Portal �l�ska Cieszy�skiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google

O regionie

Śląsk cieszyński położony jest w Województwie Śląskim, w południowej części Polski na pograniczu z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Stolicą kulturową i historyczną tego regionu jest Cieszyn, prastary gród piastowski, miasto graniczne nad rzeką Olzą. Jest to jednocześnie jedno z najstarszych miast w Polsce, pierwszy raz wzmiankowane w bulli papieża Hadriana IV w 1155 roku. Miasto to zadziwia swym niepowtarzalnym urokiem. Cieszyn jest również miejscem kontaktów społecznych, gospodarczych i kulturowych.

Ziemia Cieszyńska fascynuje o każdej porze roku. Jest to kraina gór, pagórków, dolin, leśnych ostępów, stawów, rzek a wszystko to w na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Znajduje się tutaj wszystko to, co natura miała do zaoferowania najlepszego dla człowieka. Śląsk cieszyński to region leżący na pograniczu. Jego usytuowanie sprawiło, iż mieszały się tutaj i nadal mieszają najróżniejsze elementy kulturowe. Specyficzną cechą regionu jest niepowtarzalna gwara, której melodyjne tony słychać od Beskidów po zalew Goczałkowicki.

Region jest bardzo urozmaicony pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Szczególną uwagę przyciągają obrzeża Jeziora Goczałkowickiego pełnego ryb i ptactwa wodnego. Tereny te, to raj dla zapalonych wędkarzy i obserwatorów ptactwa wodnego. Szczególnym miejscem dla turystów są Beskidy. Tajemnicza, mistyczna wręcz kraina pełna niespodzianek i przepięknej przyrody. Tu właśnie na stokach Beskidzkich znajdują się źródła królowej polskich rzek. Każdy może tu zregenerować swoje zdrowie i nabrać sił. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek świetnym sposobem na relaks są piesze wędrówki po górach. Podczas nich można podziwiać niespotykane gdzie indziej gatunki roślin i zwierząt, spacerować ścieżkami wzdłuż wijących się potoków i słuchać ich szemrania, jeździć na rowerze, lub na końskim grzbiecie, wspinając się na wierzchołki gór, lub galopować wśród łąk i lasów. Wszystkie szlaki Powiatu cieszyńskiego są bardzo dobrze oznaczone. Wiele z nich przecina granicę – można więc podziwiać uroki Beskidów również u naszych południowych sąsiadów. Region posiada gęstą sieć obiektów gastronomicznych i noclegowych dzięki którym można zatrzymać się na dłużej w wybranym przez turystę miejscu.

Piękną panoramę gór można podziwiać jadąc kolejką krzesełkową na Czantorię. Rzeszę turystów przyciąga również tor zjazdowy na stokach tej uroczej góry. Jesienią zadziwiają polany kwitnących wrzosów zaś widok lasów i pól pomalowanych złocistymi barwami zachwycają wszystkich miłośników piękna i przyrody. W śnieżnej krainie Beskidzkich wzniesień można spędzić udane wczasy o każdej niemal porze roku. Zimą turyści mają do dyspozycji ponad 40 wyciągów narciarskich w popularnych miejscowościach wczasowych. Można również oddać się białemu szaleństwu na szlakach lub trasach zjazdowych. Popularne są w Beskidach kuligi, przejażdżki na saniach lub kolasach oraz tory saneczkowe.

Beskidy to również miejscowości słynące ze swoich walorów uzdrowiskowych. Takie kurorty jak Ustroń, Wisła czy Istebna ze względu na niepowtarzalny mikroklimat i złoża solanek stały się znanymi i cenionymi uzdrowiskami leczniczo – rehabilitacyjnymi. Liczne są kąpieliska – zwłaszcza w miastach. Atrakcyjny jest szczególnie duży, nowoczesny basen w Skoczowie.

Przez wieki nasi przodkowie, królowie i książęta budowali zabytkowe budowle, które przetrwały wieki na tej ziemi. Przepych sztuki barokowej można zobaczyć w wielu kościołach. Szczególnie zachwycają urocze kościółki drewniane. Miejscem szczególnym i chętnie odwiedzanym jest wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Uznawane jest ono za jedno z jąder państwowości i panowania Piastów. Zakochani i turyści chętnie zatrzymują się w zaułkach cieszyńskich uliczek. W licznych muzeach i izbach regionalnych gromadzone są sprzęty, które używali nasi przodkowie. Cenne zbiory tych miejsc świadczą o przebogatej kulturowej tego regionu.

W regionie Śląska Cieszyńskiego odbywają się liczne imprezy kulturalne i folklorystyczne. Do najbardziej znanych należą „Święto trzech Braci” – łączące mieszkańców po obu stronach grodu nad Olzą, „Tydzień Kultury Beskidzkiej” oraz „Złoty Kłos” – kilkudniowe przeglądy twórczości folklorystycznej zespołów ludowych. Liczne są również imprezy prezentujące tzw. kulturę masową – „Viva Il canto” – festiwal muzyki wokalnej, Festiwal Teatralny „Na Granicy”, „Cieszyńska Jesień Jazzowa” i wiele innych wydarzeń na skalę nie tylko Polski ale i Europy.      

Ziemia Cieszyńska to region, który na pewno zachwyci najbardziej wymagających turystów. Tu nad Olzą w urokliwych zakątkach naszej ziemi każdy znajdzie miejsce dla siebie.