Kazimierz Raszka
Pasjonat sportu. Teodor Tadeusz Krużołek (1932–2010)
Można o nich śmiało powiedzieć — skoczowskie klany sportowe. Do tej sagi o zabarwieniu sportowo-rekreacyjnym bez wątpienia należy zaliczyć m.in. Malików, Ihasów, Waliczków, Raszków, Chroboków, Kidoniów, Haltofów, Buchtów czy Krużołków. Ostatni ród skupiał się głównie na wszechstronności uprawianych dyscyplin zarówno letnich, jak i zimowych.
Niestety, z latami saga Krużołków powoli kurczy się. Pięć lat temu, 23 stycznia 2010 roku pożegnaliśmy Teodora Tadeusza Krużołka. W wieku 77 lat zmarł sportowiec, trener, sędzia, działacz sportowy. Dziesięć lat wcześniej odeszła jego żona Janina. Słynęła z gry w tenisa stołowego, występując w latach 1950–1960 w barwach Beskidu Skoczów pod okiem trenera Kornela Kubaczki. Jako czołowa pingpongistka Skoczowa pokonała m.in. dwunastokrotną mistrzynię Polski w tenisie stołowym, Jadwigę Noworytę z Jastrzębia Zdroju. Po zakończeniu kariery sportowej w latach 1987-1990 pełniła funkcję sekretarza Beskidu Skoczów.
Teodor Tadeusz Krużołek urodził się 10 października 1932 roku w Wilamowicach. Tam zrodziło się jego zamiłowanie do sportu, szczególnie do piłki nożnej. Abecadło piłkarskie rozwijał na niewielkim boisku położonym w wilamowickim lesie. Grał głównie z bratem Leonem i z najbliższymi sąsiadami. Od początku odpowiadała mu gra na pozycji lewego obrońcy. I tak już zostało do końca piłkarskiej kariery.
Po zakończeniu działań wojennych rodzina Krużołków przeprowadziła się do Skoczowa. Niespełna trzynastoletni Teodor skierował swoje kroki do nowo powstałego Klubu Sportowego Domu Kultury w Skoczowie, gdzie prezesował Antoni Poćwierz. Już wtedy przejawiał niezłe umiejętności piłkarskie, zrazu zagrał w drużynie trampkarzy. Wówczas jego sportowym wzorem był Zygmunt Pruski, który po drugiej wojnie światowej wychował w Skoczowie, i nie tylko, rzeszę dobrych futbolistów, w tym Jana Turonia — pierwszego piłkarza z naszego miasta grającego w III lidze państwowej. W rok później wystąpił w pierwszym zespole seniorów, zastępując na pozycji obrońcy Władysława Ciupka. Jego debiut wypadł lepiej niż dobrze; pozostał na stałe w pierwszym składzie. Wówczas jego partnerami na murawie byli m.in. Jan Szwarc, Paweł Madzia, Julian Wardas, Jan Nowak, Alojzy Romowicz, Antoni Wróbel, Jan Romanowski, Wilhelm Fice, Zbigniew Bobrowski oraz Józef Stobik.
W 1953 r. Włókniarz Skoczów, w wyniku zmian organizacyjnych w Polskim Związku Piłki Nożnej, trafił do bardzo silnej śląskiej klasy A. Wtenczas Krużołkowi było dane grać przeciw takim jedenastkom, jak: Spójnia Rybnik, Górnik Rydułtowy, Stal Mikołów, Ogniwo Cieszyn, Stal Bielsko–Biała, Kolejarz Katowice, Górnik Rymer, Stal Cieszyn, MKS Gliwice i Górnik Chwałowice.
W czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej Krużołek grał we Włókniarzu Sandomierz, Starcie Starachowice, a później występował w barwach Walcowni Czechowice-Dziedzice. Powrócił jednak do Beskidu Skoczów. Został oddelegowany na kurs instruktora piłkarskiego do Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach. Później przez osiem lat trenował jedenastkę Beskidu Skoczów. Jego wychowankami byli np. Henryk Pisarek, Jerzy Pokral, Jan Moczko, Leszek Hatłas, Bronisław Chocholik, Jan Sikora i Mieczysław Dąbrowski. Jako szkoleniowiec grywał jeszcze w spotkaniach mistrzowskich.
Ostatecznie pożegnał się z murawą w wieku 45 lat! Był też kierownikiem drużyny Beskidu Skoczów. Wówczas to jedenastka spod Kaplicówki w 1982 roku wywalczyła awans do III ligi. W drużynie trenowanej przez Józefa Niemczyka grali: Lucjan Zając, Roman Starzyk, Wacław Orlik, Andrzej Kasprzyk, Henryk Mikler, Mirosław Kiszło, Bolesław Bury, Bronisław Mucha, Kazimierz Szostak, Piotr Cholewa, Andrzej Chrobok, Edward Mistal, Mirosław Kukuczka, Andrzej Gredka oraz Wojciech Gałuszka.
Krużołek zainteresował się poważnie narciarstwem na początku lat 50. ubiegłego wieku. Został członkiem sekcji narciarskiej Włókniarza, którą w 1948 r. założył Stanisław Jaworzyn. Wówczas trenował w Skoczowie mistrz Polski w maratonie narciarskim, Stanisław Dąbrowski. Teodor uprawiał głównie skoki i biegi, czyli kombinację norweską. Sukcesy odnosił też w narciarstwie alpejskim, o czym świadczą tytuły mistrza Skoczowa w slalomie specjalnym czy drugie miejsce w zawodach o Puchar Przechodni Starego Gronia w Brennej z 1978 roku. Startując w narciarstwie klasycznym, rywalizował z takimi mistrzami, jak: Stanisław Marusarz, Jan Kula, Leopold Tajner, Zbigniew Hryniewiecki, Franciszek Gąsienica–Groń, S. Dąbrowski, Aleksander Kowalski oraz Władysław Tajner. Natomiast w skoczowskiej sekcji narciarskiej na skoczni i trasach biegowych rywalizował m.in. z Erwinem Michalczykiem, Józefem Pelarem, Leonem Krużołkiem, Ewaldem Krzywoniem, Karolem Lipowczanem, Tadeuszem Trojanem, Kazimierzem Firuzkiem, Juliuszem Karchem, Franciszkiem Obornym, Włodzimierzem Raszką oraz Pawłem Romowiczem.
Trzecią fascynacją Teodora był tenis stołowy. Pingpongowe treningi rozpoczął na początku lat 50 ub. wieku, w sekcji, którą po drugiej wojnie światowej reaktywował w Skoczowie Juliusz Karch, późniejszy długoletni kierownik sekcji Beskidu. Trenował w świetlicy ówczesnej Fabryki Kapeluszy, czyli obecnego „Polkapu”. Swój wkład w zdobycie pucharu przechodniego za zajęcie pierwszego miejsca w rozgrywkach Federacji Sportowej „Włókniarz” pokazał w 1956 roku. W barwach Beskidu grał w pingponga z wieloma postaciami: bratem Leonem, Henrykiem Biernatem, Janem Romanowskim, Karolem Stokłosą, Ottonem Kluzem, Janem Haltofem, Janem Toruniem, Karolem Polokiem, Eugeniuszem Dudą, Alfredem Romowiczem oraz z żoną Janiną. Ostatecznie zakończył tenisową karierę pod koniec lat 60., grając w drużynie Beskidu o mistrzostwo Śląskiego Okręgu Tenisa Stołowego.
Do końca życia interesował się sportem. Kibicował jedenastce Beskidu Skoczów, śledził wyniki sportowe innych zawodników gminy Skoczów.
Dnia 27 stycznia, pomimo siarczystego mrozu, Teodora Tadeusza Krużołka w ostatniej drodze żegnała nie tylko najbliższa rodzina, lecz także kibice, działacze oraz młodzi sportowcy, dla których był nie tylko idolem. Stał się również legendą skoczowskiego sportu. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Skoczowie.
Kalendarium pochodzi z „XVI Kalendarza Miłośników Skoczowa” 2015, udostępnionego dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.