JAN KUREK
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ NA TERENIE SKOCZOWA
Pomnik „Poległym za Polskość Śląska"
W czasie tzw. wojny czeskiej w dniach 28— 30.01.1919 r. pod Skoczowem polegli i na tutejszych cmentarzach obu wyznań spoczęli oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego: por. Wacław Klinke, ppr. Ferdynand Kotas, ppr. Jan Witaszek, sierż. Mieczysław Mackiewicz, sekc. Jan Kogut, szer. Banasik, szer. Jan Bolek, szer. Antoś, szer. Kuntz, szer. Walenty Kania, szer. Bolesław Kunke, szer. Ignacy Pabich, szer. Franciszek Pasik, szer. Antoni Prabowski, szer. Wincenty Musiński, szer. Mistrzak, szer. Reclik, szer. Szmulski. Dwóch poległych nazwiska nie są znane.
Poległym obywatele Skoczowa postanowili wznieść pomnik, którego projektodawcą był prof. Raszka z Krakowa. Dzieło w brązie wykuł K. Waldyn z Krakowa.
Czołowa płyta brązowa wmurowana w cieszyński piaskowiec przedstawiała woja słowiańskiego w chwili, gdy wiedzie zażarty bój z lwica skowyczącą u jego stóp. Boczne tablice zawierały również w brązie wykute wiersze poety śląskiego ks. Emanuela Grima z Istebnej:
1. Przechodniu, czoło schyl / I poświęć par; chwil cichej zadumie. / A w wichru szumie usłyszysz śpiew: / Za naszą krew wolności daliśmy wiew, / wiodąc do Polski Bram.
2. Niech potomni wiedzą, że pełniąc święte obowiązki legliśmy społem, a dzielny lud śląski wiekom przypomni i uderzy czołem, by prochom okrzyk wznieść — zasłudze cześć.
Uroczystość położenia kamienia węgielnego odbyła się w okazały sposób przy udziale organizacji i społeczeństwa miejscowego w dniu 20. 07. 1924 roku.
Miejsce pod pomnik było pierwotnie wyznaczone na granicy cmentarzy rzymskokatolickiego i ewangelickiego, przy drodze prowadzącej do Cieszyna. Akt erekcyjny został tam wmurowany, tak samo wybudowano tam schody, mające wieść do pomnika.
Z uwagi na to, że pomnik stałby daleko od miasta i bez opieki, postanowiono pomnik wybudować przy Alei A. Mickiewicza. (Relacja na podstawie art. Jana Sławiczka). Monument został zburzony przez okupanta hitlerowskiego w 1939 roku. W latach sześćdziesiątych wspólnym wysiłkiem społecznym stanął znów pomnik „Poległym za polskość Śląska". W akcie erekcyjnym autorstwa G. Morcinka czytamy:
Działo się to w Skoczowie dnia 22 lipca 1961 roku, w czterdzieści lat po zjednoczeniu Śląska z Polską, w dwudziestym drugim roku po najeździe armii hitlerowskiej na Śląsk i Polskę, w siedemnaście lat po klęsce hitleryzmu i ponownym odzyskaniu niepodległości, gdy przewodniczącym Rady Państwa był Aleksander Zawadzki i sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysław Gomułka, sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach Edward Gierek, przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach Ryszard Nieszporek, prezesem Zarządu Okręgu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i pierwszym zastępcą przewodniczącego Prezydium Wojewódz kiej Rady Narodowej płk Jerzy Ziętek, sekretarzem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Cieszynie Antoni Huczek, przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie Wincent)' Zając, sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Skoczowie Teodor Biahut, przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Skoczowie Stefan Pabiś. i prezesem Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Jan Kurek, gdy na miejscu pierwszego pomnika, zburzonego podczas okupacji hitlerowskiej, postawiono ze składek społeczeństwa, z funduszy Miejskiej Rady Narodowej i z czynu społecznego załogi Odlewni w Skoczowie przy czynnym udziale i kierownictwie naczelnego inżyniera Zakładu Odlewniczego w Skoczowie inż. Franciszka
Kaspra, drugi pomnik zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Artura Cienciałę w Wiśle, wykonany przez budowniczego inż. Leszka Sikorowskiego w Skoczowie, pod nadzo rem majstra Józefa Janika z Ochab, żeby potomni zachowali pamięć o bohaterach poległych w obronie Śląska od 1918 do 1945 roku, a którego odsłonięcie nastąpiło w siedemnastą rocznicę powstania Polski Ludowej.
Pomnik na mogile zbiorowej w Skoczowie
Został wzniesiony na mogile zbiorowej poległych 4 żołnierzy polskich w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku oraz 94 żołnierzy radzieckich poległych wiosną 1945 roku w Skoczowie i okolicy.
W roku 1951 zakończono ekshumację prochów żołnierzy radzieckich: w Skoczowie 12, w Brennej 5, w Górkach 3, w Kiczycach 9. w Ochabach 51, w Ogrodzonej 6, w Pogórzu 6. Poza tym ekshumowano prochy 4 żołnierzy polskich pogrzebanych we wrześniu 1939 roku w różnych miejscach na cmentarzu katolickim przy ul. Wiślickiej. Przy ekshumacji z ramienia Miejskiej Rady Narodowej uczestniczył Leon Para.
Pomnik zbudowano w roku 1954 z piaskowca breńskiego. Obejmuje powierzchnię 3 X 1 ta.
Na cokole pomnika daty: 1939—1945. L" podstawy cokołu po stronie prawej napis w języku polskim: Bohaterom poległym w walce z faszyzmem ! Po lewej w języku rosyjskim ten sam tekst.
Ponadto na cokole w środku tablica ze zdjęciem żołnierza radzieckiego i napisem w języku rosyjskim: Jurij Rubanik Nikołajewicz, ur. w 1925 r. zginął w walce z niemiecko-faszystowski-mi zaborcami 12.04.1945 r. Spij. nasz chłopcze — my Ciebie nie zapomnimy. 22.04. 1953 r. Ojciec i ciocia Lila.
Pod tą tablicą — tablica druga z tekstem w języku polskim: Chwała żołnierzom polskim i radzieckim poległym za wolność naszej ziemi. Białek Józef, Czaputa, Dobija Paweł, Sikora. 1945 94 żołnierzy radzieckich.
Pomnik no cmentarzu rzymskokatolickim w Skoczowie
Pomnik został wzniesiony w roku 1975 na mogiłach obrońców Śląska Cieszyńskiego poległych pod Skoczowem w styczniu 1919 roku w walce z agresją wojsk czeskich.
Projektantem był artysta plastyk Edward Bi-szorski ze Skoczowa. Pomnik został wykonany sposobem gospodarczym pod nadzorem inż. Leszka Sikorowskiego ze Skoczowa. Mieszanki betonowej dostarczyła Betoniarnia w Skoczowie.
W kosztach budowy partycypowali: Bank Spółdzielczy ze Skoczowa, Roman Iskrzycki, zarząd koła ZBoWiD w Skoczowie, który był inspirato rem i organizatorem przedsięwzięcia.
Na płycie z lastrico o wymiarach 140 X 90 cm wkuto odlane z brązu litery „Chwała poległym obrońcom Śląska 1919—1921".
Pomnik na cmentarzu ewangelickim w Skoczowie
Na tym cmentarzu zostali pogrzebani w styczniu 1919 roku czterej żołnierze polscy, którzy polegli pod Skoczowem w wojnie z Czechami.
Na płycie nagrobka wyryto napis: Tu spoczywają powstańcy, obrona Śląska Cieszyńskiego w 1919, pr. Kotas Ferdynand, szeregowcy Kunke Bolesław, Bolek Jan, Klimek Wincenty. Cześć ich pamięci.
Z inspiracji kola ZBoWiD w Skoczowie modernizacji tej mogiły wraz z tablicą dokonał były powstaniec i obrońca Śląska Cieszyńskiego — Józef Muras.
Kamień pamiątkowy w lesie na Górnym Borze
Stanął w miejscu tragicznej śmierci partyzantów: Andrzeja Raszki i Stanisława Niemca, którzy zginęli w walce z policją niemiecka w dniu 25. 11. 1944 roku.
Bryłę z kamienia w kształcie stożka zaprojektował inż. Karol Greń — pracownik Odlewni w Skoczowie, a wykonał zakład Obróbki Kamienia w Brennej z tamtejszego piaskowca.
Tablicę o wymiarach 35 X 40 cm z białego Ia-strico wykonał członek ZBoWiD Leon Starzyk. Znajduje się na niej napis: Tu w dniu 21.11. 1944 r. polegli w walce z hitlerowską policją partyzanci: Andrzej Raszka lat 21, Stanisław Niemiec lat 31.
Z inspiracji zarządu koła ZBoWiD w Skoczowie, przy pomocy materialnej i finansowej Betoniarni i Odlewni w Skoczowie upamiętniono to miejsce budując kamień pamiątkowy i ogrodzenie. Mieszanki betonowej dostarczyła Betoniarnia, ogrodzenie wykonała Odlewnia. Cokół i osadzenie kamienia, jak również wbudowanie tablicy wykonał mistrz betoniarski Józef Janik przy pomocy członków ZBoWiD.
Uroczystość odsłonięcia kamienia z udziałem jeszcze żyjącej matki Andrzeja Raszki -Janiny Raszkowej, społeczeństwa i dzieci szkół Skoczowa i Międzyświecia, władz politycznych i administracyjnych powiatu i Skoczowa odbyła się w dniu 24. ił. 1963 roku.
Zwłoki A. Raszki i S. Niemca władze okupacyjne pogrzebały na cmentarzu żydowskim w Skoczowie. W roku 1946 ekshumowano je i pogrzebano na cmentarzu komunalnym w Cieszynie.
Pomnik w Pierśćcu
W roku 1965 społeczeństwo Pierśćca, Kowali i Kiczyc uczciło pamięć ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, budując pomnik w Centrum Pierśćca.
Na płycie pomnika z białego marmuru o wymiarach 60 X 45 cm wyryto napis: W XX rocznicę wyzwolenia PRL ofiarom terroru hitlerowskiego społeczeństwo Pierśćca, Kowali i Kiczyc — 22.07. 1965 r.
Pomnik projektował inż. Karol Greń, a realizowali miejscowi murarze. Pracami kierował komitet pod przewodnictwem Stanisława Szczotki, Pomnik powstał z inspiracji koła ZBoWiD w Skoczowie.
Uroczystość odsłonięcia nastąpiła przy licznym udziale społeczeństwa, organizacji ZBoWiD. dzieci szkół Pierśćca, Kowali i Kiczyc oraz władz politycznych i administracyjnych powiatu i gminy Skoczów w dniu 22.07. 1965 roku.
Tablica pamiątkowa na ścianie szkoły w Wiślicy
Na ścianie szkoły obok wejścia znajduje się tablica pamiątkowa wykonana' z brązu przez Odlewnię Metali Kolorowych w Bielsku-Białej o wymiarach 85 X 70 cm z płaskorzeźbą Rudolfa Szostoka i tekstem: 1904—1942 żył i pracował w tym budynku jako kierownik szkoły Rudolf Szostok niezłomny krzewiciel polskości w czasie okupacji hitlerowskiej, członek podziemia, zamordowany dnia 20. III. 1942 w Cieszynie w grupie 24 towarzyszy z ręki hitlerowskiego kata. Dla uczczenia jego pamięci i bohaterskiej śmierci ofiarują tę pamiątkę wdzięczni obywatele Wiślicy. Wiślica dnia 20. III. 1957. Tablicę ufundowaną przez mieszkańców Wiślicy wg projektu Józefa Malejki odsłonięto przy udziale miejscowego społeczeństwa w dniu 20 marca 1957 roku.