Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Podróż koncertowa chóru ewangelickiego
Dział:

Podróż koncertowa chóru ewangelickiego

 

Na zaproszenie zaprzyjaźnionej z nami parafii w Kapelle (Holandia) chór udał się w piątek 28 kwietnia 1995 r. w podróż najpierw do Marl (Niemcy), a potem do Kapelle. Tutaj zostaliśmy zaproszeni z okazji 50 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W dniu 5 maja obchodzono w Holandii Dzień Zwycięstwa. Wystąpiliśmy z gościnnym występem, który bardzo gorąco przyjęto. W przeddzień braliśmy udział w nabożeństwie, po którym udaliśmy się wspólnie z mieszkańcami Kapelle na miejscowy cmentarz wojskowy. Tam odbyła się uroczystość poświęcona poległym na ziemi holenderskiej żołnierzom francuskim. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zaśpiewaliśmy nad mogiłami żołnierzy holenderskich pieśń „A gdy nastanie cisza upragniona".


Miłym przeżyciem był pobyt w mieście Mittelburg, gdzie na zaproszenie Komisarza Królowej (odpowiednik wojewody) pana dr W. T. Geldera goszczono nas w pięknej stylowej sali starego zespołu zamkowego. Komisarz serdecznie przywitał każdego członka chóru, po czym wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do udziału żołnierzy polskich w wyzwoleniu Holandii. Okazało się, że wdzięczność za oddane dla Holandii życie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Głos zabrał również nasz opiekun duchowy Ks. Andrzej Czyż. W swym przemówieniu pastor wiele mówił o naszym mieś
cie Skoczowie oraz pracy chóru.

Później mieliśmy przyjemność płynąć promem na południe w pobliżu niemieckiej granicy do miasta Axel. Tam podejmował nas Komitet Polski czyli Polacy, którzy zostali tu od czasów wojny. Po spotkaniu i obiedzie udaliśmy się na cmentarz gdzie znajdują się dwadzieścia dwie mogiły Polaków, którzy zginęli dn. 19.IX.1940 r. Tutaj złożyliśmy wieńce i kwiaty oraz śpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego" i stosowne pieśni chórowe.


Należy podkreślić, iż Holendrzy bardzo dbają o mogiły żołnierzy, którzy swoje młode życie poświęcili w walce o wolność ojczyzny. Z ich ust słyszeliśmy gorące wyrazy wdzięczności dla poległych żołnierzy polskich. Wspomnieć warto, iż organizatorzy zapewnili nam wiele atrakcji. Jedną z nich była wycieczka do wspaniałego ogrodu tulipanów w Keuljenhof, będącego czymś unikalnym w skali europejskiej.


Miłym akcentem podczas naszej podróży koncertowej było przywitanie nas w Kapelle przez samego Burmistrza tego miasta.


W drodze powrotnej koncertowaliśmy w Oberhausen (Niemcy).


Do Skoczowa wróciliśmy 9 maja pełni miłych wrażeń.


W czasie tournee chórem dyrygował Bolesław Noga, a opiekunem był Ks. Andrzej Czyż.

Bolesław Noga

 

Kalendarium pochodzi z „Kalendarza Miłośników Skoczowa” 1996, udostępnionego dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Skoczowa.