Anna Stefaniak-Bacza
„Aż iskra stanie się płomieniem"
Tymi słowami Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy gratulował organizatorom przygotowania już trzeciej edycji festiwalu „Musica Sacra" - tygodniowego cyklu koncertów muzyki poważnej i sakralnej, który ma przypominać, iż 22 maja 1995 roku gościł na skoczowskiej ziemi papież Jan Paweł II. Praca wielu ludzi włożona w przygotowanie i organizacyjne zabezpieczenie Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej nigdy nie wydaje się za ciężka, gdy świątynie pełne są publiczności. Wiem wtedy, że warto było się trudzić. Staramy się, aby mieszkańcy naszej gminy mogli uczestniczyć w koncertach o najwyższym poziomie artystycznym.
Tegoroczny program mógł zaspokoić najbardziej wymagające gusta muzyczne. „Hitem" był niewątpliwie wspaniały koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Krakowie. Było to niezwykłe przeżycie, gdy w pogórskiej świątyni rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu aż 120 artystów, a wybitny kompozytor Aleksander Lasoń dyrygował osobiście światowym prawykonaniem, skomponowanego specjalnie dla Skoczowa i naszego festiwalu utworem „Musica Sacra - SAN-CTUS". Każdy dzień skoczowskiego tygodnia muzyki wypełnia! ciekawy i bardzo zróżnicowany program. Dla naszej młodzieży śpiewał Chór Liceum Muzycznego z Katowic. Chór Gimnazjalny „AVE" z Kromierzyża w Czechach i zespół wokalno-instrumentalny „Przemienienie". Długo w pamięci pozostanie Wieczór Poezji i Muzyki, w czasie którego usłyszeliśmy wiersze Anny Mazur oraz kompozycje Bernarda Tronta. Zapamiętamy także niezwykłą atmosferę koncertu „AVE MARIA" wykonaniu Kwintetu Smyczkowego Filharmonii Śląskiej i solistów Opery Bytomskiej.
Dla koneserów koncert inauguracyjny dała Bytomska Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls" towarzysząc znakomitemu skrzypkowi Adamowi Musialskiemu. W Środowy wieczór rozbrzmiewała muzyka Śląskiego Kwintetu Dętego. Przez cały festiwalowy tydzień mogliśmy uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu jakim była wystawa rzeźb Antoniego Rząsy, zakopiańskiego artysty, wychowanka Antoniego Kenara. Miło nam, że doceniając nasze starania Minister Kultury i Sztuki, Joanna Wnuk-Nazarowa przyjęła patronat nad festiwalem. Stało się to również dzięki temu, iż w tym roku, aby zachęcić jeszcze bardziej skoczowską publiczność do udziału w koncertach, postanowiliśmy wprowadzić na stałe karnet rodzinny. Z roku na rok Panorama Sztuki Chrześcijańskiej staje się coraz bardziej oczekiwanym wydarzeniem artystycznym dla Skoczowa i całej Ziemi Cieszyńskiej. Dzieje się tak za sprawą nie tylko pasjonatów, którzy chcą coś dla swojego miasta robić, ale również dzięki ludziom, którzy finansowo wspomogli nasz festiwal. Wszyscy organizatorzy: parafia ewangelicka Św. Trójcy, parafia katolicka Świętych Ap. Piotra i Pawła, Urząd Miejski oraz cała Rada Programowa raz jeszcze serdecznie dziękują wszystkim osobom za pomoc i życzliwość w przygotowaniu „Musica Sacra". Zapraszamy na IV Panoramę, w dniach 16-23 maja 1999 roku.
Przypominamy także, iż przez cały rok można zapoznać się z historią festiwalu, programem z kolejnych lat i zdjęciami pokazującymi wybrane koncerty za sprawą strony internetowej Musica Sacra - www.sacra.iq.net.pl
Artykuł pochodzi z „Kroniki Skoczowa” 1998, nr 13 udostępnionej dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.