedzy Motoryzacyjnej dla młodzieży szkół zawodowych, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i dyrekcję Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu, z udziałem Grupy Ratownictwa Drogowego PCK.


- Na Dolnym Borze w Skoczowie spłonęła drewniana szopa. Pożar powstał około godz. 5 rano. Straty wyniosły 1.5 tys. zł.


31 marca - Dyrekcja Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój zwolniła z pracy pozostałych 16 pracowników Sanatorium Rehabilitacyjnego w Skoczowie i nieodwołalnie zamknęła ośrodek działający przy ulicy Katowickiej od 1968 r. Ostatnim kierownikiem sanatorium był Robert Orawski. Wcześniej wywieziono z niego całe wyposażenie wraz z zabytkowym zegarem będącym pamiątką po malarzu, Fryderyku Sinajbergerze zmarłym w Nowym Jorku w 1965 r.


-Na drugiej edycji „Wieczoru Skoczowianki" zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa w Miejskim Domu Kultury zaprezentowały się niezwykłe panie: Aniela Czyż, Mirosława Kiecoń, Gertruda Pisarek i Helena Wajda, które swoim zaangażowaniem, twórcza pracą i działalnością społeczną wniosły szczególny wkład w życie kulturalne miasta. Imprez poprowadziła jej inicjatorka, Małgorzata Orawska.KWIECIEŃ


1 kwietnia - Zarząd Miejsko-Gminny PKPS przeprowadził niedzielną kwestę uliczną na pomoc dla swoich podopiecznych. W zbiórce pomagali harcerze i młodzież szkolna ze Skoczowa, Ochab i Pierśćca.


5 kwietnia - Na spotkaniu niepełnosprawnych w sali Spółdzielczego Domu Kultury „Wspólnota" powołano do życia punkt konsultacyjno-informacyjny cieszyńskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej Turystyki i Integracji Osób Niepełnosprawnych.


6 kwietnia - Członkowie Koła im. Edwarda Biszorskiego w Skoczowie spotkali się na zebraniu sprawozdawczym w 92. rocznicę urodzin artysty. Na grobie E. Biszorskiego złożono kwiaty i zapalono znicz.


13-14 kwietnia - W Wielki Piątek i Wielka Sobotę ulicami Skoczowa przeszedł tradycyjny korowód dzieci i młodzieży z „Judoszym", któremu asystowali halabardnicy-strażacy.


14 kwietnia - Wieczorem, o godz. 18:00 w kościele ewangelickim Św. Trójcy rozpoczęło się spotkanie młodzieży pn. „Bezsenna noc", którego celem była refleksja nad istotą Wielkanocy. Program obejmował koncerty zespołów muzycznych i nocny spacer. Spotkanie zakończyło się 15. kwietnia o godz. 6:00 w Pierśćcu. Organizatorem „Nocy" było Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa i skoczowska parafia ewangelicka.


- Wielkanoc zimna. W Wielką Sobotę opady śniegu i zawieje z przejściowymi rozpogodzeniami. Wiatr umiarkowany, arktyczny, ok. 0° C, w nocy - 3° C. Pierwsze świętowano i przed południem śnieżne, w ciągu dnia słabe rozpogodzenia. Nieco cieplej wieczorem, kiedy padał drobny deszcz. Śmigus pochmurny, w ciągu dnia rozpogodzenia i wzrost temperatury do + 7° C. W górach spadło dożo śniegu.


18 kwietnia - Na ulicy Kiczyckiej w Skoczowie mały fiat prowadzony przez 18-letnia mieszkankę Międzyświecia wjechał na chodnik i potrącił 11 -letniego chłopca, którego w ciężkim stanie odwieziono do szpitala.


18-25 kwietnia - Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie zorganizował II edycję wystawy prac dzieci pt. „Nasza Tęcza" w Domu Narodowym w Cieszynie.


19 kwietnia - W Międzyświeciu, kierowany przez 46-letniego obywatela Francji jaguar wpadł na drzewo okręcając się wokół pnia. Kierowcę i pasażerkę wydobyli strażacy Jednostki Ratownictwa Gaśniczego używając „nożyc i szczęk życia".


20 kwietnia - Zarząd TMS zorganizował konkurs dla młodzieży skoczowskich gimnazjów pn. „Czy znasz swoje miasto -gminę". Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum Nr 1 na Górnym Borze.


24 kwietnia - Przedstawiciele cieszyńskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Powiatowego Urzędu Pracy spotkali się w ratuszu z bezrobotnymi Gminy Skoczów. Celem spotkania było przygotowanie bezrobotnych do podjęcia działalności gospodarczej w agroturystyce.


25 kwietnia - Gwiazda polskiej estrady Urszula, grupa Bajm, Stachursky i zespoły zagraniczne królowały na „Miniliście przebojów" zorganizowanej w Szkole podstawowej Nr 3 w Skoczowie,


28 kwietnia - Miejski Dom Kultury w Skoczowie zaprezentował program "Uśmiech w kopalni" z udziałem tryskającej, jak zawsze, humorem Hanki Bielickiej oraz Lidii Stanisławskiej i Jerzego Filera. - W miejsko-gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożar-niczej pierwsze miejsce zajęli, w grupie starszej Rafał Rucki z OSP Kuźnia Skoczów, a w grupie młodszej Przemysław Tkocz z OSP Pierściec.

 

- Pierwsi absolwenci 5letniego Technikum Rolniczego w Międzyświeciu spotkali się po 20 latach w restauracji English Pub przy ulicy Fabrycznej w Skoczowie. Na spotkanie przybyło 24 absolwentów oraz 15 osób towarzyszących.


- W Cieszynie zmarł dr Witold Iwanek, historyk sztuki, były kustosz cieszyńskiego muzeum, publicysta, członek cieszyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, działacz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, członek Koła im. Edwarda Biszorskiego i osobisty przyjaciel artysty. Urodził się w Czechowicach 1 września 1930 r.MAJ


1 maja - Z okazji Święta Pracy delegacje Rady Miejskiej SLD oraz Unii Pracy, z udziałem posła na Sejm dr Antoniego Kobielusza złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Poległym za polskość Śląska". Następnie odbyła się towarzyska majówka w restauracji „Nowa".


- Na majówce w Klubie Seniora spotkało się 28 seniorów. Były: kiełbasa, jajka, ciastka, napoje, a na harmonii przygrywał uczestnik spotkania p. Jaworski.


- Skoczowskie Towarzystwo Kupieckie zmieniło nazwę na Skoczowskie Towarzystwo Kupiecko-Gospodarcze.


- Na Małym Rynku oddano do użytku nową, na europejskim poziomie, publiczną toaletę miejską.


3 maja - Tradycyjnie w Święto Konstytucji przedstawiciele władz miasta, organizacji społecznych i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem „Poległym za polskość Śląska",


5 maja - Z okazji Dnia Strażaka i 80-lecia związku OSP odbył się capstrzyk strażacki. Obecni byli burmistrz Jerzy Malik, wice-burmistrz Jan Korzonek, wice-przewodniczący Zarządu Powiatowego Związku OSP Kazimierz Chrapek. Uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Poległym za polskość Śląską", gdzie złożono wiązanki kwiatów. Zasłużeni strażacy uhonorowani zostali medalami i odznaczeniami strażackimi.


- Jednostka OSP w Wilamowicach zorganizowała z okazji Dnia Strażaka festyn koło remizy. Mimo niezbyt dobrej pogody, popołudniu przeszła burza i deszcz, festyn należał do udanych.


7 maja - Anna Stefaniak-Bacza ze Skoczowa rozpoczęła urzędowanie na sta­nowisku kierownika Powiatowego Urzę­du Pracy w Cieszynie.


9 maja - Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury mianowany został Robert Orawski, działacz i wice-prezes Towarzy­stwa Miłośników Skoczowa.


10 maja - W Ochabach przy kościele parafialnym p.w. Św. Marcina poświęcony został nowy krzyż. Poświącki dokonał biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy. Obecni byli m.in. starosta cieszyński Witold Dzierżawski i przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Teresa Pol-Błachut.


- Ceny płodów rolnych na targu wynosiły: pszenicy 65 zł, pszenżyta, jęczmienia i owsa 55 zł, żyta 50 zł, kukurydzy 68 zł za kwintal. Prosięta liczono po 130 - 150 zł, buhajki 550, cieliczki 450 zł za szt. Pisklęta były po 1zł, kaczuszki (trzy dniowe) 4 zł, indyczki od 12 do 22 zł. Przywieziono dużo ziemniaków, warzyw, jabłek. Handel ożywiony, ceny dość niskie.


11 maja - W muzeum im. Gustawa Morcinka otwarto retrospektywną wystawę prac międzynarodowej sławy grafika, Karola Śliwki, urodzonego w Harbutowicach.


13 maja - Pociąg jadący z Cieszyna do Bielska najechał w Bładnicach na leżącą na torach kobietę, którą z poważnymi obrażeniami odwieziono do cieszyńskiego szpitala.


17 maja - Kierujący samochodem Volkswagen mężczyzna najechał w Pogórzu na opuszczone rogatki na przejeździe kolejowym. Na szczęście obyło się bez ofiar.


18 maja - 34 finalistów z Polski i Czech wzięło udział w finale międzynarodowych wyborów „Miss i Mister Fitness Euroregion Show 2001". Impreza odbyła się w Domu Kultury „Trisia" w Trzyńcu. Wicemistrzem został Adrian Kukucz z Gimnazjum Nr 1 w Skoczowie.


19 maja - W kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie koncertował kwartet „Razem". Zespół wystąpił wspólnie z sekstetem żeńskim kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Świętej Trójcy w Skoczowie.


20-25 maja - Po raz szósty, w Skoczowie odbywał się coroczny cykl koncertów Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musi-ca Sacra". Występowali m. in. Artyści, chóry i zespoły muzyczne z Bielska-Białej, Białegostoku, Ołomuńca. Koncerty odbywały się w kościołach: katolickich p.w. św. Piotra i Pawła, św. Marcina w Ochabach oraz ewangelickim św. Trójcy w Skoczowie. W muzeum sarkandrowskim w Skoczowie czynna była wystawa malarstwa Zofii Roli-Wywiół i Stanisława Wywioła.


27 maja - W remizie strażackiej w Pierśćcu obradował VIII Miejsko-Gminny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Skoczowskiej OSP. Obecny był burmistrz miasta Jerzy Malik, który wręczył ustępującym członkom zarządu listy gratulacyjne. Prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego OSP został wybrany Kazimierz Chrapek, komendantem Edward Sawczuk. Wybrano również delegatów na zjazd powiatowy.


29 maja - Zarząd Miejsko-Gminny PKPS w Skoczowie zorganizował w Klubie Seniora spotkanie z okazji Dnia Matki, w którym wzięło udział 38 osób. Spotkanie uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9.


30 maja - Światowy Dzień Sportu. Odbyła się IV edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Jako jedyna z powiatu cieszyńskiego wzięła w nim udział gmina Skoczów, która zajęła II miejsce.


31 maja - W Krytej Pływalni „Delfin" odbyły się „II Międzyszkolne Mistrzostwa w Pływaniu Młodzieży Szkół Gminy Skoczów" oraz otwarte zawody pływackie.CZERWIEC


1-3 czerwca - XXXIV Dni Skoczowa. Otwarcia dokonał burmistrz Jerzy Malik. Wystąpiły min. zespoły artystyczne ze Skoczowa, Jasienicy, Rudy Śląskiej, Bielska-Białej, Pszczyny, Żor, Karwiny. Odbywały się rozgrywki sportowe, turniej szachowy, konkurs rzutu beretem, pokazy jachtów i wiele innych imprez.


5 czerwca - Przy przedszkolu w Międzyświeciu odbyła się II Olimpiada Sportowa Sześciolatków Przedszkoli Wiejskich Gminy Skoczów. W różnych konkurencjach wzięło udział 162 dzieci. Gościem imprezy był burmistrz miasta Jerzy Malik. Drużynowo zwyciężyły przedszkolaki z Ochab.


8 czerwca - W Spółdzielczym Domu Kultury „Wspólnota" odbyło się jubileuszowe Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa obchodzące 25-lecie istnienia. Obecni byli, burmistrz Jerzy Malik i dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Turystyki Starostwa Powiatowego Lidia Wajdzik. Zasłużeni działacze Towarzystwa otrzymali listy gratulacyjne starosty powiatowego Witolda Dzierżawskiego. Zebranie uświetnił występem Szkolny Zespól Regionalny „Junior", któremu przygrywała kapela ludowa Franciszka Cebuli.


- Prawie równocześnie trafiły do sprzedaży kolejne trzy pozycje wydawnicze Towarzystwa Miłośników Skoczowa: Przewodnik „Skoczów i okolice", „Kronika Skoczowska 2000 (Nr 15)" oraz opowiadania z konkursu gwarowego pt. „Roztomili ludeczkowie".


10 czerwca - Na stadionie KS „Beskid" Skoczów rozegrany został IV Turniej Piłki Siatkowej na trawie, w którym uczestniczyło 13 drużyn, w tym z Bielska-Białej, Cieszyna, Strumienia, Krakowa, Sosnowca. I miejsce zajęła drużyna Skoczowskiego Towarzystwa Sportowego II Skoczów.


11 czerwca - Przy drodze S-l w Skoczowie otwarto nowoczesną stację kontroli pojazdów firmy „Retós", wraz z myjnią przeznaczoną do obsługi samochodów osobowych i ciężarowych. Aktu otwarcia dokonał starosta cieszyński Witold Dzierżawski.


13 czerwca - Ksiądz biskup Janusz Zimniak poświęcił w Harbutowicach nowy krzyż przydrożny. Oprócz duchownych katolickich oraz wiernych, w uroczystości uczestniczył ks. Adam Podżorski z kościoła ewangelickiego w Skoczowie.


- Wieczorem, w parku nad Wisłą, dwaj mężczyźni napadli mieszkankę Skoczowa i skradli jej biżuterię o wartości 300 zł. Sprawców ujęto i aresztowano.


15 czerwca - Włamano się do zakładu stolarskiego w Skoczowie przy ulicy Ustrońskiej, skąd skradziono elektronarzędzia o wartości 4 tys. zł.


16 czerwca - W Pogórzu rozegrano zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych gminy Skoczów. Zwycięstwo wywalczyły drużyny OSP z Pogórza. Udział w zawodach brały dziewczęta i chłopcy w wieku 12-16 lat. Burmistrz Jerzy Malik wręczył zwycięzcom puchary.


19 czerwca - Liceum Ogólnokształcące W Skoczowie obchodziło Dzień Sportu, Odbyły się zawody w dyscyplinach lekko-atletycznych oraz turniej o „Puchar Dyrektora L.O.".


23 czerwca - Jubileusz 50-lecia obchodziła jednostka OSP w Bładnicach. W uroczystości wzięli udział m.in. Al. Radkowski z Z.W. ZOSP w Katowicach, A. Georg - Prezes ZP ZOSP w Cieszynie, K. Chrapek  prezes ZMG ZOSP w Skoczowie, Władze miejskie reprezentował wice-burmistrz Jan Korzonek. Mieszkańcy Bladnic i Harbutowic ufundowali jednostce OSP sztandar. Uroczystość zakończono salutem armatnim, defiladą i festynem strażackim.


23-24 czerwca - W Pogórzu odbył się kolejny, XIII Cross Świętojański nazwany im.Jana Marka. W biegu głównym, w strugach deszczu, zwyciężył Sergiej Zaciepa z Ukrainy. Jak co roku na trasie biegu płonęły ogniska. Zorganizowano też szereg innych zabaw sportowych, głównie dla młodzieży. W imprezie uczestniczyli liczni goście i przedstawiciele władz.


27 czerwca- Członkowie skoczowskiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów obradowali na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Przewodniczącym nowo-wybranego zarządu wybrano Józefa Przybyłe.

 

- Odbyło się walne zebranie Skoczowskiego Towarzystwa Sportowego. Jego prezesem został Jerzy Malik.


30 czerwca - Ponad 70 osób w różnym wieku wzięło udział w Rajdzie Rowerowym zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury. Trasa o długości Ł0 km wiodła wałem Wisły do Ochab, następnie przez Pierściec z powrotem do Skoczowa, do Zakładu Usług Komunalnych, gdzie rozpalono ognisko. Rajdowcom sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.LIPIEC


1 lipca - Skoczowski Miejski Dom Kultury rozpoczął działalność w nowej siedzibie przy ulicy Targowej 26, w dotychczasowym Spółdzielczym Domu Kultury „Wspólnota".


- Kierujący samochodem Honda potrącił w nocy, w Pogórzu pieszego, który zmarł na miejscu.


2 lipca - Po południu przez Skoczów i okolice przeszła gwałtowna burza z gradem, wichurą i silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Kilka poprzednich dni było gorących i pogodnych. Pierwsze dni kalendarzowego lata upłynęły natomiast w deszczu, często ulewnym. Temperatura powietrza wahała się od 14 do 18 C.


4 lipca - W Pogórzu, w godzinach nocnych pod kołami samochodu Daf, prowadzonego przez obywatela czeskiego, zginął 22-letni rowerzysta, mieszkaniec tej wsi.


11 lipca - Dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby, klubu Skoczowskiego Stowarzyszenia Abstynentów „Jonasz" z udziałem m.in. starosty cieszyńskiego Witolda Dzierżawskiego i burmistrza miasta Jerzego Malika.


13 lipca - Patrol Policji zatrzymał w Międzyświeciu dwoje mieszkańców Łączki. W prowadzonym przez nich fiacie 126 znaleziono sprzęt motoryzacyjny pochodzący z kilku kradzieży z włamaniami popełnionych w powiecie cieszyńskim.


14 lipca - W Bładnicach odbyła się „Zabawa na dziedzinie" impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci. Zawody rozgrywano w 19 konkurencjach, m.in. w piłce, kolarstwie, na szczudłach, ze sprzętem strażackim. Inicjatorami zabawy były Rada Sołecka i miejscowa OSR


- LKS „Błękitni" w Pierśćcu zorganizował w ramach „Lata z piłką" turniej sportowy. Rozegrano trzy mecze piłki nożnej drużyn młodzieżowych Skoczowa, Pierśćca, Kowali, Kiczyc i Roztropic.


20 lipca - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach zapowiedział nadejście trąby powietrznej od strony Czech. Ostrzegano ludność, aby w godzinach popołudniowych nie wychodziła z domów i zamykała okna. Ostrzegano też kierowców. Jednak poza deszczem i silniejszym wiatrem nic więcej się nie wydarzyło. Komunikat wywołał jednak sporą panikę.


21 lipca - W Stadninie Koni w Ochabach zakończyło się szkolenie hodowców koni przygotowujących się do Międzynarodowych Zawodów Hodowców, jakie odbyły się w sierpniu w Niemczech.


22 lipca - Z oryginalnym koncertem w kościele św. Piotra i Pawła w Skoczowie wystąpili muzycy z Dalekiego Wschodu: So Hyun Park z Korei i Maki Yamamoto z Japonii.


22-24 lipca - Ulewne deszcze, choć padające z przerwami, spowodowały spiętrzenie wód w rzekach i potokach. Rzeka Wisła w Skoczowie i Olza w Cieszynie przekroczyły stany alarmowe. Droga z Ochab do Dębowca została zalana przez Knajkę i stała się nieprzejezdną. Do większej powodzi jednak nie doszło.


28 lipca - Na zawodach wędkarskich - O "Puchar Starosty" w Cieszynie-Gułdowach największą rybę, karpia o wadze 4.3 kg, złowił Zygmunt Hazuka ze Skoczowa.

- W Wiśle rozpoczął się XXXVIII Tydzień Kultury Beskidzkiej.


29 lipca - W cieszyńskim szpitalu zmarł Edward Gierek, były I sekretarz KCPZPR w latach 1970-1980, a przedtem I Sekretarz KW w Katowicach. Podczas stanu wojennego internowany. Mieszkał w Ustroniu. Urodził się w 1913 r.


30 lipca - Zmarł Andrzej Żurek, pedagog, publicysta i radny powiatowy. Był m.in. sekretarzem redakcji Głosu Ziemi Cieszyńskiej. Współpracował z Dziennikiem Zachodnim. Znany szczególnie z cyklu felietonów „Już mnie w tym Cieszynie...". Urodził się w 1943 r.


- Na koniec lipca w Skoczowie było zarejestrowanych 1352 osoby bezrobotne, w tym 812 kobiet i 44 absolwentów. Z prawa do zasiłku korzystało 210 osób, zasiłki przedemerytalne miało 111, a świadczenia przedemerytalne przysługiwały 101 osobom.SIERPIEŃ


1 sierpnia - Rozpoczęto remont kapitalny ulicy Łęgowej w Skoczowie.


3 sierpnia - W Klubie „Jonasz" w Skoczowie zorganizowano spotkanie z lekarzem Leszkiem Ramendą, ordynatorem Oddziału Uzależnień w Bulowicach. Gość mówił o działalności Oddziału w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych. W spotkaniu wzięło udział 30 osób.


4 sierpnia - W Miejskim Domu Kultury odbyła się poplenerowa wystawa prac uczestników I pleneru malarskiego pn. „Biszoriada". Plener trwał trzy dni, a inspirowany był twórczością Edwarda Biszorskiego. Imprezę postanowiono organizować co dwa lata.


- Wieczorem nad Skoczowem „przeszła" gwałtowna burza z ulewą. Po kilku minutach deszczu ulice zamieniły się w potoki.


5 sierpnia - Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jonasz" zorganizowało po raz kolejny Piknik Bezalkoholowy na Kaplicówce. W programie znalazły się m.in. „Potyczki rodzinne" oraz występy artystyczne.


- W tradycyjnych zawodach strzeleckich kół myśliwskich, które, odbyły się w Goleszowie, pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Koła Łowieckiego „Diana" ze Skoczowa w składzie: Jan Brachacz, Jan Korzonek, i W. Piecha. Drużyna otrzymała Puchar Starosty cieszyńskiego. W zawodach wzięło udział 40 uczestników z Cieszyńskiego, Katowic i Opola.


6 sierpnia - Ze Skoczowa wyjechały dwa samochody z darami dla powodzian. Dary, zbierane w gminie przez okres tygodnia, zawieziono do Budzinowa i Zembrzyc.


11 sierpnia - Wskutek zaprószenia ognia wybuchł pożar w warsztacie tapicerskim. Straty wyniosły około 7 tysięcy złotych.

 

16 sierpnia - Na skoczowski targ dowieziono sporo drobiu, warzyw, krzewów i drzewek iglastych. Mniej było zboża z powodu trwających jeszcze żniw. Pszenicę z nowych zbiorów liczono po 65 zł, pszenżyto po 60 zł, jęczmień - 55 zł, zaś owiec po 50 zł za kwintal. Ceny prosiąt wahały się od 100- 150 zł, cieliczki kosztowały ok. 400 zł, buhajki - 450 zł za sztukę. Kurczęta czterotygodniowe ceniono po 6 zł, półroczne - po 12 zł, a młode nioski po 18 zł. Jajka można było kupić za cenę 28-30 groszy za sztukę. Nie było nabywców na maszyny rolnicze.


18 sierpnia - Kryta Pływalnia „Delfin" zorganizowała dla dzieci i młodzieży zabawy na terenie obiektu. Przy udziale Miejskiego Domu Kultury odbył się także festyn na płycie targowiska. Klientów Pływalni częstowano kawą i napojami chłodzącymi oraz obdarowywano firmowymi upominkami.


20 sierpnia - W ratuszu miała miejsce konferencja prasowa ministra transportu Jerzego Widzyka. Tematem spotkania była „realizacja drogi ekspresowej Cieszyn- Skoczów- Bielsko". Na konferencję przybyli: marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht, starosta cieszyński Witold Dzierżawski, burmistrzowie Skoczowa Jerzy Malik i Jan Korzonek, wójtowie gmin ościennych oraz dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Dróg Publicznych w Katowicach- Krzysztof Roj.


24 sierpnia - W 6. rocznicę śmierci Edwarda Biszorskiego, Koło jego imienia działające przy Towarzystwie Miłośników Skoczowa, zorganizowało ognisko wspominkowe. Na grobie artysty złożono kwiaty i zapalono znicze.


25 sierpnia - Wieś Wiślica obchodziła 550-lecie. Z tej okazji odbyły się dożynki z barwnym korowodem i festynem, pokazy ratownictwa urządzone przez OSP, kiermasz handlowy, występy artystyczne, loteria fantowa i wiele atrakcyjnych zabaw. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz firm sponsorujących imprezę.


26 sierpnia - W Kiczycach odbyły się dożynki gminne


28 sierpnia - Na wniosek Burmistrza Skoczowa trzej członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa: Józef Drabina, Apolonia Kołatek oraz Robert Orawski uhonorowani zostali Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Działacz Kultury". Odznaczonych udekorował w ratuszu burmistrz miasta Jerzy Malik.


29 sierpnia - W Pogórzu ujawniono kradzież 450 m.b. napowietrznej linii energetycznej niskiego napięcia.


30 sierpnia - Piłkarze KS „Beskid" podczas wyjazdowego meczu wygrali 5:2 z drużyną „Górnik" z Czerwionki. Jednocześnie zdobyli 5 miejsce w tabeli z 9 punktami.


- W Brennej odbył się wieczór wspomnień poświęcony pamięci Edwarda Buchtyara w rocznicę jego śmierci. E. Buchtyar był nauczycielem muzyki, pracował m.in. z zespołem regionalnym „Senior" w Skoczowie. Na spotkanie przybyli przedstawiciele zespołów artystycznych oraz członkowie rodziny z Wielkiej Brytanii.WRZESIEŃ


1 września - Podbeskidzki Klub Fry-zjerstwa Artystycznego zorganizował w Miejskim Domu Kultury szkolenie mistrzów grzebienia, w którym uczestniczyło 100 adeptów tej dziedziny. Szkolenie zakończył wieczorek taneczny.


4 września - Burmistrz Skoczowa Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z jubilatami obchodzącymi 50 lat pożycia małżeńskiego. Złote Gody obchodziło 10 par małżeńskim, z tej okazji wręczono im medale nadane przez Prezydenta RP.


7-8 września - Odbył się w Skoczowie IX Festiwal Kapel Podwórkowych. Wzięło w min udział 11 kapel. Główne nagrody (równorzędne) przypadły kapelom: „Koronówka" z Koronowa oraz „Śląskim Bajerom" z Ornontowic.


9 września - Zespół Regionalny „Senior" obchodził 35 -lecie działalności. Zespół cieszy się bogatym dorobkiem kulturalnym. Występował m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Godów Żywieckich. Brał udział w wielu przeglądach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Aktualnie zespół wraz z kapelą tworzy 13 osób.


9/10 września - Z baru przy ul. Podkępie skradziono w nocy parasol ogrodowy o wartości 500 zł.


11 września - Samolotowy atak terrorystyczny na Nowy Jork i Waszyngton. W centrum Nowego Jorku w gruzach legły dwa wieżowce Word Trade Center. Zginęło ok. 5 tysięcy osób. W Waszyngtonie zniszczona została część budynku Pentagonu. Tragedia amerykańska poruszyła cały świat.


13 września - Daniela Franek i Maciej Kromczyk ze Skoczowa otrzymali tytuł „Wzorowy Czytelnik Powiatu Cieszyńskiego". Uroczyste podsumowanie letniej akcji kulturalno-oświatowej odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, w którym wyróżnienie zdobyła czytelniczka ze Skoczowa - Kinga Męcnarowska.


- Czwartkowy targ był szczególnie bogaty i ożywiony. Już o godz. 9. wszystkie prosięta, buhajki, cieliczki i znaczna ilość drobiu zostały sprzedane. Ceny 1 kwintala zboża były średnio o 5 zł tańsze niż w ubiegłym miesiącu. Pszenicę oferowano po 60 zł, żyto, pszenżyto i owies po 55 zł, a jęczmień po 59 zł za kwintal.


17-21 września - W Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie odbył się cykl spotkań w ramach kursu odwykowego dla palących.


21-22 września - Na obchody 110 rocznicy śmierci Gustawa Morcinka do Skoczowa przybyło ponad 300 dzieci i młodzieży szkół jego imienia z Polski i Czech. Uczestnicy wędrowali szlakiem morcinkowskim, złożyli kwiaty pod pomnikiem pisarza i wzięli udział w imprezach okolicznościowych w Szkole Podstawowej Nr 1. Następnego dnia w Miejskim Domu Kultury miała miejsce sesja popularno- naukowa oraz występ zespołu artystycznego z polskiej szkoły w Karwinie.


23 września - Odbyły się wybory do Parlamentu R.P., w których wzięła udział prawie połowa uprawnionych do głosowania wyborców. W powiecie cieszyńskim frekwen-cja była wyższa i wynosiła 51%, a w Skoczowie 46,5 %. Podobne wskaźniki ilustrują zwycięstwo koalicji SLD-UP, na którą głosowało w powiecie 51 % wyborców, a w Skoczowie 46,5 %. Lewica wygrała we wszystkich gminach powiatu za wyjątkiem Istebnej. Rządząca AWS i Unia Wolności nie przekroczyły progu wyborczego i nie uzyskały mandatów w Sejmie. Po raz pierwszy powiat cieszyński ma dwóch posłów. Są to Jan Szwarc z Ustronia i Jan Sztwiertnia z Goleszowa ( SLD-UP).


25 września - Przedstawiciele cieszyńskiej delegatury Regionalnej izby Handlu i Przemysłu z Bielska -Białej spotkali się z przedsiębiorcami gminy Skoczów. Omówiono działalność Izby i zakres pomocy dla skoczowskich handlowców. Spotkanie z udziałem burmistrza miasta Jerzego Malika odbyło się w Miejskim Domu Kultury.


26 września - Przy ulicy Targowej włamano się do piwnicy w bloku mieszkalnym i skradziono rower górski o wartości 700 zł.


29 września - Zakończono prace związane z budową ulicy Torowej . Wykonana została kanalizacja sanitarna oraz nawierzchnia ulicy.


- W ostatniej dekadzie września rozpoczęto prace modernizacyjne na skoczowskim skrzyżowaniu drogi krajowej Katowice-Wisła z ulicą Bielską. Zmieniono sygnalizację świetlną na cykliczną. Światła wprowadzono też na przejściu dla pieszych obok dworca autobusowego. Wykonawcą robót była firma „Dromex" z Cieszyna.


- Na koniec września w powiecie było zarejestrowanych 12,6% bezrobotnych. W Gminie Skoczów liczba bezrobotnych wynosiła 1408 osób, w tym 3 i 1 kobiet, 93 absolwentów ( w tym 50 kobiet). Z prawa do zasiłku korzystało 233 osoby.

 


PAŹDZIERNIK


6 października - 10 siłaczy ze Skoczowa i okolic stanęło do zawodów w ramach Mistrzostw Skoczowa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Mistrzostwa zorganizował Miejski Dom Kultury. Zwycięstwo odniósł Marcin Barbuletis, podnosząc sztangę o wadze 160 kg. Drugie miejsce zajął Tomasz Machirzyński- który wycisnął 140 kg sztangę, a trzecie Tomasz Sikora, podnosząc 130 kg. Najstarszym uczestnikiem Zawodów był 60-letni Tadeusz Gorczy-ca z Puńcowa, który zajął 7 miejsce, wycisnąwszy 125 kg.


7 października - Patrol 3 Drużyny Starszoharcerskiej SUBEO ze Skoczowa zdobył 3 miejsce w grze nocnej „Cichociemni", która odbyła się na stokach Beskidu Śląskiego. Uczestnicy pokonywali trasę od Goleszowa przez Tuł, Czantorię, Ustroń. Po drodze czekało na nich wiele trudnych zadań, m.in. przeprawa pontonem przez Wisłę.


9 października - W Miejskim Domu Kultury zainaugurowano kolejny rok kulturalny. Z tej okazji zaproszono na spotkanie działaczy kultury z całej gminie. Po części artystycznej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, dyrektor domu kultury Robert Orawski zaprosił zgromadzonych do dyskusji na temat spraw kulturalnych gminy.


14 października - Zarząd Miejsko-Gminny PKPS przeprowadził zbiórkę uliczną , z której pieniądze zostaną przeznaczone na działalność charytatywną. Kwestowali harcerze i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły w Pierśćcu.


16 października - Na ulicy Z. Kossak-Szatkowskiej samochód Ford potrącił 3-letnią dziewczynkę, która wyrwała się matce i wybiegła na ulicę. Dziecko z ciężkimi obrażeniami, zwłaszcza głowy, odwieziono do szpitala w Cieszynie.


17 października - Z okazji Dnia Edukacji narodowej w ratuszu odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli władz miasta z dyrektorami placówek oświatowych gminy.


17-18 października - Uczniowie szkół w gminie włączyli się do ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej pn. „Góra grosza". Pieniądze uzyskane ze zbiórki przeznaczono na pomoc dla domów dziecka.


19 października - Przedszkole Nr 3 przy ulicy Południowej odwiedziły tradycyjnie już rodziny Kuiji i Remijnec z Holandii. Goście obdarowali dzieci upominkami oraz przekazali dla przedszkola komputer.


20 października - 65 osób wzięło udział w towarzyskim spotkaniu najstarszych mieszkańców Harbutowic. Imprezę uświetnił zespół regionalny „Senior".


21 października - Podczas Jesiennego Koncertu w skoczowskim domu kultury wystąpiła Orkiestra Salonowa Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pod dyrekcją prof. Hilarego Drozda.


21-23 października - Na obszarze całego województwa śląskiego wyłożono szczepionki przeciw wściekliźnie psów. Szczepionki zrzucono z samolotów, z wysokości 200 m. po 16 dawek na kilometr kwadratowy.


22 października - Burmistrz Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z emerytowanymi pracownikami Urzędu Miejskiego. Uczestnicy spotkania zapoznali się z bieżącymi sprawami samorządu, a zwłaszcza z działalnością inwestycyjną gminy.


24 października - Podczas chwilowej nieobecności właściciela, z parkingu przy ulicy Cieszyńskiej skradziono samochód Peugeot Boxer o wartości 40 tysięcy zł.


25 października - W skoczowskim Klubie Propozycji gościł Egipcjanin Magcd Hassan El-Sayed, który wygłosił w języku polskim ciekawy odczyt na temat historii Egiptu. Opowiadał o zabytkach, sztuce i życiu mieszkańców nad Nilem od starożytności po czasy współczesne.


27 października - Odbyły się I Indywidualne Mistrzostwa Gminy Skoczów w Biegach Ulicznych dla dzieci i młodzieży. Do zawodów stanęło 250 dzieci w 10 kategoriach wiekowych oraz w kategorii „open" dla uczestników spoza gminy. Długość tras biegu była zróżnicowana w zależności od kategorii wiekowej. Zwycięzcy zostali uhonorowani medalami przez burmistrza miasta.


- W Harbutowicach 3-osobowa rodzina zatruła się dwutlenkiem węgla. Młode małżeństwo oraz ich 2-letnią córkę odwieziono do szpitala. Przyczyną wypadku był prawdopodobnie nieszczelny przewód kominowy.
28 października - Stowarzyszenie „Wspólnota dla Skoczowa" zorganizowało Jesienny Rajd Rowerowy z metą w Kowalach.


29-31 października - Odbywały się uroczystości 55-lecia Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Pierwszego dnia oddano do użytku nową salę gimnastyczną. W kolejnych dniach rozegrano m.in. durnieje siatkówki dla uczniów i nauczycieli.LISTOPAD


1 listopada - Wyjątkowo brzydka pogoda. Od rana deszcz. Po południu przejściowe rozpogodzenia. Chłodno! Około 6° C, w nocy 0° C.


2/3 listopada - Włamano się do skoczowskiego biura podróży „Dromader", skąd skradziono 3,5 tysiąca zł.


5 listopada - Uroczystość zakończenia drugiego etapu budowy Krytej Pływalni „Delfin" oraz oddania do użytku kolejnych części kompleksu sportowego ( kręgielnia, korty tenisowe). W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. senator RP Władysław Bułka, wicestarosta powiatu Tadeusz Kopeć, inspektor Biura Sportu Urzędu Marszałkowskiego, wójtowie gmin Ziemi Cieszyńskiej i skoczowscy radni.


- Tego samego dnia w Skoczowie rozpoczęły działalność dwie bezpłatne jadłodajnie dla ubogich. Jeden punkt mieści się w budynku Misji Centrum Służby Życia przy ulicy Bielskiej na Zabawie, drugi w Miejskim Domu Kultury. Jadłodajnię w MDK uruchomiły Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota" oraz firma „Modus VIP". Posiłki dla najuboższych w MDK wydają członkinie Klubu „Wesołe Emerytki".


6 listopada - W związku z nadaniem nazw ulicom w Kiczycach i Pierśćcu, Urząd Miejski wystosował zawiadomienia do mieszkańców tych sołectw o zmianie adresów według nowej numeracji nieruchomości.


8 listopada - Zarząd Miejski spotkał się w ratuszu z Zarządem Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Celem spotkania było omówienie planów zagospodarowania Kaplicówki i jej ochrony przed dalszą zabudową.


10 listopada - W przeddzień Święta Niepodległości w domu kultury odbył się koncert zespołu akordeonistów z Konserwatorium Muzycznego w Koszycach. Koncert zorganizował Miejski Dom Kultury przy współudziale Stowarzyszenia „Musica Sacra". Koncertu wysłuchali przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz licznie zgromadzona publiczność.


11 listopada - Uroczysty pochód przedstawicieli władz miasta z burmistrzem Jerzym Malikiem i przewodniczącym RM Kazimierzem Chrapkiem, drużyn strażackich, harcerskich, kombatantów, delegacji stowarzyszeń oraz mieszkańców Skoczowa przeszedł z rynku pod pomnik „Poległym za polskość Śląska", gdzie złożono kwiaty. W pochodzie uczestniczyli również senator Republiki Czeskiej Antoni Petrasz i poseł RP Antoni Kobielusz. W kościele ewangelickim Św. Trójcy odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.


- Podczas uroczystej sesji zorganizowanej w teatrze cieszyńskim z okazji Święta Niepodległości, w której udział wzięli przedstawiciele samorządów gmin powiatu cieszyńskiego, wręczono kolejne laury Cieszynianki. Srebrną Cieszynianką uhonorowany został - Jerzy Kozieł, wieloletni prezes i działacz PTTK w Skoczowie. ,


15 listopada - Józef Drabina złożył rezygnację z funkcji prezesa i członka Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Funkcję prezesa Zarząd TMS powierzył dotychczasowemu wiceprezesowi Robertowi Orawskiemu.


16 listopada - Ukazał się w sprzedaży Kalendarz Skoczowski na rok 2002, pod redakcją Haliny Szotek wydany przez Towarzystwo im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.


17 listopada - Zespół „Misyjna Jutrzenka" działający przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie uczestniczył w IV Festiwalu Piosenki Religijnej w Kętach, gdzie uzyskał wyróżnienie. Był to pierwszy sukces tego młodego zespołu.


19 listopada - Po kilku chłodnych Jniach, kiedy temperatura wynosiła w dzień od 2- 5° C, a w nocy dochodziła średnio do - 4° C , posypało śniegiem po raz pierwszy o tej porze roku.


22 listopada - Członkowie Stowarzyszenia „Tęcza" spotkali się w Miejskim Domu Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej. Uroczystość uświetniły występy laureatów skoczowskiej edycji programu „Od przedszkola do Opola" oraz spotkanie z poetką Urszulą Korzonek z Pogórza.


22-23 listopada - W sali gimnastycznej SP Nr 1 odbyły się Zawody Gminne w Tenisie Stołowym dla uczniów szkól podstawowych oraz gimnazjów.


27 listopada - W Miejskim Domu Kultury spotkało się 56 seniorów ze Skoczowa i
okolicy z okazji Dnia Seniora. W części artystycznej zaprezentowały się „Wiolinki" ze SP Nr 1. Gośćmi uroczystości byli: bunnistrz Jerzy Malik oraz proboszczowie Alojzy Zuber z Parafii Św. Ap.Piotra i Pawła: oraz Andrzej Czyż z parafii ewangelickiej Św. Trójcy.


- 40 uczniów tańczyło i śpiewało na scenie podczas koncertu szkolnej Mini Listy Przebojów zorganizowanej w ramach zajęć świetlicy środowiskowej przy Szkole Podstawowej Nr 3. Popisy młodych artystów przyszli obejrzeć rodzice i nauczyciele.


28 listopada - Pod hasłem „Zjednoczona Europa naszym wspólnym domem" odbyła się w Brennej konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza". Otwarcia konferencji dokonał burmistrz Skoczowa Jerzy Malik.


- W Miejskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie działalności świetlic środowiskowych za 2001 rok. Pierwsza nagrodą za całokształt pracy wyróżniona została świetlica z Pierśćca. W imprezie uczestniczył m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek.


30 listopada - wydany został Kalendarz Miłośników Skoczowa na 2002 rok, pod redakcją Małgorzaty Orawskiej.

 


GRUDZIEŃ


1 grudnia - Kierownikiem Krytej Pływalni „Delfin" w Skoczowie został wyłoniony droga konkursu Andrzej Gil. Zastąpił on dotychczasowego kierownika Andrzeja Fajera.

 

- Podbeskidzki Klub Fryzjerstwa Artystycznego w Skoczowie urządził bal Andrzejkowy.


2 grudnia - W wieku 61 lat zmarł Józef Hluszczyk, wieloletni zasłużony działacz skoczowskiej OSP oraz Klubu Sportowego „Beskid". W latach 1978-1986 był naczelnikiem jednostki OSP, potem sekretarzem. Ostatnio, przez dwie kadencje pełnił rolę wiceprzewodniczącego Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Skoczowie.


3 grudnia - W auli Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród sportowcom, trenerom i działaczom sportowym powiatu cieszyńskiego. Wśród zasłużonych sportowców, medalistów ze Skoczowa znalazł się burmistrz Jerzy Malik, zdobywca m.in. dwóch złotych medali w skibobach na mistrzostwach świata.


5 grudnia - Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej złapali „na gorącym uczynku" mieszkańca miasta, który wła­mywał się do kiosku przy ulicy Słonecznej.


- Na ulicy Kościelnej dwaj nierozpoznani mężczyźni napadli przed południem na mieszkańca Pierśćca. Po obezwładnieniu ukradli mu 1200 zł i zbiegli.


- Z okazji „Barbórki" uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 spotkali się z górnikiem KWK „Pniówek", Zbigniewem Chmielem, zamieszkałym w Skoczowie.


6 grudnia - Na skoczowskim rynku odbyła się impreza mikołajkowa dla dzieci, zorganizowana przez Miejski Dom Kultury. Na zimowej estradzie wystąpiły zespoły dziecięce. Później tradycyjnie na saniach zajechali na rynek Mikołaje w asyście aniołów, którzy rozdali dzieciom ok. 24 kg cukierków i batoników.


6/7 grudnia - W Harbutowicach nieznani sprawcy skradli uzwojenia miedziane z transformatora wysokiego napięcia wartości ok. 30 tysięcy zł.


7 grudnia - W Miejskim Domu Kultury odbył się koncert polskich kolęd w wykonaniu dzieci ze szkół podstawowych gminy Skoczów.


10 grudnia - Zakończony został konkurs wiedzy pn. „Co wiesz o Gustawie Morcinku?" zorganizowany dla dzieci
i młodzieży z Zaolzia. Organizatorami Konkursu były: Towarzystwo im. Gustawa Morcinka i SP Nr 1 w Skoczowie oraz Fundacja „Zdrowe Miasto Karwina" z Karwiny.


11 grudnia - Gościem Klubu propozycji w Domu Pomocy społecznej „Feniks" był burmistrz Skoczowa Jerzy Malik. Rozmawiano o teraźniejszości i przyszłości Skoczowa. Na zakończenie burmistrz złożył obecnym na spotkaniu osobom, życzenia świąteczne i noworoczne.


11/12 grudnia - Patrol Straży Miejskiej i Policji zatrzymał na ulicy Mickiewicza sprawców kradzieży węgla z magazynów przy stacji kolejowej.


13 grudnia - Burmistrz Jerzy Malik, wice-burmistrz Jan Korzonek oraz skarbnik gminy Janina Ślezak podpisali w Warszawie umowę, na mocy której miasto Skoczów otrzyma od Ekofunduszu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 4 miliony złotych na realizację projektu modernizacjo oczyszczalni ścieków.


15 grudnia - Odbył się II Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy SLD w Skoczowie. Zjazd wybrał 15- osobową Radę Miejską SLD, 3-osobową komisje rewizyjną, a także delegatów na Zjazd Powiatowy SLD. Przewodniczącym Rady Miejskiej SLD został Piotr Swoboda, a sekretarzem Jolanta Cieślar.


- Po ciężkiej chorobie zmarł Franciszek Kępka, pilot, mistrz świata w szybownictwie, instruktor lotniczy I klasy, mieszkaniec Skoczowa, urodzony w 1940 r. w Goleszowie. Syn Franciszka Kępki, znanego instruktora szybownictwa. Szlify szybownika zdobywał na Chełmie w Goleszowie, potem pracował w Aeroklubie Aleksandrowice oraz w Szkole Szybowcowej w Międzybrodziu. Zdobywca wielu nagród w zawodach szybowniczych m.in. w USA, Australii i RPA.


18 grudnia-W Klubie Seniora w Skoczowie 40 członków Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów spotkało się na uroczystej wigilijce. Przy choince, w świątecznej atmosferze i tradycyjnych potrawach wigilijnych śpiewano kolędy i życzono sobie wesołych świąt.


19 grudnia - Burmistrz Skoczowa Jerzy Malik został prezesem Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza" oraz Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. Takiego wyboru dokonali członkowie obu stowarzyszeń podczas wspólnego zgromadzenia. Jerzy Malik zastąpił w obu tych funkcjach Jana Sztwiertnię, który został posłem R.P


21 grudnia - Miejski Dom Kultury i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota" urządzili dla samotnych mieszkańców spółdzielni „wigilijkę". Wzięło w niej udział 130 osób. Gośćmi spotkania byli burmistrz Jerzy Malik, prezes SM „Wspólnota" Józef Koniorczyk oraz księża z miejscowych parafii, m.in. ks. proboszcz Piotr Kocur z kaplicy Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze. Z programem artystycznym wystąpił Młodzieżowy Zespół Regionalny „Junior" z Pierśćca.


22 grudnia - W Ochabach ujawniono włamanie do tamtejszej szkoły podstawowej. Sprawcy skradli sprzęt komputerowy o wartości 15 tysięcy zł.


24/25 grudnia - Wigilia i Boże Narodzenie przebiegło w zimowej, śnieżnej szacie. W wigilię słonecznie i bardzo mroźno, temperatura ok. - 15° C. Kolejne dni świąt pochmurne, z przejaśnieniami, temperatura nieco wyższa, - 5° C w pierwszy dzień świąt, - 2° C, w drugi dzień.


28 grudnia - W kawiarni Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa z Burmistrzem miasta oraz przedstawicielami firm i organizacji współpracujących z tawarzystwem. Obecni byli m.in. Jerzy Kozieł z PTTK i Lech Mazur z Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Transkom" w Skoczowie


- W kręgielni Krytej Pływalni „Delfin" odbyły się pierwsze Mistrzostwa Skoczowa w bowlingu. Organizatorem było Skoczowskie Towarzystwo Sportowe. Puchary Burmistrza Miasta otrzymali Kazimierz Chrapek, Jan Szczypka i Krzysztof Stawiarz.


- Grudzień był mroźny i obfitował w opady śniegu, zwłaszcza w pierwszej dekadzie. Najsilniejsze mrozy miały miejsce w dniach 7-14 grudnia. Temperatura wynosiła wtedy od - 10 do - 20 C. Od szeregu lat nie zanotowano takiej mroźnej i śnieżnej zimy w grudniu.

 

 


Towarzystwo Miłośników Skoczowa ul. Mickiewicza 10
W ostatnich latach staraniem Towarzystwa ukazały się: Kalendarze Miłośników Skoczowa na rok 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001,2002, Urbarz Państwa Skoczowsko-Strumieńskiego, dwa komplety widokówek, trzy tomiki opowiadań gwarowych „Roztomili ludeczkowie" i „Przewodnik po Skoczowie i okolicy".

 


Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa

Robert Orawski - przewodniczący Karol Kajzer

wiceprzewodniczący Apolonia Kołatek

skarbnik Sylwia Kożdoń - sekretarz


Członkowie Zarządu
Anna Szczypka

Grzegorz Greń

Witold Kożdoń


Komisja Rewizyjna
Janusz Badura - przewodniczący

Paweł Szarzeć

Bartłomiej Sobik

 


Zebrania Zarządu odbywają się w czwartki w godz. 17:00 - 19:00

Wtedy też przyjmowani są nowi członkowie TMS


KRONIKA SKOCZOWSKA Nr 16 - trzydziesta piąta publikacja
Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Redaktor: Robert Orawski
ZAPRASZAMY