Portal �l�ska Cieszy�skiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google

Wydarzenia 1999 roku

Karol Kajzer
Wydarzenia 1999 roku

STYCZEŃ

•1 stycznia - Mieszkańcy Skoczowa hucznie witali Nowy Rok. Rynek rozbrzmiewał o północy okrzykami i wystrzałami szampanów, petard i fajerwerków. Nie obyło się też bez wypadków.

 

-Podczas odpalania ładunku 14-letni chłopak został poparzony po rękach i szyji, zaś inny 15-latek dostał racą w czoło, miał ciętą ranę i poparzoną twarz. Chłopców odwieziono na Pogotowie.

 

-W Harbutowicach, podczas zabawy sylwestrowej, w związku z telefonem o podłożeniu bombyw lokalu, uczestnicy zabawy zmuszeni zostali do opuszczenia pomieszczeń. Alarm okazał się fałszywy.


- o godz. 6.00 w Nowy Rok patrol policji zatrzymał nietrzeźwego mieszkańca ul. Osiedlowej przy próbie włamania do lokalu gastronomicznego „Arina".


- W ub. roku w mieście i gminie Skoczów miało miejsce 413 przestępstw kryminalnych, o 41 więcej niż w 1997 r. Również o 34 osoby więcej było sprawców nieletnich. Ujawniono 3235 wykroczeń, czyli o 524 więcej niż w roku poprzednim. Wypadków drogowych odnotowano mniej. W 45 wypadkach drogowych zginęły 4 osoby. Do kole-gium skierowano w sumie 614 wnios-ów za wykroczenia drogowe i nałożo-
no 161 mandatów. Zatrzymano 65 praw jazdy za kierowanie w stanie nietrzeźwym. (W 1997 r.-53.)


•1 stycznia funkcjonować zaczęła nowa jednostka administracyj-na- powiat cieszyński z siedzibą starostwa powiatowego w Cieszynie. Powiat obejmuje (ze Skoczowem) 12 gmin na 732 km2 powierzchni i liczy 169,6 tys. mieszkańców. Przestało istnieć województwo bielskie, a powiat wchodzi do nowego województwa śląskiego ze sto-licą województwa w Katowicach.


•5 stycznia - Włamano się do drukarni przy ul.Menniczej w Skoczowie. Skradziony został komputer, monitor i drukarka laserowa.


•9 stycznia - Na drodze szybkiego ruchu w Ochabach doszło do zderzenia samochodu fiata punto z ogierem, przechodzącym przez jezdnię z wybiegu do stajni. Na koniu siedział pracownik stadniny. Jeździec miał 2,2 promile alkoholu we krwi i wyszedł z wypadku bez szwanku. Zwierzę padło na jezdnię, a samochód odbił się od konia i uderzył w drzewo. Kierowca, 22-letni mieszkaniec Drogomyśla zginął na miejscu. Koń został przez weterynarza uśpiony.


•10 stycznia - VII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyniósł 26.877 zł zebranych podczas licznych imprez i w zbiórkach ulicznych. Jest to dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.


- Pierwsza dekada stycznia była dość ciepła. Tylko w Nowy Rok był niewielki mróz, -7°C. Kolejne dni co-raz cieplejsze, od +2 do +8°C i słoneczne, jedynie 3 dni z niewielkim deszczem. 10 stycznia rano padał drobny śnieg, potem wystąpiły przejaśnienia.


•11 stycznia - Zakłady Garbarskie "Skotan" po raz pierwszy wystąpiły na warszawskiej giełdzie papierów war-tościowych. W tym dniu wartość akcji wyniosła 27,50 zł. Skotan jest 200 firmą na giełdzie. W inauguracji na giełdzie, prócz kierownictwa Zakładu uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Jerzy Malik i przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Chrapek.


•13 stycznia - Wybrano nowe władze Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. Przewodniczącym Zgromadzenia został Jan Sztwiertnia, wójt Goleszowa, a jego zastępcą Jerzy Malik-burmistrz Skoczowa. Prezesem Zarządu wybrano Bogdana Ficeka burmistrza Cieszyna.


•14 Stycznia - Telewizja warszaw-ska w Teleexpresie podała wiadomość o zniszczeniu znaków drogowych przez młodzieżowych chuliganów na odcinku drogi Skoczów-Dębowiec.


•15 stycznia - Burmistrz miasta Jerzy Malik spotkał się w ratuszu z praboszczami katolickimi i ewangelickimi z terenu gminy. Omawiano kwestie pomocy rodzinom biednym i patologicznym, uruchomienia jadłodajni i zbiórki używanej odzieży dla ubogich.


- W Głosie Ziemi Cieszyńskiej ukazał się obszerny wywiad Witolda Kożdonia z burmistrzem Skoczowa Jerzym Malikiem.


•16 stycznia - II Turniej Piłki Nożnej Pracowników Samorządowych. Skoczowska drużyna zdobyła I miejsce, a skoczowski zawodnik Marek Chruszcz został królem strzelców, zdobywając 8 bramek.


•18 stycznia - 20 par małżeńskich otrzymało w ratuszu z rąk burmistrza „medale za długoletnie pożycie małżeńskie", przyznane przez Prezydenta RP.


•19 stycznia - Z okazji zbliżającego się „Dnia Babci" i urodzin 9 swoich członkiń odbyło się spotkanie Wesołych Emerytek z udziałem burmistrza Jerzego Malika. Przygrywali muzycy z Jabłonkowa.


•23 stycznia - Bal karnawałowy jaki odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 przyniósł 5,8 tys. dochodu z przeznaczeniem na pomoce naukowe.


•25 stycznia - W muzeum sarkandrowskim otwarto wystawę malarstwa, rzeźby i grafiki pn. „Anioły".


•28 stycznia - Klub Propozycji zorganizował spotkanie poświęcone 80 rocznicy bitwy z Czechami pod Skoczowem.


•29 stycznia - Rada Miasta uchwaliła budżet Gminy Skoczów na rok 1999 w wysokości 24.929.042 zł.
W sesji Rady uczestniczył poseł na Sejm dr Antoni Kobielusz.


- Mgr Małgorzata Pietras powołana została na stanowisko Sekretarza Gminy. Dotychczasowy sekretarz mgr Ireneusz Szarzeć wybrany został wice burmistrzem Ustronia.


- W Radzie Miejskiej Skoczowa powstał opozycyjny do koalicji rządzącej (SLD-AWS - „Wspólnota dla Skoczowa"), Klub Radnych Niezależnych. W jego skład weszli radni: Witold Dzierżawski, Stanisław Kaczmarczyk, Antoni Kocman, Roman Korwin, Marek Suchodolski, Elżbieta Swoboda, Emil Wyleżuch, przewodniczącym Klubu został Andrzej Baczą. W kwietniu ukazał się pierwszy numer informatora radnych niezależnych pt. „Forum Radnych Niezależnych".


•Styczeń - Zima w styczniu była łagodna. Podobnie, jak w pierwszej dekadzie, w następnych tygodniach temperatury w dzień dochodziły nawet do +10°C. Tylko w nocy pojawiał się lekki mróz. Raczej podobnie, czasem pochmurno. W ostatnich 3 dniach miesiąca wystąpiły opady śniegu połączone ze spadkiem temperatury w dzień do -12°C. wnocy-l8°C.

 

LUTY


•3 lutego - Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowoczesny ośrodek zdrowia na Górnym Borze. Inwestycję podjęła firma skoczowska Krystiana Mężyka. Na uroczystości byli m.in. burmistrz miasta Jerzy Malik i przewodniczący Rady M. Kazimierz Chrapek.


•4-7 lutego - W Skoczowie przebywali goście z Holandii, państwo Kuiji z miasta Kapelle oraz prezes Stowarzyszenia „Polonia" Adrian Stopa z Bredy. Spotkali się m.in. z władzami samorządowymi.


•5 lutego - W sklepie PSS „Hermes" zatrzymano mieszkańca Kalisza, który dokonał kradzieży konserw o wartości 43,22 zł. Sprawca był w stanie nietrzeźwym.


•9 lutego - Na spotkaniu koła RS AWS z Zarządem Miasta, burmistrzowi zadano osobliwe pytanie: jaka jest szansa, by cała gmina Skoczów stała się miastem, zaś sołectwa zostały dzielnicami? Burmistrz wskazał na nierealność takiego zamysłu. Mogłoby jednocześnie chodzić o częściową korektę granic miasta. A swoją drogą, czego to niektórzy - pożal się Boże - „mędrcy" nie wymyślą.


•11 lutego - Odbyło się Walne Zebranie Delegatów Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej w Skoczowie - pierwsze od podziału Związku Spółek Wodnych w Cieszynie. Walne zatwierdziło sprawozdanie za okres działalności, tj. od 6 kwietnia do końca 1998 r., uchwaliło budżet i składkę w wysokości 13 zł od hektara.


•13 lutego - Na stoku Kaplicówki „Pod Dębem" odbyły się narciarskie mistrzostwa Skoczowa szkół podstawowych w slalomie gigancie, w których startowało 85 zawodników. Po zawodach przeprowadzono - po raz pierwszy w Skoczowie konkurs zjazdów na "dziwnym" sprzęcie.


•16 lutego - Nagle silne opady śniegu sparaliżowały ruch drogowy. W ciągu 15 minut spadło kilkanaście centymetrów śniegu. W Grodźcu utworzył się korek samochodowy. Około trzech godzin trwała przerwa w komunikacji na trasie Bielsko-Biała- Cieszyn. Niektóre kursy autobusów odwołano.

 

•17 lutego - Po południu ok. 17.00 rozpętała się burza śnieżna połączona z silnym wiatrem i wyładowaniami atmosferycznymi, przy temperaturze -6C. Zasypało drogi. Trasa Bielsko-Cieszn stała się nieprzejezdna.


•18-24 lutego- Grupa filmowców kręciła filmy dokumentalne o Skoczowie i rodzie Janickich. Film reżyserował Stanisław Janicki, autor telewizyjnego programu „W starym kinie", urodzony w Bielsku-Białej. W filmie opowiadał o swoim dziadku Janie Janickim, który przywędrował z Kęt do Skoczowa. Roboczy tytuł filmu „Skoczowskie okruchy, czyli dziesięć opowieści o dziadku". Drugi film zatytułowany został „Skoczów nad Wisłą u stóp gór".


•23 lutego - W godzinach wieczornych szalała nad miastem silna śnieżyca. Obfity, gęsty śnieg spowodował zakłócenia w ruchu drogowym. Na trasie od Międzyświecia do Ogrodzonej utworzył się korek samochodowy. Przejazd na tym odcinku trwał ponad godzinę.


•24 lutego - Po raz kolejny gościł w Skoczowie Elizer Urbach, mieszkający w USA, syn przełożonego tutejszej gminy żydowskiej w okresie międzywojennym. Urbach jest autorem wspomnień pt. „Wyrwany z piekieł" i fundatorem pomnika usytuowanego na miejscu skoczowskiej synagogi.


•25 lutego - Na targu duża podaż prosiąt - w cenie 140 do 160 zł za parkę. Cielęta liczono po 360 zł za sztukę. Ceny zbóż: pszenica 50 zł, jęczmień 42, owies 56 za 100 kg, wczesne ziemniaki 45 za 1 g. Sporo maszyn rolniczych.


•25 lutego - Ponad 10 godzin, prawie do północy, trwały obrady sesji Rady Miejskiej. Było to najdłuższe posiedzenie w dziejach skoczowskiej Rady.Główny temat stanowiła reforma szkolnictwa.


- Rada Miejska ogłosiła przetarg na prowadzenie i wydawanie, we współpracy finansowej z Urzędem Miasta, lokalnej gazety. Termin ofert ustalono na 10 marca.


- Radni uchwalili wyższe stawki opłat za ścieki. Dla gospodarstw domowych o 110,3% dla pozostałych
o 117,6% więcej niż w ub. roku. Staw-ki obowiązywać będą od 1 marca br.


•27 lutego - W Centrum Oświato-wo-Muzycznym „Pianton" odbył się koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Leszka Wiśniowskiego i Krzysztofa Scierańskiego.


•28 lutego - Ksenia Więzik ze Skoczowa zdobyła I miejsce w XX Turnie-
ju Młodych Talentów Fryzjerstwa w Bielsku-Białej. Za fryzurę wieczorową uhonorowany został najmłodszy uczestnik Turnieju Marcin Koniorczyk z Pierśćca.


Luty - W sprzedaży ukazał się "Dyplomatariusz Skoczowski (Tak zwana Księga Gorgosza)" z 1810 r. opublikowany przez prof. dr hab. Idziego Panica, historyka z Cieszyna.


- Zima w lutym, choć niezbyt mroźna, dała się we znaki, Od 2 do 5 lutego były temperatury dodatnie. Po-
2 tygodnie mroźne od -7 do -0°C. Ostatnia dekada coraz cieplejsza do +8°C. W sumie sporo opadów śniegu, zakłócających ruch komunikacyjny oraz gwałtownych odwilży i śnieżyc. 21 dni pochmurnych, zimnych i z opadami.

 

MARZEC


•1/2 marca - Do baru "Atoś" przy ul. Wiślańskiej w Skoczowie włamali się nocy złodzieje, wykuwając otwór w ścianie. Sprawcy ukradli alkohol, papierosy i bilon na ogólną sumę 500 zł.


•10 marca - W Austrii zmarł Otmar Schramek, urodzony w 1923 r. w Skoczowie, syn Maxa Schramka restauratora. Od 1945 r. Otmar mieszkał w Austrii, gdzie ukończył wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych. Polskę odwiedził dwukrotnie. Kilka jego obrazów posiada m.in. Muzeum im. G. Morcinka. Architekturę Skoczowa zilustrował w tomiku impresji rysunkowych.


•12 marca - Rada Miejska zgodziła się na podpisanie przez Zarząd Miasta umowy z Towarzystwem jm. Gustawa Morcinka na wydanie „Gazety Skoczowskiej" oraz zamieszczanie w niej wiadomości z prac Rady i Zarządu Miejskiego.


- W związku z reformę oświaty w Polsce, skoczowska Rada Miejska uchwaliła utworzenie nowej sieci szkół podstawowych i gimnazjów na obszarze Gminy, obowiązującej w nowym roku szkolnym. Jeden z elementów reformy zakłada stopniową likwidację Szkoły Podstawowej nr 2 w Skoczowie.


•12-18 marca - W kinie „Podhale" odbyła się premierowa projekcja filmu ostatniej części trylogii H. Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hofmana, zorganizowana przy udziale TMS. Rozpoczął ją wystrzał z „filmowej" armaty Czesława Kanafka. Równolegle w muzeum Sarkandrowskim otwarto wystawę fotosów z filmu.


•19 marca - Na drodze w Harbutowicach patrol policji zatrzymał nietrzeźwą panią kierującą samochodem vw passat. Kabieta miała 1,36 promil alkoholu.


•21-28 marca - Kalendarzowy początek wiosny przyniósł rzeczywiście wiosenną pogodę. Zrobiło się ciepło, pierwsze trzy dni wiosny pochmurne, potem było słonecznie z temperaturą do 15°C w dzień i 10°C w nocy. Ruszyły prace w polu i ogrodach.


•23 marca - Na osiedlu Górny Bór, w godzinach popołudniowych, mieszkaniec jednego z bloków został dotkliwie pobity przez 3 napastników, którzy następnie spokojnie oddalili się z miejsca popełnionego czynu. Przypuszcza się, że policja znała ich nazwiska, lecz nie mogła ich zatrzymać bez udowodnienia winy.


•28 marca - Klub Abstynenta JONASZ uroczyście odchodził 3 rocznicę istnienia. Okolicznościowe spotkanie uświetnił dziecięcy kabaret JONASZ. Zaprzysiężono również nowy zarząd Klubu, którego prezesem jest Marek Cieślar.


•31 marca - W kościele ewangelickim w Skoczowie wystąpił gościnnie z koncertem 35-osobowy chór mieszany z Munster (Niemcy). Zespół przebywał w Skoczowie na zaproszenie Chóru Ewangelickiego „Gloria", który obchodził 80-lecie istnienia. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta.

 

KWIECIEŃ


•2 kwietnia - Tradycyjnie, jak co roku, ulicami miasta i przez rynek przeszedł korowód dzieci ze słomianym „Judaszem" w asyście strażaków. Obrzęd „chodzenie z Judoszym" organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Ochotniczą Straż Pożarną. W Wielką Sobotę kukła Judasza została spalona kolo remizy strażackiej.


•4-5 kwietnia - Święta Wielkanocne nadzwyczaj piękne i ciepłe. Niebo było bezchmurne temperatura dochodziła do 18°C.


•8 kwietnia - Na targowisku duży ruch wiosenny. Ceny zbóż: pszenica 50, jęczmień 45, owies 50 do 56, kukurydza 60 zł za 1 q. Groch w cenie 150 zł ziemniaki 30 zł za 1 g. Przy zakupie większej ilości zbóż i ziemniaków proponowano zniżkę ceny o 10%, nawet z dowozem do klienta. Dużo prosiąt w cenie 60 do 75 zł za szt., kurcząt po 6 do 9 zł i kur niosek.


- W Muzeum im. G. Morcinka odbył się koncert Leszka Wiśniewskiego, wybitnego młodego muzyka multiin-strumentalisty.


•9 kwietnia - W 90 rocznicę urodzin Edwarda Biszorskiego, odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową na rodzinnym budynku Artysty. Tablica ufundowana została staraniem Zarządu Koła im. Edwarda Biszorskiego. Jej wykonawcą jest artysta rzeźbiarz Jan Herma z Cieszyna. W uroczystości uczestniczyli m.in.: członkowie Zarządu Miasta z burmistrzem Jerzym Malikiem i przewodniczącym RM Kazimierzem Chrapkiem, prezes ZG MZC Mariusz Makowski, prezes TMS Jan Drabina, dyr. Muzeum w Cieszynie Małgorzata Płazak, grono przyjaciół i sympatyków Artysty oraz grupy młodzieży szkół podstawowych ze Skoczowa.


- Głos Ziemi Cieszyńskiej opublikował rocznicowy szkic o E. Biszorskim Karola Kajzera pt. „Artysta ze Skoczowa".


•12 kwietnia - Zakłady Kuźnicze Sp. z o.o. otrzymały nominację do nagrody „Rynków Zagranicznych" oraz tytuł „wybitnego Polskiego Eksportera". Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Warszawie.


•13 kwietnia - Dyrekcję Zespołu Szkół Zawodowych na Bajerkach zawiadomiono anonimowo o podłożeniu bomby w szkole. Po ewakuacji budynku i przeszukaniu przez ekipy ratunkowe okazało się, że alarm był fałszywy.


•18 kwietnia - Pracownicy Zakładów Kuźniczych Skoczów - Ustroń rozegrali turniej tenisa stołowego.
W 4 kategoriach startowało 38 zawodników. Pierwsze miejsca zajęli: Katarzyna Kędzior, Roman Kędzior, Krzysztof Kaczmarczyk i Janusz Tomzik.


•21 kwietnia - Na spotkaniu burmistrza Jerzego Malika z członkami Prezydium Zarządu Miejsko - Gminnego Związku OSP" omówiono zasady współpracy w ochronie przeciwpożarowej, programie inwestycyjnym i zakupach sprzętu strażackiego.


•22 kwietnia - Wiosenna akcja sprzątania miasta z okazji Dnia Ziemi. Zorganizowano też wykłady o ochronie środowiska, programy artystyczne, konkursy ekologiczne dla młodzieży Liceum.


- W Skoczowie odbyło się pierwsze plenarne posiedzenie nowo-powo-łanego Zarządu Powiatowego Związku OSP w Cieszynie. Prezesem 29-osobowego Zarządu jest starosta Powiatu Andrzej Georg.


•23 kwietnia - Rada Miejska przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Skoczów za 1998 r. i udzieliła Zarządowi Miasta absolutorium.


•24 kwietnia - Klub Abstynentów „JONASZ" zorganizował pierwszą trzeźwą „Dyskotekę 40-latków". Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.


•29 kwietnia - Podczas pobytu delegacji miasta Skoczowa z burmistrzem Jerzym Malikiem w Holandii, podpisana została umowa o współpracy wzajemnej między holenderskim miastem Kapelle a Skoczowem.

 

MAJ


•3 maja - W rocznicę Konstytucji 3 Maja odbył się przemarsz ulicami miasta przedstawicieli samorządu miejskiego, straży pożarnej, organizacji społecznych i mieszkańców pod pomnik „Poległym za Polskość Śląska", gdzie złożono wiązanki kwiatów. W kościele p. w. św. Piotra i Pawła odprawiono nabożeństwo w intencji Ojczyzny.


•4 maja - W Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota" odbyło się spotkanie członków Zarządu Miasta z zarządem koła RS AWS i prezesem „Wspólnoty", na którym omawiano problemy osiedla mieszkaniowego na Górnym Borze.


- W Harbutowicach i Ochabach Straż Miejska ukarała 7 osób, które wjeżdżając samochodami na wał
ochronny rzeki Wisły, powodowały niszczenie roślinności i zanieczyszczanie terenów wypoczynkowych.


•5 maja - dokonano technicznego odbioru wodociągu grupowego Skoczów - Dolny Bór, oddając inwestycję do użytku. Koszt całkowity wodociągu wynosił 526 tys. zł.


•8 maja - W ramach 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Skoczowie, odbył się bal absolwentów i sympatyków Szkoły w restauracji „Baldi". Wystawę ilustrującą historię Szkoły urządzono w Muzeum im. G. Morcinka.


•11 maja - Skoczowskie Koło RS AWS wybrało Andrzeja Fajera, Romana Sanetrę i Aleksandra Moczałę na Zjazd Regionu Śląskiego AWS.


•14 maja - Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota" obchodziła 40-lecie istnienia. W Domu Kultury „Wspólnoty" odbyło się uroczyste spotkanie ponad 100 działaczy i pracowników Spółdzielni. Obecni byli m.in. wicestarosta Powiatu Roman Sanetra, burmistrz Jerzy Malik, przewodniczący RM Kazimierz Chrapek oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych z Cieszyna, Bielska-Białej i Wodzisławia.


•15 maja - Na Górnym Borze odbył się festyn z okazji 40-lecia Spółdzielni „Wspólnota".


- W kosciele Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie odbył się koncert - istniejącego od kilku lat - zespołu „Jordan" ze Szczecina. Rozdawano bezpłatnie egzemplarze Nowego i Starego Testamentu z okazji Majowych Dni Biblii.


- Anna Szczypka ze Skoczowa wzięła udział w uroczystości promocji książki Klubu Matek Chrzestnych, na pokładzie „Daru Pomorza" w Gdyni. Anna Szczypka była matką chrzestną - nieistniejącego już - statku „Skoczów".


•16-23 maja - IV edycja Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra". Koncerty chórów, orkiestr i spektakle poetycko - muzyczne odbywały się w kościołach ewangelickim pw. św. Trójcy i katolickim pw. św. Piotra i Pawła. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali tradycyjnie biskupi - Tadeusz Rakoczy i Paweł Anweiler oraz burmistrz miasta Jerzy Malik.


•20-22 maja - Na 30 Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Can-tel" duży sukces odniósł Zespół Kameralny „Absolwent" ze Skoczowa, zdobywając główną nagrodę im. Henryka Karlińskiego w kategorii chórów amatorskich.


•21 maja - Odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Sprawozdanie z działalności Zarządu za rok ubiegły oraz minioną kadencję złożył prezes Towarzystwa dr Józef Drabina. Na wniosek komisji rewizyjnej, Walne udzieliło Zarządowi absolutorium. W skład Zarządu Towarzystwa zostali wybrani: Józef Drabina -prezes, Robert Orawski - wiceprezes, Apolonia Kołatek - skarbnik, Sylwia Kożdoń sekretarz oraz Karol Kajzer, Witold Kożdoń, Anna Szczypka, w skład komisji rewizyjnej weszli: Paweł Szarzeć, Bartłomiej Sobik i Janusz Badura.


- W sprzedaży ukazały się kolejne dwie pozycje wydawnicze T.M.S. -„Kronika Skoczowska 1998 r." oraz „Roztomili Ludeczkowie, zbiór opowiadań z II Konkursu Znajomości Gwary na Śląsku Cieszyńskim".


- W Klubie propozycji przy Muzeum im. G. Morcinka odbyło się spotkanie z redaktorem i pisarzem Tadeuszem Dytko, urodzonym w Ustroniu. Dytko opowiadał o polskim lotniku Janie Cholewie, pochodzącym też z Ustronia, któremu poświęcił dwie książki.


•23 maja - W odpust św. Jana Sar-kandra, z kościoła pw. św. Piotra i Pawła wyruszyła tradycyjnie procesja na Kapłicówkę. W uroczystości uczestniczyli m.in. biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy i biskup sufragan archidiecezji katowickiej Stefan Cichy. Ze względu na przyjazd papieża do Polski odpust został o 2 tygodnie przyspieszony.


•26 maja - W V edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin województwa śląskiego po raz pierwszy włączyła się gmina Skoczów, przygotowując szeroki program sportowo-rekreacyjny i rozrywkowy. Skoczów zajął II miejsce za Myszkowem.


•27 maja - Rada i Zarząd Miasta w Skoczowie wyraziły oburzenie
i sprzeciw wobec treści, wydanego przez grupę radnych, pierwszego numeru miesięcznika p.n. „Forum Radnych Niezależnych", stwierdzając m.in. że przedstawione w publikacji informacje „są tendencyjne i nie znajdują potwierdzenia w faktach i aktach Urzędu Miejskiego".


•29-30 maja - W ostatni weekend miesiąca krakowscy studenci przeprowadzili na obszarze gminy Skoczów badania, które wykazały, że najliczniejszą grupę turystów przybywających do Skoczowa stanowią mieszkańcy Katowic 16,16%, Bielska-Białej 10,61% i Krakowa 8,59%. Wśród zwiedzających 57,48% to mężczyźni w wieku 19--24 lat. Głównym motywem przyj azdu to wypoczynek (52,68%), odwiedziny, zabytki, zakupy. Informacje o gminie turyści czerpią głównie od znajomych (48,72%) rodziny i z folderów. Największy brak odczuwają basenu (56,81%), tras rowerowych (24,12%), sprzętu rekreacyjnego (24,12%) i materiałów informacyjnych (20,23%).

 

CZERWIEC


•1 czerwca - Drużyny ze szkół podstawowych w Cisownicy, Dębowcu, Ustroniu, Żywcu oraz Nr 1 w Skoczowie rozegrały turniej mini siatkówki o Puchar Burmistrza Skoczowa. Zawody odbyły się w sali gimnastycznej SP Nr 1 w Skoczowie.


•4-6 czerwca - XXXII Dni Skoczowa. W pierwszym dniu odbył się przegląd twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Drugi dzień upłynął pod znakiem zespołów folklorystycznych. W niedzielę, trzeciego dnia, wystąpił m.in. „Gorol" z Jabłonkowa.


•5-17 czerwca - Z kolejną pielgrzymką przebywał w Polsce papież Jan Paweł II. Była to najdłuższa wizyta papieska w Polsce


•6 czerwca - W Ochabach zmarł Alojzy Wawrzyczek, emerytowany nauczyciel, wychowawca, działacz społeczny. Przed wojną ukończył Seminarium nauczycielskie w Cieszynie Bobrku.
Od 1945 r. nauczyciel, a następnie, w latach 1950-1970 dyrektor szkoły podstawowej w Ochabach. Pełnił szereg funkcji społecznych, założył koło Macierzy Szkolnej, był współzałożycielem GS i Kółka Rolniczego
w Ochabach, członkiem Prezydium Gr.R.N. w Ochabach a następnie radnym Gminy Skoczów. Należał do Powiatowego Komitetu Budowy Szkół i przewodniczył Komitetowi budowy szkoły w Ochabach. Z zamiłowania sadownik. Urodził się w 1920 r. w Haźlachu.

 

•10 czerwca - Na spotkaniu w Muzeum im. G. Morcinka, poświęconemu bitwie pod Skoczowem w 1919 r. zaprezentowano model frontonu płyty pomnika „Poległym Bohaterom", w wykonaniu Jana Raszki. Pomnik zniszczony został przez Niemców, jedynie model płyty zachował się w zbiorach rodzinnych rzeźbiarza. Obecnie model wykupił Krystian Mężyk właściciel firmy w Skoczowie.

 

•11/12 czerwca - Nieznani sprawcy włamali się w nocy do sklepu PSS „Hermes" przy ul. Mickiewicza w Skoczowie, gdzie skradli papierosy i alkohol w wartości 12.000 zł.

 

•13 czerwca - Miejski Zarząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przeprowadził w całej gminie pieniężną zbiórkę uliczną na pokrycie kosztów pobytu na koloniach i obozach dzieci z rodzin biednych.

 

•15 czerwca - W nocy dostał się ktoś do jednego z pomieszczeń Urzędu Miejskiego w Skoczowie i wyniósł komputer z oprzyrządowaniem. Prawdopodobnie sprawcy zostali na noc w ratuszu i opuścili go przez nikogo nie zauważeni.

 

•18 czerwca - Na skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Bielską, wymuszając pierwszeństwo, polonez zderzył się z ciągnikiem przewożącym deski na przyczepie. Polonez przygnieciony został spadającymi deskami a pasażerów samochodu z ciężkimi obrażeniami odwieziono do szpitala.

 

•19 czerwca - W Pogórzu odbył się kolejny XI Cross Świętojański. W biegach startowało 170 dorosłych i 205 dzieci. Najlepszymi zawodnikami dużego crossu - dla dorosłych, liczącego 12,5 km okazali się Aniela Nikiel z Cieszyna i Grzegorz Głogosz z Katowic. W małym crossie I miejsca zdobyli Kasia Szczotka z Cieszyna i Kamil Gołofit z Jastrzębia Zdroju. W biegach uczestniczyły także przedszkolaki. Inicjator i wieloletni organizator Jan Marek otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Crossu Świętojańskiego.

 

•22 czerwca - Obfite opady wciągu doby spowodowały gwałtowny przybór wód, w powiecie cieszyńskimi bielskim. Ogłoszono stan przedpowodziowy. Na drogę Ochaby - Dębowiec wdarła się woda zalewając jezdnię. Poza tym większego wylewu nie było. Wkrótce deszcz przestał padać i wody opadły.

 

•23 czerwca - W cieszyńskim szpitalu zmarł Rudolf Stryja, mieszkający w Skoczowie zasłużony pedagog, wychowawca, muzyk, działacz kulturalno-oświatowy i społeczny. Przed wojną uczył w Kończycach Małych, po wojnie w Dębowcu, gdzie był też radnym GRN i działaczem Kółka Rolniczego. Podczas okupacji więzień obozów w Dachau i Gusen. Całe życie poświęcił muzyce. Uhonorowany odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Urodził się w 1911 r.

 

•24 czerwca - Na odcinku Skoczów - Pawłowice rozegrały się mistrzostwa w kolarstwie szosowym. Organizatorem zawodów była Fundacja EUROS-PORT, a patronował im marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht.

 

•26 czerwca - W Spółdzielczym Domu Kultury „Wspólnota" odbyły się mistrzostwa Skoczowa w tańcu dyskotekowym dla młodzieży szkół podstawowych. Laury najlepszych tancerzy zdobyli: Martyna Gierz ze Skoczowa w grupie 9-latków, Cyprian Gepfert z Górek W. Wśród 11-latkow, Ewelina Marek z Brennej (grupa do 13-lat-ków), oraz Karolina Gepfert z Górek W. w grupie najstarszych. Najlepszą znajomością disco-ramby, mamby i rock-and-rolla wykazała się para -Ewelina Pająk i Cyprian Gepfert.

 

LIPIEC


•1 lipca - W Skoczowie uruchomione zostało laboratorium analityczne dla pacjentów.


•14 lipca - W rejonie ul. Wiślańskiej w Skoczowie do rzeki Wisły wjechał mercedes. Samochód wyciągnęli z rzeki strażacy.


•15 lipca - Na targowisku słaby popyt na zboża i drób, mimo dużej podaży. Dużo było prosiąt w cenie 70 do 80 zł za szt., które szybko wykupiono, choć cena była wyższa niż przed miesiącem. Przed dłuższy czas utrzymują się ceny na zboża, a mianowicie pszenica 50 zł, jęczmień 48 zł, owiec 46 zł za kwintal.


•17 lipca - Koło Gospodyń Wiejskich w Harbutowicach obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia. W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Jerzy Malik i wiceburmistrz Jan Korzonek.


•18 lipca - Groźny pożar powstał wieczorem na poddaszu zabytkowego parterowego budynku przy ul. Fabrycznej, stojącego na przeciw Muzeum im. G. Morcinka. Ogień gasiły straże pożarne ze Skoczowa, Kowali, Ochab oraz JRG Cieszyn. Akcja ratownicza trwała do 4 rano następnego dnia. Spalił się cały dach budynku, mury uległy poważnemu zniszczeniu. Przypuszcza się, że ogień został podłożony. Budynek był niezamieszkały i przeznaczony do rozbiórki.


•22 lipca - Gazeta Skoczowska opublikowała polemiczne artykuły kilku radnych, wraz z apelem pewnych ugrupowań społecznych i politycznych, obrazujące ostrą walką polityczną toczącą między grupami skoczowskich radnych. Pretekstu dostarczyły wcześniejsze publikacje Gazety, dotyczące głównie kanalizacji i oczyszczalni ścieków.


•28 lipca - W Domu Pomocy Społecznej nr 1. w Skoczowie zorganizowano wystawę sprzętu ortopedyczny, produkowanego i rozprowadzanego przez Salon Ortopedyczny MEDOR w Łodzi.


•29 lipca - Na targu niska podaż prosiąt, nabywców dużo, toteż w godzinach rannych wszystkie zostały sprzedane. Bardzo dużo było królików, lecz kupujących mało. Również dużo było drobiu, ceny dość niskie. Słaby popyt na zboża i ziemniaki.

 

SIERPIEŃ


•10 sierpnia - Do Bielowicka udała się tradycyjna pielgrzymka wiernych ze Skoczowa. Celem corocznych pielgrzymek jest zabytkowy kościółek pw. św. Wawrzyńca w Bielowicku.


•10-12 sierpnia - Na zaproszenie ewangelickiego Chóru „Gloria" i Stowarzyszenia „Wspólnoty dla Skoczowa" gościł w Skoczowie prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Polonia" w Bredzie i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Holandii Adrian Stopa z małżonką. Goście spotkali się m.in. z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej, oraz z Ferdynandem Kubiciusem w Kiczycach, żołnierzem gen. Maczka w okresie II wojny światowej.


•11 sierpnia - Zaćmienie słońca. Rzadkie to zjawisko obserwować było można przez południe przy pięknej pogodzie, jedynie niewielkie chmury chwilami tylko przesłaniały tarczą słoneczną a raczej widoczny rogalik słońca. Ludzie obserwowali go przez ciemne okulary, stare klisze fotograficzne, zaciemnione szybki, płyty kompaktowe i dyskietki. Ostatnio, częściowe zaćmienie słońca oglądano w październiku 1996 r. Tym razem jednak zasłonięta była większa część tarczy słonecznej.


•12 sierpnia - W Międzyświeciu, w godzinach nocnych zderzył się samochód peugeot 605 z TIR-em. Pasażerami peugeota byli: marszałek śląski Jan Olbrycht, jego żona Anna i córka Agata. Wszyscy znaleźli się w szpitalu. Marszałek z rodziną wracał z wakacji na Majorce. Jechał z lotniska w Warszawie do Cieszyna.


•17 sierpnia - Tematem posiedzenia Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej była sprawa finansowa dróg powiatowych na terenie skoczowskiej gminy. Uczestniczyli w nim radni powiatowi z okręgu wyborczego Gminy Skoczów.


•21 sierpnia - Jubileusz 75-lecia obchodziła Fabryka Kapeluszy „Polkap". Gościnnie wystąpił zespół „Gorol" z Jabłonkowa podczas nabożeństwa z tej okazji w kaplicy M.B. Różańcowej na G. Borze oraz na festynie w parku nad Bładnicą. Przelotny deszcz nie zdołał zakłócić wspaniałej zabawy.


•23 sierpnia - 30 litrów krwi zebrano od mieszkańców miasta podczas akcji honorowego krwiodawstwa, przeprowadzonej przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Krew pobierano w ambulatorium ustawionym na rynku. Chętnych krwiodawców było 109, lecz tylko 83 osoby mogły krew oddać.


•26 sierpnia - Na targu duża podaż jagód (borówek) po 10-zł, oraz malin po 6.- i ostrężyn po 4.- zł za 1 litr. Podaż zbóż i ziemniaków duża, lecz popyt słaby.


•28 sierpnia - Rada Miejska w Skoczowie podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Karwina w Republice Czeskiej w zakresie ochrony zdrowia, środowiska oraz w działalności kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej.


•29 sierpnia - Na „Pożegnanie wakacji" w Skoczowie wystąpiła znana piosenkarka Krystyna Giżowska i Jerzy Różycki.


Sierpień okazał się gorący i pogodny, kilka dni było upalnych z temperaturą 30 stopni. W ciągu miesiąca tylko 6 dni z krótkimi okresami przelotnego deszczu. Pozostałe dni bezchmurne, lub z niewielkimi zachmurzeniami.

 

WRZESIEŃ


•3 września - W skoczowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana z inicjatywy starostwa Powiatowego wspólnie z Urzędem Miejskim w Skoczowie. Z przedstawicielami prasy i telewizji spotkali się m.in. starosta Powiatu Andrzej Georg, burmistrz miasta Jerzy Malik i przewodniczący Rady Miejskiej Kazie-mierz Chrapek.


•3-4 września - Przy słonecznej pogodzie, na skoczowskim rynku i osiedlach zaprezentowało się 10 kapel z całej Polski w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych. I nagrodę w wysokos'ci 2.300 zł i puchar burmistrza zdobyła „Bałucka Kapela" z Łodzi. Kolejne miejsca zajęły: „Wysoczanie" z Wysokiej k. Łańcuta, „Wujka Jaśka" z Andrychowa i „Beka" z Przeworska. Gośćmi Festiwalu byli m.in. Stanisław Szwed, poseł na Sejm i starosta Powiatu cieszyńskiego Andrzej Georg.


•4 września - 12 jednostek OSP, w tym 3 zakładowe wzięło udział w zawodach sportowo-pożarniczych grupy III z miasta i gminy Skoczów. Najlepsze wyniki uzyskały - OSP Kuźnia (zakładowa) i OSP Pierściec (terenowa), zdobywając puchary burmistrza Skoczowa.


•5 września - IX Samochodowy Rajd Skoczowski K.J.S. zorganizował cieszyński Automobilklub. Długość trasy wynosiła 64 km, a start i meta znajdowały się w Skoczowie.


•8 września - Funkcjonariusze skoczowskiej policji i służby miejskiej zatrzymali 4 sprawców na gorącym uczynku, podczas włamania do dwóch samochodów osobowych, Byli to mieszkańcy sąsiadujących ze Skoczowem wsi.


•11-15 września - „Ulica Pojscana" - tabliczkę z takim napisem zawiesili dowcipnisie na budynku u wylotu ulicy Poprzecznej, w miejscu tabliczki z właściwą nazwą ulicy. Dopiero po kilku dniach zdjęto tabliczkę z tą nazwą. Skoczowianie zwyczajowo już od dawna nazywali tak ulicę Poprzeczną, gdyż wieczorami używano ja jako publiczną ubikację. Dobrze zorientowani jednak starsi skoczowianie twierdzą, że kiedyś „Pojscaną" nazywano wąską uliczkę prowadzącą z narożnika rynku i ul. Ustrońskiej do ul. Garbarskiej.


•13 września - Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra" odbyło I walne zebranie. Wybrano zarząd w składzie: Ludwik Herok - prezes, ks. Andrzej Czyż i ks. Alojzy Zuber - wiceprezesi. Beata Branc-Gorgosz - sekretarz. Bogumiła Dunikowska - dyrektor artystyczny, Anna Stefaniak-Bacza- dyrektor organizacyjny oraz Janina Zagan i Witold Dzierżawski.


•14 września - Strażacy zawodowi rozpoczęli akcję protestacyjną. Na budynku remizy pojawiły się flagi związkowe i transparent. Skoczowscy strażacy dołączyli do ogólnopolskiego protestu ogłoszonego przez Zw. Zawodowy Strażaków „Florian". Mimo protestu strażacy spełniali swój obowiązek w akcjach ratowniczo-gaśniczych.


•16 września - Robert Orawski otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na pracę z zakresu historii regionalnej, zorganizowanym przez Radę Krajową Regionalnych Towarzystw Kultury i Polskie Towarzystwo Historyczne z okazji XII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Do konkursu zgłosiło się 316 osób. Robert Orawski jest wice-prezesem Towarzystwa Miłośników Skoczowa.


•19 września - W tradycyjnym „Pieczeniu barana" na Starym Groniu w Brennej wzięło udział ok. 150 osób ze Skoczowa i okolic oraz górnego Śląska. Jak co roku odbyły się konkursy strzeleckie, gry na trąbicie i inne zabawy dla dorosłych i młodzieży. Imprezę przygotowało jak zawsze skoczowskie Koło PTTK.


•23/24 września - Do nowozbudo-wanego domu w Harbutowicach do-
konano w nocy włamania. Sprawcy zniszczyli okna, drzwi, skrzynkę elektryczną, domofon i skradli wiertarkę i wyłącznik trójfazowy. W postulatach domagano się przede dyrekcją Szpitala Śląskiego a z kolei przed Starostwem Powiatowym. W postulatach domagano się przede wszystkim podwyżek płac. Protest w całym kraju organizował Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.


•24-26 września - W Ochabach odbyły się XXII Mistrzostwa Polski Południowej w Skokach konnych juniorów i seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody. Zawodnicy z LKS Ochaby zajęli: 10 miejsce Olimpia Tomaszczyk z juniorów, Magdalena Piercha-lik 7 miejsce wśród seniorów i 5 miejsce Jan Mleczko wśród seniorów.


•25 września - Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska" w Skoczowie obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Na uroczystym spotkaniu pracowników i działaczy Spółdzielni obecni byli: wiceburmistrz Miasta Jan Korzonek, wójt gminy Dębowiec Adam Brudny, pełnomocnik zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego w Warszawie Andrzej Zochowski oraz delegacje sąsiednich GS. Nakładem Spółdzielni wydana została monografia jubileuszowa autorstwa Karola Rajzera pt. „50 lat Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Skoczowie".


•29 września - Około godz. 9.30 na ul. Kościelnej i Wałowej w Skoczowie napadnięty został 48-letni mężczyzna. Napastnik wyskoczył z brązowego samochodu deawoo tico, uderzył mężczyznę w głowę narzędziem podobnym do pistoletu, pobił go i wyrwał saszetkę z 20 tysiącami zł potem odjechał w kierunku Bielska.


Wrzesień - Rozpoczęto budowę obiektu handlowo-usługowego w Skoczowie, na parceli dawnej „Gałgonkówki" na rogu ul. Cieszyńskiej i Rynku.

 

PAŹDZIERNIK


•3 października - Ujawniono włamanie do skoczowskiego kina „Podhale". Sprawcy wyłamali zamek w drzwiach wejściowych, wyważali drzwi do biura, wyłamali zamek w metalowej szafie i skradli w niej 1460 zł.


•7 października - W Skoczowie gościł Krzysztof Litwin aktor filmowy, (znany m.in. z filmu „Przygody psa Cywila"), członek krakowskiej „Piwnicy pod Baranami". Podczas spotkania, które miało miejsce w piwnicy „Ragtimes" zaprezentował m.in. tomik wierszy Jerzego Mancarza oraz przeczytał kilka wierszy skoczowskiego poety Bogusława Rauera.


- Koło nr 2 PTTK w Skoczowie wyróżnione zostało Odznaką Honorową. Zasługi dla Turystyki nadaną przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie.


•9 października - Skoczowskie koło PZW urządziło w starej żwirowni w Ochabach zawody wędkarskie, kończące sezon 1999 roku. Udział wzięło 34 zawodników. Zwyciężyli kolejno: Jan Bielecki z koła Ustroń-Wisła, Włodzimierz Fijak z Kuźni Ustroń i Leszek Krzempek z koła skoczowskiego. U wędkarzy gościł wiceburmistrz Skoczowa Jan Korzonek.


•16 października - W ramach akcji „Bezpieczna zima", na stacji diagnostycznej w Skoczowie przeprowadzono bezpłatnie badania stanu technicznego prywatnych samochodów. Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowały również sprzęt używany w likwidacji skutków wypadków drogowych.


- W godzinach wieczornych spaliła się stodoła w Ochabach Wielkich.
Spłonęły siano, słoma i ciągnik „łuno-ehod". Straty wyniosły ok. 30 tys. zł.


•23 października - Przed północą 3 młodych mężczyzn w stanie nietrzeźwym rozbiło szybę i zdewastowało ścianę kiosku „Ruch" przy ul. Cieszyńskiej. Sprawcy zostali ujęci i doprowadzeni do Komisariatu Policji w Skoczowie.


•24 października - W ramach obchodów 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył się koncert pt. „Chopin i Przyjaciele" w wykonaniu sławnych artystów - pianistki Teresy Kabo i flecisty Henryka Błażeja. Artyści koncertowali w Domu Kultury SM „Wspólnota" w Skoczowie. Niestety, nie dopisała frekwencja. Zabrakło nawet przedstawicieli Komisji Oświa­ty i Kultury Rady Miejskiej.


•27 października - Burmistrz miasta Jerzy Malik dokonał otwarcia wystawy prac krakowskiej malarki Bogusławy Ochnio w Muzeum im. G. Morcinka. Odbyła się też aukcja 2 prac malarki, z czego dochód przeznaczono na akcję charytatywną dla biednych dzieci, prowadzoną przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.


- Na drodze dwupasmowej w Ochabach, prowadząca rower kobieta wpadła pod koła forda transita prowadzonego przez 42-letniego mieszkańca Górek. Kobieta zginęła na miejscu. Znaczne obrażenia twarzy nie pozwalały początkowo na identyfikację ofiary. Gdy syn zgłosił zaginięcie matki ustalono jej tożsamość. Była to 62-letnia mieszkanka Drogomyśla.


•28 października - Odbył się I Miejski Zjazd Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Skoczowie. W Zjeździe uczestniczyli: Antoni Kobielusz poseł na Sejm, Katarzyna Brandys koordynator pełnomocników powiatowych SLD oraz Stanisław Kubicius pełnomocnik powiatowy, który przewodniczył obradom. Uczestnicy Zjazdu dokonali wyboru 10-osobowej Rady Miejskiej SLD. Przewodniczącym Rady został Jacek Bochenek.


- Na targu duża podaż kur i kurcząt. Nioski 1-roczne w cenie 10- zł młode nioski 12 - kurczęta większe od 7 - do 9.-zł za sztukę. Bardzo dużo warzyw i jabłek dobrych odmian. Ceny zbóż: pszenica 45.- do 50.-zł, żyto 36.-, pszenżyto i jęczmień 40.-, owies 38-zł za kwintal. Bardzo dużo kwiatów, zwłaszcza chryzantem na Święto Zmarłych. Słaby popyt na maszyny rolnicze.

 

LISTOPAD


• I listopad - Od niepamiętnych lat nie było tak pięknej pogody we Wszystkich Świętych. Było słonecznie, bezchmurnie i ciepło do 17°C-jak lecie. Większos'ć odwiedzających groby była bez płaszczy, w sukienkach i marynarkach. W dniu poprzednim, w niedzielę także ciepło, początkowo słonecznie choć w ciągu dnia zachmurzyło się i trochę pokropiło.


•10 listopada - Na dworcu autobusowym w Skoczowie straż miejska zatrzymała pijanego mężczyznę, który zdemolował ławkę i drewnianym narzędziem usiłował zniszczyć drzwi do dwóch autobusów.
II listopada - W 81 rocznicę niepodległości Polski z rynku przemaszerował pochód delegacji władz i stowarzyszeń z udziałem jednostki OSP pod pomnik „Poległym za polskość Śląska", gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Przed południem w kościele ewangelickim odprawiono nabożeństwo ekumeniczne.


- Paweł Sikora z Pierśćca uhonorowany został „Laurem Srebrnej Cieszynianki" za szczególne zaangażowanie w pracach społecznych m.in. przy budowie gazociągu, wodociągu i rozbudowie szkoły w Pierśćcu. Wyróżnienie otrzymał na uroczystej akademii w Teatrze w Cieszynie.


•13 listopada - W Cieszynie obradował I Powiatowy Zjazd SLD, na którym wybrano władze powiatowe partii. Ze Skoczowa w skład Rady Powiatu SLD zostali wybrani: Jacek Bochenek, Aleksander Gry gierek, Jan Korzonek i Władysław Pagieła. Do powiatowej komisji rewizyjnej weszli skoczowianie: Zdzisław Jarmakowski i Gustaw Szonowski.


- W Szkole Podstawowej Nr 1 Rozegrano turniej tenisa stołowego szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Skoczów. W grupie chłopców zwyciężył Przemysław Szostok z SP Nr 7 w Pogórzu a wśród dziewcząt Agnieszka Zabdyr z tej samej szkoły.


•15 listopada - 11 par małżeńskich, obchodzących jubileusz „Złotych Godów" otrzymało medale za długoletnie pożycie małżeńskie, które wręczył burmistrz Jerzy Malik w ratuszu. Najstarszą parą, która obchodziła 61 rocznicę ślubu (dokładnie 19. XI) to państwo Kowalowie.


•16 listopada - Burmistrz miasta spotkał się w ratuszu z przedstawicielami szkół i klubów sportowych, uczestniczących w V. Sportowym Turnieju Miast i Gmin '99 województwa śląskiego.


•18 listopada - Od rana śnieg -pierwszy w tym sezonie jesienno-zimowym. W ciągu dnia słabe przejaśnienia. Temperatura 2 st., w nocy poniżej zera.


- Z powodu brzydkiej pogody na targu mniejszy ruch. Mniej niż zwykle
zboża i zwierząt gospodarskich. Droższe prosięta i kury nioski. O 10% wyższe niż przed tygodniem ceny jabłek.


•18-20 listopada - Po raz drugi odbył się w Skoczowie festiwal gitarowy „Skoczowskie Dni Gitary". Imprezę przygotowały Szkoła Muzyczna „Pianoton" oraz Towarzystwo Wspierania Chóru Kameralnego „Absolwent".


•25 listopad - Z okazji 20-lecia Klubu Osiedlowego „Za Wisłą" odbyło się uroczyste spotkanie Rady Osiedlowej z udziałem burmistrza i przewodniczącego RM, SM „Wspólnota" i in. Wystąpił dziecięcy zespół teatralny i taneczny oraz kapela „Trzy ofiary" z Czerwionki.


•27 listopada - Skoczowskie Stowarzyszenie Abstynentów urządziło w M.D.K. piąty bezalkoholowy „Biesiadnik Andrzejkowy" z udziałem gości z całej południowej Polski.


•29 listopada - Delegacja holenderskiej gminy Kapelłe przekazała na ręce burmistrza Skoczowa 2040 guldenów na tablice informujące o partnerstwie gmin Kapelłe i Skoczowa. Spotkanie delegacji holenderskiej z burmistrzem odbyło się w skoczowskim ratuszu.


- Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej podjął, na posiedzeniu plenarnym w Cieszynie, uchwałę o rozwiązaniu koła Macierzy w Skoczowie.


- Do sprzedaży rozkolportowany został „Kalendarz Miłośników Skoczowa 2000".

 

 

GRUDZIEŃ


•2 grudnia - Zespół Opieki Społecznej otrzymał nowe pomieszczenia w budynku przy ul. Krzywej w Skoczowie. Zostały w nich zlokalizowane oddział opieki doraźnej oraz gabinety lekarzy specjalistów.


- W godzinach rannych straż miejska zatrzymała na skoczowskim dworcu autobusowym mężczyznę odurzającego się rozpuszczalnikiem. Wskutek utraty świadomości, mężczyznę odwieziono do Pogotowia Ratunkowego.


•6 grudnia - W sprzedaży ukazał się „Kalendarz Skoczowski 2000", wydany przez Muzeum im. G. Morcinka.


•11 grudnia - Kwartet Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Skoczowie pn. „Razem" obchodził 5-le-cie istnienia. Z okazji jubileuszu w kaplicy Kościoła Adwentystów odbył się uroczysty koncert.


•16 grudnia - Nakładem Towarzystwa Miłośników Skoczowa wydany został „Urbarz państwa skoczowsko-stru-mieńskiego z 1621 roku" pod redakcją dr Wacława Gojniczka z Cieszyna.


•17 grudnia - W MDK odbył się Koncert Kolęd, w którym zaprezentowała się młodzież szkolna skoczowskiego Liceum Ogólnokształcącego, gimnazjum i większości szkół podstawowych.


- Powrót zimy. Po trzech tygodniach prawie wiosennej pogody z dniami słonecznymi, pochmurnymi, dżdżystymi i temperaturą ok. 7 st. zaczęły się intensywne opady śniegu i spadek temperatury.


•21 grudnia - Z okazji 10-lecia L.O. w Skoczowie, w hali sportowej KS „Beskid" rozegrany został turniej siatkówki drużyn nauczycieli, absolwentów oraz „super dziewczyn i przystojnych chłopców". Turniej rozpoczyna mistrzostwa szkoły.


•27 grudnia - W programie drugim Telewizji Polskiej o godz. 17,00 wyemitowany został film Janickiego o Skoczowie pt. „Skoczowskie okruchy, czyli dziesięć opowieści o dziadku".


•29 grudnia - W Harbutowicach na drodze zginął mieszkaniec Skoczowa, potrącony przez samochód osobowy.


•30 grudnia - Odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Skoczowa z udziałem niektórych właścicieli firm, wspierających Towarzystwo. Prezes TMS Józef Drabina podziękował wszystkim za współpracę i poinformował o zamierzeniach na rok 2000. Dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia.


- W 1999 roku urodziło się w gminie 278 dzieci, w tym 140 dziewczynek. Związek małżeński zawarło ogółem 187 par, z czego w USC 63 pary; pozostałe tylko w kościołach na terenie gminy. Zmarły 252 osoby. Liczba mieszkańców gminy Skoczów na ko­niec roku wyniosła 25.562.

W ostatnim czasie staraniem Towarzystwa ukazały się:
„50 obrazów starego Skoczowa" Edwarda Biszorskiego, album o Skoczowie, Kalendarze Miosników Skoczowa na rok 1996, 1997, 1998, 1999, 2000 i zbiory opowiadań gwarowych „Roztomili Ludeczkowie" t. I i t. II.

 

 

 


Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa:
Józef Drabina - przewodniczący
Robert Orawski - zastępca przewodniczącego
Apolonia Kołatek - skarbnik
Sylwia Kożdoń - sekretarz
Członkowie Zarządu:
Anna Szczypka Witold Kożdoń Karol Kajzer
Komisja Rewizyjna:
Paweł Szarzeć - przewodniczący
Janusz Badura - zastępca przewodniczącego
Bartłomiej Sobik - zastępca przewodniczącego


KRONIKA SKOCZOWSKA nr 14 - dwudziesta dziewiąta publikacja Towarzystwa Miłośników Skoczowa. Zredagował i opracował zespół w składzie: Jan Baczą, Józef Drabina, Karol Kajzer, Robert Orawski (red. wydania).