Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Pieśni w Cieszyńskiem
Dział:

Pieśni Śląska Cieszyńskiego są zróżnicowane, podobnie jak zróżnicowany jest cały region. Inne pieśni śpiewało się w Beskidach, inne na Pogórzu a jeszcze inne na terenach nizinnych. Pewne elementy tych pieśni są jednak niezmienne, zaś większość motywów przewija się we wszystkich utworach. Wynika to z wariantywności folkloru, która sprawia, że jeden motyw muzyczny czy treściowy można interpretować i przerabiać na różne sposoby.
     Pieśni na cieszyńskim powstawały spontanicznie. Cechuje je całkowita anonimowość – z reguły nie znamy ich twórców. Powstawały podczas pracy na roli, wypasu owiec, w czasie powrotu drwali po ciężkim dniu pracy, czy podczas długich zimowych wieczorów. Tematyka pieśni jest bardzo zróżnicowana. Ich liczba zaś jest przeogromna. W skali całego kraju jest to chyba najbogatszy region jeśli chodzi o pieśni i linie melodyczne. W samej tylko Istebnej utrwalono i spisano ok. 1500 pieśni.           
 
       Tematyka i treść pieśni na Cieszyńskim dotyczą mieszkańców tego regionu. Są to zazwyczaj treści o miłości, ciężkiej pracy, cierpieniu ale nade wszystko o przywiązaniu do rodzinnej ziemi i tradycji przodków.
Podobnie jak podania i obrzędy, również pieśni były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Były one i są nadal ekstraktem i kwintesencją tego wszystkiego, co wypracowali nasi przodkowie.