KAZIMIERZ GOŁĘBIOWSKI
Maria Wardasówna urodziła się 5 lipca 1907 roku na ziemi cieszyńskiej, w Roztropicach, w wielodzietnej rodzinie małorolnego chłopa.
• Po ukończeniu szkoły ludowej w latach dwudziestych uczęszczała do szkoły wydziałowej w Skoczowie. Tu po raz pierwszy zetknęła się z nauczycielem, późniejszym pisarzem Gustawem Morcinkiem.
• W roku 1924 opuściła rodzinną wioskę i udała się do Krakowa, gdzie była słuchaczką Wyższych Kursów dla Kobiet im. dr. Adriana Baranieckiego.
• Po powrocie do Roztropic w 1925 roku wstąpiła do miejscowego kola Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici". Od tego czasu datuje się jej zainteresowanie sprawami społecznymi i pracą oświatową w środowisku robotniczo-chłopskim.
• W roku 1926 przenosi się do Cieszyna. Jako robotnica pracuje w prywatnej fabryczce figur gipsowych. Jednocześnie uczęszcza na kurs stenografii i maszynopisania w szkole handlowej. Osiągnąwszy niezbędną biegłość, zostaje stenoty-pistką w Wojewódzkim Urzędzie Budownictwa z siedzibą w Cieszynie. Nie poprzestaje jednak na tym. Korzysta z nadarzającej się okazji i zapisuje się na kurs instruktorski gier i zabaw jordanowskich. Po jego ukończeniu podejmuje popołudniową pracę z dziećmi w cieszyńskiej Szkole Powszechnej nr 1.
• W 1928 roku kupuje motocykl DKW i wprawia się w jeździe na nim, czym wzbudza sensację i bulwersuje zachowawcze środowisko Cieszyna. Rok później zostaje pierwszą motocyklistką Śląska. Mimo wielu zainteresowań i rozlicznych zatrudnień znajduje czas, by ukończyć kurs przysposobienia wojskowego dla kobiet i podjąć obowiązki komendantki drużyny strzeleckiej w Cieszynie.
• W roku 1930, pod wpływem nieprzychylnej jej emancypacyjnym poglądom i poczynaniom atmosfery, decyduje się opuścić Cieszyn, przyjmując skromną posadę sekretarki w Polskim Związku Motorowym w Katowicach. W tym czasie domeną jej zainteresowań staje się pilotaż lotniczy. •
• W 1931 roku rozpoczyna działalność w Aeroklubie Śląskim w Katowicach. Wiosną tego roku uczestniczy w kursie lotniczym, który kończy z pomyślnym wynikiem. Niebawem bierze udział w I rajdzie polskich lotniczek dookoła Polski uzyskując nagrodę. Na ten rok przypada debiut pisarski Marii Wardasówny. W czasopiśmie „Światowid" ukazuje się jej reportaż ze wspomnianego rajdu pt. „Co skłoniło mnie, żeby zostać lotniczką".
• W 1932 roku przenosi się do Warszawy, gdzie udaje się jej zdobyć pracę w Instytucie Oświaty i Kultury im. S. Staszica,
• W Warszawie z zapałem rzuca się w wir pracy społecznej. Pogłębia swoje związki z ZMW „Wici", rozpoczyna kilkuletnią działalność w Polskim Związku Narciarskim (od 1934 roku) oraz w Tatrzańskim Towarzystwie Narciarzy (1935—1939). Większość czasu poświęca jednak zainteresowaniom lotniczym: zostaje działaczką Aeroklubu Warszawskiego (1932—1939). Jednocześnie doskonali swoje umiejętności praktyczne. W 1932 roku kończy kurs pilotażu szybowcowego w Polichnie.
• W 1934 roku, jako właściwy debiut pisarski, ukazuje się w tygodniku „Iskry" reporterska opowieść z rajdu 1931 roku pt. „Próba skrzydeł". Rok później „Moje Pisemko" drukuje opowieść „Janek lotnik". W tym samym 1935 r. publikuje -— również dla młodzieży — powieść „Lot Jurka wokół Polski" oraz „Maryśkę ze Śląska" — opowieść z elementami autobiograficznymi. Przedwojenną twórczość M. Wardasówny zamyka w roku 1939 utwór prozatorski „W śniegu i w słońcu", będący sumą wrażeń i doświadczeń narciarskich.
• Wojnę i okupację pisarka przeżyła na Lu-belszczyźnie i w Warszawie, czynnie zaangażowana w ruchu oporu — jako komendantka kobiecej straży obywatelskiej konspiracyjnej Organizacji Wojskowej „Wilki".
• W 1944 roku — jesienią — z ramienia PKWN obejmuje obowiązki sekretarki w Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Lublinie. Jako członek grupy operacyjnej PKWN bierze czynny udział w zabezpieczeniu mienia społecznego i porzuconego przez okupanta sprzętu na wyzwolonych terenach. Na początku 1945 roku zostaje komendantem portu lotniczego w Łodzi, a następnie pracuje w wydziale propagandy PLL LOT. W tym czasie powraca też do swoich zainteresowań — pracy w Aeroklubie w Łodzi i Warszawie. W 1946 roku uczestniczy w I unifikacyjnym kursie pilotów i instruktorów samolotowych w Ligocie Dolnej. Jest współorganizatorką i działaczką Ligi Lotniczej, aktywnie uczestniczy w pracach Aeroklubu PRL — w klubie seniorów lotnictwa i w sekcji literacko-propagandowej. W latach 1960—1962 pełni obowiązki sekretarki Zarządu Głównego tej organizacji.
• W 1947 roku jako delegatka młodzieży wiciar-skiej bierze udział w I Światowym Festiwalu Młodzieży Demokratycznej w Pradze w Czechosłowacji. Rok później uczestniczy w Zlocie Sokołów Czechosłowackich.
• W 195G roku Maria Wardasówna zostaje przyjęta w poczet członków Związku Literatów Polskich.
• Powojenną twórczość literacką wznawia w 1947 roku powieścią młodzieżową „Rekord Władka Dzięcioła". W 1948 roku ukazuje się opowieść „Dziewczyna z chmur" (jest to pod nowym tytułem „Maryśka ze Śląska"), a w roku następnym „Zwycięzcy Tatr".
• W roku 1961 powstaje najpopularniejsza wśród młodzieży opowieść o życiu, sukcesach lotniczych i tragicznej śmierci F. Żwirki i S. Wigury - „Zew przestworzy".
• Wyłom" — wielotomowe dzieło życia pisarki ukazuje się w latach 1951—1966. Na tę epopeję ziemi cieszyńskiej i jej ludu w ostatnich latach XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku złożyły się następujące części: „Mrok" (1951), „Przedświt" (1956), „Karwińscy hawierze" (1964), „W służbie cesarsko-królewskiej armii" (1964), „Burza wzbiera nad Olzą" (1966), „Powstańczy zryw" (1966). M. Wardasówna do końca swoich dni pracowała nad dalszymi losami bohaterów „Wyłomu".
• Owocem odbytej w latach 1973—1975 podróży do Stanów Zjednoczonych jest opublikowany w 1977 r. zbiór reportaży „Kościuszko jeździ po Milwaukee". Jest to zarazem ostatnia zwarta pozycja wydana przez autorkę „Maryśki ze Śląska".
• W okresie powojennym, a szczególnie od lat siedemdziesiątych pisarka współpracowała z czasopismami, almanachami i rocznikami regionalnymi, takim jak: „Głos Ziemi Cieszyńskiej", „Glos Ludu" (CSRS), „Kronika Beskidzka", „Kalendarz Beskidzki", „Kalendarz Cieszyński", „Pamiętnik Skoczowski", „Podbeskidzie", w których publikowała opowiadania, fragmenty większych utworów, wspomnienia. Z tych ostatnich miał powstać zamknięty tom „pamiętnika wiciarki".
• O życiu i twórczości Marii Wardasówny wielokroć wypowiadali się naukowcy, krytycy literatury i publicyści, a wśród nich: Z. Andrzejewski („Głos Pracy" 1952), J. Bieniek („Kronika Beskidzka" 1964), J. Broda („Glos Ziemi Cieszyńskiej" 1958), J. Chlebowczyk (Głos Ludu" 1954), T. Dytko („Życie Literackie" 1986), H. Kalus („Trybuna Ludu" 1986), K. Kaszper („Tygodnik Kulturalny" 1983, „Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1986), W. Kołodziejczyk („Nowe Książki" 1964, „Chłopska Droga" 1964), J. Krzyżanowski („Rocznik Literacki" 1963), W. Mach („Nowa Kultura" 1952), M. Monis (przedm. do „Zewu przestworzy" 1961), W. Oszelda („Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1973), J. B. Ożóg („Nowa Wieś" 1964), Rosner Edmund („Kalendarz Beskidzki" 1978, „Poglądy" 1979, „Podbeskidzie" 1983), W. Sadkowski („Trybuna Ludu" 1957), J. Stawińska („Trybuna Robotnicza" 1986), A. Widera („Zaranie Śląskie" 1965), M. Wiśniewska („Nowe Książki" 1967), F. Zahrad-nik („Głos Ziemi Cieszyńskiej" 1973), („Kalendarz Beskidzki" 1978), H. Zaworska („Wieś" 1951), Z. Żabicki „Trybuna Mazowiecka" 1954). W 1982 roku ukazała się w redakcji W. Czai okolicznościowa, 16-stronicowa publikacja pt. „Maria Wardasówna". Jej wydawcą było Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.
• Od lat siedemdziesiątych M. Wardasówna mieszkała w Wiśle Uzdrowisku, wiążąc się jeszcze ściślej z regionalnym życiem kulturalno-oświato-wym. Żywo uczestniczyła w działalności lokalnych towarzystw Bielska, Cieszyna, Skoczowa i Wisły.
• Za swoją twórczość literacką była wielokroć wyróżniana i nagradzana, w tym nagrodą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1962), nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki (1979), nagrodą Beskidzkiego Towarzystwa Społeczno--Kulturalnego (1979), nagrodą im. Gustawa Morcinka (1981).
• Uhonorowano ją również szeregiem odznaczeń resortowych i państwowych — Srebrną Odznaką Organizacji Wojskowej „Wilki", Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, (1972), Złotą Odznaką Działacza Lotnictwa Sportowego, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Oznaką Za Zasługi dla Województwa Bielskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1984).
• W listopadzie 1985 roku Maria Wardasówna uczestniczyła w uroczystych obchodach 100-Iecia „Macierzy Ziemi Cieszyńskiej — Towarzystwa
• Miłośników Regionu", Nic nie zapowiadało rychłego jej odejścia.
• Zmarła w Warszawie w dniu 17 kwietnia 1986 r. Przeżyła niespełna 79 lat. Pogrzeb Marii Wardasówny odbył się w Cieszynie w dniu 22 kwietnia 1986 r. Spoczęła w Kwaterach dla Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym. W ostatniej posłudze uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, delegacje stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, młodzież szkolna, mieszkańcy cieszyńskiego regionu. Nad mogiłą przemówienia wygłosili: wojewoda bielski Stanisław Łuczkiewicz, w imieniu Zarządu Oddziału Krakowskiego ZLP literat Bogusław Sławomir Kunda i w imieniu „Macierzy Ziemi Cieszyńskiej wiceprezes Zarządu Głównego tej organizacji Antoni Tomica. Zgodnie z wolą pisarki jej archiwum literackie zostało zdeponowane w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej.
• W związku ze śmiercią Marii Wardasówny okolicznościowe nekrologi zamieściły niektóre gazety i czasopisma: „Trybuna Ludu", „Dziennik Zachodni", „Kronika", „Głos Ziemi Cieszyńskiej', „Życie Literackie" i inne.
• W lipcu 1987 r. 80 rocznica urodzin autorki „Wyłomu" przeszła w zasadzie bez echa.
Maria Wardasówna w towarzystwie Zofii Kossak i Gustawa Morcinka