JAN WANTUŁA
POLSKIE REGIONALNE STOWARZYSZENIA KULTURY W SKOCZOWIE
Niniejszy szkic nie daje pełnego obrazu rozwoju kultury w skoczowskim regionie; obejmuje zaledwie wycinek bogatej w tym zakresie tradycji.
W szkicu pominięto działalność niepolskich i antypolskich organizacji, chociaż niektóre z nich, jak np. niemiecki Gesangverein, prowadziły w swoim czasie ożywioną działalność i cieszyły się w znacznie zgermanizowanym mieście dość dużą popularnością. Pominięto też niewątpliwie cenną działalność różnych istytucji: domów kultury, świetlic, placówek oświatowo-kulturalnych, bibliotek itp. oraz zasługującą na bliższe poznanie i pamięć ruchliwość kulturalną takich np. organizacji jak „Sokół", „Siła", „Strzelec", PTTK, ZHP i inne związki młodzieżowe, kobiece, wyznaniowe, których członkowie czynnie uczestniczyli w rozwoju życia kulturalnego, przyczyniali się do jego wzbogacenia i poszerzania zakresu oddziaływania polskiej kultury.
Zgodnie z założeniem ograniczono się do krótkiego omówienia działalności miejscowych, polskich stowarzyszeń kultury, stanowiących ogniwa tego samego łańcucha, są one bowiem naturalnymi spadkobiercami organizacji powołanych w XIX w. do obrony polskości tej ziemi przed grożącą społeczeństwu germanizacją, stanowią część polskiego ruchu kulturalno-narodowego, zapoczątkowanego przez Stalmacha, Cienciałę i innych budzicieli.
Pierwszą tego typu organizacją w Skoczowie była Polska Czytelnia Katolicka — najstarsze w naszym mieście polskie stowarzyszenie kulturalne.
Polska Czytelnia Katolicka w Skoczowie
Zebranie organizacyjne „Czytelni", zwołane z inicjatywy księży wikariuszy miejscowej parafii, Karola Paździory i Antoniego Nogala, odbyło się 8.09.1871 r. z udziałem Pawła Stalmacha i ks. Ignacego Świeżego — wybitnych działaczy narodowych Śląska Cieszyńskiego. Celem towarzystwa było przeciwstawienie się akcji germanizacyjne) i budzenie świadomości narodowej mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Cel ten realizowano przez szerzenie czytelnictwa prasy i polskich książek, organizowanie okolicznościowych imprez narodowych, wygłaszanie odczytów i wykładów. Działaczami „Czytelni", którzy wnieśli poważny wkład w dzieło upowszechnienia kultun polskiej, byli prezesi: Jan Wawerka, Ignacy Hajek, Antoni Poloczek, Jan Krucina, Edward Rduch, Karol Rojek, bibliotekarze: ks. Karol Paździora, Jan Madzia, działacze: Zenon Rawicz-Rojek, ks. Franciszek Krzystek, J. Kajzer. Największym ich osiągnięciem było skompletowanie poważnej biblioteki liczącej przeszło 3000 tomów oraz skupienie przy niej około 100 czytelników.
Polska Czytelnia Katolicka istniała w Skoczowie do 1939 r., lecz najbardziej owocny okres jej działalności przypadł na czasy przed 1914 r.
Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości zaistniała w Skoczowie konieczność prowadzenia systematycznej pracy repolonizacyjnej, do czego nie była już „Czytelnia" zdolna. Powstało społeczne zapotrzebowanie na stworzenie w mieście polskiej organizacji kulturalnej, która potrafiłaby skupić wysiłki ludzi różnych warstw społecznych, różnych przekonań religijnych i orientacji politycznych, w celu budzenia świadomości narodowej, wdrażania miejscowego społeczeństwa do czynnego udziału w tworzeniu polskiej kultury. W efekcie, w r. 1922 powstało w Skoczowie następne, drugie z kolei regionalne towarzystwo kultun' — Kolo Macierzy Szkolnej.
Skoczowskie Koło Macierzy Szkolnej Ślqska Cieszyńskiego
W dniu 14.05. 1922 r. w sali nie istniejącego już hotelu „Pod Białym Koniem" odbyło się zwołane z inicjatywy dyrektora miejscowej szkoły wydziałowej Jana Żebroka zebranie organizacyjne koła. Na tym zebraniu, w którym udział wzięło ok. 100 miejscowych obywateli, zatwierdzono statut i przyjęto program działania obejmujący cele ogólne i zadania szczegółowe. Do celów ogólnych należało:
— umacnianie świadomości narodowej ludności polskiej, wspieranie szkolnictwa polskiego na Zaolziu, zaś do zadań szczegółowych:
— utrzymanie z własnych funduszy polskiej ochronki (przedszkola),
— roztoczenie opieki moralnej i finansowej nad dziatwą szkolną,
— założenie publicznej biblioteki polskiej dostępnej dla wszystkich, bez różnią' przekonań partyjnych i wyznaniowych,
— szerzenie świadomości narodowej w szerokich masach społeczeństwa przez odczyty popularne, przedstawienia amatorskie, koncerty, imprezy itp.
Do zarządu koła zostali wybrani: dr Marian Szenker — komisarz rządowy, późniejszy burmistrz miasta; Jan Żebrok — dyrektor szkoły, długoletni prezes koła; ks. Józef Kula — wikariusz; Gustaw Morcinek — nauczyciel, później literat; Antoni Janicki — mistrz garbarski; Józef Pieter — mistrz ciesielski; Paweł Nowak — kierownik filii spółki handlowej „Ziemia".
Koło Macierzy Szkolnej w czasie swej działalności — do wybuchu wojny w 1939 r. — skupiało ok. 150 członków. Stan osobowy organizacji zmieniał się, ale ilość członków nigdy nie spadła poniżej tej liczby.
A oto jak przebiegała realizacja przyjętych przez członków skoczowskiej Macierzy zadań:
Biblioteka: Dzięki ofiarnej pracy bibliotekarzy społecznych, szczególnie inicjatywie i zaangażowaniu Gustawa Morcinka, księgozbiór w 1928 r. osiągnął liczbę 1000 tomów, a liczba czytelników przekroczyła setkę. W r. 1938 biblioteka liczyła już przeszło 3.600 woluminów.
Scena polska: Teatr amatorski, orkiestra i chóry Macierzy przyczyniały się do ożywiania i rozwoju życia kulturalnego miasta. W r. 1926 zbudowano i wyposażono w szkolnej sali gimnastycznej własną scenę. Zespół teatralny wystawiał systematycznie do 3 wartościowych utworów dramatycznych rocznie. Szczególnym powodzeniem cieszyły się komedie, w których występowali lubiani przez publiczność amatorzy: Gustaw Morcinek, Jan Baszczyński. Daniel Olszew-ski. Utrzymujące stale wysoki poziom artystyczny chóry organizowały własne koncert?" oraz występowały wraz z orkiestra na różnego rodzaju imprezach.
Akcja odczytowa: O powodzeniu tej akcji decydował staranny dobór wykładowców, specjalistów różnych dziedzin kultury i nauki, często o znaych szeroko nazwiskach, jak. dr Franciszek Popiołek. Ludwik Brożek. Gustaw Morcinek, dr Tomiczek, prof. Alojzy Gembala. hem. Józef Kret, dr Aleksander Kamiński i inni.
Opieka nad młodzież) szkolną: Co roku organizowano ..gwiazdki". z okazji których dzieci otrzymywały książki, przybory szkolne, odzież i obuwie. Młodzież korzystała z dożywiania w szkole, dla niej także urządzano wycieczki szkolne, w tym co roku wycieczkę do Krakowa. Przrjęto bowiem zasadę, że każde skoczowskie dziecko musi w czasie swego pobytu w szkole poznać to miasto i jego skarby kultury. Wielkim powodzeniem cieszyły się festyny szkolne z pokazami gimnastycznymi dzieci, loterią fantową i wieloma innymi atrakcjami. Prócz pomocy materialnej dla uczniów miejscowych szkół, fundowano stypendia dla skoczowskich uczniów kształcących się w szkołach średnich Bielska i Cieszyna.
Pomoc, szkolnictwu polskiemu na Zaolziu: Skoczowskie Koło Macierzy opiekowało się polskim przedszkolem w Dąbrn-wej, przeznaczając na ten cel od 100 do 400 zł rocznie, oraz przekazywało część zysku z każdej imprezy dochodowej na konto Zarządu Macierzy
Szkolnej w Czechosłowacji z przeznaczeniem na utrzymanie szkól polskich zagrożonych akcja cze-chizacyjną.
Działalność kola opierała się na pracy społecznej. Wybierani co roku na walnym zebraniu członkowie zarządu i komisji rewizyjnej pełnili swe funkcje honorowo, często w ciągu wielu lat. Spośród najbardziej zasłużonych aktywistów szczególnie wyróżnili się:
- - dyrektor szkoły Jan Żebrok — prezes w latach 1922—1935;
- - nauczyciel--literat Gustaw Morcinek — prezes 1936-1937,
- - bibliotekarz w latach 1922—1931;
- - nauczyciel Jerzy Karch — prezes 1938—1939;
- - nauczyciel Paweł Pszczółka — bibliotekarz 1931—1937, sekretarz 1938, zast. prezesa 1939;
- - mistrz garbarski Antoni Janicki — skarbnik 1922—1924, sekretarz 1925—1926;
- - mistrz ciesielski Józef Pieter — zast. prezesa 1922—1927;
- - naczelnik Sądu Grodzkiego Kazimierz Cholewka — zast. prezesa 1929—1937, czł. zarządu 1938—1939;
- - nauczyciel Aleksander Krpetz, skarbnik 1925—1928;
- - dyrektor Komunalnej Kasy Oszczędności — Macura— prezes 1928;
- - kierownik spółdzielni Paweł Nowak — sekretarz 1922—1923;
- - nauczyciel Paweł Wdówka — sekretarz 1937;
- - nauczyciel Alfons Kozłowski — sekretarz 1939;
- - rencista Władysław Jamroz — skarbnik 1929—1931, czł. zarz. 1928;
- - urzędnik bankowy Karol Santarius — skarbnik 1932—1936;
- - mistrz ślusarski Albin Hauser — skarbnik 1938;
- - technik Karol Broda — bibliotekarz 1937—1939;
- - księgowy Jan Piachy — zast. bibliotekarza 1935—1937. czł. zarządu 1938— 1939;
- - ucz. szkoły średniej Maria Klimkówna — zast. bibliotekarza 1930;
- - nauczyciel Ludwik Brożek — zast. bibliotekarza 1931;
- - nauczyciel Rudolf Kukucz — reżyser 1928—1934, czł. zarządu 1936;
- - nauczyciel Leopold Fołtyn — reżyser 1935 —1938;
- - nauczyciel Otton Chlebik — reżyser 1939;
- - nauczyciel Karol Urbańczyk — dyrygent chóru 1933—1938;
- - nauczyciel Paweł Tendera — dyrygent chóru 1935—1936;
- - urzędnik pocztowy Jacher — dyrygent chóru 1937—1938;
- - nauczyciel Dudek — dvrygent chóru 1939;
- - wikariusz ks. Józef Kula — czł. zarządu 1922—1925; lekarz dr Szenker — czł. zarządu 1922;
- - nauczyciel Jan Bolek — czl. zarządu 1922—1925;
- - właściciel restauracji Gałgonek — czł. zarządu 1930—1931;
- - urzędnik bankowy Franciszek Śliż — czł. zarządu 1932—1937;
- - stolarz Franciszek Kożdoń — czł. zarządu 1932—1937;
- - kupiec Rudolf Karch — czł. zarządu i kom. rewizyjnej 1922—1934;
- - krawiec Jan Bogusz — czł. kom. rewizyjnej 1922— 1928; nauczyciel Jan Wojnar — czł. kom. rewizyjnej 1929—1939;
- - sekretarz magistratu Moll — czł. kom. rewizyjnej 1936—1939;
- - zawiadowca stacji PKP — Kościec — czł. kom. rewizyjnej 1938—1939;
- - urzędnik Alfons Cyganek — czł. kom. rewizyjnej 1939;
- - szewc Karol Kratki — czł. kom. rewizyjnej 1939, piekarz Józef Komendera— czł. zarządu 1939:
Szczególną rolę w pracy koła spełniały kobiety. Organizowały gwiazdki, dożywianie dzieci, bufety na festynach i balach, wchodziły w skład zarządu. W protokołach zachowały się nazwiska najbardziej aktywnych działaczek, niestety, nie wiadomo z jakiej przyczyny, nie zanotowano ich imion. Są to panie:
- - Chomowa — czł. zarządu w latach 1925—1933;
- - Szenkerowa — żona lekarza, czł. zarządu 1925;
- - Porzycka — żona lekarza, czł. zarządu 1925;
- - Pawlikowska — żona nacz. stacji PKP, czł. zarządu 1926—1929;
- - Wałeczkowa — żona krawca, czł. zarządu 1926—1936;
- - Obtułowiczowa — żona inż. Woj. Zarz. Dróg, czł. zarządu 1930—1931;
- - Jurkiewiczowa — czl. zarządu 1932—1939;
- - Olszakowa — żona burmistrza, czl. zarządu 1933—1937, zast. prezesa 1938;
- - Ga-lejowa — żona naczelnika poczty, czł. zarządu 1934—1936;
- - Mollowa — żona sekretarza magistratu, czł. zarządu 1937;
- - Prausowa — żona nauczyciela, czł. zarządu 1937—1939;
- - Gembalowa — czł. zarządu 1938—1939.
Kres działalności Koła Macierzy Szkolnej nastąpił z chwilą wybuchu drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu Skoczowa działacze społeczni, którym udało się przeżyć okupację, zorganizowali Dom Kultury, który pod kierownictwem znanego działacza, muzyka i kompozytora Antoniego Poćwierza istniał do 1948 r. Powstają wówczas chór i zespół teatru amatorskiego, działają sekcje oświatowo-kulturalne. Rozkwita na nowo życie kulturalne miasta. Jako najbardziej aktywnych działaczy Domu Kultury wymienić należy: Edwarda Biszorskiego — artystę plastyka, twórcę niezliczonych afiszy, dekoracji sal i scenografii; Daniela Olszowskiego — organizatora imprez, reżysera i aktora; Janinę Burian i Józefa Starzyka — aktorów teatru amatorskiego.
Komitet biblioteczny w składzie: Antoni Poć-wierz, Paweł Madzia, Józef Tomanek organizuje zbiórkę książek. Biblioteka została otwarta w w dniu 15.07.1945 r. i dzięki ofiarnej pracy Pawia Madzi oraz staraniom działaczy takich jak: Józef Tomanek, Daniel Olszewski, Mieczysław Wnęk, Helena Michalska, Stefan Kryński, Jan Czyż, szybko się rozwinęła. W r. 1946 księgozbiór biblioteki liczył już przeszło 1500 tomów, a korzystało z niego ponad 500 stałych czytelników.
Początkiem 1949 r. (31.01.) księgozbiór biblioteki Domu Kultury (1812 książek) przekazany został do nowo utworzonej Biblioteki Miejskiej, której kierownikiem został Jan Czyż, a po nim Halina Kubala. Inne sekcje, po chwilowym zaniku działalności, reaktywowały się w Międzyzakładowym Domu Kultury „Tryton".
W pierwszym dwudziestoleciu Polski Ludowej nie było w Skoczowie towarzystwa kultury, które kontynuowałoby prace przedwojennego Koła Macierzy Szkolnej. Pierwszą próbę zorganizowania samodzielnego regionalnego stowarzyszenia kultury pod nazwą Towarzystwo Miłośników Skoczowa podjęli miejscowi działacze społeczni z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Franciszka Mrowczy-ka w 1965 r.
Zebranie organizacyjne towarzystwa odbyło się w dniu 23.09.1965 r. w sali obrad Miejskiej Rady Narodowej z udziałem 65 osób. Zebranie zagaił Franciszek Mrowćzyk. Obradom przewodniczył Tadeusz Kopoczek, funkcję sekretarza przyjął Leszek Sikorowski. Zebrani postanowili zorganizować stowarzyszenie regionalne pod nazwą Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Powołano 10-osobowy komitet przygotowawczy, który na następnym zebraniu przekształcił się w zarząd i komisję rewizyjną w składzie: Franciszek
Mrowczyk — prezes, Stanisław Broda i Tadeusz Kopoczek — zastępcy prezesa, Leon Para — sekretarz, Jan Czyż — skarbnik, Edward Biszorski i Leszek Sikorowski — członkowie. Komisja rewizyjna: dr Jerzy Sieklucki — przewodniczący, Paweł Szarzeć i Jan Miech — członkowie. Przyjęto statut opracowany przez J. Siekluckiego oraz rozpoczęto starania o rejestrację w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Do zarejestrowania towarzystwa i zatwierdzenia jego statutu z powodu oporu władz powiatowych jednak nie doszło, a większość jego członków znalazła się w powołanym z urzędu przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej szerokim Komitecie Obchodów 700-lecia Skoczowa, którego liczne sekcje przygotowały bogaty program świętowanych w 1967 r. obchodów. Z tej okazji, oprócz atrakcyjnie wydanego programu obchodów, opublikowano pierwszą obszerną monografię miasta pt. „Pamiętnik Skoczowski".
Komitet Obchodów 700-lecia i następne, powoływane co roku komitet)' organizacyjne Dni Skoczowa spełniały rolę miesjcowego regionalnego towarzystwa kultury. Sprzyjające zorganizowaniu tego typu towarzystwa w Skoczowie okoliczności powstały dzięki zasłużonej Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. W dniu 15 marca 1970 r. odbyło się w Cieszynie walne zebranie tej organizacji, na którym przyjęto nowy, dostosowany do aktualnych potrzeb środowiska statut, zmieniono nazwę na Macierz Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu oraz zatwierdzono program działania, który zakładał m.in. organizowanie terenowych oddziałów towarzystwa. Prezesem Zarządu wybrano Kazimierza Gołębiowskiego — polonistę, autora cennych publikacji popularno-naukowych, związanych ze Skoczowem, działacza społecznego, który w porozumieniu z przewodnicząq'm Prezydium MRN Franciszkiem Mrowczykiem doprowadził do spotkania miejscowych działaczy kultury na zebraniu organizacyjnym skoczowskiego oddziału MZC TMR.
Macierz Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwo Miłośników Regionu Oddział w Skoczowie
Zebranie organizacyjne oddziału odbyło się w sali posiedzeń MRN w skoczowskim ratuszu 10 kwietnia 1970 r. z udziałem przewodniczącego Prez. MRN Franciszka Mrowczyka, prezesa Zarządu MZC TMR Kazimierza Gołębiowskiego i 21 członków-założycieli. Zatwierdzono statut i wybrano zarząd w składzie: Jan Wantula — prezes, Antoni Poćwierz — zast. prezesa, Halina Kubala — sekretarz, Józef Herma — skarbnik, Leszek Sikorowski — kier. sekcji zabytków, Franciszek Mrowczyk — kier. sekcji imprez, Jan Kobiela — kier. sekcji historycznej, Stanisław Broda i Bolesław Kozieł — członkowie zarządu. Do komisji rewizyjnej weszli: Teobald Blattan — przewodnicząc?', Adam Wachowski i Marian Papiernik — członkowie.
W trakcie swej 6-letniej działalności zaszła częściowa zmiana składu zarządu: skarbnikiem został Marian Bogusz, sekretarzem Andrzej Pła-ziński, kier. sekcji historycznej Halina Szotek, opiekunem zabytków Edward Biszorski, kronikarzem Paweł Madzia, przewodn. komisji rewizyjnej Alfons Cyganek. Liczba członków na początku działalności towarzystwa przekroczyła 60 osób i na tym poziomie utrzymała się do końca.
Zgodnie ze statutem ustalono główne zadania i plan działalności obejmujący:
— inicjowanie, organizowanie i popieranie wszelkich poczynań w zakresie oświaty, kulturę i sztuki,
— współdziałanie z organami państwowymi, organizacjami politycznymi, społecznymi i naukowymi.
— inicjowanie i popieranie prac badawczych nad przeszłością życia społecznego z uwzględnieniem kultury duchowej i materialnej regionu skoczowskiego.
— upowszechnianie dorobku poprzez wydawnictwa periodyczne, książkowe i inne.
Realizując te zadania podjęto szereg A*iałm£t z których jako ważniejsze wymienić należy:
— zabezpieczenie, uporządkowanie i zinwentaryzowanie cennego materiału archiwalnego.
— skompletowanie zbioru dokumentacji fotograf icznej,
— starania o zabezpieczenie zabytkowej kamieniczki przy ul. Fabrycznej, wyprowadzenie z niej lokatorów i przeznaczenie na siedzibę ma-zeum regionalnego,
— wprowadzenie, po długich latach bezska-tecznych starań, zabytkowej "figury „Trytona" z powrotem na skoczowski rynek.
— stałe czuwanie nad ochroną zabytków archi-tektury i sztuki,
— zorganizowanie w ramach Dni Skoczowa w 1974 r. sejmiku kultury — który określił 1
i kierunki działalności społeczno-kulturaroej w skoczowskim regionie na najbliższe lata.
— pomoc i udział w organizowaniu corocznych Dni Skoczowa,
— zorganizowanie obchodów 10. rocznicy śmierci Gustawa Morcinka, m.in. akademii z referatami Bolesława Lubosza i Stanisława Wilczk* oraz wspomnieniami Jana Pelara. Jana BrodT. Adolfa Badury. Janiny Antosiewicz i in..
— wyjście z inicjatywą budowy pomnika Gu-j/awa Morcinka oraz rozpoczęcie starań o nadanie ulicom nazw Gustawa Morcinka i Zofii Kossak.
— prowadzenie sekcji odczytowej (referaty L. Brożka o powstaniu i działalności Macierzy Szkolnej, A. Badury o twórczości i życiu Pawła Hulki--Laskowskiego, L. Sikorowskiego o zabytkach i ich ochronie),
— zorganizowanie 50. rocznicy powstania Kola Macierzy w Skoczowie oraz 85. rocznicv powstania tej organizacji,
— wydanie druku okolicznościowego „Gustaw Morcinek", ozdobnej koperty z krótką informacją o Skoczowie, informatora „Skoczów 1974", przygotowanie do druku „Pamiętników" Jana Że-broka.
Skoczowski oddział MZC TMR istniał do r. 1976. Jego rozwiązanie nastąpiło na skutek zmian administracyjnych, zniesienia powiatów, nowej atmosfery związanej z powstaniem województwa bielskiego, ożywienia ambicji lokalnych. Dotychczasowy skoczowski oddział „Macierzy",
dla podkreślenia nazwę Towarzystwa Miłośników Skoczowa i działa dotąd jako już piąte z kolei stowarzyszenie kultun- w Skoczowie.
Towarzystwo Miłośników Skoczowa
Powstało na zebraniu sprawozdawczo-wybor-czym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Towarzystwa Miłośników Regionu Oddziału w Skoczowie, które odbyło się w sali ratusza w dniu 20. 10. 1976 r. w obecności prezesa Zarządu MZC TMR Kazimierza Gołębiowskiego, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Franciszka Mrowczyka i 16 członków. Obradom przewodniczył znany działacz społeczny — artysta malarz Edward Biszorski. Zebrani postanowili zachować dotychczasowy kierunek statutowej działalności ..Macierzy". Wybrano zarząd w składzie: Edward Biszorski, Marian Bogusz, Stanisław Galocz, Kazimierz Gołębiowski. Krzysztof Łazowski. Franciszek Mrowczyk, Leszek Sikorowski, Halina Szo-tek. Jan Wantuła. Do komisji rewizyjnej weszli: Alfons Cyganek, Rudolf Cielecki, Paweł Szarzeć. Sąd koleżeński tworzyli: Antoni Poćwierz, Marian Papiernik, O. Zidlik.
Zarząd ukonstytuował się ostatecznie na następnym zebraniu w dniu 11.02.1977 r., na którym postanowiono przyjąć nową nazwę organizacji — Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Prezesem TMS został Krzysztof Łazowski, zastępcą Stanisław Galocz, sekretarzem Paweł Szarzeć, skarbnikiem Marian Bogusz. Ponadto Edward Biszorski został przew. komisji zabytków i ochrony środowiska, przew. komisji wydawniczej Jan Wantuła, przew. komisji historycznej Leszek Sikorowski. Reszta wybranych na poprzednim zebraniu osób pozostała członkami zarządu.
Po 2 latach działalności TMS nastąpiła zmiana władz. Na walnym zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym w dniu 12.03. 1979 r. prezesem wybrano Pawła Szarca, zastępcą Stanisława Galocza, sekretarzem Krzysztofa Łazowskiego (w roku 198] funkcję tę przejęła Halina Kubalowa, a od 1. 02. 1982 Kazimierz Zgoda), skarbnikiem Bogusława Niemca (od 1982 r. Jan Buchta), kierown. sekcji pozostali nadal: Edward Biszorski, Leszek Sikorowski i Jan Wantuła, członkami zarządu zostali Anna Szczypka. Jan Buchta, Romuald Cieślar, Franciszek Mrowczyk. Do komisji rewizyjnej wybrano Alfonsa Cyganka. Rudolfa Tymę, Franciszka Męcińskiego, do sądu koleżeńskiego Jana Szonowskiego, Jerzego Raszkę i F. Obornego.
Warszawa, 20 listopada 1986: Minister Kultury i Sztuki prof. Aleksander Krawczuk wręcza prezesowi Towarzystwa Miłośników Skoczowa Pawłowi Szarcowi dyplom za uzyskanie przez stowarzyszenie III nagrody w ogólnopolskim konkursie pn. „Bliżej regionu - bliżej kraju".
Zmiana zarządu wpłynęła na ożywienie działalności towarzystwa. Uzyskanie w 1982 r. własnego lokalu przy ul. Mickiewicza umożliwiło wprowadzenie cotygodniowych spotkań członków, skrupulatnie realizowano roczne plany pracy zatwierdzone na walnych zebraniach. Zgodnie ze statutem do podstawowych zadań towarzystwa należy:
—popieranie poczynań naukowo-badawczych o tematyce regionalnej,
— działalność wydawnicza i publikacyjna w zakresie celów TMS,
— inicjowanie i popieranie akcji w zakresie upiększania miasta i wykorzystania jego walorów turystycznych i wypoczynkowych,
— organizowanie odczytów, pokazów, wystaw oraz imprez,
— popieranie i rozwijanie regionalnego ruchu amatorskiego,
— utrzymanie kontaktów ze stowarzyszeniami regionalnymi w kraju w celu wymiany doświadczeń,
— ingerowanie w sprawach ochrony zabytków i zabezpieczanie materiałów o wartości historycznej i muzealnej.
O praktycznej realizacji zadań statutowych świadczą następujące inicjatywy i przedsięwzięcia towarzystwa:
1. TMS zbiera i inwentaryzuje wszelkiego typu materiały dokumentujące przeszłość miasta i regionu. Zakupiło ok. 1 tys. zdjęć i 10 tys. negatywów fotografika — dokumentalisty Leona Pary. Opracowanie i inwentaryzacja tego olbrzymiego materiału dobiega obecnie końca. Na zlecenie zarządu opracowany został spis bibliograficzny najważniejszych dokumentów, wydawnictw i publikacji oraz ikonografii Skoczowa.
2. Staraniem towarzystwa ukazały się następujące wydawnictwa: druk ozdobny „Skoczowski jarmark" 1981, broszura „Herby i pieczęcie miasta i gminy Skoczów", wydawnictwo okolicznościowe „Kronika Skoczowska", monografie zakładów pracy.
3. TMS przyczyniło się do nadania ulicom miasta nazw Jana Żebroka, Gustawa Morcinka, Zofii Kossak. Włączyło się czynnie do dyskusji nad planem rozwoju architektonicznego miasta i wysunęło swoje postulaty w sprawie przebudowy ul. Mickiewicza, nowej zabudowy ul. Cieszyńskiej i Małego Rynku.
4. W ramach akcji organizowania odczytów, spotkań, pokazów i wystaw odbyły się m.in. sesja popularnonaukowa, poświęcona twórczości Gustawa Morcinka w XX rocznicę śmierci pisarza, spotkanie z artystą malarzem Józefem Klimkiem, zamieszkałym na stałe w Australii, połączone z przeglądem jego twórczości plastycznej, spotkanie poświęcone życiu i twórczości pisarki Marii Wardas, która przyjęła honorowe członkostwo TMS i ofiarowała towarzystwu 100 tys. zł., spotkanie z artystą-plastykiem Edwardem Biszorskim — aktywnym działaczem TMS — z okazji 75. rocznicy urodzin, odczyt Edwarda Buławy na temat budzenia się i rozwoju polskiej świadomości narodowej w Cieszyńskiem, wystawa rysunków dzieci nadesłanych na konkurs ilustracji dzieł Gustawa Morcinka (480 rysunków po zamknięciu wystawy przekazano do Muzeum w Cieszynie), stała wystawa zmieniających się plansz ilustrujących przeszłość i teraźniejszość miasta opracowywanych pod kierunkiem Edwarda Biszorskie-go, wystawy w oknach wystawowych sklepów w Rynku organizowane z okazji kolejnych Dni Skoczowa, m.in. fptogramów Leona Pary oraz ręcznie malowanych afiszy i plakatów Edwarda Biszorskiego, wystawa „Skoczów w okresie 40-Ie-cia PRL" w sali MDK „Tryton".
5. Oprócz konkursu na ilustracje książek Gustawa Morcinka towarzystwo zorganizowało konkurs literacki na wspomnienia ludzi związanych z regionem w ubiegłym 40-leciu. Za udział w konkursie „Bliżej regionu — bliżej kraju" dwukrotnie otrzymało nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki. Innego typu imprezą są rozgrywki brydża sportowego o puchar przechodni TMS.
6. Towarzystwo utrzymuje stały kontakt z Krajowym Ośrodkiem Dokumentacji Regionalnych Towarzystw w Ciechanowie.
7. W zakresie ochrony zabytków wiele uwagi poświęcono sprawie remontu zabytkowej kamieniczki przy ul. Fabrycznej, zorganizowaniu muzeum miejskiego oraz reaktywowaniu Muzeum Gustawa Morcinka w jego domu przy ul. Leśnej. TMS włączyło się też czynnie do prac komitetu budowy pomnika pisarza. Utrzymuje kontakt z załogą statku „Skoczów".
Na walnym zebraniu .w dniu 25.02.1985 wybrany został nowy zarząd w składzie: Paweł Szarzeć — prezes, Stanisław Galocz — zast. prezesa. Kazimierz Zgoda — sekretarz. Jan Buchta — skarbnik, Bogusław Niemiec — kronikarz, członkowie: Edward Biszorski. Józef Drabina. Józef Gańczarczyk, Piotr Kania, Apolonia Kołatek. Henryk Mały, Jan Wantuła. W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Roman Greń — przewodniczący, Bożena Jaszczuk i Józef Kania — członkowie. Towarzystwo liczy 63 członków. 28.02. dokonano zmian w zarządzie i komisji rewizyjne': Fukcję wiceprezesa powierzono Andrzejowi Faje-rowi, a w miejsce B. Jaszczuk wybrano Wojciecha Kumiegę.
Od 1983 r. równolegle z TMS działa w Skoczowie koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, szóste już z kolei stowarzyszenie w naszym regionie. Informacją o powstaniu i działalności tej organizacji opracowaną przez Janusza Wirę kończymy niniejszy krótki zarys działalności skoczowskich stowarzyszeń kultury.