Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
WYDARZENIA ROKU 1996
Dział:

WYDARZENIA ROKU 1996

 

 

• Wminionym 1995 roku urodziło się 286 obywateli w gminie Skoczów. Zmarło w ciągu roku 303 mieszkańców gminy. Związek małżeński zawarło 169 par, w tym 3 małżeństwa z cudzoziemcami. Najstarsza para liczyła łącznie 147 lat.


Styczeń

• 1. stycznia - Nowy Rok rozpoczął się obfitym opadem śniegu, padającego od wieczornych godzin Sylwestra. W dzień Nowego Roku temperatura wynosiła ok. -5° C. Po­południu opady stopniowo zanikały.


• 2. stycznia - Pierwsza w tym roku ofiara śmiertelna w gminie. Jadący późnym wieczorem autobus Kopalni „Zofiówka" potrącił w Harbutowicach, idącego jezdnią, 40-letniego mężczyznę z Ustronia, co spowodowało jego śmierć.


• 6-7 i 11. stycznia - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Dzieciom. W kościele ewangelickim wystąpiły chóry katolickie i ewangelickie podczas „Wieczoru Kolęd". W sobotę 6.1. w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła z koncertem kolęd wystąpił zespół „Gorol" z Jabłonkowa. W niedzielę odbył się m.in. koncert laureatów szkolnych konkursów kolęd, występy zespołów rockowych i instrumentalno-wokalnych.


Podczas zbiórki przeprowadzonej w mieście i na targowisku w czwartek 11.1., zebrano ogółem 79.891.800.-zł (starych) pewną ilość biżuterii i waluty obcej. W imprezy zaangażowały się: młodzieżowa Grupa Inicjatywna L.O., Dom Kultury „Wspólnota", władze miasta, kościoły oraz sponsorzy prywatni. Koordynatorami byli: Małgorzata Orawska i Kazimierz Gołębiowski.


• 10. stycznia - Od kilkunastu dni panuje epidemia grypy. Jak podaje „Trybuna Śląska", w Cieszyńskim  zanotowano dotychczas 796 zachorowań. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni liczba chorych wzrosła 7-krotnie. W szpitalu wprowadzono zakaz odwiedzin chorych.


•  Powstał Klub Ekologiczny „Bios" w Skoczowie. Spotkanie założycielskie odbyło się z inicjatywy Piotra Piotrowskiego i Roberta Kotowskiego w Klubie Osiedlowym „Za Wisłą".


• 12. stycznia - Na spotkaniu noworocznym władz miasta z sołtysami mówiono m.in. o projekcie budżetu na 1996 r., planowanych inwestycjach, funduszach dla sołectw i sprawach związanych z referendum uwłaszczeniowym.


• 13. stycznia - W Zimowych Zawodach Proobronnych skoczowskich drużyn ZHP uczestniczyło 68 harcerzy starszych i instruktorów. I miejsce w kategorii starszohar-cerskiej zdobył patrol 3 Drużyny Starszohar-cerskiej SUBEO, zaś wśród młodych 4 Drużyna „Brzoza".


• 21. stycznia - Mimo chłodu, na skoczowskim rynku wspaniale bawiły się dzieci na balu karnawałowym, urządzonym przez Jana Suzika, właściciela kawiarni „Stańczyk" i  „Sunny Marketu". W bogatym programie wystąpił m.in. zespół teatralno-muzyczny „Mniejsza o to" z Siemianowic. Odbyły się wybory Miss i Mister balu. Był także poły-kacz ognia.


• 23. stycznia - W godzinach popołudniowych do mieszkania w bloku przy ul. Morcinka, korzystając z nieobecności właścicieli, włamał się przez drzwi balkonowe 16-letni złodziejaszek i ukradł biżuterię oraz gotówkę wartości l.OOO.-zł. Sprawca został ujęty i oddany do dyspozycji sądu dla nieletnich.


• 26. stycznia - Na sesji Rady Miasta przyjęto główne kierunki polityki inwestycyjnej Gminy w latach 1996-1997.


•  W Skoczowie uruchomiono filię bielskiego Oddziału Prosper Banku. W Cie-szyńskiem jest to pierwsza a w województwie druga placówka tegoż Banku.


• 26/27. stycznia - W nocy włamano się do hurtowni przy ul. Wiślańskiej. Łupem złodziei stało się 160 butelek wódki, 25 spirytusu, 15 piwa oraz 225 kartonów papierosów i gotówka. Łączna wartość skradzionych rzeczy wynosiła 4.500.-zł.


• 27. stycznia - Odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze OSP w Skoczowie. Wybrano nowy zarząd na kolejną kadencję. Prezesem został Kazimierz Chrapek.


• 30. stycznia - Jan Broda, znany bibliofil, publicysta, pisarz, poeta, mieszkający w Skoczowie obchodził 85 rocznicę urodzin. Jubilata odwiedzili z życzeniami przedstawiciele Urzędu Miasta, Towarzystwa Miłośników Skoczowa i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.


• Pierwszy tydzień stycznia był dość obfity w opady śniegu. Mróz utrzymywał się w granicach około -5° C w dzień i ok. -8 do 10° C w nocy. Na początku drugiego tygodnia nastąpiło ocieplenie, dwa dni w godzinach wieczornych padał deszcz a kilka kolejnych dni było z temperaturą dodatnią, natomiast nocą poniżej zera. Od 18 stycznia wróciły mroźne dni. Spadło trochę śniegu, zwłaszcza pod koniec miesiąca. W trzeciej dekadzie mróz dochodził od -5 do -15° C w dzień, oraz od ok. -10 do -25° C w nocy.

•  Wskutek ostatnich mrozów zamarzła Wisła. Do lodu przymarzły łabędzie, przebywające na rzece koło mostu dla pieszych. Aby uwolnić ptaki z okowów lodowej kry potrzebna była pomoc strażaków miejscowej Straży Pożarnej i pracowników Urzędu Miasta. Taflę lodową przecinano piłą spalinową. Ostatnio stado łabędzi powiększyło się z 20 do 40 sztuk. Ptaki dokarmia w okresie zimowym skoczowska Straż Miejska.


Luty

• 1. lutego - Mieszkańcy osiedla Kaplicówka i ul. Stalmacha spotkali się z władzami miasta. Głównym tematem była degradacja środowiska naturalnego spowodowana przez cegielnię. Rozważano m.in. wnioski o likwidacji zakładu. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele prasy i radia.


• 5. lutego - Na posiedzeniu Zarządu Miasta omawiano m.in. sprawę udziału w kosztach utrzymania Muzeum oraz możliwości dofinansowania pomieszczeń dla służby zdrowia w związku z likwidacją Przychodni Przemysłowej w budynku „Polkapu".


• 8. lutego - W zaadoptowanych pomieszczeniach Garbami otwarty został Wydział Zamiejscowy BIG Banku SA. Otwarcia dokonał wojewoda bielski Marek Trombski i dyrektor Banku Janusz Rychlak.


• 10. lutego - Skoczowski Komisariat Policji zatrzymał sprawców dwukrotnego włamania do hurtowni „Bier". Odzyskano skradzione mienie o wartości ok. 1.000.-zł.


• 13. lutego - W Pogórzu odbył się pogrzeb Bartłomieja Jenknera, najstarszego mieszkańca wsi, rolnika i rzemieślnika, ostatniego w gminie „kolorza", czyli kołodzieja.


• 15. lutego - Kolejny zimowy targ bardzo słaby. Nie miały zbytu prosięta, za które żądano od 60.-zł i więcej za sztukę. Cena cieląt za 1 kg żywej wagi wynosiła 5.-zł. Zwyżkują ceny zbóż. Pszenica była po 12.-zł jęczmień 8.-zł, owies po 7.-zł do 7,50 zł za ćwiartkę. Za prasowane siano liczono 30.-zł za 100 kg (4.-zł za wiązkę).


• 16. lutego - W Muzeum św. Jana Sarkandra otwarto wystawę ikon z XIX wieku, ze zbiorów muzeum cieszyńskiego. Ikony przekazane zostały do Muzeum przez Urząd Celny w Cieszynie, z likwidacji przemytu. Oprócz dziewiętnastowiecznych wystawiono również ikony współczesne wykonane przez Ilonę Mazur z Chybia.


• 18. lutego - W całym kraju odbyło się referendum w sprawie powszechnego uwłaszczenia. Mieszkańcy Gminy Skoczów głosowali w 17 obwodach, z tego 8 było w mieście. Uprawnionych ogółem do głosowania było 18.069 osób a głosowało 6.550. Na pytanie z karty prezydenckiej oraz pytania sejmowe nr 1,2 i 4 zdecydowana większość głosujących odpowiedziała Tak. Na pytanie 3 sejmowe większość odpowiedziała Nie.


• 21. lutego - Odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Koszykowej Chłopców, w którym wzięły udział drużyny szkół podstawowych nr 2, 3 i 6. Zwyciężyła drużyna szkoły nr 3.


• 23. lutego - Nieznani sprawcy dokonali napadu na sklep „1001 Drobiazgów" i mieszczący się tam kantor, przy starym targu w Skoczowie. Napastnicy pistoletem sterroryzowali i skrępowali ekspedientki, zabieając 1.780.-zł gotówki i odjechali taksówką w kierunku Cieszyna.


Marzec

• 3. marca - Mroźna i śnieżna niedziela sprzyjała zawodom narciarskim o Puchar Kaplicówki zorganizowanym przez Koło PTTK dla dzieci i młodzieży skoczowskich szkół. W zawodach startowało ogółem 51 uczestników w 3 kategoriach wiekowych. Puchar zdobyli: Łukasz Szczotka, Roksana Pus-tówka, Jan Rajwa i Łukasz Czerch.


• 8. marca - Gmina Skoczów przystąpiła do Związku Miast Polskich. Delegatem Gminy do Związku został przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Chrapek.


•  W wyniku rezygnacji dr Józefa Drabiny z wiceprzewodniczącego Rady Miasta, na tą funkcję wybrany został Andrzej Fajer.


•  Rada Miasta przyjęła na sesji stanowisko w sprawie budowy basenu w Skoczowie, jako inwestycji priorytetowej, rezygnując tym samym z postulowanej budowy przychodni zdrowia.


•  W Skoczowie przebywał poseł z SLD dr Antoni Kobielusz, który spotkał się z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego, z wyborcami oraz członkami SdRP. Uczestniczył także w Sesji Rady Miasta.


• 9. marca - W Domu Kultury odbyły się zawody p.n. „Złota Palma", zorganizowane dla Związku Drużyn Skoczowskich ZHP. Do zawodów stanęło 44 harcerzy, starszych harcerzy i instruktorów. Zawody obejmowały następujące konkurencje: warcaby, konkursy rysunkowe, krasomówcze, ringo, ping-pong, musztra.


• 10. marca - Na stoku Kaplicówki, przy wyciągu „Pod dębem", rozegrano I mistrzostwa Skoczowa w slalomie gigancie. Wzięło w nich udział 82 zawodników w 4 grupach wiekowych: dzieci oraz młodzież szkolna, juniorzy i seniorzy. Organizatorem były - Koło miejskie PTTK i Polski Związek Skibobowy.


• 14. marca - W Klubie Propozycji odbyło się promocyjne spotkanie ze współautorami „Słownika gwarowego Śląska Cieszyńskiego" Janem Kropem i Józefem Twardzi-kiem.


• - Na targu już wiosenny ruch. Dużo było zboża i prosiąt. Pszenica w cenie 12.-zł, jęczmień i mieszanka zbożowa po 9.-zł, owies 8.-zł za ćwiartkę, ziemniaki 60.-zł za q, buraki po 20.-zł za lq. Prosięta były w cenie od 60.- do 70.-złza lszt. cielęta od 350.- do 500.-zł. Oferowano też maszyny i narzędzia rolnicze, opryskiwacze, kosiarki, brony, kultywatory i inne.


• 27. marca - „Wiosenne zwyczaje i obrzędy ludowe" - to tytuł konkursu plastycznego urządzonego w Bibliotece Publicznej w Skoczowie. Prace podzielono na malarskie i rysunkowe, wśród których wyróżniono 3 grupy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pamiątkowe.


• 28. marca - Dość pogodne na ogół, wieczorne niebo pozwalało obserwować kometę Hyakutake, która od kilku dni znajduje się w pobliżu Ziemi. Gołym okiem widoczna była tylko przez kilka wieczorów, w okolicy Gwiazdy Polarnej.


• 29. marca - W Domu Kultury „Wspólnota" rozegrał się finał III konkursu pn. „Czy znasz swoje miasto?", zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa dla młodzieży szkolnej. I miejsce uzyskała grupa podopieczna Wojciecha Grzebiel-ca ze szkoły nr 1 w składzie: Łukasz Szewczyk, Dawid Rak i Tomasz Karzełek. II miejsce zdobyła trójka z SP. nr 6 z Pierśća w osobach: Gabriela Faruga, Estera Waliczek i Marek Strządała. Na III miejscu uplasowały się: Gabriela Bednarczyk, Anna Emmerling i Angelika Kluk ze szkoły nr 8.


• 30/31. marca - Nieznany sprawca włamał się w nocy do sklepu zoologicznego przy Rynku.


Kwiecień

•  W marcu ukazał się w sprzedaży kolejny 10 numer „Kroniki Skoczowskiej", rocznika wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Oryginalnym pomysłem wydawcy było załączenie do kieszonki okładki woreczka foliowego z nasionami świerka i sosny z ulotką promującą sadzenie drzewek leśnych. Dołączono również kupon konkursu niespodzianki.


•  Pod koniec marca przystąpiono do przebrukowania nawierzchni rynku i ulicy Cieszyńskiej. Prace brukarskie prowadzi firma „Inkom - Podbeskidzie".


• 2 i 3 kwietnia - Padający przez dwa dni obficie śnieg zasypał drogi i spowodował zakłócenia w komunikacji. Droga z Bielska do Cieszyna w dniu 3 kwietnia była do godziny 10-tej nieprzejezdna. W Cieszynie i Skoczowie spadło ok. 40 cm śniegu.


• 3. kwietnia - Uczennice Szkoły Podstawowej nr 8: Gabriela Bednarczyk, Anna Emmerling i Angelika Kluk utworzyły szkolne Kółko Miłośników Skoczowa. Opiekę nad Kółkiem sprawuje mgr Henryka Cieślar.


• 5-6. kwietnia - Tradycyjnie jak co roku, w Wielki Piątek i Sobotę ulicami Skoczowa przeszedł pochód z „Judaszem", w którym wzięło udział ok. 100 dzieci z klekotkami. Organizatorami imprezy były: Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Ochotnicza Straż Pożarna.


• 7. kwietnia - Funkcjonariusze skoczowskiej komendy policji zatrzymali sprawcę kilkukrotnych włamań do Sex Shopu przy starym targu.


• 7-8. kwietnia - W wiosennej, słonecznej pogodzie upłynęły Święta Wielkanocne. Śnieg, który spadł kilka dni temu, szybko stopniał. W pierwsze święto było ciepło, 15° C, a w poniedziałek dochodziło do 20° C. Spacerowicze mogli, po długotrwałej zimie, upajać się wiosennym słońcem a młodzieży udały się śmigusowe polewanki. Tylko noce jeszcze chłodne z przymrozkami od -3 do 0 stopni Celsjusza.


• 9. kwietnia - W muzeum im. Jana Sarkandra wernisaż wystawy obrazów Edwarda Biszorskiego p.n. „Świat w oczach Szorigo". Ekspozycja, pierwsza po śmierci Artysty, zorganizowana została przez Koło im. Edwarda Biszorskiego z okazji rocznicy jego urodzin. Na otwarciu obecni byli m.in. przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego i władz miasta Skoczowa. Wystawa czynna do 21 kwietnia.


• Odbyło się ogólne zebranie członków Koła im. Edwarda Biszorskiego. Sprawozdanie za pierwszy rok działalności zarządu złożył prezes Koła Karol Kajzer. Zebranie uchwaliło m.in. wewnętrzny statut Koła.


• W godzinach popołudniowych wybuchł pożar w lesie komunalnym. Dzięki sprawnej akcji straży pożarnych z Kuźni i Pogórza ogień wkrótce ugaszono. Spłonął 1 ha lasu. Ogień wzniecili nieznani sprawcy, podpalając suchą ściółkę na skraju młodnika. O pożarze zawiadomiła Straż Pożarną mieszkanka Kiczyc.


• 10. kwietnia - Dyrektor ZSZ otrzymał anonimowy telefon o podłożeniu bomby w szkole. Na miejsce przybyła ekipa z policji w Bielsku-Białej. Młodzież ewakuowano, alarm okazał się fałszywy.


• 13. kwietnia - W Skoczowie odbyło się spotkanie posła na Sejm Grzegorza Figury z sołtysami ziemi cieszyńskiej. Poseł omówił celowość powołania Izb Rolniczych i zasady wyboru przedstawicieli do tych organów.


• 15. kwietnia - Zima po raz ostatni jeszcze dała znać o sobie. Podobnie, jak przed Wielkanocą, intensywne opady śniegu spowodowały częściowe sparaliżowanie ruchu drogowego. Śnieg padał całą noc od poprzedniego wieczora do godzin popołudniowych. Autobusy z Bielska w godzinach dopołudniowych nie mogły dojechać do Skoczowa. Nieco lepiej było na odcinku z Cieszyna do Skoczowa, choć komunikacja była również utrudniona.


• 17-23. kwietnia - „Tydzień Ziemi Skoczów „96". Odbyło się szereg imprez. W MDK wykład Katarzyny Puchacz nt. zdrowego żywienia, w drugim dniu - spotkanie z posłem do Sejmu T. Sabatem nt. działań ekologicznych w Sejmie, sadzenie drzewek, wystawa rowerów na Rynku, Sprzątanie Gminy, zaś 23.4. Ekologiczny Turniej Szkół miejskich. Zbierano też podpisy pod petycją do Premiera Rządu RP o anulowanie budowy Kaskady Dolnej Wisły i Drogi Wodnej W-Z oraz w sprawie koncepcji ochrony zlewiska Wisły. Organizatorami „Tygodnia" były: Stowarzyszenie Ekologiczne „Bios", 5 Drużyna harcerska i Urząd Miasta.


• 24. kwietnia - Zapalił się las w Kiczy-cach. Pożar strawił 3 ha poszycia leśnego, powodując straty na ok. 4.000.-zł. W gaszeniu brało udział 10 jednostek straży pożarnej.


• 25. kwietnia - Na targu wiosenny szczyt. Towaru tyle, że na placu było ciasno. Ceny zbóż raczej stabilne. Pszenicę sprzedawano po 14.-zł, jęczmień po 10.-zł, owies po 8.-zł, a kukurydzę po 14.-zł za ćwiartkę, ziemniaki po 60.-zł za 1 q. Duży wybór piskląt -kurczęta jednodniowe po 0,70 zł, trzymiesięczne 8.-zł, kaczęta po 3,50 zł. Sporo prosiąt - po 60.-zł i mniej. Drzewka owocowe w cenie 4.- i 5.-zł. Sadzonki kapusty po 20 gr., pomidorów i ogórek po 1 .-zł.


Maj

• 2. maja - W godzinach popołudniowych, w rejonie dworca PKP, na ul. Mickiewicza w Skoczowie znaleziono zwłoki noworodka. Dziewczynka zawinięta była w worek foliowy i dwie reklamówki.


• Pierwszy majowy czwartek. Dzień wolny od pracy. Na targowisku wyjątkowy tłok. Najazd głównie kupujących. Dzielnica. Zabawa została prawie sparaliżowana przez pojazdy. Korek na ul. Bielskiej sięgał przejazdu kolejowego, zaś na ul. Góreckiej skrzyżowania z ul. Sportową.


• Na łamach „Gazety Skoczowskiej" ogłoszony został konkurs znajomości gwary na Śląsku Cieszyńskim, organizowany przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa oraz Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Sekcję Folklorystyczną PZKO w Republice Czeskiej.


• 5. maja - Zakończyła się VIII Letnia Olimpiada Młodzieży Ewangelickiej. W ciągu minionych 5 dni startowało 803 zawodników w 14 dyscyplinach, m.in.: piłce nożnej, koszykówce, siatkówce, tenisie stołowym, skokach, biegach, wyścigu kolarskim. Zawodnicy zdobyli 209 medali. Najaktywniejszymi byli: Anna Stanieczek z Goleszowa i Krzysztof Doryghi z Cisownicy. W klasyfikacji drużynowej i indywidualnej najlepsze wyniki uzyskali zawodnicy Goleszowa, Skoczowa i Cisownicy.


• 7. maja - Ponad 30 prac artystycznych, w tym grafika, rysunek, ceramika i haft zaprezentowali na wystawie w Muzeum im. Jana Sarkandra uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Osób Niepełnosprawnych, podopieczni Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Skoczowie i ich terapeuci. Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu Pomocy, Ośrodka d.s. Rehabilitacji Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta, duchowni katolicki i ewangelicki oraz rodzice wystawców.


• 10. maja - W sali Ratusza odbyło się Jubileuszowe Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa, obchodzącego 20-lecie swego istnienia. Sprawozdanie złożył prezes Towarzystwa Józef Drabina, zaś Robert Orawski wygłosił odczyt pt. „20 lat TMS". Godność Honorowego Członka Towarzystwa otrzymał Paweł Szarzeć. Obecni byli m.in. burmistrz Witold Dzierżawski i prezes Zarządu Głównego MZC Leon Miękina.


• 11. maja - Jubileusz 75-lecia istnienia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Pogórzu. Jednostka otrzymała nowy sztandar odznaczony złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa". Medalami i odznaczeniami uhonorowano zasłużonych strażaków.


• 12. maja - Podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu, odbytego 10-12 maja Złotą Odznakę otrzymał kierownik Klubu Osiedlowego „Za Wisłą" w Skoczowie Henryk Olejniczak.


• 13. maja-Przez Skoczów przejeżdżali kolarze 49 Wyścigu Pokoju. Trasa VI etapu Wyścigu prowadziła z Żywca, przez Węgierską Górkę, Koniaków, Istebna, Wisłę, Skoczów, Ochaby, Drogomyśl, Marklowice Górne do Ostrawy.


• 17. maja - Rada Miasta Skoczowa odbyła swojąXXI sesję na wyjeździe w Kluczborku i Sitkówkach-Nowinach k. Kielc, gdzie radni zwiedzili nowo wybudowane pływalnie.


• 21. maja - W Domu Katechetycznym rozpoczęła działalność Szkoła Rodzenia. Zainteresowane kobiety ciężarne mogą zgłaszać się we wtorki i piątki na zajęcia, obejmujące przygotowanie do naturalnego porodu, karmienia oraz planowania rodziny.


• 23. maja - Niezwykłą trasę przejechał nocny pociąg z Bielska przez Skoczów do Cieszyna. Wyjeżdżając ze Skoczowa o godz. 23.00 dojechał tylko do głównego dworca w Goleszowie. Wskutek awarii trakcji elektrycznej koło Bażanowic, pociąg z Goleszowa skierowano z powrotem do Skoczowa a dalszą trasę w kierunku Cieszyna odbył przez Chybie i Zebrzydowice. Na cieszyński dworzec przyjechał po godzinie pierwszej.


• 31. maja - Rada Miasta w Skoczowie przyjęła rezygnację z funkcji radnych Piotra Drabiny i Mirosława Jabłońskiego, w związku z czym stwierdziła wygaśnięcie ich mandatów.


Czerwiec

• 1. czerwca - Szkoła Podstawowa w Pierśćcu obchodziła 90-lecie istnienia. Z tej okazji szkoła otrzymała sztandar. W pomieszczeniach budynku otwarto wystawę obrazującą jej historię. Odbyły się występy artystyczne dzieci oraz festyn. Wydany został pamiątkowy folder oraz 3-ci numer (jubileuszowy) informatora pn. „Wieści z Pierścieckiej Szkoły"


• 1-9. czerwca - Odbył się cykl koncertów w ramach festiwalu muzyki sakralnej pn. „I Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musi-ca Sacra". W kościołach Piotra i Pawła oraz ewangelicko-augsburskim św. Trójcy koncertowali artyści z kraju a także z drugiej strony Olzy. Do wyjątkowych należał również koncert śpiewu zespołu cerkwi prawosławnej i śpiewu gregoriańskiego. Koncertom pieśni i muzyki sakralnej towarzyszyły prezentacje poezji. W muzeum sarkandrowskim trwała wystawa Sztuk Plastycznych. Honorowy Patronat nad Panoramą sprawowali biskupi - diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusz Rakoczy, diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Anweiler i Rada Miasta Skoczowa.


• 7. czerwca - Stowarzyszenie Ekologiczne BIOS zorganizowało tzw. Happening Rowerowy. Przejazd rowerem odbywał się na trasie Skoczów - Pogórze - Kowale - Pierściec - Kiczy-ce - Ochaby - Wiślica - Skoczów.


• 10. czerwca - W związku z wygaśnięciem mandatów 2 radnych miejskich, wojewoda bielski zarządził, na dzień 25 sierpnia, wybory uzupełniające do Rady Miasta w okręgach nr 22 i 28 jednomandatowych.


• 13. czerwca - 251 zawodników stanęło do biegów ulicznych dla młodzieży i dorosłych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie BIOS. Zawodnicy wystartowali w 11 biegach ulicami miasta o różnych długościach, w zależności od kategorii wiekowej. Trasa głównego biegu wynosiła 3 km. Udział wzięli uczniowie wszystkich szkół gminnych i dorośli.


• 13-16. czerwca - Po rocznej przerwie odbyły się kolejne, XXIX Dni Skoczowa. Imprezy odbywały się w wię-kszości na placu targowym. Czwartek, Dzień Folkloru - tradycyjny Jarmark z zespołami regionalnymi. W piątek nazwany Dniem Młodości wystąpiły zespoły dziecięce. Sobota była Dniem Sportu. W niedzielę, Dniu Rozrywki wystąpił m.in. „Gorol" z Jabłonkowa.


• 14. czerwca - Policja ujęła 3 młodocianych skoczowian, sprawców włamania do samochodu Audi 80, na osiedlu Kaplicówka i kradzieży radioodtwarzacza. Komisariat policji zawiadomił mieszkaniec osiedla, który zauważył kradzież.


• 19. czerwca - Burmistrz miasta oraz przedstawiciele policji i straży miejskiej spotkali się z mieszkańcami osiedli: Górny Bór, Targowa i Objazdowa, w ramach realizacji programu „Bezpieczne miasto - bezpieczna wieś".


• 20. czerwca - Na targu spadły ceny zbóż. Pszenica była po 15.-, jęczmień po 11 .-, owies po 8.-zł za ćwiartkę. Cena ziemniaków 0,30 zł, a młodych od 0,60 do 1,10 zł za 1 kg. Duża podaż młodego drobiu i prosiąt. Pisklęta jednodniowe po 1,20, tygodniowe kaczęta 5.-, gąsięta 7,50, indyki 5-tygodniowe po 20.-zł za 1 szt. Ceny prosiąt od 70 do 75.-zł, cieląt (90 kg i większych) 450.- do 600.-zł. Cukier w workach 1,90 zł a kilogram.


• 20-23. czerwca - Na hipodromie w Ochabach odbyły się 41 Mistrzostwa Polski Seniorów w Skokach konnych przez przeszkody. Mistrzostwo Polski zdobył Piotr Morsztyn - WKS „Śląsk" Wrocław, wicemistrzami zostali: Jacek Bobik - LKS „Dragon" Nowielice i Manfred Stolczyk - Klub Jeździecki Zbrosławice. Fatalna pogoda, zimno i deszcz, nie odstraszyły licznie zebranych wielbicieli konnych zawodów.


• 22-23. czerwca - W chłodzie i strugach deszczu odbywały się zawody VIII Crossu Świętojańskiego, w którym startowało 400 uczestników z całej Polski a także z Czech, Słowacji, Białorusi i Włoch. Biegi rozpoczęły się w sobotni wieczór, 22 czerwca. Główna trasa liczyła 12,5 km. Na estradzie w Pogórzu, mimo złej pogody wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne.


• 25. czerwca - Zakończony został Powszechny Spis Rolny przeprowadzony od 13 czerwca, w oparciu o ustawę Sejmu RP.


• 27. czerwca - W ramach pracy społecznej na rzecz miasta, członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa porządkowali i plewili uprawy szkółki leśnej na Dolnym Borze.


• W czerwcu oddano do użytku nowy odcinek ulicy przedłużający ulicę Garbarską do ulicy Bielskiej a przebiegający nad Żabińcem, wzdłuż dawnego ogrodzenia Zakładu „Pledan".


• Na koniec czerwca w gminie i mieście zarejestrowano ogółem 938 bezrobotnych, w tym 747 kobiet. Wmieście było 661 bezrobotnych, w tym 506 kobiet, na wsi 322, w tym 241 kobiet. Pracę podjęło w tym miesiącu 95 osób, z tego 65 z miasta i 30 osób ze wsi.


• W pierwszym półroczu funkcjonariusze Straży Miejskiej w Skoczowie podejmowali ok. 2.500 czynności służbowych. Wydano 439 poleceń w sprawach m.in. nieprzestrzegania Kodeksu Ruchu Drogowego, przeprowadzono 477 rozmów ostrzegawczych, nałożono 240 mandatów karnych a 47 wniosków skierowano do Kolegium Wykroczeń.


Lipiec

• 5. lipca - Rada Miejska w Skoczowie przyjęła uchwałę o przystąpieniu Gminy do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Członkami Stowarzyszenia jest dotychczas 28 miast w Polsce, w tym Cieszyn. Siedzibą Stowarzyszenia jest Łódź.


• 15. lipca - W Skoczowie powstało Towarzystwo Trzeźwości - Klub „Jonasz", liczące 22 członków. Do zarządu weszli: Andrzej Poloczek - przewodniczący, Czesław Dziadek - zastępca, Janina Brudny - sekretarz, Teresa Podwika - skarbnik i Maria Lipka członek zarządu d.s. turystyki.


• W Kiczycach funkcjonariusze policji zatrzymali nieletnią dziewczynę podejrzaną o zabójstwo swojej babci, mieszkanki Kiczyc.


• 19. lipca - Z udziałem przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Chrapka i burmistrza Witolda Dzierżawskiego odbyło się zebranie mieszkańców Dolnego Boru dla utworzenia nowej jednostki w strukturze miasta - Osiedla „Dolny Bór". Powołano Radę Osiedlową, której przewodniczącym został Tadeusz Krawczyk. Poruszono również szereg problemów nurtujących mieszkańców Osiedla


• 22. lipca - Rozpoczęło działalność nowo utworzone biuro Pełnomocnika Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych. Pełnomocnikiem została Krystyna Stefańska-Gnida.


• 23. lipca - W wyniku protestu mieszkańców Harbutowic przeciwko podwyżkom cen wody i ścieków, odbyło się tam zebranie wiejskie, w którym uczestniczyli burmistrz Witold Dzierżawski, jego zastępca Barbara Hyrnik oraz dyrektor techniczny Spółki „Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej" inż. Janusz Stec.


• 24. lipca - W rynku otwarto Oddział Banku Śląskiego. Jest to trzecia placówka bankowa w Skoczowie uruchomiona w ostatnim roku.


• 25, 26. lipca - Dokonano kradzieży w pawilonie handlowym przy ul. Ustrońskiej. Sprawca dał się zamknąć wieczorem w sklepie a po dokonaniu kradzieży wyszedł przez okno. Straty wyniosły 2.75 8.-zł.


• 27. lipca - Na plebanię w Ochabach włamał się nietrzeźwy 21-letni mieszkaniec Ochab i zasnął w pokoju gościnnym. Przedtem zdążył ukraść z lodówki i zjeść wędlinę o wartości ok. 2.-zł. Po ujęciu sprawca tłumaczył się, że pomylił domy.


• Na rynku księgarskim ukazała się w lipcu bibliografia Jana Brody, skoczowskiego publicysty i bibliofila pt. „Jan Broda. Bibliografia", autorstwa Józefa Golca. Pozycja ta wydana została w Sopocie, gdzie mieszka jej autor.


Sierpień

• 3. sierpnia-Drugi z kolei koncert dla dzieci odbył się na rynku w wykonaniu DUO FIX ORCHESTRA. Pierwszy w tym wykonaniu miał miejsce 20 lipca. Podczas wspólnej zabawy wykonawcy prowadzili różne konkursy, ąuizy i gry. Były piosenki i tańce z udziałem dzieci. Popisy najmłodszych nagradzano upominkami.


• 8. sierpnia - Burmistrz miasta Witold Dzierżawski przyjął w Ratuszu córkę pisarki Zofii Kossak-Szatkowskiej, mieszkającej za życia w Górkach, Annę Bugnon-Rosset, która przybyła do Górek na 30 rocznicę śmierci swej matki.


• 14. sierpnia - W wieku 74 lat zmarł Oswald Szczurek, skoczowianin z urodzenia, mieszkający w Ustroniu, znany działacz kulturalny, gawędziarz, muzyk i plastyk, emerytowany dyrektor D.W. „Gwarek" w Ustroniu-Jaszowcu. Był m.in. twórcą wielu portretów wybitnych osobistości życia publicznego, oraz mistrzem gry na pile.


• 16. sierpnia - Od początku miesiąca, na obszarze działania skoczowskiego komisariatu policji, miało miejsce 16 kolizji drogowych, w tym 4 wypadki, w których śmierć poniosły 3 osoby. Zatrzymanych zostało 8 nietrzeźwych kierowców.


• 22. sierpnia - W ratuszu gościła węgierska delegacja przedstawicieli samorządów w osobach burmistrzów okręgu Jaszsag. Delegację przyjmowali: przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Chrapek i burmistrz Witold Dzierżawski. Węgierscy goście przebywali tu na zaproszenie Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. Oprócz Skoczowa zwiedzili gminy: Chybie, Dębowiec i Cieszyn.


• 25. sierpnia - Przy niskiej frekwencji odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w okręgach 22 i 28. W pierwszym, na uprawnionych 615 mieszkańców do głosowania, oddano 71 głosów, zaś w okręgu 28, na 820 uprawnionych głosowały 102 osoby. Spośród 5 kandydatów w obu okręgach, do Rady zostali wybrani Ewa Wanda Fonfara i Witold Kożdoń.


• W niesprzyjającej pogodzie przebiegały dożynki w Kiczycach. Podczas przemarszu korowodu i części oficjalnej aura była względna, potem zaczął padać deszcz. Zabawa dożynkowa odbyła się w świetlicy. Gośćmi dożynek byli: burmistrz Witold Dzierżawski, ks. Alojzy Zuber i pastor z Drogomyśla ks. Karol Macura.


• 27. sierpnia - W pierwszą rocznicę śmierci Edwarda Biszorskiego, przy grobie Artysty, na cmentarzu ewangelickim spotkali się członkowie Koła jego imienia, Towarzystwa Miłośników Skoczowa, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, PTTK oraz sympatycy. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów na grobie a następnie zebrali się przy ognisku, na wieczorze wspomnień o życiu i twórczości tego wybitnego skoczowianina.


• 30. sierpnia - Rada Miejska powołała do życia Osiedle „Dolny Bór" ze statusem sołectwa. Od 19 lipca funkcjonuje już, wybrana przez mieszkańców Dolnego Boru, Tymczasowa Rada Osiedlowa.


• Uchwałą Rady Miasta przywrócono jednokierunkowy ruch pojazdów na rynku. Wjazd może się odbywać tylko z ulicy Ustrońskiej, wyjazd na ulicę Cieszyńską.


• Z dniem 1. września wzrosły świadczenia dla emerytów i rencistów. Najniższa miesięczna emerytura, renta rodzinna i inwalidzka I i II grupy wynosi 322,20 zł. renta inwalidzka III grupy 247,85 zł. Wzrosły też dodatki do emerytur i rent oraz zasiłki wychowawcze. Podwyższony został zasiłek porodowy na 128,30 zł i pogrzebowy na kwotę 1.710,70 zł.


Wrzesień

• 1. września - W ulewnym deszczu odbyły się kolejne w gminie dożynki w Wiślicy. Deszcz nie przeszkodził jednak w imprezie, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy wsi. Obecny był również burmistrz Witold Dzierżawski oraz ks. Karol Mazur. Gospodarzami dożynek byli Róża i Józef Kałużowie.


• 6. i 7. września - 9 zespołów z całego kraju zaprezentowało w Skoczowie bogaty program na IV Festiwalu Kapel Podwórkowych. Z powodu ulewnego deszczu koncert oraz wręczenie nagród odbyły się w MDK. I miejsca - ex equo - zajęły kapele - Fidelis z Przemyśla i Bałucka z Łodzi, zdobywając puchar Burmistrza, II miejsce „Wygibusy" z Biłgoraja i puchar przewodniczącego R. M. Wyróżniono m.in. skoczowską kapelę „Chłopcy znad Wisły" za debiut. Podczas Festiwalu urządzono Pierwszą Ekspozycję Prac Artystów i Twórców Skoczowa i okolicy.


• 7. września - Ulewne deszcze spowodowały gwałtowną powódź. Z brzegów wystąpiły wody Wisły. Bładnica zagroziła mostom na ul. Ustrońskiej i Mickiewicza. Pod wieczór zalana została ul. Stalmacha. Pod Wiślickim Kopcem woda płynęła przez szosę katowicką i zalewała silniki przejeżdżających samochodów. Pod starym cmentarzem w Bładnicach zalane zostały 3 domy a kilkanaście w Międzyświeciu i na Górnym Borze. W stanie gotowości były wszystkie jednostki OSP.


• 8. września - Opady deszczu osłabły. Woda zaczęła stopniowo opadać. Z soboty (7 września) na niedzielę, w Cieszynie wylały również Olza i Bobrówka. Pod wodą znalazła się część ul. Łyska między Celmą a Juwe-nią, tereny pod Wałka oraz tereny hurtowni na Mnisztwie. W skoczowskiej gminie zatopionych zostało kilkadziesiąt hektarów nie zebranych jeszcze zbóż i roślin okopowych.


• Przebywający od kilku dni na Śląsku Herbert Czaja z małżonką i dwoma synami odwiedził m.in. Skoczów. Urodzony w 1914 r. w Skoczowie, Czaja był długoletnim prezydentem (obecnie honorowy) Związku Wypędzonych w Niemczech i przez 37 lat posłem do Bundestagu.


• W Harbutowicach zaatakował taksówkarza, przewożony przez niego pasażer, ostrym narzędziem. Sprawca zażądał wydania samochodu. Dzięki zdecydowanej postawie, taksówkarzowi udało się uwolnić od napastnika i odjechać a następnie zgłosić na komendzie skoczowskiej policji. Sprawca został ujęty.


• 10. września - Ujawniono włamanie do restauracji „Muzealna" w Skoczowie. Sprawcy skradli wódkę i papierosy o łącznej wartości 130.-zł (1.300.000.-zł starych).


• 12. września - Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Skoczowie odbył się pogrzeb dr hab. Andrzeja Kiszy, urodzonego w Skoczowie, wybitnego międzynarodowego adwokata, prekursora cybernetyki i informatyki prawniczej. A. Kiszą m.in. był wieloletnim członkiem Synodu Kościoła EwangAugsb., prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej, współpracownikiem „Palestry", autorem wielu publikacji. Zmarł 6.IX.


• 13-15 września - Z okazji 65 rocznicy harcerstwa w Skoczowie Związek Drużyn Skoczowskich ZHP zorganizował Polową Zbiórkę Harcerzy w Szkole Podstawowej nr 8, w której wzięło udział ok. 100 osób. W programie były m.in. apel przy ul. Harcerskiej, wystawa dorobku drużyn i ognisko.


• 15. września - W strugach deszczu, chłodzie i przy słabej frekwencji odbyło się, zorganizowane przez Miejskie Koło PTTK, tradycyjne „Pieczenie barana" na Starym Graniu w Brennej.


• 21. września - W jednej z miejscowości skoczowskiej gminy, młoda para przygotowana była do ślubu a na wesele zebrali się goście, gdy w ostatniej chwili młody pan rozmyślił się i do ślubu nie doszło. Goście natomiast bawili się do białego rana, bez młodej pary.


• 23. września - 85 zawodników w wieku od 7-64 lat uczestniczyło w biegach przełajowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Ekologiczne BIOS w Skoczowie.


• 26. września - Na targu w cenach niewielkie wahania. Stabilne, od dłuższego czasu ceny zbóż nieznacznie wzrosły, gdyż wskutek złej pogody plony są znacznie mniejsze. Pszenica była po 16.-zł, jęczmień 13.- a owies po 9.-zł za ćwiartkę. Cena ziemniaków utrzymuje się na poziomie 30.-zł za q. Drożeją prosięta. Średnia cena 100.-zł za 1 szt. Cielęta od 350.- do550.-zł.


• 28. września - Miejskie Koło PTTK w Skoczowie zorganizowało XIX Rajd Górski Szkół Gminy Skoczów. 5 jednodniowych tras prowadziło przez Stary Groń, lub Błatnią do Brennej Centrum. Na mecie zgłosiło się 80 zawodników, mimo deszczu i zimna. Większość nagród zdobyła szkoła nr 1 w Skoczowie.


Październik

• 4. października - Na wniosek burmistrza, Rada Miasta powołała Ireneusza Szarca na stanowisko sekretarza Gminy.


• 5. października - Szkoła Podstawowa w Kiczycach obchodziła swoje 35-lecie. Dzieci i młodzież przygotowały program artystyczny a wieczorem odbyła się zabawa. W kościołach obu wyznań odprawiono nabożeństwa w intencji szkoły. W uroczystościach wzięli udział m.in. burmistrz miasta i przedstawiciele Oddziału Kuratorium Oświaty.


• 5. i 12. października - W Domu Kultury Odlewni odbywały się przesłuchania eliminacyjne Konkursu znajomości gwary na Śląsku Cieszyńskim. Na ogłoszony w kwietniu Konkurs przez TMS, MZC i Sekcję Folklorystyczną PZKO zgłosiło się ogółem 47 osób w różnym wieku, z całej ziemi cieszyńskiej po obu stronach Olzy. Prezentowane przez uczestników teksty oceniało jury w składzie: dr Jadwiga Wronicz, prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, dr Franciszek Bizoń, mgr Robert Danel i mgr Marian Wojtowicz. Najlepsze miejsca uzyskali - wśród dorosłych: Anna Bury z Istebnej, Józef Górecki z Karwiny i Paweł Szarzeć ze Skoczowa; wśród dzieci: Ewa i Ola Sikora z Ustronia ex equo, Arkadiusz Bury z Istebnej i Weronika Juraszek z Jaworzynki. Ponadto wyróżniono Janinę Motylewską ze Strumienia i Władysława Majętnego z Ustronia.


• 12. października - Przy wyjątkowo wspaniałej pogodzie i niemal bezchmurnym niebie obserwowano bardzo efektowne, częściowe zaćmienie słońca.


• 21. października - Otwarcie Klubu Abstynenta „Jonasz" w Skoczowie. Na uroczystym posiedzeniu Klubu zarząd przyznał pierwsze honorowe członkostwo Klubu burmistrzowi miasta.


• 26. października - W auli Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się finałowy Koncert Laureatów I Konkursu znajomości gwary na Śląsku Cieszyńskim. 10 finalistów wyłonionych podczas eliminacji w dniach 5 i 12 października w Skoczowie otrzymało nagrody pieniężne i rzeczowe oraz wystąpiło ze swoimi tekstami gwarowymi przed licznie zebraną publicznością. Imprezę uświetniły ponadto zespoły: „Skotnica" i „Skotniczka" z Zaolzia oraz Chór ewangelicki ze Skoczowa. Nagrody w imieniu organizatorów wręczali prezesi TMS i MZC Józef Drabina i Leon Miękina oraz kierownik Sekcji Folklorystycznej PZKO Jan Szymik. W imprezie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Filii UŚ oraz burmistrzowie Skoczowa i Cieszyna.


• Końcem października ukazał się „Kalendarz Skoczowski 1997", wydany przez Oddział Muzeum i Towarzystwo im. G. Morcinka w Skoczowie. Jest to już 5 edycja tegoż Kalendarza.


• W październiku zarejestrowanych było w gminie 947 bezrobotnych, z tego w mieście 622 osoby. W tej liczbie kobiet było 734, z tego w mieście 482. W ciągu minionego miesiąca zarejestrowano 82 osoby (w tym 50 kobiet), zaś pracę podjęło 42 bezrobotnych (21 kobiet). Bez pracy zostało m.in. 67 absolwentów.


Listopad

• 7. listopada - Stowarzyszenie „BIOS" urządziło Ekologiczny Turniej Szkół Wiejskich, w którym wzięło udział 60 uczniów z czterech szkół podstawowych - w Kiczycach, Ochabach, Pierśćcu i Pogórzu. W programie były sztafety sprawnościowe i quiz ekologiczny. I miejsce zdobyła szkoła w Ochabach.


• 11. listopada - W dniu Święta Niepodległości nastąpił przemarsz przedstawicieli władz samorządowych, Związku Kombatantów, Związków Zawodowych, OSP, harcerzy i mieszkańców miasta pod Pomnik Poległych za Polskość Śląska, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W kościele św. Piotra i Pawia odbyła się ekumeniczna msza w intencji Ojczyzny.


• 21. listopada - Z okazji Dnia Seniora 96, w sali Domu Kultury „Wspólnota" odbyło się uroczyste spotkanie seniorów z miasta i gminy, w którym uczestniczyło 56 osób. W części artystycznej wystąpiły: harcerska drużyna „Orlęta" i zespół regionalny „Skoczowianka".


• 25. listopada - Zarząd Miasta wydał zarządzenie zakazujące sprzedaży na terenie Gminy wyrobów pirotechnicznych w handlu okrężnym, używania ich w miejscach publicznych (poza nocą Sylwestrową), oraz sprzedaży dla młodzieży poniżej 18 lat.


• 30. listopada - Członkowie klubów AA z południowej Polski spotkali się na II Skoczowskim Beztrunkowym Biesiadniku Andrzejkowym. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem a następnie w Domu Kultury SM „Wspólnota" odbyła się atrakcyjna andrzejkowa zabawa z udziałem 160 osób. Do zabawy przygrywała orkiestra z Górek, wystąpił kabaret działający przy Klubie, odbyły się konkursy i pokazy sukni ślubnych i fryzur. Były tradycyjne wróżby andrzejkowe a także „Randka w ciemno" - konkurs wzorowany na spektaklu telewizyjnym.


• Pod koniec listopada rozebrana została konstrukcja ołtarza papieskiego na Kaplicówce. Stalową konstrukcję sprzedano firmie PUH „DIL" w Bielsku-Białej.


 W listopadzie trafił na rynek księgarski „Kalendarz Miłośników Skoczowa 1997" wydany przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa.


Grudzień

• 4-12. grudnia - W mieście nasiliła się obecność Rumunów, którzy wspólnie z nieletnimi trudnią się żebraniną w sposób natarczywy, wulgarny i oszukańczy. Służba miejska i policja kilkakrotnie usuwała ich z miasta. Osoby te nie posiadają żadnych dokumentów tożsamości.


• W tym samym okresie czasu funkcjonariusze Służby Miejskiej i Policji zatrzymali na ulicach i dworcu PKP i doprowadzili do Komisariatu Policji nietrzeźwych mężczyzn, zachowujących się wyjątkowo agresywnie, wyrażających się wulgarnie i znieważających przechodniów a także funkcjonariuszy SM. W pościgu na ul. Kościelnej, 11 grudnia nietrzeźwy mężczyzna dopuścił się napadu na policjanta.


• 5. grudnia - W MDK w Skoczowie odbyła się impreza mikołajkowa dla dzieci niepełnosprawnych z miasta i gminy. Aktorzy Sceny Śląskiej wystawili spektakl „Mikołaj i jego dwór". Następnie Mikołaj wręczył dzieciom paczki z cukierkami.


• W klubie „Za Wisłą" odbyła się uroczystość św. Mikołaja dla dzieci z Osiedla, pod patronatem „Akcji Katolickiej".


• 10. grudnia - W Muzeum Sarkand-rowskim otwarto wystawę „Ołomuniec w starej fotografii", na której pokazano zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku. Otwarcia ekspozycji dokonał Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Polsce Josef Byrtus.


• 11. grudnia - w godzinach rannych anonimowy mężczyzna zawiadomił Komisariat Policji w Skoczowie o podłożeniu bomby w Szkole Podstawowej nr 9. Natychmiast ewakuowano ok. 100 uczniów oraz personel szkolny. W akcji zabezpieczającej i w poszukiwaniu niebezpiecznego ładunku zaangażowano kilkadziesiąt osób, funkcjonariuszy policji, straży miejskiej, straży pożarnej, pracowników Pogotowia Ratunkowego, Energetycznego i Gazowego, w tym pirotechników, specjalistów z Komendy Rejonowej w Cieszynie i Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Alarm - zresztą nie pierwszy raz - okazał się fałszywy.


• 16. grudnia-Na targu słaby popyt na produkty rolne. Zboża tanieją. Ćwiartka pszenicy kosztowała 14.-, jęczmienia 12.-, owsa 9.-zł. Kapusta i ziemniaki w cenie 25.-zł za 1 q. Zdrożały nieco prosięta - cena 80.- do 100.-zł za sztukę. Za zwierzęta rzeźne skupowane do zakładu masarskiego Chudyka w Ochabach płacono: 3.- za buhaje opasowe, 1,80 - 2,30 zł. za krowy, 3,50 tuczniki i 4,50 cielęta za 1 kg żywej wagi. Jaja sprzedawano po 35 gr. za sztukę. Cena choinek świerkowych 10.-zł.


• 25. i 26. grudnia - Święta mroźne i słoneczne. Zima tym razem nadeszła zgodnie z kalendarzem. 19 grudnia zaczął padać najpierw deszcz a w godzinach popołudniowych przez noc i dniu następnym padał śnieg. Nastąpił znaczny spadek temperatury. W wigilię i Boże Narodzenie mróz ok. -15°C. w dzień a do -20°C w nocy. Drugi dzień świąteczny -20°C w ciągu dnia i ok. -27°C wieczorem i nocą.


• 27. grudnia - Odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne Zarządu i działaczy Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Obecny był również burmistrz miasta Witold Dzierżawski, który przekazał działaczom Towarzystwa wyrazy uznania i życzenia noworoczne.


• 31. grudnia - Ostatni dzień obiegu podwójnego pieniądza. Minęły dwa lata od wprowadzenia nowej złotówki i kursowania równolegle nowych i starych złotych. Z nowym 1997 rokiem obowiązuje tylko nowy pieniądz - 1.- złoty za dawne 10.000.-zł.


• Dziwny był ten miniony rok. Wiele przykrych niespodzianek sprawiła pogoda. Zima, choć niezbyt mroźna, trwała od połowy listopada poprzedniego roku. Wiosna była późna i krótka a już w maju i czerwcu krótkotrwałe, niezwykłe upały, lecz koniec czerwca już mokry, potem coraz więcej deszczów. Najgorszy wrzesień - bardzo mokry i zimny, zaledwie 5 dni pogodnych w miesiącu, reszta ulewne deszczowe, lub pochmurno i gwałtowna groźna powódź. Przed powodziowych stanów było jeszcze kilka. Nieco lepsza była jesień. Skutkiem tego plony dość słabe, ziemniaki miejscami podgniłe, warzywa kiepskie, pomidory zarażone chorobą. W ostatniej dekadzie grudnia ostra, mroźna i śnieżna zima.


• W roku 1996 miały miejsce dwa zaćmienia księżyca, częściowe zaćmienie słońca, pojawiła się kometa. „O roku ów!".


Karol Kajzer

 

Towarzystwo Miłośników Skoczowa ul. Mickiewicza 10


W ostatnim czasie staraniem Towarzystwa ukazały się:

„50 obrazów starego Skoczowa" Edwarda Biszorskiego album o Skoczowie i Kalendarze Miłośników Skoczowa na rok 1996 i 1997

Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa:

Józef Drabina - przewodniczący Robert Orawski - z-ca przewodniczącego Apolonia Kołatek - skarbnik Antonia Motyczka - sekretarz

Członkowie Zarządu:

Anna Szczypka Witold Kożdoń Karol Kajzer

Komisja Rewizyjna:

Wojciech Kumiega - przewodniczący Paweł Szarzeć - z-ca przewodniczącego Rudolf Tyma - z-ca przewodniczącego

Zebrania zarządu odbywają się w czwartki od godz. 17.00 do godz. 19.00. Wtedy też przyjmowani są nowi członkowie TMS.

Zapraszamy!


KRONIKA SKOCZOWSKA nr 11 - publikacja okolicznościowa Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Opracowanie redakcyjne i techniczne: Robert Orawski. Zredagował zespół w składzie: Józef Drabina, Karol Kajzer, Robert Orawski.