Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
WYDARZENIA ROKU 1998
Dział:

Karol Kajzer

Wydarzenia roku 1998

 

 

 1. stycznia - Nowy Rok rozpoczął się wiosenną pogodą, utrzymującą się już od trzeciej dekady grudnia. Było słonecznie z małymi zachmurzeniami i temperaturą +6 stopni. W nocy również nie wiele mniej.

 

- Na koniec grudnia 1997 r. zanotowano w Gminie 611 osób bezrobotnych, w tym 48 absolwentów. Jest to o 254 osoby mniej niż w końcu poprzedniego roku.

 

- Na obszarze działania skoczowskiego Komisariatu Policji obejmującego gminy Skoczów i Dębowiec, w ub. roku stwierdzono 467 przestępstw, t.j. o 10 więcej niż w poprzednim. Nastąpiło 337 kolizji i 78 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 7 osób, zaś 102 zostały ranne. 28 sprawców przestępstw zostało ujętych, z czego 7 tymczasowo aresztowano. - Podobnie jak w roku poprzednim, Skoczów przoduje w dość niechlubnej statystyce. W 1997 roku w bielskiej Izbie Wytrzeźwień przespało się 89 skoczowian.

 

• 2/3. stycznia - Nieznany sprawca włamał się w nocy do BIER KLUBU w Skoczowie i po uszkodzeniu maszyn grających zabrał bilon.

 

4. stycznia - W ramach koncertu VI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Miejskim Domu Kultury wystąpiły „Słowiki Italii", zespoły - „Renegades" z Cieszyna, „Jar of Sound" z Bielska Białej, „Sounds Good" z Katowic, Edward Buchtyar, Bracia Bronowscy ze Skoczowa oraz skoczowski „Batalion D'Amour". Na koncercie i podczas całodniowej zbiórki zebrano na rzecz Świątecznej Orkiestry 10.284,52 zł oraz walutę obcą i złotą biżuterię o wartości ok. 180. zł.

 

• 6. stycznia - W kościele ewangelickim w Skoczowie odbył się wieczór kolęd, podczas którego wystąpiła orkiestra dęta Cieszyńskiej Diecezji Ewangelickiej, Chór Parafii rzymsko-katolickiej w Skoczowie i Chór Mieszany Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W koncercie uczestniczył m.in. burmistrz miasta Witold Dzierżawski.

 

• 10. stycznia - Zarząd Główny Towarzystwa im. Zofii Kossak urządził w strażnicy OSP w Górkach tradycyjny wieczór opłatkowy. Wystąpił m.in. Ewangelicki Chór Mieszany ze Skoczowa. Odbyła się także promocja książki o Zofii Kossak „Zwyczajna Świętość" autorstwa K. Heskiej-Kwaśniewicz. W uroczystości uczestniczył m.in. wojewoda bielski Andrzej Sikora.

 

• 14. stycznia - Działające od grudnia ub. roku Skoczowskie Porozumienie Inicjatyw Społecznych (SPIS) odbyło I Walne zebranie Przedstawicieli, na którym przyjęto statut pn. „Regulamin SPIS", oraz wybrano władzę, czyli „Reprezentację Porozumienia", do której weszli: Robert Kotowski, Bogusław Czyż, Robert Orawski, Józef Hluszczyk i Jadwiga Szot. W skład Porozumienia wchodzą 23 organizacje społeczne.

 

• 16. stycznia - „Głos Ziemi Cieszyńskiej" opublikował recenzję Kalendarza Miłośników Skoczów 1998 pt. „Wspomnień czar", sygnowaną „dan".

 

• 18. stycznia - Młodociani tancerze skoczowscy wzięli udział w turnieju tańca w Vra-timowie w Czechach, zajmując 7 i 9 miejsce w kategorii wiekowej 12-13 lat. Były to pary: Ewa Dubiel i Adrian Makuć oraz Agnieszka Próchniak i Grzegorz Dryja.

 

- 1,36 promil alkoholu stwierdzono u kobiety-kierowcy, którą zatrzymano krótko po północy w Skoczowie. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy a ponadto, policja skierowała do Kolegium d.s. wykroczeń wniosek o jej ukaranie.

 

- Przed północą, mężczyzna w czarnej kominiarce, dokonał napadu na pracownika stacji benzynowej w Międzyświeciu. Ten zaczął uciekać. Napastnik dogonił go jednak, a podczas szamotaniny rozerwała się saszetka z pieniędzmi. Bandyta uciekł gdy zjawiło się trzech mężczyzn, śpieszących z pomocą napadniętemu. Wczesnym rankiem zbierano jeszcze po polach banknoty, które rozrzucił wiejący nocą silny wiatr.

 

• 23. stycznia - Rada Miejska w Skoczowie uchwaliła budżet Gminy Skoczów na rok 1998. Dochody ustalono na kwotę 21.507.088 zł, zaś wydatki na 22.149.588 zł. Z ważniejszych zadań przyjętych do realizacji, to budowa wodociągów w Ochabach, Pierśćcu i na Dolnym Borze, modernizacja ulicy Garbarskiej oraz budowa basenu kąpielowego w Skoczowie.

 

• 24. stycznia - Na kwalifikacyjnym turnieju tanecznym „Karnawałowy Pląs" w Krakowie startowały dwie pary ze Skoczowa w kategorii powyżej 15 lat. Magdalena Ma-lerz i Sieprawski zajęli 3 miejsce Anna Ma-lerz i Krzysztof Kluka w dwóch rodzajach tańców - 6 i 7 miejsca. Obie pary awansowały do klasy „B".

 

• 24-25. stycznia - W finale młodocianych grup Halowych Mistrzostw Podbeskidzia w Piłce Nożnej 15-letni piłkarze skoczowscy zajęli I miejsce, zaś 13-latkowie uzyskali 3 miejsce. Trenerem zwycięskich drużyn jest Alojzy Fołtyn.

• 29. stycznia - Na targu mało kupujących i niewielkie obroty. Dowieziono dużo zboża i prosiąt, lecz większość rolników, mimo kilkugodzinnego stania na mrozie, nie uzyskała ze sprzedaży nawet tyle aby opłacić targowe. Pszenicę liczono po 12

 

- zł, jęczmień po 9 zł owies 8 zł za ćwiartkę. Prosięta były po 100 do 120 zł za sztukę.

 

- W ratuszu odbyło się spotkanie autorów tekstów Kalendarza Miłośników Skoczowa. Obecnym podziękowała za współpracę Małgorzata Orawska przewodnicząca kolegium redakcyjnego. W dyskusji mówiono o propozycjach tematycznych do przyszłorocznego Kalendarza. W spotkaniu uczestniczył prezes TMS Józef Drabina.

 

Styczeń - W ciągu trzech pierwszych tygodni miesiąca utrzymywała się typowo wiosenna pogoda z temperaturami od +5 do +10 stopni. Dni, naprzemian słoneczne i pochmurne, czasem deszcz w ostatniej dekadzie ochłodzenie, opady śniegu, w ostatnich dniach intensywne, mroźno od -7 do ok. -15 stopni w nocy

 

• 3. lutego - Wskutek kilkudniowych mrozów, na Wiśle przymarzły do lodu przeby wające tu łabędzie. Z okowów lodu ptaki uwolniła drużyna straży pożarnej .

 

• 5. lutego - Około godz. 23.00 zapalił się przed Bładnicami wagon pociągu na trasie Bielsko - Cieszyn. Na stacji w Bładnicach ogień gasiły jednostki OSP z Bładnic, Skoczowa i Pierśćca.

 

• 8. lutego - W barze przy ul. Gustawa Morcinka, 21-letni mieszkaniec Skoczowa dokonał napaści na mieszkańca Łazów i zabrał mu 60 zł. Sprawcę zatrzymano i aresztowano w Cieszynie.

 

• 10. lutego - W Gdyni zmarł Edward Tarkowski, kapitan żeglugi wielkiej, inicjator nadania jednemu ze statków szczecińskiej stoczni imienia „Skoczów". Urodził się w Drogomyślu w 1930 r. Zawsze związany z Ziemią Cieszyńską. Był członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Towarzystwa im. Gustawa Morcinka oraz współzałożycielem Bractwa Cieszyniaków na Wybrzeżu. Publikował m.in. w Głosie Ziemi Cieszyńskiej i Gazecie Skoczowskiej, głównie wspomnienia. Autor książki pt. „Z ochabskich stawów na morza i oceany".

 

• 11. lutego - Dwóch młodzieńców w wieku 17 i 18 lat z Bielska-Białej, zrobiło „skok" na walec drogowy firmy Dromex w Harbutowicach. Skradli reflektor i wypompowali 190 1. oleju napędowego. Sprawców złapała policja.

 

• 14. lutego - Na walentynkowym balu maskowym, urządzonym przez: Klub JONASZ Skoczowskiego Stowarzyszenia Abstynentów bawiło się 120 osób z Klubów Polski południowej. Było wiele atrakcyjnych zabaw. Impreza odbyła się w Miejskim Domu Kultury „U Romea i Julii" w Skoczowie.

 

• 16. lutego - W regionie cieszyńskim gościł premier RP Jerzy Buzek, który w towarzystwie premiera republiki Czeskiej Jo-sefa Toszorskiego spotkał się na krótko w Cieszynie z burmistrzami i wójtami Ziemi Cieszyńskiej.

 

• 18. lutego - Z udziałem burmistrza Witolda Dzierżawskiego i przedstawicieli Urzędu Miasta oddano do użytku odremontowaną salę gimnastyczną w szkole podstawowej w Ochabach.

 

• 21. lutego - Ponad 60 osób bawiło się w Miejskim Domu Kultury, na pierwszym tego rodzaju, balu karnawałowym w Skoczowie, z udziałem burmistrza, zarządu i Rady Miasta, członków kierownictw zakładów oraz towarzystw wchodzących w Skoczowskie Porozumienie Inicjatyw Społecznych.

 

• 23. lutego - Odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Ekologicznego w Skoczowie.

 

Luty - Na początku miesiąca, na rynek księgarski trafiła pozycja książkowa, zawierająca zbiór dokumentów książąt cieszyńskich z okresu V-VII wieku, pt. „Najstarszy kopiarz wsi Ochaby", wydana przez Karola Kajzera. Jest to IV tom serii „Acta Historica Silesiae Superioris" w edycji cieszyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

- Ogłoszony został kolejny-II Konkurs znajomości gwary na Śląsku Cieszyńskim, zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Macierz Ziemi Cieszyńskiej z udziałem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.

 

2. marca - Firma Jerzego Rotta rozpoczęła remont budynku Poczty, dawnego Sądu Grodzkiego w Skoczowie, przy ul. Mickiewicza. Zakres robót wymagał zatwierdzenia przez konserwatora zabytków. Koszt remontu szacuje się na ok. 300 tys. zł.

 

• 6. marca - Rada Miejska w Skoczowie przyjęta na sesji stanowisko akceptujące projekt reformy administracyjnej kraju, zakładającej utworzenie dużych województw i przywrócenia powiatów. Rada opowiedziała się także za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do nowego województwa śląskiego.

 

• 9. marca - Wieczorem około godz. 20.00, idący prawidłowo poboczem drogi w Harbutowicach 42-letni mieszkaniec Ustronia potrącony został przez samochód i zginął na miejscu. Kierowca nie zatrzymał się w miejscu wypadku, a policja znalazła na drodze boczne prawe lusterko i kawałek zderzaka.

 

- Na drogach województwa bielskiego, od soboty 7 marca, w ciągu 3 dni zginęło 5 osób w 5 wypadkach. 4 osoby były w wieku około 40 lat.

 

• 10. marca - Miejsko - Gminna Spółka Wodna przyjęła na walnym zebraniu uchwalę o wystąpieniu ze Związku Spółek Wodnych w Cieszynie i podjęciu działalności na własny rachunek.

 

- Burmistrz miasta Witold Dzierżawski spotkał się z Marią Grabowską, kierownikiem Działu Pomocy Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", przedstawicielką rodziny z Kazachstanu, która ma zamieszkać w Skoczowie. Omówiono sprawę przyjęcia tej rodziny w ramach repatriacji oraz problemy pomocy dla rodzin polskich wracających do kraju.

 

• 17. marca - Naczelnik Wydziału Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIC) w Krakowie podsumował wyniki ubiegłorocznej kontroli finansowej Gminy, podczas której rozpatrywano m.in. zarzuty Towarzystwa Ratowania Skoczowa skierowane do NIK na gospodarkę finansów Gminy. W wystąpieniu pokontrolnym Naczelnik poinformował Zarząd i Przewodniczącego Rady Miejskiej o pozytywnej ocenie prowadzenia finansów Gminy i bezpodstawności zarzutów. Zostało stwierdzone, że Towarzystwo Ratowania Skoczowa nie istnieje.

 

• 20. marca - Burmistrz Witold Dzierżawski spotkał się z grupą skoczowskich ski-bobistów, którzy uzyskali czołowe miejsca na Mistrzostwach Świata w skibobach w Lichtensteinie.

 

• 20 - 21. marca - Odbyły się III Dni Trzeźwości - Rekolekcje '98, zorganizowane przez Klub Abstynentów JONASZ, przy współudziale parafii p.w. Znalezienia św. Krzyża w Skoczowie. W spotkaniach rekolekcyjnych uczestniczyło 60 osób.

 

• 20 - 23. marca - Pierwsze dni wiosny kalendarzowej przyniosły obfite opada śniegu połączone, zwłaszcza w drugim dniu, z silnymi śnieżycami. Codziennie spadło od 10 do 25 cm oniegu. W dzień temperatury wahały się od 0 do +5 stopni, noce mroźne, do -7 stopni.

 

• 26. marca - Na targu ożywiony, wiosenny ruch. Dostawców sporo, kupujących jednak ciągle zbyt mało. Ceny nieco się obniżyły. Pszenicę sprzedawano po 11 zł, mieszankę zbożową po 8 zł, zaś owies po 7 zł za ćwiartkę, ziemniaki jadalne po 50 zł za kwintal. Dużo było prosiąt, po 110 za sztukę. Cena jaj od 30 gr do 50 gr. za sztukę. Drzewka owocowe - 8 do 10, krzewy malin 1,20 do 2,50, porzeczki 2,5, agrest 3,50 za szt.

 

• 28. marca - Odbyły się gminne, młodzieżowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zwyciężyły: Ewa Jaworska (w grupie wiekowej 12-14 lat) i Agnieszka Gulej (w grupie 14-16 lat), reprezentujące Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Zakładów Kuźniczych w Skoczowie.

 

• 30. marca - Na terenie Gminy Skoczów przebywał z wizytą minister Morawski w towarzystwie wicewojewody bielskiego Grzegorza Figury i dyrektora krakowskiej DODP, Mirosława Stycznia posła na Sejm RP. Goście spotkali się z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim na skrzyżowaniu drogi krajowej do Bielska z drogą do Brennej i omawiali kwestię nowego układu komunikacyjnego.

 

• 31. marca - W gminie zanotowano 595 osób bezrobotnych, w tym 429 kobiet, z czego 373 osoby bez pracy w mieście, w tym 273 kobiety. 53 osoby zarejestrowały się w marcu, zaś 52 bezrobotnych podjęło w tym czasie pracę. 49 bezrobotnych stanowią absolwenci, w tym 29 kobiet.

 

Marzec - Towarzystwo Miłośników Skoczowa wydało drukiem zbiór opowiadań gwarowych, pt. „Roztomili ludeczkowie", autorów nagrodzonych w I Konkursie Znajomości Gwary na Śląsku Cieszyńskim. Przedmowy napisali - dr Franciszek Bizoń i prof. Daniel Kadłubiec.

 

- W okresie od 4 do 30 marca w sołectwach Gminy Skoczów odbywały się roczne zebrania wiejskie, na których sołtysi składali sprawozdania. Mieszkańcy zgłaszali szereg uwag o pracy organów samorządowych i poruszali sprawy wymagające załatwienia. Najważniejsze to m.in.: inwestycje, głównie budowa wodociągów, remonty dróg, telekomunikacja, funkcjonowanie Izby Rolniczej, bezpieczeństwo, opieka lekarska, szkody powodziowe. W zebraniach uczestniczyli burmistrz oraz przedstawiciele Zarządu i Rady Gminy.

 

• 1. kwietnia - Klub Abstynenta JONASZ w Skoczowie zainaugurował działalność w nowej siedzibie w Miejskim Domu Kultury. W uroczystym otwarciu siedziby uczestniczyli m.in.: wicewojewoda bielski Grzegorz Figura i burmistrz miasta Witold Dzierżawski, a także terapeuci oraz goście z Klubów Abstynentów z Bielska-Białej, Cieszyna i Jasienicy.

 

- Przywraca się funkcję dróżnika. W Kiczycach, Międzyświeciu i Wiślicy, po wielu latach przerwy, zatrudniono na 3 -miesięczny okres próbny dróżników, odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w należytym stanie.

 

• 4. kwietnia - W Skoczowie gościła Marszałek Senatu RP Alicja Grześkowiak, która odwiedziła Dom Pomocy Społecznej „Caritas" przy ul. Mickiewicza. Towarzyszyli jej senator Marcin Tyma, wicewojewoda Grzegorz Figura, wiceprzewodnicząca Sejmiku Samorządowego Jadwiga Górna i in. Miasto reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek.

 

• 6. kwietnia - Odbyło się spotkanie kupców skoczowskich z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim i przedstawicielami wojewódzkiej i miejskiej komend Policji oraz służb miejskich. Omówiono zasady organizacji ruchu w centrum miasta i usprawnienia dowozu towarów do placówek handlowych.

 

• 10. kwietnia - Tradycyjnie, jak co roku w Wielki Piątek i Sobotę ulicami miasta przeszedł korowód dzieci i młodzieży w asyście strażaków z „Judoszem". Relację z imprezy pokazała TV Katowice i Teleekspres.

 

• 12-13. kwietnia - Święta Wielkanocne mokre i chłodne. W pierwsze święto przed południem jeszcze słonecznie, potem się zachmurzyło i popołudniu padał deszcz. W śmigust cały dzień deszcz i deszcz ze śniegiem, z temperaturą +3 stopni, w nocy -3. W górach śnieg.

 

• 14. kwietnia - Czesław Kanafek z Bladnie wraz z synem Ryszardem i ekipą pomocników wyruszył z baterią siedmiu, przez siebie skonstruowanych, siedemnastowiecznych armat do Biedruska koło Poznania, gdzie nakręcono film Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem". Armaty Czesława Kanafka wzięły potem udział w bitwie rozgrywającej się na planie filmowym.

 

• 15. kwietnia - Po przegranym meczu piłki nożnej drużyny KS „Beskid" z „Victorią" Jaworzno w stosunku 2:3, (mimo, że prowadziła), skoczowscy działacze „Beskidu" wnieśli protest do Śląskiego Związku Piłki Nożnej, dopatrując się stronniczości sędziego z Częstochowy. Sportowcy zażądali powtórzenia meczu i odsunięcia sędziów z Częstochowy, grożąc w przeciwnym razie strajkiem włoskim. Skoczowska drużyna nie ma już szans na utrzymanie się w III lidze.

 

• 15/16. kwietnia - W nocy nieznany sprawca wyrwał otwór w metalowej ścianie salonu gier w Skoczowie przy ul. Objazdowej a następnie włamał się do pomieszczeń z urządzeniami do gier, skąd zabrał radiomagnetofon dwukasetowy, 20 butelek piwa i 50 zł bilonu.

 

• 17. kwietnia - W muzeum im. św. Jana Sarkandra na rynku odbył się wernisaż wystawy grafiki i rysunku Edwarda Biszorskiego p.n. „Świat w oczach Szorigo -II". Otwarcia drugiej, po śmierci artysty, ekspozycji dokonał Karol Kajzer, prezes Koła im. Edwarda Biszorskiego. Wystawa czynna była do 30 kwietnia br.

 

- Odbyło się ogólne zebranie członków Koła im. Edward Biszorskiego. Uczestnicy wysłuchali sprawozdania prezesa z rocznej działalności Zarządu Koła. Uchwalono nazwać imieniem Edwarda Biszorskiego park i ścieżkę spacerową nad Bładnicą.

 

• 18. kwietnia - Obradowało walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze LKS w Ochabach. Mimo trudnej sytuacji finansowej podjęto szereg prac inwestycyjnych. Klub liczy 81 członków. W rozgrywkach biorą udział drużyny - seniorów w klasie C i trampkarzy. Prezesem Klubu został ponownie Piotr Krzewiński.

 

• 20. kwietnia - Dziennik Zachodni opublikował otwarty list radnego, członka Zarządu Miejskiego w Skoczowie dr Józefa Drabiny, w którym opowiedział się on zdecydowanie za włączeniem Ziemi Cieszyńskiej do przyszłego województwa śląskiego, oraz przeciwko próbom włączenia rejonu zachodniobielskiego, jako części Śląska Cieszyńskiego do wojew. małopolskiego.

 

• 21. kwietnia - Anonimowy informator zawiadomił Komisariat Policji o podłożeniu bomby w Technikum Rolniczym w Międzyświeciu. Szkołę ewakuowano i przeszukano. Alarm okazał się fałszywy i zajęcia zostały wznowione.

 

• 22-23. kwietnia - Podczas występów Amatorskich Zespołów Artystycznych Gminy - Skoczów, swój dorobek artystyczny przedstawiło 11 zespołów z 6 przedszkoli, 13 z 8 szkół podstawowych oraz 3 zespoły z placówek kulturalnych. Na scenie wystąpiło w sumie 350 dzieci i młodzieży.

 

• 25. kwietnia - Z okazji Dnia Ziemi rozpoczęła się kampania rowerowa pn. „Rowerowo, kolorowo" zorganizowana przez SE BIOS. W ustawionych na rynku namiotach nabyć można było rowery, książki o tematyce ekologicznej i in. W hotelu „Karet" odbyła się konferencja prasowa ekologów z przedstawicielami prasy i radia.

 

• 27. kwietnia - Złodzieje włamali się do hali produkcyjnej firmy „Beskom" skąd zabrali strug, elektryczne nożyce do blach i szlifierkę o ogólnej wartości 1.200 zł

 

• 30. kwietnia - Na targowisku w Skoczowie przy ul. Góreckiej, w godzinach popołudniowych znaleziono zwłoki 66-letnie-go mieszkańca Bielska-Białej. Prokurator zarządził sekcję zwłok.

 

kwiecień - Po przerwie okresu wielkopostnego, 20 par w gminie zawarło w kwietniu związek małżeński, w tym 2 pary w Wielką Sobotę (11. IV.). Najwięcej ślubów udzielono w dwie kolejne soboty po świętach: 9 par 18 kwietnia i 7 par 25 kwietnia.

 

• 2. maja - 300 uczestników wzięło udział w I Skoczowskim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym zorganizowanym, przez Stowarzyszenie Ekologiczne BIOS. Trasa prowadziła do Goleszowa, gdzie urządzono zabawy i konkurencje z udziałem rowerzystów z Cieszyna i Ustronia. W powrotnej drodze kolarzom towarzyszyła Grażyna Staniszewska, posłanka na Sejm RP.

 

- W ramach Przychodni Rejonowej w Skoczowie uruchomiono poradnię dziecięcą, przyjmującą dzieci ze Skoczowa i przyległych miejscowości.

 

• 4-5. maja - Z okazji „Dnia Strażaka", w pierwszym dniu drużyny strażackie przemaszerowały ze sztandarem i orkiestrą od remizy pod pomnik „Poległym za polskość Śląska", gdzie złożono kwiaty. Następnego dnia odbyło się spotkanie strażaków z władzami. Zasłużeni strażacy zostali odznaczeni i awansowani.

 

• 7. maja - O godzinie 1.00 w nocy na ul. Targowej w Skoczowie, kierujący fiatem kompletnie pijany 16-latek zderzy! się z pojazdem pewnego bielszczanina. Ten zdenerwowany złapał i zatrzymał sprawcę do czasu przyjazdu policji. Nieletni sprawca wypadku miał 2,15 promil alkoholu, a samochód, który prowadził był skradziony.

 

• 8. maja - W Niemczech zmarł skoczo-wianin Karl Walter Neumann, współautor monografii pt. „Skotschau in Ostschlesien. Geschichte - Erinnerung - Dokumentation", wydanej w 1984 r. oraz słownika biograficznego „Ostschlesische Portrats".

 

• 9-10. maja - Bielski Okręg PZW zorganizował na rzece Wiśle, między Skoczowem a Nierodzimiem, Ogólnopolskie Zawody Muchowe na pstrąga. W zawodach uczestniczyły drużyny kół wędkarskich z całego kraju. II miejsce indywidualnie zdobył Tomasz Cwynar, członek zarządu skoczowskiego Koła PZW.

 

• 12. maja - Na dach piętrowego budynku na Zawiślu, około godz. 17.00 wyszedł mężczyzna i wykrzykiwał, że skoczy na ziemię. Gdy zawiadomieni strażacy i policjanci próbowali go przekonać, że nie warto, desperat zaczął rozbierać komin i rzucać w dół cegłami. Po dłuższej perswazji zszedł z dachu, a wtedy zabrano go do szpitala w Cieszynie na badanie. Niedoszłym samobójcą był 37-letni mieszkaniec tego domu. We krwi miał 2,47 prom. alkoholu.

 

• 15. maja - Obradowało Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Obecny był m.in. burmistrz miasta Witold Dzierżawski. Sprawozdanie z działalności zarządu złożył prezes Towarzystwa dr Józef Drabina. Obradom przewodniczył Robert Orawski.

 

• 17-24. maja - III Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra" w Skoczowie. Na imprezę złożyły się m.in. koncerty: Bytomskiej Orkiestry Kameralnej, Liceum Muzycznego i zespołu wokalno - instrumentalnego w Katowicach, Chóru i orkiestry Symfonicznej PR. w Krakowie oraz chóru AVE Gimnazjum z Kromierzyża w Rep. Czeskiej. Występy odbywały się na przemian - w kościele śś. Piotra i Pawła i kościele ewangelickim w Skoczowie. Przed koncertem inauguracyjnym, w dniu 17 maja otwarto wystawę rzeźby sakralnej Antoniego Rząsy w Muzeum Sarkandrowskim. Finałowy koncert odbył się w kościele katolickim w Pogórzu.

 

• 20. maja - Funkcjonariusze Beskidzkiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiej Komendy Policji, Straży Miejskiej w Skoczowie, oraz pracownicy Wydziału paszportowego U. W. i Wojewódzkiego Urzędu Pracy skontrolowali na targowisku w Skoczowie 30 handlujących obcokrajowców, z których 13 przebywało w Polsce nielegalnie - bez dokumentów i zezwoleń na pobyt.

 

Wśród nich było: 7 Ukraińców, 3 Ormian i 3 Wietnamczyków. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia z kraju.

 

• 22. maja - Rada Miejska zaopiniowała na stanowisko komendanta komisariatu Policji w Skoczowie Grzegorza Gładysza na miejsce Józefa Gila, który przeszedł na emeryturę.

 

• 28. maja - 26 lekarzy z terenu Gminy wzięło udział w spotkaniu z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim. Obecni byli również: przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek, dyrektor ZZOZ Jan Kawulok i naczelnik Wydziału Oświaty Janina Żagań. Dyskusja dotyczyła spraw związanych z reformą służby zdrowia.

 

• 30. maja - Na rynku duża impreza z okazji Dnia Dziecka. Występowali artyści z Teatru „Banialuka" w Bielsku-Białej. Zabawiali oni dzieci i publiczność organizując konkursy, turnieje, gry i zabawy połączone z aktorskimi popisami. Konkurs wiedzy historycznej odbywał się pod patronatem Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Na pewien czas imprezę przerwała burza z ulewnym deszczem, potem zaświeciło słońce, a rynek zapełnił się znowu publicznością. Zabawa trwała do godziny 22.00

 

• 31. maja - Duży festyn dla dzieci i rodziców połączony z konkursami, zabawami i licznymi atrakcjami zorganizowała Parafia NMP Różańcowej na Górnym Borze.

 

Maj - Decyzją władz miejskich, w maju dokonano rozbiórki budynku starej szkoły w Ochabach. Budynek, po wybudowaniu nowej szkoły - tysiąclatki w 1966 r. stanowił siedzibę Gromadzkiej Rady Narodowej a następnie przez wiele lat służył jako przedszkole. Po wyprowadzeniu przedszkola, obiekt od kilku lat, mimo częściowej (niedokończonej zresztą) rozbudowy, był niewykorzystany i ulegał zniszczeniu. Wybudowany został w 1876r.

 

- „Majowy ślub - gotowy grób" - mówi przysłowie. Nie bacząc jednak na przesądy,

 

2 pary zawarły w maju związek małżeński w Skoczowie.

 

• 2. czerwca - W nocy z 1 czerwca nieznani sprawcy włamali się do baru DUKAT w Międzyświeciu. Skradli magnetofon, papierosy, alkohol, art. spożywcze oraz 300 zł bilonu z kasy gry zręcznościowej.

 

• 7. czerwca - Tradycyjny odpust sarkandrowski na Kaplicówce, połączony z diecezjalną pielgrzymką. Procesja wyruszyła z kościoła śśw. Piotra i Pawła na wzgórze do kaplicy św. Jana Sarkandra. W uroczystości uczestniczyli - ordynariusz diecezji morawsko-opawskiej ks. bp. Franciszek Zubkowicz, który wygłosił kazanie, oraz biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Po południu ks. bp. Rakoczy odwiedził Wiślicę, gdzie poświęcił krzyż i parcelę pod budowę kaplicy. Dzień był bezchmurny, a upał dochodził do 33 stopni w cieniu,

 

- Podczas Święta trzech Braci w Cieszynie, Karolina Andrzejewska ze Skoczowa, uczennica I klasy L.O. uhonorowana została nagrodą i tytułem lidera Ligi Talentów '98 za śpiew oraz impresje baletowe i recytatorskie. Zdobyła ona I miejsce w konkursie na Tur­nieju Ligi Talentów 19 maja w cieszyńskim Domu Narodowym.

 

• 8. czerwca - Nieznani sprawcy włamali się do hurtowni warzyw i owoców przy ul. Stalmacha w Skoczowie. Skradli pomarańcze i nektarynki

 

• 10 czerwca - Z powodu święta Bożego Ciała, czwartkowy targ odbył się dzień wcześniej. Ruch był niewielki, gdyż rolnicy zajęci byli suszeniem siana i na targowisko dojechało ich niewielu. Ceny zbóż bez zmian od kilku tygodni. Pszenica 12 zł., jęczmień 9 zł, a owies 7 zł za ćwiartkę. Coraz mniej sadzonek warzyw i kwiatów, gdyż sezon na nie już się zakończył

 

- W sklepie AGAT przy ul. Ustrońskiej skradziono 2 złote łańcuszki o wartości 2.600 zł. Sprawcy nie ujęto.

 

• 13-14. czerwca - Gwałtowny, ulewny deszcz spowodował nagły przybór wód. W sobotę, 13 czerwca nastąpiło oberwanie chmury w Jasienicy, Jaworzu i Międzyrzeczu. Wieczorem ogłoszono stan pogotowia powodziowego na Podbeskidziu. Potok Jesieniczanka zerwał most na drodze Jasienica - Strumień. Woda na Wiśle i Brennicy też podniosła się znacznie, lecz do wylewu tym razem nie doszło. W niedzielę po południu zaczęło się przejaśniać.

 

• 17. czerwca - Odbyła się ostatnia w mijającej kadencji sesja Rady Miejskiej w Skoczowie, na której podsumowano 4-letnią działalność. Rada uchwaliła również nazwać imieniem Edwarda Biszorskiego park i ścieżkę nad Bładnicą, imieniem Franciszka Nowaka park przy strażnicy oraz nadać imię Macierzy Szkolnej Szkole Podstawowej nr 2 w Skoczowie. Do czasu wybo­ru nowej Rady funkcjonował będzie tylko Zarząd Miasta. Rada została tym samym rozwiązana.

 

- Adam Gwiżdż, pracownik Zakładów Kuźniczych w Skoczowie wybrany został przewodniczącym Podregionu NSZZ „Solidarność".

 

• 18. czerwca - W ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza Witolda Dzierżawskiego z przedstawicielami Kurii Biskupiej - ks. E. Mroczkiem i ks. T. Nowakiem oraz prałatem skoczowskim ks. A. Zuberem. Omówiono sprawę utworzenia Parku Miejskiego „Kaplicówka" na gruntach miejskich i kościelnych.

 

• 20. czerwca - W Domu Kultury „Wspólnota" w Skoczowie obradował Sejmik regionalnych Towarzystw Społeczno-Kulturalnych województwa bielskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 12 stowarzyszeń. W czasie obrad omawiano problemy edukacji regionalnej, rozwijania współpracy bibliotek i placówek kulturalnych, współdziałania organizacji społecznych, a także ich udziału w wyborach samorządowych. Wybrano delegatów na VI Ogólnopolski Kongres Towarzystw Regionalnych do Radomia, który ma się odbyć we wrześniu. Z rejonu cieszyńskiego wybrani zostali: Mariusz Makowski prezes ZG Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Robert Orawski - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa.

 

- Absolwenci dawnej klasy VIII A Szkoły Podstawowej nr 1. im. G. Morcinka w Skoczowie spotkali się po 25 latach ze swoimi wychowawcami. Odbyła się m.in. „lekcja", jak dawniej, potem zwiedzano szkołę, wspominano szkolne czasy a na zakończenie była zabawa w karczmie w Wilamowicach. Na 35 dawnych absolwentów zebrało się 26 osób.

 

- W Pogórzu odbył się X Jubileuszowy Cross Świętojański. W głównym biegu wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Polski i krajów sąsiednich. Do Małego Crossu przystąpiło 30 zawodników. Były również biegi dzieci klas I i II szkół podstawowych. Gośćmi imprezy byli: Andrzej Sikora wojewoda bielski, Witold Dzierżawski burmistrz Skoczowa in. Sygnałem jak zwykle był wystrzał „filmowej" armaty produkcji z Bładnic, którą odpalił wojewoda.

 

• 20-28. czerwca - XXXI Dni Skoczowa połączone z jubileuszem 75 lecia skoczowskiego Klubu Sportowego „Beskid". Program zdominowany był więc przez imprezy sportowe, odbywane głównie na stadionie KS. Poza meczami piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego, szachów i brydża, do głównych atrakcji należały popisy drużyn rowerowych, zwłaszcza tor przeszkód na rowerach. Na Kaplicówce odbył się pokaz modeli latających. W Domu Kultury koncertowali: Jan Wajdok, Wa-wela i inni. Na rynku gościnnie wystąpił zespół „Gorol" - z Jabłonkowa. W piątek 26 czerwca w sali Ratusza nastąpiła dekoracja sztandaru KS „Beskid" odznaką „Za zasługi dla Województwa Bielskiego", której w obecności burmistrza dokonał dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji U. W. Bogdan Kocurek.

 

• 20-30. czerwca - Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w dekanacie skoczowskim. 26 czerwca obraz przywieziono z Pierśćca do parafii skoczowskich.

 

• 26. czerwca - Członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa pracowali, w ramach czynu dla miasta, przy plewieniu drzewek w szkółce na Dolnym Borze. Na zakończenie posadzono kilka pamiątkowych drzewek i urządzono ognisko z tradycyjnym smażeniem jajecznicy.

 

• 28. czerwca - W Wiślicy wybuch! pożar budynku mieszkalnego. Spalił się strop i pomieszczenia kuchni. Straty wynoszą ok. 5.000 zl

 

- Podczas nabożeństwa na Kaplicówce, siedząca pod krzyżem misyjnym mieszkanka Skoczowa ugodzona została drzewcem spadającej flagi. Poszkodowaną odwieziono do szpitala.

 

- W Ochabach Wielkich, podczas rodzinnej sprzeczki, żona rzuciła się z nożem na małżonka, raniąc go w klatkę piersiową. Mężczyźnie udzielono pomocy lekarskiej, a krewką małżonkę zatrzymano w Komendzie Rejonowej Policji w Cieszynie.

 

-Kazimierz Szymala ze Skoczowa zdobył złoty medal i tytuł mistrza Europy w wędkarstwie muchowym na zawodach podczas Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie, jakie odbyły się w dniach 25-28 czerwca w północnej Szwecji.

 

• 29. czerwca - W sklepie z artykułami metalowymi „Zeleżniok" przy ul. Stalmacha w Skoczowie, znalazł się - niewiadomo w jaki sposób - niebezpieczny wąż dusiciel o długości 1,20 m. W usunięciu niezwykłego gościa pomagali strażacy, którzy za pomocą odpowiedniego sprzętu złapali intruza, umieścili w beczce i przechowali przez noc w remizie. W następnym dniu węża zabrali strażacy z Bielska-Białej i zawieźli do lecznicy zwierząt. Być może wąż wymknął się, handlującym nielegalnie zwierzętami, przemytnikom.

 

Czerwiec - Grupa mieszkańców Skoczowa wystosowała w czerwcu protest do władz przeciwko decyzjom cieszyńskiego ZOZ o przeniesieniu dr Danuty Czakon z Przychodni Rejonowej przy ul. Mickiewicza do Pogotowia i pozbawienia mieszkańców podstawowej opieki lekarskiej. Protest podpisało 202 mieszkańców.

 

- W połowie czerwca w sprzedaży ukazał się 12 rocznik „Kroniki Skoczowskiej" o objętości 50 stron. Pismo redagowane jest przez zespół w osobach: Robert Orawski przewodniczący, Józef Drabina i Karol Kajzer.

 

- Na koniec półrocza w Gminie Skoczów zarejestrowanych było 489 osób bezrobotnych (w tym 372 kobiety).W samym mieście bez pracy zanotowano 301 osób (w tym 231 kobiet). Wśród bezrobotnych 19 osób stanowią absolwenci. W czerwcu zarejestrowało się 46 osób.

 

• 1. lipca - W czasie nieobecności kierownika, w domu wypoczynkowym Kopalni „Marcel" w Ochabach skradziono sprzęt RTV o wartości 1.500 zł.

 

- 9 policjantów i 3 strażaków poszukiwało zagubionej w lesie w Międzyświeciu 85 letniej mieszkanki Skoczowa, która wybrała się z koleżanką (83 lata) na maliny. Kobiety zgubiły się, młodsza wróciła do domu zgłaszając zaginięcie koleżanki. Poszukiwania trwały do 5 rano, kiedy okazało się, że „zguba" od godziny spała w swoim łóżku. Nikt jednak nie odwołał poszukujących i dopiero gdy zatelefonowano do domu sprawa się wyjaśniła. Mimo to staruszka przez całą noc błądziła.

 

• 4. lipca - Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Skoczowie, Przewodniczącym zarządu został Józef Przybyła.

 

• 8-12. lipca - Pod hasłem „Twórcze oddziaływanie" odbywała się w Międzyświeciu IV Konferencja Chrześcijańska, zorganizowana przez Chrześcijańską Fundację „Zycie i Misja". Konferencja miała charakter międzywyznaniowy a jej celem było zainspirowanie chrześcijan do skuteczniejszego oddziaływania w swoich środowiskach. Na konferencje przyjechały też rodziny, więc organizatorzy przygotowali również program dla dzieci w klubach.

 

• 9. lipca - Burmistrz miasta Witold Dzierżawski i członkowie Zarządu Miasta spotkali się w ratuszu z Zarządem Skoczowskiego Porozumienia Inicjatyw Społecznych. Podpisano porozumienie o współpracy między Zarządem Miejskim a reprezentantami organizacji społecznych w Gminie. Podobne porozumienia funkcjonują już w Bielsku-Białej i Cieszynie. Podczas spotkania odbyła się konferencja prasowa.

 

• 16. lipca - Sejm RP uchwalił ustawę „Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich". W myśl nowej Ordynacji, w gminach powyżej 20.000 mieszkańców przeprowadzone będą wybory proporcjonalne, czyli na listy bloków wyborczych. Dotyczy to również Gminy Skoczów.

 

- Policja zatrzymała sprawcę włamania do kościoła ewangelickiego w Skoczowie, który skradł lichtarz i pieniądze. Skradzione mienie odzyskano w całości.

 

• 18-24. lipca - Dni nadzwyczaj upalne. Temperatura dochodziła do 30 a nawet 35 stopni a w nocy przekraczła 20 st. Wskutek spiekoty rozmiękły asfalt na drodze powodował niszczenie nawierzchni dróg pod ciężarem pojazdów. Minister transportu wprowadził 22 lipca, zakaz poruszania się ciężkich pojazdów po drogach w godzinach od 11 do 23.

• 21. lipca - Podczas kąpieli w Brennicy u jej ujścia do Wisły w Harbutowicach utonął 36 letni ksiądz Krzysztof Rzytko wikary w kościele śś. Piotra i Pawła w Skoczowie. Ksiądz pojechał wykąpać się do rzeki po powrocie z wycieczki rowerowej. Zwłoki wyciągnęli dwaj kąpiący sie w pobliżu mężczyźni.


• 26. lipca - Wskutek poślizgu na lokalnej drodze w Ochabach do rowu wpadła autocysterna z mlekiem. Na drogę wylało się ok. 300 litrów mleka. Resztę mleka, jaka pozostała jeszcze w cysternie wypompowali strażacy i wyciągnęli z rowu przewrócony pojazd.


• 30/31. lipca - W nocy włamano się do hurtowni „Ruch" w Skoczowie. Sprawcy wybili otwór w ścianie i wynieśli papierosy na kwotę 2.000 zł.


• 31. lipca - W Miejskim Domu Kultury odbyło sie spotkanie liderów organizacji pozarządowych z terenu Gminy na temat udziału stowarzyszeń w nadchodących wyborach samorządowych.
Lipiec - Ugrupowania polityczne i społeczne rozpoczęły w lipcu przygotowania do kampanii wyborczej do samorządów. Odbyły się wybory zarządu nowopowstałego Koła RS AWS w Skoczowie. Powstało też nowe ugrupowanie pn. „Wspólnota dla Skoczowa", które przystąpi oddzielnie do wyborów.
- Wlipcu ornitolodzy przeprowadzili liczenie bocianów na ziemi cieszyńskiej. Najwięcej
tych ptaków gnieździ się na obszarze gminy Skoczów, gdzie znajduje się 20 zajętych gniazd bocianich. W ciągu 11 lat badań jest to jednak najniższa frekwencja. Spadek liczebności bocianów - także w całej Polsce, spowodowany jest zmianą pogody - deszczowymi dniami i niską temperaturą na przełomie czerwca i lipca.


• 1. sierpnia - OSP w Ochabach świętowała jubileusz 90 lecia istnienia. W upalną sobotę przed remizą w Ochabach defilowały oddziały strażackie Ochab i sąsiednich Straży, w tym ze Skoczowa. Historie ochabskiej Straży przedstawił prezes jednostki OSP Jan Duda. Przemawiali również przedstawiciele władz i inni goście. W uroczystości uczestniczyli m.in.: wicewojewoda bielski Grzegorz Figura, burmistrz Skoczowa (mieszkaniec Ochab) Witold Dzierżawski. Licznie zebrali się mieszkańcy wsi. Długoletnim, zasłużonym strażakom wręczono medale, odznaki wojewódzkie i strażackie. Uroczystość zakończyła się tradycyjnym festynem.


• 3. sierpnia - Urząd Rejonowy w Cieszynie wydał decyzję o pozwoleniu na budowę basenu kąpielowego w Skoczowie.
- Skoczowskie Towarzystwo Kupieckie zdecydowało o przystąpieniu do koalicji z Kołem RS AWS w Skoczowie w najbliższych wyborach samorządowych.


• 4. sierpnia - Do Polanicy Zdroju wyjechał ze Skoczowa transport darów w postaci towarów spożywczych i wyrobów piekarniczych dla poszkodowanych przez powódź, która niedawno nawiedziła ten obszar Polski. Zbiórkę wśród skoczowskich i ustrońskich przedsiębiorców zorganizowała firma „Mężyk i synowie".


• 7. sierpnia - Po długich dyskusjach i przetargach, Rząd RP, uchwalił ostateczną mapę przyszłych województw i powiatów. Po 01.01.1999 r. powstanie w sumie 16 województw i 308 powiatów. Powiaty: cieszyński, bielski grodzki i ziemski oraz żywiecki wejdą w skład województwa śląskiego.


• 8. sierpnia - Towarzystwo im. Zofii Kossak zorganizowało spotkanie w ogrodzie przy dawnym dworku Kossaków w Górkach. Gośćmi byli m.in. parlamentariusze - senator Marcin Tyma i poseł Stanisław Szwed, oraz córka pisarki Anna Bugnon-Rosset a także Jan Broda skoczowski bibliofil i publicysta. Zebranym przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Z programem artystycznym wystąpiła młodzież szkół podstawowych z Górek i Pierscca.


• 13. sierpnia - Ukazał się jubileuszowy, dwusetny numer „Gazety Skoczowskiej", dwutygodnika, wychodzącego od listopada 1990 r. pod redakcją Haliny Szotek.


• 14. sierpnia - zmarł Jan Stanieczek, działacz i pracownik spółdzielczości „Samopomoc Chłopska", długoletni członek kierownictwa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Skoczowie, PZGS w Pszczynie, Gminnej Spółdzielni Goleszów - Haźlach z siedzibą w Cieszynie. W latach 1955 - 1970 był wiceprezesem do spraw handlu Gminnej Spółdzielni Skoczów.


• 15. sierpnia - Jerzy Oskar Malik biznesmen i działacz społeczny urządził w Skoczowie przy ul. Katowickiej prywatny piknik dla sąsiadów, znajomych i przyjaciół. W zabawie wzięło udział ok. 100 osób. Przygrywała orkiestra dęta. Dobrze zaopatrzony był bar grilowo-piwny.
- Odbył się pogrzeb Jana Stanieczka z udziałem licznych delegacji, zwłaszcza spółdzielców, na cmentarzu ewangelickim w Skoczowie.


• 18. sierpnia - Burmistrz miasta Witold Dzierżawski wydał obwieszczenie, informujące o ilości okręgów wyborczych w gminie i liczbie wybieranych radnych miejskich. Na terenie gminy utworzono 5 okręgów, w tym 3 miejskie. Mieszkańcy wybierać będą 28 radnych w tym 17 z miasta.


• 18/19. sierpnia - Do jednego z budynków w Harbutowicach, przez wybitą szybę dostali się złodzieje, którzy skradli ekspres do kawy oraz Encyklopedię PWN. Straty osza-
cowano na 700 zł. Sprawców tej niezwykłej kradzieży nie ujęto.
• 20. sierpnia - Rozpoczęto prace przygotowawcze na placu budowy basenu kąpielowego w Skoczowie.


• 21. sierpnia - Wojewoda bielski Andrzej Sikora wydał obwieszczenie w sprawie ilości okręgów wyborczych dla wyboru radnych do powiatu oraz liczbie radnych powiatowych. W powiecie cieszyńskim utworzono 12 okręgów. Gmina Skoczów stanowi okręg nr 8. Rada powiatu liczyć będzie 55 radnych, w tym 8 z gminy Skoczów.


• 22. sierpnia - Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów Klub „Jonasz" i Miejski Dom Kultury oraz parafie katolickie i ewangelickie zorganizowały na Kapliców-ce Rodzinny Piknik Beztrunkowy. Program wypełniły ciekawe gry i loterie z zabawą taneczną.


• 26. sierpnia - Mgr inż. Tadeusz Szweda otrzymał od Kuratora Oświaty nominację na dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Dotychczasowy dyrektor mgr inż. Emil Hławiczka odszedł na emeryturę.
- Do pomieszczeń Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu włamali sie złodzieje, którzy skradli telewizor „Grundig", wieże stereofoniczną „Philips", kuchenkę mikrofalową. Łączna strata wynosiła 4.246 zł.


• 27. sierpnia - W 3 rocznicę śmierci Edwarda Biszorskiego odbyło sie uroczyste nadanie Jego imienia parkowi przy ul. Ustrońskiej i ścieżce spacerowej nad Bład-nicą w Skoczowie. W uroczystości uczestniczyli członkowie Zarządu Miasta z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim, członkowie Koła im. E. Biszorskiego, Towarzystwa Miłośników Skoczowa i sympatycy Artysty. Sylwetkę Biszorskiego i jego twórczość przedstawił prezes Koła jego imienia Karol Kajzer. Akt nadania imienia odczytał członek Zarządu Miasta, prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa Józef Drabina. Symbolicznego odsłonięcia postumentu z nazwą Parku dokonał burmistrz Witold Dzierżawski. Następnie, na grobie Biszorskiego, na cmentarzu ewangelickim złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym uczestnicy spotkali się przy ognisku na wieczorze wspomnień na Górnym Borze.


• 29 i 30. Sierpnia - Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce, rozegranych w Lublinie, kolejny sukces odniósł skoczowianin Andrzej Ogórek, który zdobył złoty medal w biegu na 400 m. przez płotki. Fachowcy z tej dyscypliny orzekli, że Andrzej Ogórek jest niemal pewnym kandydatem na Olimpiadę w Sydney w 2000 roku.


• 30. sierpnia - Festyn z okazji „Pożegnania wakacji" zgromadził na skoczowskim rynku masę uczestników - dzieci, młodzież, rodziców. Organizatorzy przygotowali różne zabawy i konkursy: ekologiczny, plastyczny, taneczny i in. z licznymi nagrodami w postaci przyborów szkolnych i tp. Występowali klowni Teatru „Banialuka" z Bielska-Białej. Przygrywał zespół muzyczny KATHARSIS. Imprezę przygotowali: Wydział Oświaty, Kultury
i Rekreacji oraz Ochrony Środowiska i Rolnictwa U.M., Miejski Dom Kultury i Klub Osiedlowy „Za Wisłą".
Sierpień - W ostatnich dniach powstało w Skoczowie nowe ugrupowanie polityczne przystępujące do wyborów pod nazwą Komitet Wyborczy „Skoczów 2000".


• 3. września - Przebywający od kilku lat w Niemczech skoczowianin Tadeusz Bulowski przekazał część swojego majątku, domek z ogrodem o łącznej powierzchni 649 m2 przy ul. Szpitalnej w Skoczowie na rzecz Zarządu Wojewódzkiego Polskiego związku Głuchoniemych w Bielsku-Białej, na cele rehabilitacji i szkolenia osób niepełnosprawnych.


• 4. września - Na naradzie sołtysów w Urzędzie Miasta w Skoczowie omówiono sprawę funkcjonowania systemu wywozu odpadów i śmieci w sołectwach. Funkcjonowanie systemu nie przebiega jednakowo, a w niektórych wsiach istnieją kłopoty z opłacaniem za wywóz. Od nowego roku wprowadzone zostaną nowe zasady.


• 5. września - 125 lecie istnienia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Skoczowie. Przed remizą odbyła się uroczysta zbiórka drużyn strażackich, defilada oddziałów skoczowskiej OSP i jednostek sąsiednich oraz przemówienia. Zasłużeni i długoletni strażacy zostali odznaczeni odznakami wojewódzkimi i strażackimi. W obchodach jubileuszu wzięli udział: wojewoda, bielski Andrzej Sikora, burmistrz miasta Witold Dzierżawski i przedstawiciele władz Związku Straży Pożarnych.


• 5-6. września - VI Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych Skoczów '98 rozpoczął się słoneczną pogodą na skoczowskim rynku, a zakończył w następnym dniu koncertem finałowym, w strugach deszczu. Przed ratuszem wystąpiło 9 kapel podwórkowych z różnych miejscowości kraju. Jurorzy przyznali I miejsce, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz puchar burmistrza Skoczowa Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka". II miejsce, nagrodę wojewody i puchar Rady Osiedla „Za Wisłą" uzyskała Bałucka Kapela Podwórkowa z Łodzi. III miejsce oraz puchar Urzędu Miasta Skoczowa przyznano Kapeli „Trzy ofiary" z Czerwionki.


• 11-13. września - W Stadninie Koni w Ochabach odbyły się III Mistrzostwa Polski Południowej w Skokach konnych przez przeszkody. Prócz zawodów szczególną atrakcję stanowiła loteria z główną nagrodą -
dwuletnią klaczą: Niestety ulewny deszcz i chłód, w sobotę popołudniu i w niedzielę
13 września utrudniły przebieg zawodów, przegnały publiczność i uniemożliwiły rozstrzygnięcie loterii.


• 17. września - Dzięki dobremu urodzajowi ziarno zbóż jest dorodne. Mimo to, ceny na targu utrzymały się na jednakowym poziomie, pszenica po 12 zł, jęczmień 9 zł, owies 7 zł, a kukurydza 18 zł za ćwiartkę. Staniały ziemniaki 30 zł za 100 kg. warzywa: cebula 40 gr., marchew i czerwone bu­raki 80 gr. za 1 kg. Było dużo prosiąt, w ce-
nie 110 - 130 zł za sztukę. Zaobserwowano przejmowanie handlu prosiętami przez handlarzy, tymczasem hodowców na targu coraz mniej.


• 18-20. września - Na konnych Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych w Skokach, odbywających się w Ochabach, wystąpili juniorzy i juniorzy młodsi. Wśród juniorów zawodniczki z Klubu Jeździeckiego Ochaby Olimpia Tomszczyk zdobyta II miejsce. Nie obyło się niestety bez wypadku. W sobotę podczas zawodów spadła z konia Aleksandra Helake, którą wskutek doznanych kontuzji, odwieziono do szpitala.
- W niedzielę 20 września dokonano losowania nagrody głównej w loterii, co nie odbyło się przed tygodniem. Dwuletnią klacz wylosowała Ewa Bromboszcz z Tychów.


• 21. września - W chłodzie i rzęsistym deszczu odbyło sie tradycyjne Pieczenie barana na Starym Groniu w Brennej, organizowane co roku przez skoczowskie Koło PTTK. Zebrała się zaledwie częs'ć zapowiedzianych uczestników, którzy zjedli po kawałku baraniny i szybko rozeszli się do domów.
- Rozpoczęto remont kładki dla pieszych nad torami kolejowymi na dworcu PKP w Skoczowie.


• 25. września - Członkowie i sympatycy skoczowskiego Towarzystwa Abstynentów -Klub JONASZ spotkali się na uroczystości z okazji drugiej rocznicy powstania Towarzystwa. Wśród gości obecni byli m.in. Pełnomocnik wojewody bielskiego i Burmistrz Miasta. Z głównych punktów programu, to uroczyste krojenie tortu oraz parodie gwiazd światowej sławy w 9 językach.
• 26. września - W MDK w Skoczowie odbyła się pierwsza część przesłuchań eliminacyjnych uczestników II Konkursu znajomości gwary na Śląsku Cieszyńskim. Konkurs zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Skoczowa, zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i PZKO w Republice Czeskiej. Zgłosiło się ogółem 76 uczestników.


• 26/27 września - W nocy włamano się do baru „Kasztanka" w Ochabach. Nieznany sprawca dostał się do środka po wycięciu kraty zabezpieczającej i zabrał różne gatunki alkoholu na kwotę 500 zł.
Wrzesień - Końcem miesiąca wiejski Ośrodek Zdrowia w Ochabach wyposażony został w wysokiej klasy urządzenie do EKG typu ASCARD-4 za 8.200 zł. Ofiarodawcami cennego daru są firma UTEX i UTEX CO-MERCIAL z Rybnika.


• 1. października - Ceny zbóż na targu nieco spadły. Pszenica była po 11 zł, jęczmień po 8 zł, a owies po 7 zł za ćwiartkę. Również prosięta tańsze, od 90 do 120 zł za szt. Pokazały się drzewka i krzewy owocowe -
jabłonki po 9 zł, grusze, czereśnie, wiśnie po
10 zł, agrest i porzeczki po 5 zł.
• 2. października - Na zaproszenie „Solidarności", na Ziemi Cieszyńskiej przebywał premier RP. Jerzy Buzek. W godzinach
popołudniowych odwiedził załogę Elektronarzędzi Celma SA w Goleszowie, a potem przyjechał do Cieszyna. Ulewny deszcz i zimno nie sprzyjały spotkaniu na cieszyńskim rynku, toteż i ludzi było niewiele.
- Dyrektorka PROSPER Banku w Sko­czowie otrzymała anonimowy telefon o podłożeniu bomby w Banku. Po rutynowym przeszukaniu pomieszczeń nic nie znaleziono. Był to znów jeden z wielu fałszywych alarmów tego typu.


• 3. października - Odbyła się druga część przesłuchań eliminacyjnych II Konkursu znajomości gwary. Po podsumowaniu ocen z 2 przesłuchań (łącznie z 24 września) jury przyznało - w kategorii dorosłych: I miejsce Marii Korzec z Zamarsk, II m. Annie Bury z Istebnej, a III m. Pawłowi Polokowi z Jaworzynki; w kategorii dziecięcej I miejsce na równi Barbarze Kaczmarzyk i Aleksandrze Sikora z Ustronia oraz Janowi Macoszek z Istebnej, II m. także ex aequo Jakubowi Cieślarowi z Bladnie, Katarzynie Greń z Drogomyśla, zaś na III miejscu uplasowały się : Antonina Bąk ze Skoczowa, Ewelina Marek z Brennej i Bogusław Maciejczyk z Lipowca. W składzie jury zasiadali: prof. Daniel Kadłubiec, mgr Robert Danel, mgr Małgorzata Kiereś, mgr Marian Wojtowicz, dr Jadwiga Wronicz.
- Ruch Społeczny AWS oraz skoczowscy kupcy zorganizowali na rynku festyn przedwyborczy z różnymi atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Frekwencja jednak nie dopisała, a pogoda również. Było zimno, czasem padał przelotny deszcz lub mżawka.


• 7. października - Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił zaskarżone orzeczenie Sądu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej odnośnie sporu pomiędzy Komitetem Wyborczym „Wspólnota dla Skoczowa." a Kołem RS AWS w Skoczowie i przekazał do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Wojewódzki.


• 8. października - Gazeta Skoczowska opublikowała wspólny „Protest" podpisany przez komitety wyborcze SLD, „Skoczów 2000" i Koła RS AWS przeciwko cenzurowaniu materiałów wyborczych przekazywanych do druku przez Zarząd Miejski, co potem okazało się nieprawdą.


• 9. października - Zarząd Miejski podjął decyzję o wstrzymaniu finansowania Gazety Skoczowskiej ze środków miejskich.


• 11. października - W całym kraju odbywały się wybory do samorządów gmin powiatów i sejmików wojewódzkich. W wyborach uczestniczyło ponad 46% uprawnionych do głosowania. W gminie Skoczów, głosowało 47,6% uprawnionych mieszkańców. W skład 28 osobowej Rady Miejskiej wybrano: 9 radnych z AWS, 10 ze „Wspólnoty dla Skoczowa", 6 z SLD, oraz 3 z Komitetu „Skoczów 2000". Do Rady
Powiatowej Skoczów otrzymał 8 mandatów, w tym 4 radnych z AWS, 2 z SLD i 2 z Unii Wolności.


• 14. października - Na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zasłużeni pedagodzy otrzymali odznaczenia pań-
stwowe i resortowe. Ze Skoczowa Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Stefania Ślęzak pracownik ZSO, a Srebrny K.Z. Maria Ba-not, główna księgowa ZSO, Medal Edukacji Narodowej otrzymała Danuta Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Nagrodą Kuratora zostali uhonorowani: Tadeusz Gaś, z-ca dyrektora ZSO, Emil Hławiczka, były dyrektor Zesp. Szkół Zawodowych i Henryk Szczotka dyrektor S.P. nr 9. Prezesowi Spółki SKOTAN, Janowi Koniecznemu wręczono Odznakę „Za zasługi dla Oświaty".


• 17. października - W filii U.Ś. w Cieszynie odbył się koncert finałowy laureatów II Konkursu gwary na Śląsku Cieszyńskim. Na scenie wystąpili laureaci ze swoimi tekstami gwarowymi oraz Zespół Regionalny „Gorol" z Jabłonkowa i Dziecięcy Zespół „Równica" z Ustronia. Nagrody pieniężne, dyplomy i wyróżnienia zwycięzcom Konkursu wręczyli: prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa Józef Drabina i prezes ZG Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Mariusz Makowski.W uroczystym koncercie wzięli udział m.in. burmistrz Cieszyna Jan Olbrycht i burmistrz Skoczowa Witold Dzierżawski.
- Obsługa sklepu SAWIA w Skoczowie przy ul. Górny Bór dwukrotnie zatrzymała sprawców dokonujących kradzieży różnych towarów. Policja sporządziła wnioski do Kolegium.


• 22. października - Urząd Miejski w Skoczowie wydał pierwszy numer oddzielnego biuletynu pn. „Wiadomości z Ratusza", zawierający materiały z prac Zarządu i Rady Miejskiej. Dotychczas „Wiadomości" ukazywały się jako łączna część Gazety Skoczowskiej. Oddzielne wydanie publikacji nastąpiło wskutek sporu między Zarządem Miejskim a redaktorką GS. Haliną Szotek w sprawie sposobu prezentowania materiałów, zwłaszcza w okresie przed wyborczym.


• 24. października - W ramach Klubu Propozycji w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie zorganizowano wieczór poezji Kazimierza J. Węgrzyna.
- Funkcjonariusze skoczowskiej Policji zatrzymali w Harbutowicach 4 osoby rozprowadzające fałszywe banknoty o nominale 50 zł.


• 26. października - Podczas czynności śledczych skoczowscy policjanci ustalili sprawcę zgłoszenia o rzekomym podłożeniu bomby w Szkole Podstawowej nr 8. Jest to nieletni skoczowianin, były uczeń tej szkoły.


• 30. października - Odbyła się inauguracyjna sesja nowej Rady Miejskiej w Skoczowie. Sesję otworzył najstarszy radny Paweł Sikora z SLD. Dopiero w trzecim głosowaniu wybrano przewodniczącego Rady, którym został Kazimierz Chrapek ze „Wspólnoty dla Skoczowa". Wiceprzewodniczącym został Kazimierz Szott z SLD. Burmistrza nie zdołano wybrać.


• 1. listopada - W całym regionie cieszyńskim szalała gwałtowna wichura. Wiatr połamał wiele drzew, gdzie niegdzie uszkodził linie telefoniczne i elektryczne, przewracał znaki drogowe i plansze rekla-
mowe. Nie mogły się palić znicze na cmentarzach. Wieczorem rozpadał się ulewny deszcz.


• 7. listopada - Szkoła Podstawowa nr 2 w Skoczowie świętowała swoje 125 -lecie. Z tej okazji nadano szkole imię Macierzy Szkolnej i odsłonięto pamiątkową tablicę na frontonie budynku. Akt nadania imienia wręczył podczas akademii w szkole przewodniczący R. M. Kazimierz Chrapek. Prezes ZG Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Mariusz Makowski przekazał medal Pawła Stalmacha. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali prezes ZG MZC Mariusz Makowski i dyrektorka Szkoły Agata Staszczyszyn. Proboszczowie katolicki i ewangelicki ks. Alojzy Zuber i ks. Andrzej Czyż dokonali aktu poświęcenia tablicy. Uroczystości towarzyszył poczet ze sztandarem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Goście wzięli udział w programie artystycznym dzieci i pasowaniu na ucznia. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili szkolę i wystawę poświęconą historii Jubilatki.
• 9. listopada - Na drugiej sesji Rady Powiatowej w Cieszynie, wybrano starostę powiatu, którym został Andrzej Georg. Na wicestaroste wybrano Romana Sanetrę ze Skoczowa.


• 10. listopada - Młodzież skoczowskiego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w spotkaniu poetyckim z Kazimierzem J. Węgrzynem, który prezentował swoje utwory, głównie patriotyczne, z okazji 80 lecia Niepodległości Państwa.


• 11. listopada - Święto Niepodległości. W czasie mszy w intencji Ojczyzny ks. Alojzy Zuber i pastor ewngelicki ks. Andrzej Czyż poświęcili nowy sztandar koła skoczowskiego Związku Kombatantów. Następnie odbyło się spotkanie kombatantów z przedstawicielami władz. Obecni byli m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chrapek, burmistrz Witold Dzierżawski, wójt Dębowca Adam Brudny i prezes Woj. Zarządu Zw. Kombatantów Józef Hrężlak.
- Na uroczystym spotkaniu radnych gmin i powiatu cieszyńskiego z udziałem premiera R.P. Jerzego Buzka w teatrze w Cieszynie wręczone zostały laury „Cieszynianki" .Honorową Złotą „Cieszyniankę" wręczono Jerzemu Buzkowi. Złotą „Cieszyniankę" otrzymał Jan Broda, dyrektor Zakładu PAN w Gołyszu. Srebrną - m.in. Leopold Kobiela ze Skoczowa, Stefania Bojda z Cieszyna i Józef Golec autorzy „Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego". Wieczorem Premier uczestniczył w uroczystym Apelu wojskowym na cieszyńskim rynku z okazji Święta Niepodległości i złożył wieniec pod tablicą na Domu Narodowym. Potem spotkał się z zebranymi na rynku mieszkańcami miasta i okolic oraz oddzielnie z radnymi miasta i powiatu.


13-15. listopada - Pod hasłem „Pomóżmy im - pomóżmy sobie" odbył się w skoczowskim Kinie „Podhale" I Ogólnopolski festiwal filmowy, poświęcony ludziom specjalnej troski.


• 17. listopada - Zawitała zima. Spadł pierwszy śnieg. W następnych dniach dalsze, choć niewielkie opady. Mroźno.


• 19. listopada - Na drugiej sesji Rady Miejskiej w Skoczowie radni wysłuchali sprawozdania Zarządu Miasta z prac między kadencjami Rady. Mimo dwukrotnego głosowania znowu nie zdołano wybrać burmistrza. Podczas obrad, wskutek ataku choroby odwieziono do szpitala radnego Romualda Cieślara.
- Po raz kolejny anonimowy sprawca powiadomił o podłożeniu bomby w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 na Górnym Borze. Uczniów ewakuowano. Alarm znowu okazał się fałszywy.


• 20. listopada - Na hali sportowej KS „Beskid" w Skoczowie rozegrano Turniej Kwalifikacyjny Trampkarzy Młodszych, rocznik 1986/87, I miejsce zajęła drużyna „Beskid I" Skoczów, II m. Cukrownia Chybie. „Beskid II" zajęła miejsce VII.


• 20 i 21 listopada - „I Skoczowskie Dni Gitary" - taką nazwę miał dwudniowy koncert gitarowy w Muzeum im. Gustawa Morcinka. Pierwszy dzień koncertowali wirtuozi gitary klasycznej. W następnym wystąpili gitarzyści jazzowi. Imprezę sponsorowali Urząd Miejski i firma UNITRANS. Koncertu nie zaszczycił nikt z zaproszonych gości z Urzędu Miejskiego.


• 24. listopada - 48 osób wzięło udział w uroczystym spotkaniu seniorów z miasta i gminy Skoczów. Wśród gości obecni byli m.in.: burmistrz Witold Dzierżawski, przewodniczący R.M. Kazimierz Chrapek, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego PKPS Józef Wojtyczka ,ks. Alojzy Zuber. W części rozrywkowej zebranych bawił Gustaw Jaworski.


• 27. listopada - Odbyła się kolejna, trzecia sesja Rady Miejskiej, na której również nie zdołano wybrać burmistrza i Zarządu. Rada przyjęła uchwalę o przywróceniu zasad finansowania Gazety Skoczowskiej z budżetu miasta.


• 28. listopada - Zakładowa jednostka OSP Garbarni SKOTAN obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. W uroczystości uczestniczyli: burmistrz Witold Dzierżawski, przewodniczący R.M, Kazimierz Chrapek, prezes Zarządu MG.ZOSP Rudolf Pszczółka, członek Zarządu Woj. .ZOSP. Henryk Mały i in. Zasłużonych i długoletnich strażaków uhonorowano odznakami wojewódzkimi oraz medalami i odznakami strażackimi. Jednostka zakładowa liczy 29 członków.
- We wczesnych godzinach rannych zapalił się budynek gospodarczy w Pierśćcu. Spalił się m.in. samochód fiat Tipo. Straty wyniosły ok. 30 tys. zł.
- Na Balu Andrzejkowym w Domu Kultury bawiło się 160 osób z całej Polski. Grała orkiestra „Sonar" z Górek. Wśród konkursów i gier było tradycyjne lanie wosku i wróżby andrzejkowe. Atrakcję nielada stanowiły występy zespołów „Dance Steep" i dyskoteki Klubu Osiedlowego. Bal był bezalkoholowy a organizatorem było Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów.


• 30. listopada - Po północy skoczowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku sprawców włamania do sklepu spożywczego
przy ul. G. Morcinka w Skoczowie. Byli to mieszkańcy miasta.
Listopad - Na rynku księgarskim ukazał się „Kalendarz Miłośników Skoczowa 1999". Jest to piąta edycja Kalendarza, wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa, łącznie z pierwszym „Kalendarzem Skoczowskim 1993".
- Pierwsza połowa miesiąca była na ogół dość ciepła. Dni były naprzemian pogodne, pochmurne z deszczem. Od 12 listopada rozpoczęły się w nocy przymrozki. 17.11. spadł śnieg i już został. W ostatniej dekadzie dość mroźno, od -7 do -10 w dzień i od ok. -8 do --17 st. w nocy. Zima zagościła na dobre.


• 4. grudnia - Po raz kolejny z rzędu doszło do wypadku drogowego na skrzyżowaniu kolo mostu w Ochabach, gdzie kierowca fiata 126 p potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę. Poszkodowanego w stanie nieprzytomnym odwieziono do szpitala w Cieszynie.


• 5. grudnia - Na rynku odbyła się impreza dla dzieci z okazji św. Mikołaja zorganizowana przez Skoczowskie Towarzystwo Kupieckie.


• 6. grudnia - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka urządziła giełdę sprzętu sportowego, głównie narciarskiego dla dzieci i młodzieży z okazji Mikołaja.


• 7. grudnia - W Ochabach, na drodze E 93 kierowca samochodu peugeot potrącił przebiegającego przez jezdnię dzika. Zwierzę trzeba było dobić.


• 9. grudnia - Burmistrz miasta Witold Dzierżawski spotkał się w sali sesyjnej ratusza z emerytowanymi pracownikami Urzędu Miasta w Skoczowie. Gospodarz złożył obecnym życzenia i wniósł szampanem toast z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Uczestnicy otrzymali podarunki zakupione z funduszu socjalnego Urzędu Miejskiego.


• 10. grudnia - Do sprzedaży trafił „Kalendarz Skoczowski 1999" wydany nakładem Zakładów Garbarskich SKOTAN i Muzeum im. Gustawa Morcinka. Siódma już edycja Kalendarza zawiera obszerny szkic ukazujący 140 lat Garbarni.


• 11. grudnia - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gustawa Morcinka w Skoczowie ob­chodziła swoje 95-łecie. Uroczystość połączona była z 35 leciem śmierci Morcinka. Na akademii szkolnej gościli: wicesta-rosta Powiatu Roman Sanetra, burmistrz miasta Witold Dzierżawski, przedstawiciele szkół uczestniczących w Konkursie Morcin-kowskim i in. Historię Szkoły przedstawiła Ewa Fąfara. Za najlepsze prace w Konkursie Morcinkowskim wręczono nagrody. Z okolicznościowym programem wystąpiły dzieci szkolne. W drugiej części odbyło się sympozjum o twórczości Morcinka przygtowane przez Towarzystwo jego imienia w Skoczowie.


• 17. grudnia - W restauracji „Nowa" w Skoczowie odbyło się spotkanie wigilijne dla osób niepełnosprawnych. Imprezę uświetniła grupa wokalno artystyczna z Liceum Ogólnokształcącego. Sponsorami byli pań-
stwo Małyszowie, Zakład „Wegeta" i przedsiębiorstwo „Anin" w Skoczowie.


• 18. grudnia - Burmistrzem Skoczowa wybrano na sesji Rady Miejskiej Jerzego Oskara Malika ze „Wspólnoty dla Skoczowa" a jego zastępcą został Jan Korzonek z SLD. Do składu Zarządu Miasta weszli: Franciszek Bierowski, Leszek Czakon Aleksander Moczała i Dorota Zgoda -wszyscy z AWS,
- W Skoczowie zmarł ks. kanonik Alojzy Raszka, emerytowany proboszcz w Strumieniu, Urodził się 1917 r. w Skoczowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 r. Po wojnie byt wikarym m.in. w Pierśćcu, Istebnej, Cieszynie. Proboszczem w Strumieniu został w 1957. Po odejściu na emeryturę w 1985 r. wrócił do Skoczowa, wypełniając czynnie swoją kapłańską misję. W 1995 r. otrzymał godność honorowego kanonika archidiecezji katowickiej.
- Około 250 osób zebrało się w Miejskim Domu Kultury na Koncercie Kolęd w wykonaniu uczniów skoczowskich szkół podstawowych i Liceum Ogólnokształcącego.


• 21 i 22. grudnia - Uroczystości żałobne - eksportacja i pogrzeb ks. Alojzego Raszki. Zegnali go: abp Damian Zimoń, bp Tadeusz Rakoczy i bp Janusz Zimniak, proboszczowie Skoczowa, Strumienia, liczne duchowieństwo, delegacje, rodzina i rzesze wiernych. Ks. Raszka spoczął na Starym Cmentarz w Skoczowie.


• 24. grudnia - Zarząd MG PKPS w Skoczowie urządził w Klubie Seniora wieczerzę wigilijną dla osób samotnych, w której wzięło udział 20 osób. Podano potrawy wigilijne i tradycyjnego karpia panierowanego, łamano się opłatkiem. Uczestnicy otrzymali paczki. Organizację wigilij wspierali: hurtownia „Anin", RSP Wilamowice i handlowcy z ulicy Bielskiej.


• 29. grudnia - Odbyło się spotkanie noworoczne zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Obecni byli - burmistrz miasta Jerzy Malik i niektórzy przedsiębiorcy współpracujący z Towarzystwem. Burmistrz podziękował działaczom Towa-
rzystwa za dotychczasowe wyniki w pracy na rzecz miasta i życzył dalszych sukcesów.


• 30 grudnia - Skoczowscy radni uchwalili na sesji podnieść od 1 lutego 1999 r. stawki czynszu regulowanego za lokalne mieszkalne z 1 ,69 zł do 2,20 zł za 1 m. kw. Rada ustaliła również wynagrodzenie dla burmistrza w wysokości 3.800 zł. Jego zastępca otrzyma 3.100 zł.


• 31. grudnia - Ostatni w tym roku targ był bardzo mały. Sprzedających zboże, pasze, warzywa i owoce zaledwie kilku. Nie było żadnych zwierząt ani drobiu. Kupujących bardzo mało. Ceny: pszenica 10-11 zł ,owies 8 zł, kukurydza 12 zł za ćwiartkę.
- Ostatni dzień istnienie województwa bielskiego. Województwo powstało w wyniku reformy administracyjnej z dniem 1 lipca 1975 r. Kolejna reforma wprowadza 16 województw, zamiast dotychczasowych 49 i likwiduje m.in. województwo bielskie.

- W roku 1998 w gminie Skoczów urodziło się 254 dzieci. Zmarło 225 osób, w tym 137 w mieście. Związek małżeński w USC zawarły 153 pary. Na koniec roku Gminę zamieszkiwały 25.542 osoby, w tym 13.310 kobiet.
- W minionym roku w Gminie wybuchły 52 pożary. 114 razy interweniowali również strażacy w wypadkach zagrożeń, jak np. sygnałach o podłożeniu bomby, niektórych wypadkach drogowych, akcjach przeciwpowodziowych i innych.

W ostatnim czasie staraniem Towarzystwa ukazały się:
„50 obrazów starego Skoczowa" Edwarda Biszorskiego, album o Skoczowie, Kalendarze Miośników Skoczowa na rok 1996, 1997, 1998, 1999 i zbiory opowiadań gwarowych „Roztomili Ludeczkowie" t. I i t. II.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa:
Józef Drabina - przewodniczący
Robert Orawski - zastępca przewodniczącego
Apolonia Kołatek - skarbnik
Sylwia Kożdoń - sekretarz
Członkowie Zarządu:
Anna Szczypka Witold Kożdoń Karol Kajzer
Komisja Rewizyjna:
Wojciech Kumiega - przewodniczący Paweł Szarzeć - zastępca przewodniczącego Rudolf Tyrna - zastępca przewodniczącego

KRONIKA SKOCZOWSKA nr 13 - dwudziesta piąta publikacja Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Opracowanie redakcyjne i techniczne: Jan Baczą, Robert Orawski. Zredagował zespół w składzie: Józef Drabina, Karol Kajzer, Robert Orawski.